Jump to content

Τεστάροντας το Esprit...


StamosP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Χτες είπα να τεστάρω το Esprit80 στην ταράτσα πριν αρχίσω να τρέχω σε εκκλησάκια για να ξέρω τι να περιμένω και να δω τι ψάρια πιάνει...

Το τεστ έγινε στον Deneb με λήψεις των 3s σε 1600iso χωρίς οδήγηση αλλά με καλή πολική.

 

Η πρώτη λήψη με background neutralization, color calibration και στετσαρισμένη με stf χωρίς crop:

 

DENEB_nofilter_zps0xeo4ug0.jpg

 

Raw:https://www.dropbox.com/s/gum2fhkf99420n6/DENEB_LIGHT_3s_1600iso_%2B32c_20160924-22h02m48s567ms.CR2?dl=0

 

 

 

In focus απείραχτη:

 

DENEB%20IN_zpskuokhkhb.jpg

 

https://www.dropbox.com/s/4jdv66rzalln1hc/DENEB%20IN_LIGHT_3s_1600iso_%2B33c_20160924-22h03m52s927ms.CR2?dl=0

 

 

 

Out focus απείραχτη:

 

DENEB%20OUT_zpsbwewzoyh.jpg

 

https://www.dropbox.com/s/l4l0lrjhudfjoov/DENEB%20OUT_LIGHT_3s_1600iso_%2B34c_20160924-22h04m48s348ms.CR2?dl=0

 

 

 

Στη συνέχεια δοκίμασα με το hutech idas lps d1 και ένα δαχτυλίδι 0.8mm που έφτιαξα για να μεγαλώσω την απόσταση flattener αισθητήρα στο 1/3 του πάχους του φίλτρου (δεν νομίζω να έπιασε):

 

DENEB_filter_zpsiyt3tvq6.jpg

 

Raw: https://www.dropbox.com/s/nxqt8ej1f0kohvw/DENEB_LIGHT_3s_1600iso_%2B26c_lps_20160924-21h49m34s614ms.CR2?dl=0

 

 

 

Τέλος μια λήψη των 10s, 1600iso στην περιοχή του veil άφιλτρη (bn, cc, stf):

 

VEIL_LIGHT_zpsazbqxdvi.jpg

 

Raw: https://www.dropbox.com/s/zzsa1fbr8m61exl/VEIL_LIGHT_10s_1600iso_%2B44c_20160924-22h17m55s302ms.CR2?dl=0

 

 

 

και με 90 μοίρες περιστροφή:

 

VEIL%20ORIZONTIA_LIGHT_zpsdyfljru5.jpg

 

https://www.dropbox.com/s/09betyjqkx1gb4e/VEIL%20ORIZONTIA_LIGHT_10s_1600iso_%2B42c_20160924-22h21m09s145ms.CR2?dl=0

 

 

 

Φόρτωσα τις φωτό στο ccdinspector, τα αποτελέσματα μου φάνηκαν τουλάχιστον παράδοξα, θα τα αναφέρω σε επόμενο πόστ.

Αν και θα ήταν εξάγονταν καλύτερα συμπεράσματα σε κανονική φωτογράφηση νομίζω κάποια πρόχειρα μπορούν να βγούν...

Περιμένω γνώμες...

 

edit: φόρτωσα τα ανεπεξέργαστα raw αρχεία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταμάτη πολλά έχουν γραφτεί και έχουν δει τα μάτια μας για την σειρά esprit της skywatcher οπότε οι δοκιμές σου είναι πολύ ενδιαφέρον.

Θα σου πρότεινα να στακάρεις αρκετές λήψεις μιας και εκεί θα φανεί το πρόβλημα (αν υπάρχει) διότι τώρα με τόσο μικρές λήψεις ξεγελάει. Άσε τι λέει το inspector και εμπιστέψου μόνο τα μάτια σου. Αν το αποτέλεσμα σου επαρκεί έχει τελειώσει το πράμα μην το κουράζεις.

Εγώ στην θέση σου θα ολοκλήρωνα κανονικά στόχο και από εκεί θα έβγαζα συμπεράσματα με τελικό Lum και RGB.

 

Y.γ. 1. Τα jpg είναι χάλια ανάλυση δεν βγαίνει καμία άκρη.

Υγ. 2. Στα cr2 δείχνει κάτι να μην πηγαίνει καλά αριστερά (ίσως κάποιος αντάπτορας ή ακόμη και ο

εστιαστής).

 

Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

το τεστ επαναλήφθηκε χτες και αυτή τη φορά στάκαρα 30 καρε των 10s 1600iso προκειμένου να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα και να φανούν τα όποια προβλήματα συζητήσαμε με τον Άγγελο...

 

Λοιπόν:

1. 0 μοίρες (bn, cc, stretch)

 

veil_new_mosaic_zpsov08puij.jpg

 

16bit tiff (bn, cc, unstretched): https://www.dropbox.com/s/kcq9ty9eabg994s/veil_new.tif?dl=0

 

 

Όντως υπάρχει κάποιο θεματάκι στα αριστερά, ιδιαίτερα πάνω...

 

 

2. Με περιστροφή κάμερα-φλατενερ κατα 180μοίρες στο σωλήνα...

 

veil_new_180_mosaic_zpsypz58df0.jpg

 

16bit tiff (bn, cc, unstretched): https://www.dropbox.com/s/h4fsbtlin4myyb1/veil_new_180.tif?dl=0

 

 

 

Να επισημάνω ότι το σύστημα είναι όλο βιδωτό και δεν υπάρχουν δαχτυλόβιδες, δακτύλιοι συμπίεσης πουθενά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εστιαστής είναι. Μπορεί να κρεμάει (πολύ πιθανό) άρα καλό θα είναι να μην τον βγάζεις έξω και να χρησιμοποιείς extension.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 στο "κρέμασμα" εστιαστή αφού είναι όλο βιδωτό.

Υπάρχει και περίπτωση να μην έχει κάτσει σωστά ο εστιαστής στο τηλεσκόπιο, και να μπορείς να το φέρεις ρυθμίζοντας το σύστημα συγκράτησης του εστιαστή.

 

Δοκίμασε να βγάλεις και flats σε διάφορες γωνίες για να είναι ξεκάθαρο αν είναι όλα ευθυγραμμισμένα σωστά.

 

full_east.jpg.69f2e51f2070a7ae846cdd82de254830.jpg

φωτό είναι super stretched "φλατ" απο φρέσκο ED80 μόλις έχει βγει από το κουτί του :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο στόχος επίτηδες επιλέχθηκε να είναι κοντά στο ζενίθ προκειμένου να μειωθούν οι πιθανότητες φλεξαρίσματος του εστιαστή...

Παρόλα αυτά κάνω λάθος ή μου φαίνεται οτι στη 2η φωτό το πρόβλημα είναι ουσιαστικά είναι αμελητέο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ συνήθως οι εστιαστές δημιουργούν το πρόβλημα.

Πάντως για μένα το αποτέλεσμα που επεξεργάστηκα από το δεύτερο tiff που ανέβασες ( veil_new_180.tif ) το αποτέλεσμα είναι πολύ αποδεκτό και ίσως απλά να πρόσθετα μια φλάτζα στον flatenner και να έπαιζα λίγο ακόμη με την απόσταση.

 

https://drive.google.com/file/d/0B63W_JUSJu_SaEl5RTdGczJTVGs/view?usp=sharing

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι οτι υποψιάζομαι οτι κάτι δεν πάει καλά με το σπείρωμα.

Στην δεύτερη φωτό βίδωσα το φλάτενερ πιο έξω στον εστιαστή και έδωσα περισσότερες βόλτες στην κόντρα. Στην πρώτη είχα σχεδόν βιδώσει τέρμα τον φλάτενερ (1/4 της στροφής από τέρμα).

Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό...

Βαγγέλη είναι rack and pinion 2.7" με εξτρά rack στην πάνω πλευρά του.

Άγγελε λές οτι έχει υποδιόρθωση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ύστερα από πολύ σκέψη (...) και μία συζήτηση που είχαμε με τον Αλέξη (spectral) έχω την εντύπωση ότι το λάθος ήταν εντελώς δικό μου και εντελώς βλακώδες...

Στην πρώτη φωτό είχα βιδώσει την κάμερα-φλατενερ στο σωλήνα όταν ήταν σε home position ενώ στη δεύτερη όταν κοιτούσε ζενίθ. Υπάρχει οπότε πιθανότητα να μην είχε πατήσει καλά το φλατενερ και να μην είχε σφίξει σωστά η κόντρα.

Ελπίζω να είναι αυτό και σε πρώτη φάση το τηλεσκόπιο να αποδίδει όπως στη δεύτερη φωτό (μετά θα έρθει και το ραφινάρισμα)...

Θα επανέλθω να ενημερώσω.

 

ΥΓ. Πάντα στο νευτώνειο έβαζα την κάμερα όταν ο εστιαστής κοιτούσε πάνω για να αποφύγω τιλταρίσματα, τώρα γιατί δεν το έκανα αυτό με το διοπτρικό δεν έχω ιδέα... ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα

Ο αντικειμενικος φακος σου εχει ενα κεντρικο σφαλμα ζωνης περιπου στο 30%της διαμετρου και στο 70% επισης. Η οπτικη οξυτητα /ποιοτητα δεν συβαδιζει με το κοστος που πληρωσες.

Φιλικα

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το τηλεσκόπιο επεστράφη.

Δεν κατέληξα αν το πρόβλημα ήταν στα οπτικά ή στα μηχανικά (μάλλον το 2ο) αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν είχα διάθεση ούτε χρόνο και εργαλεία να ασχοληθώ να το φτιάξω. Μπορεί και να ήταν κάτι σχετικά εύκολο αλλά υποτίθεται ότι το πήρα ως πιο plug n play (μεγάλος μύθος) και ποιοτικότερο από τα νευτώνεια που είχα (κατασκευαστικά όντως ήταν).

Έχω δεί βέβαια ακριβότερα τηλεσκόπια με σοβαρότερα προβλήματα αλλά δεν μπορούσα να το δεχτώ, ειδικά απο τη στιγμή που το προηγούμενό μου 130pds στο 1/5 του κόστους του esprit απέδιδε καλύτερα (εκτός από τις φορές που έκανα εγώ κάποιο λάθος).

Επίσης άλλος μύθος είναι το μεγαλύτερο κοντράστ των διοπτρικών, ίσως ισχύει για σωλήνες συγκρίσιμης διαμέτρου και για παρατήρηση, όχι για φωτογράφηση.

Το θέμα είναι τι κάνω από δω και πέρα...

Οι σκέψεις είναι αρκετές με επικρατέστερο σενάριο την αγορά νευτωνείου (βλέπω να ξαναπαίρνω το 130αράκι).

Πέρασε και η σκέψη ενός φακού (samyang 135mm f2) αλλά με το sample variation που έχω δεί δεν θέλω να μπλέξω πάλι με τεστ και επιστροφές.

Δεν θα βιαστώ, ευκαιρία για διάλειμμα... :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος καλό, όλα καλά!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε Σταμάτη. Σε σκεπτόμουν κι είχα αγωνία. Εν τέλει το πιο είναι καλό και κατάλληλο τηλεσκόπιο από αυτό το οποίο λένε και υποστηρίζουν οι γνωμοπώλες όλων των εθνών (αυτοί σιτίζονται από την τρέλα μας και πληρώνονται από το διεθνές μάρκετινγκ) μέχρι το πια είναι η αλήθεια κι η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας. Γνωμοπώλες υπάρχουν παντού. Τεστ αυτοκινήτων, κριτικοί θεάτρου και κινηματογράφου, γευσιγνώστες κλπ όλοι τους είναι γνωμοπώλες και παράσιτα. Πολλοί μάλιστα για να τεκμηριωθούν προβάλουν και τα πτυχία τους. Φυσικός! Θεατρολόγος! Δημοσιογράφος! Κλπ. Εμείς όμως πρέπει να σκεφτόμαστε λογικά. Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από τον έντεχνο τρόπο που διατυπώνουν τη γνώμη τους και να σκωπτόμαστε ότι στους γνωμοπώλες το μόνο που τεκμηριώνουν τα πτυχία και η λεξηπλασία τους είναι ο λεχριτησμός τους. Άλλωστε γνώμη, με τον οποιονδήποτε τρόπο πληρωμένη, δεν είναι γνώμη. Έτσι λοιπόν μην εκπλαγείς αν με ένα φτηνό νευτώνειο τηλσκοπιάκι (όπως λές) + ένα διορθωτή κόμης – πεδίου, έχεις καλύτερα αποτελέσματα από ένα τηλεσκόπιο σαν το παραπάνω.

Τέλος να μας θυμίσεις από πού το αγόρασες το τηλεσκόπιο. Διότι σύμφωνα με την δική μου θλιβερή εμπειρία, αν την παραπάνω αγορά την είχες κάνει από το εξωτερικό, σε αυτήν την κακιά περίπτωση που σου έτυχε, δεν θα είχε αυτό το αίσιο τέλος. Από την περίπτωση σου, και πάντα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, την αγορά πρέπει να την έκανες από την Ελλάδα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το τηλεσκόπιο επεστράφη.

 

Το θέμα είναι τι κάνω από δω και πέρα...

Οι σκέψεις είναι αρκετές με επικρατέστερο σενάριο την αγορά νευτωνείου (βλέπω να ξαναπαίρνω το 130αράκι).

Πέρασε και η σκέψη ενός φακού (samyang 135mm f2) αλλά με το sample variation που έχω δεί δεν θέλω να μπλέξω πάλι με τεστ και επιστροφές.

Δεν θα βιαστώ, ευκαιρία για διάλειμμα... :roll:

 

Πάρε ένα 200αρι f4 ως μάστορας του collimation που είσαι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος να μας θυμίσεις από πού το αγόρασες το τηλεσκόπιο. Διότι σύμφωνα με την δική μου θλιβερή εμπειρία, αν την παραπάνω αγορά την είχες κάνει από το εξωτερικό, σε αυτήν την κακιά περίπτωση που σου έτυχε, δεν θα είχε αυτό το αίσιο τέλος. Από την περίπτωση σου, και πάντα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, την αγορά πρέπει να την έκανες από την Ελλάδα.

 

Η παραγγελία και επιστροφή χρημάτων έγινε μέσω εμού από τον astroshop.eu και είχαμε άριστη εξυπηρέτηση. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην έχει αίσιο τέλος μία παραγγελία που έγινε από μεγάλο κατάστημα του εξωτερικού.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συγκεκριμένη σειρά esprit της SW ενώ έχει πολύ καλά οπτικά δυστυχώς και αυτή πάσχει από misscollimated optics. Εδώ που τα λέμε όλα τα διοπτρικά ανεξαρτητως εταιρείας έχουν το ίδιο πρόβλημα αφού ταξιδεύουν από κίνα ,ιαπωνία ,αμερική κλπ . Ειδικά ότι μπαίνει αεροπλάνο πετιέται σαν σκουπίδι

Άντε μετά το κακόμοιρο το cell να κρατήσει στην θέση του τα οπτικά ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά πάντως η δικιά μου γνώμη είναι ότι αστρονομικό εξοπλισμό πάρει κανείς πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει μηχανικό ή οπτικό. Δεν υπάρχει τελειότητα στον αστρονομικό εξοπλισμό και το κρίμα είναι όταν δίνει κανείς πολλά χρήματα $$$ αλλά στο τέλος αυτό που παίρνει δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που περίμενε τελικά..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη έχεις δίκιο, δεν υπήρχε περίπτωση να μην το επιστρέψω.

Μπορεί η όποια εμπειρία μου να είναι σχετικά μικρή (θυμάσαι, με είχες καλωσορίσει πρώτος στο φόρουμ 1χρόνο και κάτι πριν!) αλλά καλώς ή κακώς ψυρίζω πολύ το όποιο αντικείμενο αποφασίζω να ασχοληθώ...

Η παραγγελία έγινε απο το astroshop και η αλήθεια είναι ότι δέχτηκαν την επιστροφή χωρίς ιδιαίτερη πίεση (ίσως να έπαιξε ρόλο και ένα σχετικό νήμα που έχω ανοίξει στο cn).

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον Παντελή ακόμα μια φορά.

Άρη το collimation δεν με φοβίζει και τα f4 νευτώνεια είναι όντως οι πρώτες επιλογές αυτή τη στιγμή...

'Αγγελε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες στο να ακούς την γκρίνια μου και για τις συμβουλές σου.

Η αλήθεια είναι ότι και ο αντιπρόσωπος της sw στην Αμερική που μίλησα μου είπε τα καλύτερα για την σειρά esprit.

Που σημαίνει ότι ή α) δεν πολυκοιτάνε τα οπτικά σφάλματα στο 400x zoom (εγώ τα κοιτάω πλέον-δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά...) ή β) ήμουν άτυχος και έπεσα σε προβληματικό κομμάτι.

Ο flo προσφέρει σαν υπηρεσία τον έλεγχο από επαγγελματία οπτικό σε πάγκο του όλου συστήματος (μαζί με τον flattener) πριν την αποστολή αλλά λόγω συγκυριών ενώ είχα αποφασίσει να το πάρω τεσταρισμένο από flo τελικά το πήρα από astroshop.

Ίσως η κατάληξη να ήταν διαφορετική και να είχα/είχαμε τελείως διαφορετική γνώμη τώρα... :roll:

Το θέμα είναι ότι αυξήθηκαν και οι τιμές από Αγγλία και δεν είμαι διατεθειμένος στην παρούσα φάση να ξαναεπιχειρήσω αγορά του ίδιου τηλεσκοπίου.

Το κακό είναι ότι τέτοια γεγονότα λειτουργούν αποτρεπτικά για παρόμοιες αγορές και μπορώ να πώ ότι ξενέρωσα και λιγάκι παρόλο που η ιστορία είχε αίσιο τέλος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος να μας θυμίσεις από πού το αγόρασες το τηλεσκόπιο. Διότι σύμφωνα με την δική μου θλιβερή εμπειρία, αν την παραπάνω αγορά την είχες κάνει από το εξωτερικό, σε αυτήν την κακιά περίπτωση που σου έτυχε, δεν θα είχε αυτό το αίσιο τέλος. Από την περίπτωση σου, και πάντα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, την αγορά πρέπει να την έκανες από την Ελλάδα.

 

Η παραγγελία και επιστροφή χρημάτων έγινε μέσω εμού από τον astroshop.eu και είχαμε άριστη εξυπηρέτηση. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην έχει αίσιο τέλος μία παραγγελία που έγινε από μεγάλο κατάστημα του εξωτερικού.

 

Φίλε Παντελή σου γράφω διότι θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι. Αν αισθάνθηκες εσύ ή κάποιος άλλος στα παραπάνω που έγραψα περί αγορών, ότι υπάρχουν κάποιες αιχμές ή υπονοούμενα από μέρος μου στο πρόσωπο σου, ή και σε κάποιου άλλου φίλου μας, το πράγμα δεν είναι έτσι. Προφανώς φταίει ίσος κάτι στην διατύπωση μου, το οποίο εγώ δεν συνειδητοποιώ.

Ξεκαθαρίζω λοιπόν ότι τέτοια πρόθεση από μέρος μου δεν υπάρχει, και είναι τόσο έτσι αυτό, που να φανταστείς αν αλλάξω γνώμη για τις αγορές, (πράγμα απείρως ευκολότερο από το να βρω χρήματα), Ε τότε εκτός των υπολοίπων θα έχεις φίλε Παντελή και εμένα για να εξυπηρετείς. :P

Επίσης συγχαρητήρια που σε αυτά τα δύσκολα βοήθησες τόσο πολύ τον Σταμάτη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι φιλε μου δεν παρεξηγηθηκα με κατι. Απλα επειδη γενικοτερα υπαρχει μια δυσπιστια με τα μαγαζια του εξωτερικου στο κομματι των αγορων, γραφω οτι εμας μια χαρα μας εξυπηρετησαν στην επιστροφη των χρηματων. Σαφως φανταζομαι το ιδιο θα εκανε και καποιο μαγαζι στην Ελλαδα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι φιλε μου δεν παρεξηγηθηκα με κατι. Απλα επειδη γενικοτερα υπαρχει μια δυσπιστια με τα μαγαζια του εξωτερικου στο κομματι των αγορων, γραφω οτι εμας μια χαρα μας εξυπηρετησαν στην επιστροφη των χρηματων. Σαφως φανταζομαι το ιδιο θα εκανε και καποιο μαγαζι στην Ελλαδα.

 

Και όμως όποτε είχα πρόβλημα ήταν με κατάστημα στην Ελλάδα. Προσοχή, δε μιλάω για αστρονομικά, αφού αυτά τα αγόραζα έτσι κι αλλιώς από το εξωτερικό, οπότε δεν ξέρω για το συγκεκριμένο κλάδο, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια έχουν αρνηθεί να μου δεχθούν επιστροφή IP Camera, TP-Link router και GSM modem (? κάπως λέγεται αλλιώς, αλλά δε θυμάμαι) συναγερμού. Για τα 2 πρώτα τους έκανα ρεζίλι στον κατασκευαστή και τελικά την άλλαξαν, το τρίτο δεν το κυνήγησα γιατί δεν έτυχε να πάω Ελλάδα εκείνη την περίοδο. Σε Αμερική και Αγγλία ποτέ δεν είχα πρόβλημα, δε θα μου λέγανε π.χ. παρ'οτι το κουτί γράφει με μεγάλα γραμματα εγγύηση 3 χρόνια στην ελλάδα έχει μόνο ένα... Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτός ο φόβος για το εξωτερικό, εγώ από εμπειρία έχω πάντα τον αντίθετο φόβο...

Ειδικά με το Amazon και το .com και το .co.uk έχω απίστευτες ιστορίες για το πόσο με έχουν εξυπηρετήσει πέραν των κανόνων τους... Κρίμα που το Amazon.co.uk δε στέλνει πια δωρεάν στην Ελλάδα, αυτό βόλευε φοβερά.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ελλάδα αυτό που σου λένε συνθήθως είναι δε σου επιστρέφω τα χρήματα αλλά πάρε κάτι άλλο στην τιμή αυτή. Για αστρονομικό εξοπλισμό που αγοράζεις στην Ελλάδα και πάλι δε σου επιστρέφουν τα χρήματα αλλά σου λένε φέρτο μας και θα το στείλουμε πίσω. Θα σου επιστρέψουμε ένα άλλο που να δουλεύει.

 

Έχω ένα ερώτημα θα εμπιστευόσαστε ένα μικρό μαγαζί του εξωτερικού να κάνετε τις αγορές σας; Εγώ πάντως όχι γιατί πιστεύω και αυτοί δε θα μου επέστρεφαν τα χρήματα πίσω αν κάτι πήγαινε στραβά. Αλλά μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση τώρα που δε σχετίζεται με αυτό το post..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα ερώτημα θα εμπιστευόσαστε ένα μικρό μαγαζί του εξωτερικού να κάνετε τις αγορές σας; Εγώ πάντως όχι γιατί πιστεύω και αυτοί δε θα μου επέστρεφαν τα χρήματα πίσω αν κάτι πήγαινε στραβά. Αλλά μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση τώρα που δε σχετίζεται με αυτό το post..

 

Μικρό μαγαζί όχι εξ' αποστάσεως - προτιμάμε μεγάλα, γνωστά. Αλλά από κοντά λογικά δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα και με μικρά μαγαζιά στο εξωτερικό, αλλά από ένα site δε μπορείς καν να δεις αν είναι μαγαζί ή απλά ένα ύποπτο υπόγειο (το κλασσικό είναι τα "μαγαζιά" φωτογραφικών στο Brooklyn). Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα στο 95% των περιπτώσεων το μικρό μαγαζί θα σε στείλει στην αντιπροσωπεία, θα σου πει δε μπορώ εγώ να κάνω κάτι. Τα παραδείγματα που ανέφερα παραπάνω όπου μου λέγανε δεν ισχύει η εγγύηση που διαφημίζουν ήταν από τις Ελληνικές αντιπροσωπείες που θα περίμενες τουλάχιστον να σου αλλάξουν το προβληματικό αντικείμενο, δε ζήτησα καν χρήματα πίσω!

Όπως είπα δε μιλάω τώρα για αστρονομικά προϊόντα, αλλά γενικά συμπεριφορά καταστημάτων Ελλάδας και εξωτερικού. Καλά στην Αμερική σε μεγάλα καταστήματα ο κόσμος το ξεφτιλίζει εντελώς, ήξερα κάτι φοιτητές από την Κύπρο που πηγαίνανε στο Walmart και παίρνανε μπουφάν το Νοέμβρη και τα επιστρέφανε το Μάρτη...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης