Jump to content

Προμηθευτές απο Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ψάχνοντας γενικά για κατασκευαστές, έπεσα πάνω σε αυτό.

http://www.globalsources.com/gsol/I/Telescope-manufacturers/b/2000000003844/3000000220075/22378.htm

 

Έχει κανείς εμπειρία; Οκ, πιθανότατα θα είναι σχετικά κακή η ποιότητα, όμως η τιμές νομίζω είναι πολύ χαμηλά.

 

Λέτε να αξίζει καμιά δοκιμαστική παραγγελία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τιμές χονδρικής, με ελάχιστη παραγγελία 50 τεμάχια. Εκτός αυτού, πρόκειται για τα λεγόμενα hobby optics, όπως αυτά που πωλούνται στην Ομόνοια και το λιμάνι του Πειραιά, με μηδαμινή αστρονομική χρησιμότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.globalsources.com/gsol/I/Telescope/p/sm/1003041464.htm#1003041464

 

Αυτό για παράδειγμα είναι SW υπό άλλη ονομασία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.globalsources.com/gsol/I/Telescope/p/sm/1003041464.htm#1003041464

 

Αυτό για παράδειγμα είναι SW υπό άλλη ονομασία.

 

Ενώ φυσικά υπάρχουν κλώνοι των SW με άλλες ονομασίες, αυτό σίγουρα δεν είναι. Αν σου είπαν κάτι τέτοιο απέφυγέ τους. Το κακό τηλεσκόπιο θα απογοητεύσει σε οποιαδήποτε τιμή.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο newtonian 130mm αφού ο 8χρονος γιος μου το ζητούσε επίμονα μετά από επίσκεψή μας στο αστεροσκοπείο Πεντέλης.

Επειδή το project είναι ακόμη σε επίπεδο παιχνιδιού (όχι ότι δεν το ευχαριστιούνται ο πληροφορικός μπαμπάς και η φυσικός μαμά), είπα να μην επενδύσω πολλά. Παρήγγειλα λοιπόν από AliExpress ένα red dot finder (ίδιο με αυτό της celestron), ένα barlow 3x achromatic και ένα προσοφθάλμιο 4mm όλα για 50€. Τα μεταφορικά είναι 0€ αλλά θέλουν 1 μήνα να έρθουν. Σε περίπου 20 ημέρες θα μπορώ να σας δώσω feedback. Σίγουρα έχει μεγάλη ποικιλία. Από ποιότητα δεν μπορώ να σας πω. LEGO συμβατά που παίρνω για τα πιτσιρίκια είναι ΟΚ.

Επίσης φτιάχνω μια DIY βάση dobsonian. Όταν τελειώσω θα ανεβάσω φωτο για κριτικές.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Του καθενός οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές. Έχω φίλο που βγαζει φωτογραφιες τη σελήνη με τηλεσκοπιο απο τα LIDL. Και είναι ευχαριστημένος!

 

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα ούτε συμβατα LEGO (δεν εχουν καμια σχεση με τα γνησια), ουτε τριτης ποιοτητας αστρονομικο εξοπλισμο. Απο το Aliexpress εχω ψωνησει πολλες φορες, αλλα ψευτογκαντζετακια του 1-2$. Μεχρι εκει.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα ήρθε ο φακός PLOSSL 4mm της DATYSON.

Στοχεύοντας κεραίες στην κορυφή της Πεντέλης από το σπίτι μου, είχα καθαρή εικόνα και ομολογουμένως μεγάλη μεγένθυση.

Το άνοιγμα του φακού είναι αναμενώμενα μικρό.

Για 10€ φαίνεται αρκετά καλός. Αναμένω barlow και red dot finder

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτηκα να προσθέσω δυνατότητες τύπου inteliscope στη βάση που φτιάχνω. Βρήκα λοιπόν αυτό το gadjetακι

 

https://www.aliexpress.com/item/DXL360-High-accuracy-Dual-Axis-Digital-Angle-Protractor-Angle-meter-Dual-axis-Digital-Level-gauge-with/32669557191.html?spm=2114.01010208.3.285.Ll4jgu&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_2_10057_10056_10065_10055_10054_10069_301_10059_10058_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=bec9a1f4-1f97-45b6-aa4b-5375464a7a14

 

Η ακρίβεια είναι συζητήσιμη, αλλά με ένα βασικό καλιμπράρισμα και τη βοήθεια πινάκων, πιστεύω ότι θα μπορώ να φέρω το τηλεσκόπιο στην περιοχή του στόχου.

Οποιοδήποτε feedback στην ιδέα αυτή θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το ξεχάσεις. Με το red dot καλύτερα και ευκολώτερα θα τα βρίσκεις. Με το αλλο θα ασχολείσαι με το καλιμπράρισμα της βάσης. Αν ο οπτικός και ο μηχανικός άξονας δεν ταυτίζονται (που σε dob ιδιοκατασκευή δεν θα ταυτίζονται) συνέχεια έξω θα πέφτεις και θα σου σπάνε τα νεύρα. Προσωπικά δεν θα το δοκιμαζα καν. Όταν έρθει ο καιρός θα πάρεις κανονικό goto.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Ο στόχος μου δεν είναι αποκλειστικά η επιτυχία.

Έχοντας 3 μικρά 8 & 6 ετών που τους αρέσει να φτιάχνουμε πράγματα, τα αφήνω να προτείνουν λύσεις και να προσπαθούμε να τις εφαρμόσουμε.

Μέσα από αποτυχίες, βλέπουμε τα λάθη (η εκ των προτέρων υπόδειξή τους, δεν τα πείθει πάντα)

και προσπαθούμε να βρούμε λύση άλλη ή να το διορθώσουμε.

 

Έχοντας σαφή ορισμό του νότου από πυξίδα, γιατί να μην δουλεύει?

Το γεγονός ότι στις 2 διαστάσεις έχει γωνία λειτουργίας ως 40 μοίρες με αποθαρρύνει πιο πολύ.

Ευχαριστώ.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως είναι πιο εύκολο και τελικά πιο ευχάριστο να μάθεις τα ορόσημα του νυκτερινού ουρανού (αειφανείς αστερισμούς, αστερισμούς του Ζωδιακού, αστερισμούς του Γαλαξία και την περιοχή του Ωρίωνα θα πω εγώ) και τα λαμπρότερα αστέρια τους και να βρίσκεις αντικείμενα μέσω αυτών, παρά μέσω αφηρημένων -και βαρετών- αριθμών. Όλοι το φοβόμαστε στην αρχή αλλά η γνώση έρχεται με την εφαρμογή και την εμπειρία. Τα παιδιά θα χαρούν περισσότερο να δείχνουν στους φίλους τους τα αστέρια και να τα λένε με το όνομά τους και πως "εκεί ανάμεσα υπάρχει το δακτυλίδι".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γκατζετάκι αυτό αποκλείεται να σε βοηθήσει, ειδικά σε σχέση με το red dot. Plossl 4mm θα τα απέφευγα σε οποιαδήποτε ποιότητα είναι σα να κοιτάς από μύτη βελόνας (και γιαλιά αποκλείονται), με 10$ έχω δει να αγοράζουν κάτι άλλα κινέζικα πιο βολικά για μεγάλες μεγενθύνσεις (που συχνά λένε "celestron" ή "skywatcher", χωρίς να είναι) και ήταν κάπως πιο χρήσιμα από το κινέζικο plossl.

Πάντως πρόσεξε μην το παρακάνεις με τις αγορές φτηνών κινέζικων, γιατί πολύ συχνά φτάνουμε να δίνουμε περισσότερα χρήματα για πράγματα που δεν θα κάνουν την ίδια δουλειά με το να παίρναμε από την αρχή λίγα και καλά.

Και προσοχή, λέω "φτηνά κινέζικα", γιατί τα κινέζικα δεν είναι κακά, σχεδόν όλα τα "καλά" που παίρνουμε και αυτά κινέζικα είναι ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης