Jump to content

Αναζήτηση ''πλανητικού'' προσοφθαλμίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάμποσο καιρό αναζητώ πληροφορίες για ένα καλό "πλανητικό" προσοφθάλμιο 4 ή 4.5 mm , που θα συνδυάζεται με το skywatcher BKED 100 ,εστιακής απόστασης 900 mm, για το οποίο χρησιμοποιώ την Vixen porta και δεν μπορώ να πω ότι έχω πρόβλημα στην παρατήρηση ακόμα και στα 225χ με ένα απλό plossl πεδίου 50 μοιρών.

Κατέληξα στις παρακάτω επιλογές.

Η ποιο οικονομική το Vixen SLV 4mm (50 μοίρες φαινόμενο πεδίο) (225x)http://www.planitario.gr/prosofthalmio-slv-4mm-o31-8mm.html.

Η αμέσως επόμενη τα καινούρια προσοφθάλμια της Baader και συγκεκριμένα το morpheus 4.5mm

(76 μοιρών) (200χ)4.5mm http://www.planitario.gr/prosofth-morpheus-4-5mm.html

και η ποιο ακριβή επιλογή το Delos της Televue μάλλον το 4.5mm (72 μοιρών) (200χ), το 3.5mm φαίνεται ελκυστικό αλλά μάλλον υπερβαίνει το όριο των μεγεθύνσεων (257χ).

http://www.planitario.gr/delos-4-5mm-o-31-8mm.html.

Καλά σχόλια έχω διαβάσει και για τα SPL της William optics και τα αντίστοιχα Εds on planetary της Orion που είναι οικονομικές λύσεις αλλά δυστυχώς βγαίνουν σε εστιακές αποστάσεις 3mm (300x) και 5mm (180x) .Στα 5 mm έχω ούτως η άλλως το ορθοσκοπικό της Baader. Επίσης έχω ένα plossl 4 mm από το kit της Celestron το οποίο όμως έχει αρκετή χρωματική εκτροπή.

Εξαιρετικά θεωρούνται και τα Pentax xw ,αλλά για τόσα χρήματα θα προτιμούσα το Delos τα οποία είναι και σε προσφορά μέχρι τέλος Ιουλίου.

Τέλος καλά σχόλεια έχω διαβάσει και για το Nagler Zoom 3 - 6 mm, το οποίο όμως θεωρείται υποδεέστερο των καλών προσοφθαλμίων σταθερής εστιακής απόστασης.

Αν κάποιος έχει και χρησιμοποιεί κάποιο από τα παραπάνω θα ήθελα τα φώτα του.[/url]

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Delos είναι εγγυημένος. Εάν είναι ακριβός για τον προϋπολογισμό σου, ένας Radian θα σε καλύψει και μπορείς να τον βρεις 100-120 ευρώ μόνο. Για τον Morpheus δεν έχω γνώμη, πολύ θα ήθελα να τον δοκιμάσω καθώς έχω θετικές εμπειρίες από την Baader. Εάν κάποιος τον έχει δοκιμάσει ας πει μια γνώμη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα για τον Delos το διάβασα σε διάφορα reviews ότι είναι καταπλητικός φακός και αυτό τον καιρό είναι σε πολύ καλή προσφορά , αλλά δυστυχώς έξω. Επίσης και για τους morpheus έχει γράψει πολύ καλά λόγια ο Paolini ,από ότι κατάλαβα τους θεωρεί ισάξιους με τους pentax xw. Θα το ψάξω ακόμα λίγο και θα δω.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταυρο καλησπέρα και από εμένα.Εγω για το τηλεσκόπιο Ed 100 ......το δικό σου δηλαδή έχω βολευτη για πλανητικό τον Kokusai Kohki Fujiyama HD-OR 4mm. Δεν έχω εμπειρία από τα παραπάνω που αναφέρατε αλλά το μόνο κακό του είναι το eye relief. 2 mm

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το ξανασκέπτομαι, αν και σαν διοπτρικό σηκώνει μεγάλες μεγεθύνσεις, η κόρη εξόδου του 4.5mm είναι πολύ μικρή, 0.5mm. Στα δικά μου μάτια θα με ενοχλούσαν τα έγκλειστα του υαλοειδούς, τα οποία αυξάνονται συνεχώς τα άτιμα, όπως και η πρεσβυωπία και προφανώς ο καταρράκτης (ακόμη υποκλινικός). Έτσι θα προτιμούσα έναν άριστο φακό 10-8mm και με έναν Barlow ή Powermate ποιότητας θα επιδίωκα τις ασυνήθιστες υψηλές μεγεθύνσεις.

Πιθανοί συνδυασμοί:

Morpheus 9mm και TV Barlow 2x

Delos ή XW 10mm και Baader Hyperion Zoom Barlow 2.25x.

Delos 8mm ή XW 7mm και Astrophysics Barcon 1.7x (ή Proxima 1.5x)

 

Και ο BGO 9mm θα δουλέψει αν δεν σε πειράζει το πεδίο. Τον δούλεψα με Powermate και είναι μια χαρά, διατηρώντας το καλό eye relief σε σχέση με τους <6mm.

 

Έτσι ο ακριβός φακός θα είναι χρήσιμος και για άλλες μεγεθύνσεις και τηλεσκόπια ενώ barlow μπορεί να έχεις ήδη και ούτως ή άλλως θα είναι χρήσιμος και για άλλους φακούς και ευθυγράμμιση νευτωνίου (εφόσον έχεις ή θα αποκτήσεις). Το cost effectiveness μεγιστοποιείται έτσι.

 

Εγώ τους πλανήτες τους παρατηρώ με f/10-f/13 στο 1mm, οπότε για το f/5 πήρα έναν μεταχειρισμένο Radian 5mm, έτσι, για ευκαιριακές παρατηρήσεις. Μέχρι να τον πάρω χρησιμοποιούσα BGO 12.5mm και Powermate 2.5x ή τον ES82 4.7mm που αν και δεν είναι πλανητικός είναι αξιοπρεπέστατος και σε λογική τιμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πρώτον και κυριότερο δεν το επιτρέπει ο προυπολογισμός για να αγοράσω και Barlow, δεύτερο θα μαζευτεί πάρα πολύ γιαλί, είδη οι συγκεκριμένοι προσοφθάλμιοι έχουν 7 με 8 φακούς και τρίτο παρακολουθώ με plossl 4mm και πεδίο 50 μοιρών χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα , εντάξει βλέπω και κάποια ''μυγάκια'' , αλλά δεν είναι τόσο ενοχλητικό :roll: .

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο, με μία εξαίρεση. Ορθοσκοπικός + barlow= 6 στοιχεία, λιγότερα από το μέσο καλό πλανητικό προσοφθάλμιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι και αυτό μία καλή λύση, αλλά επειδή παρακολουθώ χειροκίνητα με τη vixen porta το μεγαλύτερο οπτικό πεδίο των morpheus - delos σαφώς και είναι ποιο βολικό. Παρεπιπτόντως χρησιμοποιώ την πατέντα σου με τα αντικραδασμικά ''ποδαράκια'', το μόνο μείον ότι μαδάν πολύ εύκολα οι στρογγυλές σβύστρες.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι να τον πάρω χρησιμοποιούσα BGO 12.5mm και Powermate 2.5x ή τον ES82 4.7mm που αν και δεν είναι πλανητικός είναι αξιοπρεπέστατος και σε λογική τιμή.

 

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα και θα προτείνω 82 μοίρες αντί 72 και με λιγότερο κόστος. Χρησιμοποιώ τον ES82 4.7mm ακριβώς στο ίδιο τηλεσκόπιο, το ED100 και είναι ελάχιστες οι φορές που μπόρεσα να πάω σε μεγαλύτερη μεγέθυνση. Έχω δοκιμάσει και τον Meade82 4.7mm σε σύγκριση με τον ES, ο οποίος είναι ακριβώς ίδιος, ίσως με ελάχιστα καλύτερο contrast.

Προτιμώ πάντα να μην χρησιμοποιώ barlow αλλά ευρυγώνους φακούς σε επιλεγμένες μεγεθύνσεις.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης