Jump to content

Κοντινά περάσματα του ISS


astrovox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητή v.p.,όχι, δεν φαίνονταν λεπτομέρειες, αλλά σίγουρα δεν φαίνονταν και σαν μπαλίτσα, μάλλον περισσότερο σαν παραλληλόγραμμο,εκτός κι αν αυτό είναι εντύπωση που δημιούργησε το μυαλό μου...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή v.p.,όχι, δεν φαίνονταν λεπτομέρειες, αλλά σίγουρα δεν φαίνονταν και σαν μπαλίτσα, μάλλον περισσότερο σαν παραλληλόγραμμο,εκτός κι αν αυτό είναι εντύπωση που δημιούργησε το μυαλό μου...

 

Μάλιστα. Και τι διαμέτρου κιάλια χρησιμοποιήσατε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες κατά το πέρασμα στις 22:15 κατάφερα να τον παρακολουθήσω με το dob για αρκετά sec. Οι ηλιακοί συλλέκτες του φωτεινότατοι και ορατοί στις 100 μεγεθύνσεις.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Πάρα πολύ καλό πέρασμα του διαστημικού σταθμού περιμένουμε την Τρίτη το βράδυ.

iss26jul2016.jpg.72ff05bfa8afdbed725e1e7db4637c8d.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απόψε μετά τις 22:20 ο διεθνής διαστημικός σταθμός θα κάνει εντυπωσιακό πέρασμα ορατό από όλη την Ελλάδα. Σε Αθήνα/Πελοπόννησο και άλλα μέρη θα περάσει σχεδόν από το ζενίθ και θα φτάσει φαινόμενο μέγεθος -3.4 !
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύκολα ορατός και από Λευκωσία, παρά το σχετικά χαμηλό μέγιστο ύψος. Εντύπωση μου έκανε ότι παρέμεινε φωτεινός για πολλή ώρα (τι σου κάνει το βόρειο καλοκαίρι)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απόψε ο σταθμός περνάει αρκετά πιο νότια ωστόσο θα είναι ορατός και φωτεινός. Θα τον δούμε στα νοτιοανατολικά από τα περισσότερα μέρη της χώρας. Στην Κρήτη, πάντως, θα περάσει από το ζενίθ! Απόψε λίγο πριν τις 21:30.

iss27jul2016.jpg.04899286d51b827563a78374f7e22109.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειος και σήμερα!!!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά φοβερός!

 

Για άλλη μια φορά όμως δεν κατάφερα να τον παρατηρήσω με το τηλεσκόπιο, λόγω άστατου καιρού (υπερβολική συννεφιά, υγρασία).

 

Ας ελπίσουμε πως αύριο θα έχουμε καλύτερο καιρό.

 

Αλήθεια, τι μεγέθυνση χρειάζεται για να διακρίνουμε το σχήμα του αλλά παράλληλα να μπορούμε να τον παρακολουθούμε χειροκίνητα με το τηλεσκόπιο; Γύρω στα 100x είναι αρκετά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλη v.p. επειδη προσπαθησα και εγω να τον ακολουθησω με το τηλεσκοπιο καταλαβα οτι η υψηλη μεγεθυνση δεν ειναι καλη. Πιστευω οτι η καλυτερη ειναι γυρω στα 25 με 40. Τουλαχιστον βολεβομαι εγω ετσι τωρα δε ξερω για σενα καλυτερα να δοκιμασεις κι εσυ σε αυτες.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι η καλυτερη ειναι γυρω στα 25 με 40.

 

Μάλιστα... Ευχαριστώ! Και αν επιτρέπεται, πόσα mm ήταν ο προσοφθάλμιος που χρησιμοποίησες και τι εστιακή απόσταση έχει το τηλεσκόπιό σου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλω!! Το τηλεσκοπιο μου ειναι ενα Skywatcher 130/900 σχεδομ ιδιο με το δικο σου οσων αναφορα το κατοπτρο. Οπως καταλαβαινεις η εστιασιακη αποσταση του ειναι 900mm που σε συνδιασμο με τον μεγαλυτερο προσοφθαλμιο που εχω (τον κλασσικο 25mm της Sw) δινει μεγεθυνση 36x. Θα χαρω πολυ να ακουσω πως τελικα τα καταφερες. Επιπλεον εχεις και τα μελη του astrovox στον Παρνωνα να σου διξουν και να σε βοηθησουν περισσοτερο.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλω!! Το τηλεσκοπιο μου ειναι ενα Skywatcher 130/900 σχεδομ ιδιο με το δικο σου οσων αναφορα το κατοπτρο. Οπως καταλαβαινεις η εστιασιακη αποσταση του ειναι 900mm που σε συνδιασμο με τον μεγαλυτερο προσοφθαλμιο που εχω (τον κλασσικο 25mm της Sw) δινει μεγεθυνση 36x. Θα χαρω πολυ να ακουσω πως τελικα τα καταφερες. Επιπλεον εχεις και τα μελη του astrovox στον Παρνωνα να σου διξουν και να σε βοηθησουν περισσοτερο. #-o

 

Ok, George! :) Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

 

Υ.γ.: Δυστυχώς δεν κατάφερα να ανεβώ Πάρνωνα οπότε δεν έχω κάποια βοήθεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ο σταθμός περνάει πάνω από την κεντρική και νότια Ελλάδα απόψε. Ορατός σε όλη τη χώρα περίπου από τις 21:42 έως τις 21:45 καθώς μετά θα χαθεί στη σκιά της γης. Στα σημεία που θα περάσει ψηλά θα φτάσει το φαινόμενο μέγεθος -3,4!

iss-aug14-2016.jpg.2d34f0c202208d0622ef77b10afdf439.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα με τον ερευνητή μου τιποτα αξιόλογο αλλα πήγαινε απίστευτα γρηγορα!! Ακριβώς τρία λεπτά. Πολυ ωραίο με έπιασε απροετοίμαστο εμφανίστηκε απο την δυση

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά εμένα στη Σητεία μου εξαφανίστηκε λίγο μετά το ζενίθ. Σαν να έσβησε. Πώς έγκιν αυτό; Τις άλλες φορές το έβλεπα μέχρι να χαθεί στον ορίζοντα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι έγινε σε όλους και αρκετές φορές συμβαίνει. Αυτό που έγινε είναι ότι μπήκε στη σκιά της γης. Ομοίως μπορεί να εμφανιστεί και στη μέση της πορείας. Αν δεις στο σχήμα πάνω είναι διακεκομμένη η γραμμή μετά από ένα σημείο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα και εγώ από Αλεξανδρούπολη και ήταν τρομερά γρήγορος λίγα δευτερόλεπτα μπορέσαμε να τον δούμε και μετά κρύφτηκε πίσω από την Σελήνη και ήταν αδύνατο να τον δούμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης