Jump to content

Αγορά από το εξωτερικό (Paypal)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω οτι με τον τρόπο που φορτώνουμε το paypal balanse απο πιστωτική έχει μεγάλες κρατήσεις .π χ στα 500 ευρώ εχει κράτηση 17,35 ευρώ.

 

 

 

ναι αυτο με ενοχλει και μενα ...αλλα κατι αναγκης θα το παρουμε τι θα κανουμε στα 20 ευρω κραταει 1 ευρω παλι ποιο φθηνα το παιρνεις απο εξω

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο stellar26 ανέφερε ότι μπορούμε να φορτώσουμε το paypal balance με τραπεζικό έμβασμα με μικρή έξτρα χρέωση.

 

Πως ακριβώς γίνεται αυτό; Πας στην τράπεζα και ζητάς τραπεζικό έμβασμα στο paypal balance με ποια στοιχεία για να αναγνωρίσουν που θα τα στείλουν; Μόνο με το e-mail σου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έμβασμα γίνεται μέσω web banking.

Κάνεις login στον paypal λογ/σμό σου και στην επιλογή top up έχει πληροφορίeς για τον λογαριασμό του paypal στην deutsche bank.

Στην συνέχεια κάνεις login στο web banking της τράπεζας που συνεργάζεσαι και νόμιμα - εύκολα - γρήγορα, απο τον καναπέ του σπιτιού σου ή την καρέκλα του γραφείου σου, στέλνεις τα χρήματα (μέχρι 500 ευρώ μηνιαία) στο Deutsche Bank --> Paypal.

To μόνο δυσάρεστο στην όλη διαδικασία είναι ότι πρέπει να περιμένεις 2 με 3 ημέρες μέχρι να φανούν τα χρήματα στον λογ/σμό σου (paypal)

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά,

 

Δεν έχω web banking αλλά αν γίνεται με web banking θα πρέπει να γινεται και πηγαίνοντας στην τράπεζα.

 

Το ερώτημα επομένως είναι το εξής :

Όταν μπαίνεις στο web banking υποθέτω ότι δίνεις το IBAN του λογαριασμού του paypal (το οποίο βρίσκεις από την σελίδα top up) προκειμένου τα χρήματα να μεταφερθούν εκεί (ή αυτό γίνεται αυτόματα επειδή είσαι ταυτόχρονα συνδεδεμένος και στο paypal;), και επίσης δίνεις κάποιο στοιχείο στο web banking για να ξέρει το paypal από ποιον ήρθε το έμβασμα (ή δεν δίνεις κανένα στοιχείο στο web banking αλλά έχεις κάνει link στο paypal το bank account από το οποίο στέλνεις τα χρήματα οπότε έτσι καταλαβαίνει το paypal για ποιον είναι);

 

Ίσως αν εξηγούσες αναλυτικότερα την διαδικασία, δηλαδή τι ακριβώς στοιχεία σου ζητά και βάζεις σε κάθε βήμα θα βοηθούσε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Στην τραπεζα το εμβασμα εχει πολλαπλασια χρεωση απο το 1 ευρω του web banking.

 

2) Αυτοματα δεν γινεται τιποτα.

Εφ' οσον δωσεις το δικο σου ΙΒΑΝ και συνδεθει

ο λογαριασμος σου στο paypal, εαν πατησεις top up,

στην σελιδα του λογαριασμου σου στο paypal,

τοτε θα σου βγαλει ολα τα στοιχεια που πρεπει να καταχωρησεις

για να γινει το εμβασμα, συμεριλαμβανομενου βεβαια και του ΙΒΑΝ του paypal.

 

Αυτο το ΙΒΑΝ δεν ειναι γενικο, αλλα το δικο σου προσωπικο ΙΒΑΝ

του ατομικου σου λογαριασμου στο paypal.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω web banking αλλά αν γίνεται με web banking θα πρέπει να γινεται και πηγαίνοντας στην τράπεζα.

Ναι, μόνο με μεγαλύτερες προμήθειες και περισσότερη ώρα χάσιμο.

 

Το ερώτημα επομένως είναι το εξής :

Όταν μπαίνεις στο web banking υποθέτω ότι δίνεις το IBAN του λογαριασμού του paypal (το οποίο βρίσκεις από την σελίδα top up) προκειμένου τα χρήματα να μεταφερθούν εκεί (ή αυτό γίνεται αυτόματα επειδή είσαι ταυτόχρονα συνδεδεμένος και στο paypal;), και επίσης δίνεις κάποιο στοιχείο στο web banking για να ξέρει το paypal από ποιον ήρθε το έμβασμα (ή δεν δίνεις κανένα στοιχείο στο web banking αλλά έχεις κάνει link στο paypal το bank account από το οποίο στέλνεις τα χρήματα οπότε έτσι καταλαβαίνει το paypal για ποιον είναι);

Ναι δίνεις το ΙΒΑΝ που είναι μοναδικό για κάθε τραπεζικό λογ/σμό. Αυτό περιέχει τα πάντα, δηλ. χώρα, τράπεζα, κατάστημα και λογ/σμό δικαιούχου. Το paypal δεν έχει κάποια σύζευξη με τις τράπεζες. Γνωρίζει τα στοιχεία του αποστολέα (εντολέα) εμβάσματος, γιατί απλά του τα δίνει η τράπεζα του (Deutsche Bank) για κάθε έμβασμα χωριστά. Δεν υπάρχει αυτόματη διαδικασία απο το paypal, γιαυτό και η καθυστέρηση 2-3 εργάσιμων μέχρι να εμφανιστούν τα χρήματα στον λογ/σμό. Οι υπάλληλοι του Paypal θα συγκρίνουν τα στοιχεία του εντολέα με αυτά που έχουν στην τεράστια βάση δεδομένων τους. Για να τους διευκολύνουμε καλό είναι να βάζουμε στην αιτιολογία εντολής το paypal id - δηλαδή το email μας.

Στην περίπτωση που τα στοιχεία paypal λογαριασμού δεν ταιριάζουν με τα στοιχεία που δίνει η τράπεζα τότε σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα και η Deutche Bank θα γυρίσει τα χρήματα πίσω, φυσικά με χρέωση προμηθειών.

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Εάν τα καταφέρω θα ενημερώσω εδώ τι ακριβώς έκανα (και πόσο κόστισε η προμήθεια της τράπεζας) μήπως χρειασθεί και σε κάποιον άλλο.

 

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά προσπαθώ να κάνω μια αγορά μέσω ebay αλλά στο τέλος πάντα μου ζητάει αριθμό πιστωτικής που είναι συνδεδεμένη με το νεο λογαριασμό που άνοιξα και δε προχωράει στη πληρωμή μέσω του balance του λογαριασμού. Μήπως ξέρετε κάτι περισσότερο επ' αυτού;
Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά προσπαθώ να κάνω μια αγορά μέσω ebay αλλά στο τέλος πάντα μου ζητάει αριθμό πιστωτικής που είναι συνδεδεμένη με το νεο λογαριασμό που άνοιξα και δε προχωράει στη πληρωμή μέσω του balance του λογαριασμού. Μήπως ξέρετε κάτι περισσότερο επ' αυτού;

 

 

Αν ακολουθησεις πιστά τα 5 βηματα που περιγραφω θα τα καταφερεις

 

 

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22728&highlight=paypal

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπέρα στο forum

προσπαθώντας κι εγώ να κάνω συναλλαγές με eshops του εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

για τον τρόπο που περιγράψατε, μέσω αποστολής εμβάσματος στην deutsche bank, μου έδωσε τα στοιχεία της Deutsche Bank (π.χ. ΙΒΑΝ, ΒΙC κ.λ.π.) ο αδερφός μου και πραγματοποίησα αποστολή ενός μικρού ποσού θεωρώντας ότι έστελνα το ποσό αυτό στο δικό μου paypal balance.

Δυστυχώς τα χρήματα εμφανίστηκαν μια μέρα μετά στο paypal balance του αδερφού μου.

 

Μέσω του top up, το paypal μου ζητά συνεχώς να κάνω ΄΄link a bank account΄΄ και εγώ δίνω το ΙΒΑΝ

του λογαριασμού στον οποίο είναι συνδεμένη η χρεωστική μου κάρτα.

Εννοείται ότι τρώω συνεχώς απόρριψη.

 

Δεν ξέρω που και πως θα βρω τα στοχεία του paypal account μου

 

 

 

Σας παρακαλώ, επειδή έχω απογοητευτεί, πώς μπορώ να βρω ποιά είναι τα στοιχεία του paypal account μου, ώστε να μπορέσω να στείλω έμβασμα στον εαυτό μου, όπως έκανα αντίστοιχα με τον αδερφό μου?

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Αν όλα πάνε καλά, ίσως δούμε αυτή την εβδομάδα να απελευθερώνεται ακόμα περισσότερο το paypal μας χωρίς κόλπα:

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500090977

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
φαινεται πως το συστημα ξεκλειδωσε μερικως. Αγορασα απο ebay με χρεωστικη Πειραιως, την paypal επιλογη δεν την δεχτηκε αλλα την χρεωστικη καρτα την δεχτηκε. Επισης εκανα και αγορα απο aliexpress η οποια τον Ιουλιο αποριφθηκε

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σύστημα ξεκλείδωσε για αστρονομικά είδη. VISA, μέσω SAGE PAY πληρωμή, γινόταν απόρριψη. Σημερινή συναλλαγή, πέρασε κανονικά.

Το paypal επέτρεψε συναλλαγή μου με VISA, χθές, για μηχανολογικά εξαρτήματα απο Κίνα.

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια οι καρτες περνανε μερικως εδω και μηνες. δυστυχως ομως απο flo και astroshop δεν περνανε. οποιος εχει δοκιμασει σε αυτα τα δυο ας μας πει.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα εκανα αγορα με paypal κανονικα, χωρις προβληματα,

απο FLO οπως τον παλιο καλο καιρο.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης