Jump to content

Dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα 10"dob ειναι καλύτερο απο ενα 8" τι ακριβώς μπορω να δω με το 10"

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα τηλεσκόπιο 10", προφανώς, έχει κάτοπτρο μεγαλύτερο από ένα τηλεσκόπιο 8". Εξυπακούεται, λοιπόν, πως το πρώτο έχει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα από το δεύτερο και όση περισσότερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα τόσες περισσότερες λεπτομέρειες στα διάφορα αντικείμενα (πλανήτες και βαθύ ουρανό) και περισσότερα αντικείμενα που μπορείς να παρατηρήσεις.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες, θα σε βοηθήσει κάποιος άλλος, που χρησιμοποιεί τέτοιο τηλεσκόπιο.

 

Αν έχεις τη δυνατότητα, πάντως, να αγοράσεις ένα dob 10", μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε ίντσα μετράει.... \:D/ ...σε γενικές γραμμές μπορεί να σου δώσει και ~35% παραπάνω φωτοσυλλεκτκότητα...δες σε ένα κατασκευαστή τα specs που δίνει για κάθε size και θα καταλάβεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε ίντσα μετράει.... \:D/

 

Εγώ πάλι έχω ακούσει πως έχει μεγαλύτερη σημασία το πως το χρησιμοποιείς...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε ίντσα μετράει.... \:D/

 

Εγώ πάλι έχω ακούσει πως έχει μεγαλύτερη σημασία το πως το χρησιμοποιείς...

](*,) :-#

Παρόλα αυτά παίζουν κι άλλα ρόλο, τι θέλεις να κάνεις, εεεε να δεις!

Και αν μπορείς να το κουβαλάς συνέχεια τόσο ογκώδες...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα 10"dob ειναι καλύτερο απο ενα 8" τι ακριβώς μπορω να δω με το 10"

 

Με το 10" βλέπεις περίπου ότι και με ένα 8" αλλά λίγο πιο φωτεινά (και φυσικά βλέπεις και λίγο πιο αμυδρά αντικείμενα, το οποίο είναι το ζητούμενο)

Θα έχεις λίγο καλύτερη εικόνα π.χ. σε νεφελώματα, τα οποία θα είναι ελάχιστα πιο ευδιάκριτα απο το 8"

Λίγο-πολύ βλέπεις τα πάντα, πλανήτες σελήνη νεφελώματα γαλαξίες κτλ (οριακά βλέπεις και τον Πλούτωνα νομίζω, κάτι που για τα 8άρια μάλλον είναι άπιαστο όνειρο)

 

Χωρίς να ξέρω τι τιμές και προσφορές έχεις βρει:

Νομίζω ότι η σχέση τιμής/απόδοσης από τις 8" στις 10" δεν αξίζει συνήθως τα λεφτά της, όσο η διαφορά απο 8" σε 12"

Εκεί η διαφορά της εικόνας δικαιολογεί όντως την αναβάθμιση, καθώς υπάρχει εμφανέστατη βελτίωση, και αν η τιμή δεν έχει μεγάλες διαφορές τότε αξίζει με χίλια

Αν μιλάμε για νέο τηλεσκόπιο, και το budget είναι καλό, τότε εννοείται διαλέγεις το μεγαλύτερο εξαρχής, (φακοί, φίλτρα κτλ, ας έρθουν αργότερα)

 

Μην παρεξηγηθώ ε?

Δεν λέω ότι το 10άρι είναι ίδιο με το 8άρι (μακάρι να είχα κι εγώ ένα 10άρι!) έχει όντως πιο φωτεινή εικόνα, αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί (για εμένα) την διαφορά στην τιμή.

Αν αναβάθμιζα τώρα π.χ. θα πήγαινα κατευθείαν σε 12" ή 14" γιατί οι 10" είναι πολύ κοντά σε απόδοση με το 8άρι που έχω τώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι χρειαζεται το Dobson για να βάλω και ερευνητή κόκκινης κουκιδας και ερευνητή σκέτο οποιος το εχει ας μου στείλει φωτο

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι χρειαζεται το Dobson για να βάλω και ερευνητή κόκκινης κουκιδας και ερευνητή σκέτο οποιος το εχει ας μου στείλει φωτο αν ειναι κατι το οποίο να κοστίζει μεχρι 40€ αν υπαρχει

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα απλά τα πράγματα.

 

Έχεις δύο επιλογές:

1) Είτε θα αγοράσεις το bracketακι, που σου παρέθεσε ο κ. Χρήστος παραπάνω, μεταχειρισμένο αφού δεν θέλεις να ξοδέψεις περισσότερα από 40€,

 

2) Είτε θα τρυπήσεις τον σωλήνα του τηλεσκοπίου και θα τοποθετήσεις τον ερευνητή κόκκινης κουκίδας δίπλα στον οπτικό ερευνητή ( δες εδώ λεπτομέρειες:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16466&postdays=0&postorder=asc&start=0 )

 

Υ.γ.: Με μια μικρή αναζήτηση, πάντως, γλιτώνεις πολλές ώρες αναμονής. Στο astrovox θα βρεις ένα μεγάλο αριθμό νημάτων που θα σου λύσουν πολλές από τις απορίες σου χωρίς να χρειαστεί να χάσεις χρόνο, ανοίγοντας νέα νήματα και περιμένοντας απαντήσεις.

 

Εντελώς φιλικά,

Βάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης