Jump to content

Προβλημα με αστερια...τι συμβαινει ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους σας,

 

ξαφνικα αρχισε να μου παρουσιαζεται αυτο το προβλημα γυρω απο τα αστερια το οποιο δεν μου εχει ξανασυμβει.....

 

Ενω ειμαι σε καλη εστιαση ακομα και βαση bahtinov μασκα γυρω απο τα αστερια μου παρουσιαζεται ενας κυκλος σαν να μην εχω κανει καλη εστιαση...

 

Ελεγξα ξανα την ευθυγραμμιση των οπτικων (collimation) και ολα δειχνουν ενταξει....επισης προσπαθησα να ισιωσω(ευθυγραμμισω) τον εστιαστη στο κεντρο, επειδη 'επαιζε' δεξια-αριστερα λογω βαρους απο καμερα, τροχο..

Τα φιλτρα ειναι καθαρα διχως θαμπαδες ή δαχτυλιες.....

 

Το προβλημα συνεχιζεται !

Μηπως ξερει κανεις βαση εμπειριας τι μπορει να φταιει ???

 

Ανεβαζω μια φωτο με bahtinov για να δειτε οτι ειμαι εστιασμενος, και μια φωτο με το προβλημα γυρω απο τα αστερια...

 

Εξοπλισμος

Newton Orion 200/800

SW Coma Corrector

Atik 314

Atik Motor Filter Wheel

Baader Filters 1,25

 

1904842379_Trifid2016-08-07_00-29-26_Bin1x1_20s__20C.jpg.310e75d4ac83e56f8bd95a8d46085b3e.jpg

Stars

 

556134579_Bahtinov2016-08-07_00-25-57_Bin3x3_20s__20C.jpg.c9429023ffbdeacf939f04d442a112da.jpg

Bahtinov Focus

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω αυτο ειναι κλασσικο πρόβλημα πηδήματος των γραναζιών.

Δεν εχει να κανει με τα οπτικα....είναι η οδήγηση. Είναι σαν να εχει σκουντήσει καποιος τη βάση.

Τσεκαρε το διάγραμμα στο PhD να δεις αν εχεις peak...

 

Εκτός αν επίτηδες δεν οδήγησες...κ εννοεις μονο το λιγο halo που εχεις προς τα κατω.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Νίκο.

Τσέκαρε αυτό που σου είπε ο Δημήτρης η δες αν κάποιο από τα εξαρτήματα παίζει-δεν είναι καλά βιδωμένο-.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω αυτο ειναι κλασσικο πρόβλημα πηδήματος των γραναζιών.

Δεν εχει να κανει με τα οπτικα....είναι η οδήγηση. Είναι σαν να εχει σκουντήσει καποιος τη βάση.

Τσεκαρε το διάγραμμα στο PhD να δεις αν εχεις peak...

 

Εκτός αν επίτηδες δεν οδήγησες...κ εννοεις μονο το λιγο halo που εχεις προς τα κατω.

 

Δημητρη γεια σου,

 

και με οδηγηση και χωρις το αποτελεσμα ειναι το ιδιο....υπαρχει αυτο το halο....το οποιο δεν μπορω να εντοπισω απο που οφειλεται........

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το προβλημα ειναι σε ολη την διαρκεια φωτογραφισης; μου μοιαζει σαν να ειναι θολομα στο τζαμι της καμερας οταν μπει η ψυξη, μετα απο λιγο φευγει. Επισης θα μπορουσε να ειναι απο seeing, μου ειχε τυχει κατι παορομοιο οπου η ειμονα ηταν θολησε διαφορα υψη, με κλειστη την ψηξη, αλλα οταν σταθροποιηθηκε ο ουρανος και το τηλεσκοπιο ηταν σε θερμικη ισσοροπια η εικονα ηταν ενταξει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη προσπαθω να βρω ακρη,

 

Παγος δεν νομιζω οτι ειναι αφου ακομα και μετα απο 2 ωρες το προβλημα υπαρχει......κατι τρεχει με τα οπτικα.....

Φοβαμαι οτι το προβλημα δημιουργειται απο τον Coma Corrector που δεν ειναι βιδωμενος εως μεαα στον 1,25 ανταπτορα που εχω.........

Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι στα πιο δυνατα αστερια το προβλημα δεν φαινεται παρα μονο στα μικρα και αχνα......

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη προσπαθω να βρω ακρη,

 

Παγος δεν νομιζω οτι ειναι αφου ακομα και μετα απο 2 ωρες το προβλημα υπαρχει......κατι τρεχει με τα οπτικα.....

Φοβαμαι οτι το προβλημα δημιουργειται απο τον Coma Corrector που δεν ειναι βιδωμενος εως μεαα στον 1,25 ανταπτορα που εχω.........

Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι στα πιο δυνατα αστερια το προβλημα δεν φαινεται παρα μονο στα μικρα και αχνα......

 

Νικος.

 

Τωρα που το ξανασκεφτομαι, μηπως φταιει το οτι την δουλευω στους +20 C ????? και οχι πιο χαμηλα ???

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα βγαλε το coma corrector και δοκιμασε.Υπαρχει περιπτωση η επιστρωση του corrector που κοιταει το δευτερευων να στελνει πισω φως στο πρωτευων και να κανει loop.Τα μικρα αστερια δειχνουν οτι υπαρχει φαινομενο ακανονιστου αστιγματισμου .Δες αν πιέζεται υπερβολικα το πρωτεύων καταπτρο.

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια τελικα ειναι ο coma corrector και η αποσταση του(ανταπτορας)......επειδη δεν βιδωνει στην σωστη αποσταση μου πεταει εξω και το collimation....

 

Πρεπει η αποσταση της καμερας-τροχου-διορθωτη να ειναι στα 55mm και εμενα δεν ειναι...

 

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας !!!

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης