Jump to content

Βοηθεια..Πως να συνδέσω την CCD CAMERA με το τηλεσκόπιο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα RSX 400 MEADE 12'' και θέλω να συνδέσω σε αυτό μια κάμερα Deep sky imager 2 with autostar suite Color CCD Camera.διαβασα το manual αλά δεν βγάζω άκρη.Ευχαριστω.

 

Αυτο το τηλέσκοπιο εχω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό είναι εντωμεταξύ μου χαρίσαν αυτό το τηλεσκόπιο με όλο τον εξοπλισμό άλα για κάμερα τσιγκουνεύτηκε .Ναι αυτό είναι εντωμεταξύ μου χαρίσαν αυτό το τηλεσκόπιο με όλο τον εξοπλισμό άλα για κάμερα τσιγκουνεύτηκε ξερό λίγα πράγματα όπως να παρατηρώ τον ουρανό το βράδυ και έλεγα μήπως μάθω να βγάλω και φωτό.Ευχαριστο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα RSX 400 MEADE 12'' και θέλω να συνδέσω σε αυτό μια κάμερα Deep sky imager 2 with autostar suite Color CCD Camera.διαβασα το manual αλά δεν βγάζω άκρη.Ευχαριστω.

 

Αυτο το τηλέσκοπιο εχω

 

Ρε τι ωραία δώρα είναι αυτά...

Πάντως έπεσες στα βαθεια γρήγορα...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα θα βαλεις το noisepiece μαζι με την καμερα εκει που βαζεις τα προσοφθαλια σα να ηταν ενα απο αυτα. Μετα σφιγκεις τα βιδακια στον εστιαστη ετσι ωστε να μην φυγει απο την θεση του. Τελος εστιαζεις και αυτο.ειναι ολο

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δε αναφέρθηκε σε software.

 

 

Η κάμερα είναι γνωστό μοντέλο, αλλά τη φωτό την έβαλα για να μας πεις αν έχεις αυτό το βαρελάκι που φαίνεται.

 

Καλύτερα να συνεχίσεις με τη παρατήρηση, γιατί πραγματικά έπεσες στα βαθιά.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κάμερα έχει πολύ μικρό αισθητήρα και πεδίο. Θα χρειαστεί και μειωτήρα για να βγάλεις βαθύ ουρανό. Επίσης και οδήγηση. Κοντολογίς θα έλεγα να την αφήσεις προς το παρόν.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης