Jump to content

Οι αρχάριοι ζητούν βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, κάντε μια αναζήτηση στο google για: turn left at orion pdf

Θα βγει ένα βιβλίο που είναι ό,τι πρέπει για να αρχίσουμε το deep space. Για παράδειγμα, τα μεγάλα αμυδρά νεφελώματα όπως North American και Veil nebula που αναφέρθηκαν είναι ωραίοι στόχοι για μεγάλες φωτογραφικές εκθέσεις, αλλά είναι πολύ δύσκολοι στόχοι για τηλεσκόπιο (π.χ. ακόμα με 8" dobsonian για το veil θα θες O-III φίλτρο). Οπότε πηγαίνουμε για στόχους με μεγαλύτερη επιφανειακή λαμπρότητα (surface brightness).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, κάντε μια αναζήτηση στο google για: turn left at orion pdf

Θα βγει ένα βιβλίο που είναι ό,τι πρέπει για να αρχίσουμε το deep space. Για παράδειγμα, τα μεγάλα αμυδρά νεφελώματα όπως North American και Veil nebula που αναφέρθηκαν είναι ωραίοι στόχοι για μεγάλες φωτογραφικές εκθέσεις, αλλά είναι πολύ δύσκολοι στόχοι για τηλεσκόπιο (π.χ. ακόμα με 8" dobsonian για το veil θα θες O-III φίλτρο). Οπότε πηγαίνουμε για στόχους με μεγαλύτερη επιφανειακή λαμπρότητα (surface brightness).

 

Στην ΠΕΕΑ κατάφερα και είδα ένα κομμάτι του Veil με το 8" χωρίς φίλτρο με 24mm προσοφθάλμιο πάντως και ήταν πολύ όμορφο. Το North america δεν το κατάφερα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευεται οτι για αρχη το trifid nebula ειναι καλα; Εχει mag 4 και εινι κοντα στο lagoon

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ΠΕΕΑ κατάφερα και είδα ένα κομμάτι του Veil με το 8" χωρίς φίλτρο με 24mm προσοφθάλμιο πάντως και ήταν πολύ όμορφο. Το North america δεν το κατάφερα.

Το Veil φαίνεται εύκολα χωρίς φίλτρο από τον Πάρνωνα. Το Βόρειος Αμερική φαίνεται και με γυμνό μάτι σαν μια περιοχή με μεγαλύτερη φωτεινότητα στον Γαλαξία.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο σου συγχαρητιρια!! Αυτος ο γαλαξιας που ειδες εχει φαινομενη διαμετρο περιπου 6 πανσεληνων!! Ελπιζω να σου αρεσε!

 

Ματθαιο σε εμενα αναφεροσουν πριν εκει με το lagoon; Αν ναι τοτε οντως εχουμε φωτορυπανση εδω και δε φαινεται ουτε ο Γαλαξιας ουτε καποιο νεφελωμα.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Georgegramm ναι σε εσένα αναφερόμουν.Εγώ μένω στον Πειραιά κοντά στο Λιμάνι οπότε το πανηγύρι της λάμπας ](*,) .......Αλλά από το σπίτι μου με καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες βλέπω:

 

Μ8-Τοξότη

M7-Σκορπιό

M6-Σκορπιό

M31-Αδρομέδα

M103-Κασσιόπη

M45-Ταύρος

Μ34-Περσέα

Υάδες-Ταύρος

Mizar-Alcor-Μεγάλη Άρκτος

ε Λύρας

ω Σκορπιού

Διπλό Αστρικό σμήνος-Περσέα

 

Φυσικά προτείνω όσοι μένουν σε πόλεις να βγουν με κιάλια και τηλεσκόπιο και να δουν πέρα από πλανήτες (με τηλεσκόπιο)να δουν διπλούς αστέρες,μεταβλητούς αστέρες και αν μένετε σε πόλη όπως εγώ προσπαθήστε να δείτε να παραπάνω αντικείμενα που προτείνω (και έχω δει από τον Πειραιά).

 

Αν δεν έχετε τηλεσκόπιο δεν πειράζει ένα ζευγάρι κιάλια θα σας δείξει όμορφες εικόνες των Πλειάδων(M45),Tων Υάδων,άλλων αστρικών σμηνών όπως M7,M6 αλλά και άλλων αντικείμενων όπως M8 και M31.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Για σου Σαραντη καλος ηρθες στον κοσμο της αστρονομιας.Ειδα οτι εχεις προβλημα στα αντικημενα βαθεους ουρανου.Θα σου προτηνο να ξεκινησεις αν θες απο τα παρακατο

 

1.Πλειαδες.Οι Πλειαδες ειναι ενα πολυ ομορφο ανοιχτο σμηνος και εντοπηζεται ευκολα

 

2.Υαδες.Οι Υαδες ειναι ενα ανοιχντο σμηνος αστρον κοντα στης Πλειαδες αλλα πιο αμυδρο

 

3.Μετα μπορεις να βρεις το νεφελομα στον αστερισμο του οριωνα το ποιο ειναι ορατο και με κιαλια

 

4.Επειτα μπορεις να βρεις το σφαιροτω σμηνος αστρων στον αστερισμο του ηρακλη

 

5.Τελος μπορεις να βρεις τον πολυ γνωστο γαλαξια τις ανδρομεδας

 

 

Αν θες καπιο κολπο για βρισκεις αντικημενα βαθεους ουρανου δοκειμασε αν θες αυτο.

 

Αφου εχεις το stelllarium μπορεις να εχεις ενα φωτινο αστρο ως σειμαδη και μετα μεσα απο το προγραμμα να βλεπεις περιπου που ειναι σε σχεση με το αστρο

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια

 

Χρυσοβαλαντη να κανω μια μικρη παρατηρηση.

 

Στις Πλειαδες δε προκειτε να δεις καποια δομη νεφελωματος. Αυτες οι δομες φαινονται μονο με μακρες εκθεσεις απο τους αστροφωτογραφους. Το μονο που προκειται να δει κανεις ειναι τα κυρια αστρα. Μη περιμενεται να δειτε κατι παραπανω απο μερικς αστερια :)

 

Φιλικα Γιωργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στις Πλειαδες δε προκειτε να δεις καποια δομη νεφελωματος. Αυτες οι δομες φαινονται μονο με μακρες εκθεσεις απο τους αστροφωτογραφους. Το μονο που προκειται να δει κανεις ειναι τα κυρια αστρα. Μη περιμενεται να δειτε κατι παραπανω απο μερικς αστερια :)

 

Τα 5 αυτα σωματα που ανεφερα δεν ηταν μονο νεφελοματα η αστρικα σμηνη.

 

Στης πλειαδες αναφερομε μονα στα ορατα αστρα και οχι στην αορατη νεφωση που υπαρχει εκει.

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η νέφωση στις Πλειάδες δεν είναι αόρατη, αλλά ορατή. Σε σκοτεινό ουρανό διακρίνεται και με κιάλια. Επειδή όμως είναι νεφέλωμα ανάκλασης δεν κάνει φίλτρο αποκοπής της φωτορύπανσης. Θέλει σκοτεινό ουρανό και όχι υγρασία στην ατμόσφαιρα. Διότι αν έχει υγρασία η ατμόσφαιρα, σε όποιο άστρο κι αν σκοπεύσεις θα διαπιστώσεις «νέφωση». Μία καλή μεγέθυνση είναι 0,4 επί διάμετρο τηλεσκοπίου. Με αυτήν θα την διαπιστώσεις εύκολα σε κάποια άστρα των Πλειάδων. Κυρίως στην Μερόπη. Από εκεί και πέρα προσπάθησε να χαμηλώσεις κι άλλο την μεγέθυνση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης