Jump to content

Βαρυτητα αντιβαρυτητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να ειναι λιγο χαζη η ιδεα που σκεφτηκα αλλα θελω να την εκφρασω.

 

Για ολα υπαρχει ενα αντιθετο

Ζεστη κρυο

Αγαπη μισος

Ψηλα χαμηλα κτλ

 

Γιατι να μην υπαρχει βαρυτητα αντιβαρυτητα;

Και να υπαρχει πως; να δημιουργηθηκε; Για τον Αινσταιν η βαρυτητα ειναι μια ιδιοτητα του χωροχρονου καθε αντικειμενο με.μαζα τον καμπυλωνει και δημιουργει αυτο που λεμε βαρυτητα. Αν η βαρυτητα ειναι η καμπηλωση του χωροχρονου προς τα κατω τοτε η αντιβαρυτητα θα ειναι το αντιθετο. Εσεις τι πιστευετε; Υπαρχει ή δεν υπαρχει;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά οι λέξεις είναι δημιουργήματα του ανθρώπου με κύριο σκοπό να επικοινωνεί με άλλους

ανθρώπους.

 

Που σημαίνει ότι δημιούργησε και την λέξη ''αντίθετο'' δηλαδή κατά την ανθρώπινη λογική για να υπάρχει κάτι άρα θα υπάρχει και το αντίθετο του.

Επίσης ο άνθρωπος για να δημιουργήσει μια λέξη δεν σημαίνει ότι έχει δει ή αποδείξει τον ορισμό της λέξης .

 

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείς με αυτό (αλλά θα χαρώ να μάθω).

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτά μπορει να υπαρχει αν ας πουμε η γη καμπυλώνει το χωροχρόνο πεος τα κατω γιατι να μην τον καμπυλώνει και προς τα πανω ; Βέβαια η γη εχει μικρή μάζα αλλα δεν πειραζει. Ομως αν υπήρχε αντιβαρύτητα δεν θα μας το έλεγαν και λογικά αν ηταν ακριβώς αντίθετη της βαρύτητας ισως μετα προέκυπταν θεωρητικά προβλήματα πως θα την εξηγούσαμε αυτο που ξερω ειναι οτι παντως υπαρχει ύλη και αντιυλη και η δεύτερη ειναι πολυ μοχθηρή !!!!!!

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει ενδιαφέρον η ερώτηση σου γιατί θυμίζει λίγο το ρητό του Βίτγκεστάιν οτι "τα όρια της γλώσσας μου είναι τα όρια της γνώσης μου".

 

Ας αναλύσουμε πρώτα τις αντιφάσεις της ίδιας της ερώτησης. Έγραψεις 3 ζεύγη επιθετικών προσδιορισμών, 2 για φυσικές ιδιότητες και 1 για αγάπη μίσος.

 

Φυσικές ιδιότητες :

 

Όπως μπορεί κανείς εύκολα να διαπιστώσει, η ζέστη και το κρύο όπως και το ψηλά χαμηλά, δεν είναι αντίθετα όπως το αγάπη μίσος. Δηλώνουν μία ιδιότητα σε μεγάλη τιμή και σε μικρή τιμή συγκρινόμενες ΠΑΝΤΑ μεταξύ τους.

 

 

1000 βαθμοί Κ με 300 βαθμούς Κ

 

ΖΕΣΤΟ ------- ΚΡΥΟ

 

Όμως αν πούμε 300 βαθμούς Κ με 50Κ τότε οι 300 είναι το ζεστό κ.ο.κ. Το ίδιο συμβαίνει με το ψηλά χαμηλά. Από τη στιγμή που το χαμηλά έχει μία τιμή, θα βρεθεί πάντοτε ένα πιο χαμηλά, πιο κρύο, ώστε να γίνει αυτό το ψηλό, το ζεστό και η πιο μικρή τιμή το κρύο, χαμηλό και αυτό συνεχίζεται μέχρι να φτάσουμε το 0. Μηδέν σημαίνει απουσία ζέστης, απουσία δυναμικής ενέργειας. Μηδέν και άπειρο γενικά δεν υπάρχει, η φύση τα σιχαίνεται αλλά για χάρη της συζήτησης ας πούμε οτι υπάρχει.

 

 

Το αγάπη μίσος είναι διαφορετικό όμως. Γιατί εκδηλώνουν 2 διαφορετικές ιδιότητες που μπορούν να φτάσουν μέχρι το άπειρο κι οι δύο (αν μπορούσαν να μετρηθούν). Για να ταιριάζει με τα φυσικά μεγέθη θα έπρεπε να αναλυθεί : Αγάπη - μηδέν αγάπη = μηδέν μίσος - Μίσος.

 

Το μόνο φυσικό μέγεθος που έχει αντίθετο είναι το ηλεκτρικό φορτίο : Θετικό αρνητικό.

 

Η βαρύτητα όμως, όπως η μάζα, όπως το μήκος κ.α. δεν έχουν αντίθετο. Ορίζονται μονοσήμαντα κι αποτελούν ιδιότητα του σύμπαντος. Βαρύτητα δεν είναι καμπύλωση προς τα κάτω αλλά καμπύλωση. Δεν υπάρχει πάνω κάτω στην καμπύλωση του χωροχρόνου. Αν η καμπύλωση ήταν προς τα "πάνω" θα ήταν ακριβώς το ίδιο φαινόμενο, δεν αλλάζει κάτι αν το σχεδιάσουμε διαφορετικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δε αντιύλη δεν είναι καθόλου μοχθηρή, είναι ακριβώς όπως η ύλη, ίδια μάζα αλλά με αντίθετες κάποιες κβαντικές ιδιότητες δηλαδή αν το ηλεκτρόνιο έχει φορτίο -1 και λεπτονικό αριθμό 1, το ποσιτρόνιο έχει φορτίο +1 και λεπτονικό -1. Δηλαδή σωματίδια συνηθισμένα είναι απλά έχουν την ιδιότητα όταν ενώνονται με ύλη (και το κάνουν αρκετά γρήγορα μιας που έλκονται ηλεκτρομαγνητικά), να εξαυλώνονται δίνοντας 2 φωτόνια. Τα δε 2 φωτόνια μπορούν αντίστροφα με σύγκρουση τους (αν έχουν αρκετή ενέργεια) να δώσουν ένα ζεύγος ύλης αντιύλης.

 

 

Οπότε δε μπορείς να πεις οτι η αντιύλη είναι το αντίθετο της ύλης γιατί έχουν την ίδια μάζα, δεν έχει η αντιύλη αρνητική τιμή μάζας δηλαδή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειληκρινα δε περιμενα τοσες πολλες απαντησεις! Ευχαριστω.

 

Κ. Vensius οντως μερικα απο αυτα που ανεφερα ειναι σχετικα.

Αν μπορεσαμε ποτε να εντοπισουμε καποιο σωματιδιο.βαρυτητας δε θα μπορεσαμε να πουμε πως υπαρχει αντιθετο; Πχ το CERN ηταν κπντα στο να εντοπισει κατι τετοιο αλλα.η ανωμαλια εξαφανιστικε και.τελικα δεν ανακαλυφθηκε κατι.τετοιο. Παραθετω και το αρθρο

 

http://www.cnn.gr/money/tech/story/41906/apogoiteysi-sto-cern-diapseystikan-oi-prosdokies-gia-tin-anakalypsi-enos-neoy-somatidioy

 

Αν ομως λεμε τωρα οτι τα σωματα με μαζα δημιουργουν βαρυτητα τοτε τα αντιθετα τους δεν θα μπορουσαν να δημιουργησουν αντιβαρυτητα; Ή απλα δε θα ειχαν καν επιδραση στον χωροχρονο; (Επειδη ειναι αμαζα).

 

 

Ματθαιο. Οντως η σκεψη σου ειναι λογικη και συμφωνω αλλα το συμπαν παραμενει ανεξερευνητο και δε το εχουμε κατανοησει πληρως. Αρα να υπαρχουν θεωριες και κατασυασεις της υλης οι.οποιες να μην εχουν ανακαλυφθει.

 

Α και κατι αλλο. Αφου το συμπαν διαστελεται με ταχυτητα μεγαλητερη απο εκεινη του φωτος τοτε απο τι υλη να αποτελειται το.οριο του; Αν υπαρχει δηλαδη.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχετο αλλα η υλη οταν συγκρουστει με την αντιυλη δεν απελευθερωνει τεραστια ποσα ενεργειας; Κατι σαν εκρηξη.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ύλη κι η ενέργεια είναι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος που εναλλάσσονται με τον περίφημο νόμο Ε=mc^2. Όταν ένα σωμάτιο ενωθεί με το αντισωμάτιο του, θα απελευθερώσει φωτόνια (ενέργεια δηλαδή), με ενέργεια ίση με Ε=2mc^2 όπου m η μάζα του σωματιδίου (άρα m+m η συνολική μάζα σωματιδίου και αντισωματιδίου που εξαυλώνεται και μετατρέπεται σε ενέργεια).

 

Άρα η βαρύτητα που οφείλεται στη μάζα, οφείλεται στην ουσία στη θετική ενέργεια που έχει η ύλη σύμφωνα με το νόμο που προανέφερα.

 

Για να υπάρξει αντιβαρύτητα, δηλαδή απωστική δύναμη θα πρέπει να υπάρχει αρνητική ενέργεια. Αυτό όμως είναι μια εικασία που δεν έχει ελεγχθεί πειραματικά. Μια απεικόνιση της υπάρχει στο star trek όπου οι ταχύτητες warp που φτάνουν τα διαστημόπλοια έχει αναλυθεί επιστημονικά οτι μπορεί να επιτευχθεί με θύλακες αρνητικής ενέργειας κτλ.

 

Πάντως το γεγονός οτι το σύμπαν διαστέλεται επιταχυνόμενα είναι μία ένδειξη οτι μας διαφεύγει κάτι πολύ σημαντικό στη σύγχρονη φυσική που μπορεί να είναι πολύ απλό, όπως η ύπαρξη αρνητικής-σκοτεινής ενέργειας ή πολύ πιο πολύπλοκο. Πάντως επουδενί τέτοια δύσκολα και δυσνόητα προβλήματα δεν είναι αντικείμενο εμπειρικής αναπαράστασης του κόσμου μας συναρτήσει της γλώσσας μας.

 

Δηλαδή το οτι στο ανθρώπινο λεξιλόγιο υπάρχει η έννοια του αντίθετου, ποσώς δεν απασχολει το προυπάρχον σύμπαν και τους φυσικούς του νόμους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πλησιέστερο που έχουμε σε αντιβαρύτητα είναι οι λευκές τρύπες (που απωθούν την ύλη αντί να την έλκουν σαν τις μαύρες τρύπες) και ύλη με αρνητική μάζα. Όμως όχι μόνο δεν ξέρουμε αν υπάρχουν, μα δεν ξέρουμε αν θα μπορούσαν να υπάρχουν έστω και από κάποιο εργαστήριο.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού δεν ξέρουμε πως λειτουργούν οι λευκές τρύπες πως ξέρουμε ότι είναι κάτι ''κοντινό'' με την

αντιβαρύτητα ?

Δηλαδή επειδή ξέρουμε υπάρχουν μαύρες τρύπες πρέπει να υπάρχουν και λευκές και να λειτουργούν αντίθετα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αρχικά οι λέξεις είναι δημιουργήματα του ανθρώπου με κύριο σκοπό να επικοινωνεί με άλλους

ανθρώπους.

 

Που σημαίνει ότι δημιούργησε και την λέξη ''αντίθετο'' δηλαδή κατά την ανθρώπινη λογική για να υπάρχει κάτι άρα θα υπάρχει και το αντίθετο του.

Επίσης ο άνθρωπος για να δημιουργήσει μια λέξη δεν σημαίνει ότι έχει δει ή αποδείξει τον ορισμό της λέξης .

 

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείς με αυτό (αλλά θα χαρώ να μάθω).

:D

 

ποια λεξη εναι το αντιθετο της λεξης ανθρωπος ;

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης