Jump to content

Πρόβλημα με guiding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Ξεκίνησα σιγά σιγά να αρχίσω τη φωτογράφηση με οδήγηση. Νέος στο άθλημα και φυσικά έρχομαι αντιμέτωπος με τις παιδικές ασθένειες κάθε νέας προσπάθειας. Λοιπόν το θέμα είναι ότι τις τελευταίες μέρες παρά το διάβασμα δεν κατάφερα κάτι ουσιαστικό. Λοιπόν έχω οδηγητική μια ASI120mm-s, guide scope 50mm Orion και βάση ΕQ5 synscan pro. Αφού εγκατέστησα όλα τα σχετικά drivers της κάμερας καθώς και τα ascom, χρησιμοποίησα το PHD2. Οι συνδέσεις είναι κάμερα-laptop με usb και camera-mount με st4. Στο setup του PHD2 χρησιμοποίησα άλλοτε το ακόλουθο setup

CAMERA - Windows WDM-style webcam camera

MOUNT - ASI ST4 Telescope driver (ascom)

και άλλοτε το ακόλουθο setup

CAMERA - ZWO ASI camera

MOUNT - On camera ή ASI ST4 Telescope driver (ascom)

ξέρω ότι δεν χρειάζονται όλα τα παραπάνω αλλά δοκίμαζα...

Το θέμα είναι ότι αφού κάνω connect camera & mount και φτιάξω dark library, κατόπιν κάνω begin looping exposures... με exposures 1s ή 2s, επιλέγω άστρο, διορθώνω focus guide scope και το brightness στο PHD2 και τέλος ξεκινάω οδήγηση....

Παρατηρώ πως στο πρόγραμμα δεν καταγράφεται καμμία διόρθωση κίνησης ούτε plotάρει κανένα γράφημα, το επιλεγόμενο άστρο αρχίζει και γλυστράει σιγά σιγά απο το σταυρόνημα και στο τέλος πετάει μήνυμα RA calibration failed, star did not move enough. Δεν θυμάμαι αν είχα και άλλα μηνύματα. Δοκίμασα τα ίδια και στην star adventurer και τίποτα δεν άλλαξε. Δοκίμασα και στο PHD το πρώτο αλλά πάλι τίποτα δεν άλλαξε. Η μόνη φορά που υπήρχε κάποια απόκριση ήταν αφού επανεγκατέστησα όλα τα drivers άρχισαν να διαγράφονται γραφήματα και υπήρχαν διορθωτικές κινήσεις. Την επόμενη μέρα που ξαναέκανα εξάσκηση, πάλι τα ίδια και έκτοτε δεν έχω καταφέρει κάτι.

Ποιά η γνώμη σας....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να κάνεις οδήγηση πρέπει πρώτα να κάνεις calibration σε RA και DEC. Το calibration είναι που αποτυγχάνει επειδή ο οδηγητικός αστέρας που έχεις επιλέξει δε μετακινείτε σε RA και σε DEC που θα έπρεπε. Δες λίγο τα settings στο PHD εκει που λέει calibration step. Επίσης αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιείς το EQMOD για να συνδεθείς στη στήριξη. Αύξησε το guide rate σε RA/DEC ώστε να μπορέσει να κινηθεί το άστρο..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασία της οδηγησης που κανω είναι η εξης για το phd 2.6.1:

 

1) συνδεση βασης με eqmod (μεσω usb) και καμερας μεσω ascom (usb), οχι st4

2) αφου συνδεθω κοιταζω τις ρυθμισεις για το calibration πατωντας τον εγκεφαλο και παω στο calibration και παταω calculate, βαζω (ελεγχω) τα στοιχεια του εξοπλισμου ωστε να υπολογιστει το σωστο βημα βαθμονομησης

3) ξεκιναω να κανω ληψεις στα 2sec και μολις επιλεξω αστερι παταω το guide κουμπι ωστε να ξεκινησει η βαθμονομηση και η οδηγηση

 

Μια σημεωση στο calculate (για το calibration) υπαρχει ενα πεδιο guide speed n.nn x sidereal το οποιο μπορεις να αλλαξεις, στο δικο μου συστημα αυτοματα ειναι στο 0.5 αλλα μπορεις να ανεβασεις ή να το κατεβασεις, σημαντικο ειναι ομως να ειναι ιδιο αυτο με το eqmod (το phd συνηθως το παιρνει αυτοματα απο το eqmod)

 

Ενα αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι στο μενου tools να παιξεις με το manual guide ωστε να δεις αν το αστερι κκινηται, αυτο σημαινει οτι εχεις συνδεση με την βαση σου και το phd μπορει να στειλει οδηγιες στα μοτερ.

 

τελος καλο ειναι αν μπορεις να ανεβασεις τα logs Του phd, αποθηκευονται στον φακελο που οριζεις στο global απο τις ρυθμισεις του phd

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα και εγώ παρόμοια προβλήματα με το phd2.....στο τέλος το κατάργησα και από τοτε δουλεύω το phd1. Με αυτό δεν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα. Για δοκιμασέ το.

Το υλικό μου είναι:

windows 10

PHD1

ASCOM - EQMOD

FINDERSCOPE 9X50 (για οδηγητικό)

QHYI5IIC

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να κάνεις οδήγηση πρέπει πρώτα να κάνεις calibration σε RA και DEC. Το calibration είναι που αποτυγχάνει επειδή ο οδηγητικός αστέρας που έχεις επιλέξει δε μετακινείτε σε RA και σε DEC που θα έπρεπε. Δες λίγο τα settings στο PHD εκει που λέει calibration step. Επίσης αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιείς το EQMOD για να συνδεθείς στη στήριξη. Αύξησε το guide rate σε RA/DEC ώστε να μπορέσει να κινηθεί το άστρο..

Φίλε μου το calibration step το άλλαζα ανάλογα, αλλά θα ξαναδοκιμάσω... δυστυχώς με τέτοιες συννεφιές δεν μπορώ να τεστάρω τώρα, μόλις μπορέσω θα επανέλθω...eqmod πάντως δεν χρησιμοποιώ, στο μέλλον όταν "τιθασεύσω" την οδήγηση θα προχωρήσω σε χειρισμό της βάσης απο το laptop.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασία της οδηγησης που κανω είναι η εξης για το phd 2.6.1:

 

1) συνδεση βασης με eqmod (μεσω usb) και καμερας μεσω ascom (usb), οχι st4

2) αφου συνδεθω κοιταζω τις ρυθμισεις για το calibration πατωντας τον εγκεφαλο και παω στο calibration και παταω calculate, βαζω (ελεγχω) τα στοιχεια του εξοπλισμου ωστε να υπολογιστει το σωστο βημα βαθμονομησης

3) ξεκιναω να κανω ληψεις στα 2sec και μολις επιλεξω αστερι παταω το guide κουμπι ωστε να ξεκινησει η βαθμονομηση και η οδηγηση

 

Μια σημεωση στο calculate (για το calibration) υπαρχει ενα πεδιο guide speed n.nn x sidereal το οποιο μπορεις να αλλαξεις, στο δικο μου συστημα αυτοματα ειναι στο 0.5 αλλα μπορεις να ανεβασεις ή να το κατεβασεις, σημαντικο ειναι ομως να ειναι ιδιο αυτο με το eqmod (το phd συνηθως το παιρνει αυτοματα απο το eqmod)

 

Ενα αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι στο μενου tools να παιξεις με το manual guide ωστε να δεις αν το αστερι κκινηται, αυτο σημαινει οτι εχεις συνδεση με την βαση σου και το phd μπορει να στειλει οδηγιες στα μοτερ.

 

τελος καλο ειναι αν μπορεις να ανεβασεις τα logs Του phd, αποθηκευονται στον φακελο που οριζεις στο global απο τις ρυθμισεις του phd

Κωστή το 2 & 3 τα κάνω ήδη (το βήμα βαθμονόμησης θα ξανατσεκάρω), αλλά eqmod δεν έχω σετάρει ακόμα, με st4 δουλεύω προς το παρόν...στο menu tools στο manual guide γίνεται το εξής παράδοξο...όταν το st4 είναι συνδεδεμένο στο hand controller δεν έχω καμμία απόκριση. Όταν το st4 το συνδέσω στο κεντρικό module (όπου και το χειριστήριο είναι συνδεδεμένο) ναι φαίνεται να έχω απόκριση απο τα μοτερ...το παράδοξο είναι οτι απο οτι έχω διαβάσει θέλει σύνδεση το st4 στο χειριστήριο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα και εγώ παρόμοια προβλήματα με το phd2.....στο τέλος το κατάργησα και από τοτε δουλεύω το phd1. Με αυτό δεν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα. Για δοκιμασέ το.

Το υλικό μου είναι:

windows 10

PHD1

ASCOM - EQMOD

FINDERSCOPE 9X50 (για οδηγητικό)

QHYI5IIC

Φίλε μου και με το PHD1 τα ίδια θέματα είχα, προφανώς δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα, αλλά μάλλον κάποιο λάθος ίσως κάνω κάπου και δεν το έχω εντοπίσει ακόμα...μόλις καθαρίσει λίγο ο ουρανός θα ξαναδοκιμάσω...βλέπω όλοι με eqmod παίζετε... :-k ...ίσως αυτή η συνδεσμολογία να λύνει θέματα εδώ γιατί διαβάζω και έξω έχουν προβλήματα με τα st4...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Μήπως δεν ξεκινάς τη διαδικασία του calibration; Μετά την επιλογή του αστεριού πατάμε shift+click στο εικονίδιο του guide και η βάση αρχίζει να κινείται σε RA και Dec κάνοντας calibration. Μετά αρχίζει αυτόματα το guiding. Επίσης αν αλλάξεις στόχο σε άλλη περιοχή του ουρανού πχ από βορρά σε νότο, πρέπει να καλιμπράρεις ξανά με shift+click.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξανακάνεις δοκιμές και δεν παίξει πες μας αναλυτικά τι κάνεις. κάποια screenshots θα βοηθούσαν με τις ρυθμίσεις που κάνεις στο phd.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξανακάνεις δοκιμές και δεν παίξει πες μας αναλυτικά τι κάνεις. κάποια screenshots θα βοηθούσαν με τις ρυθμίσεις που κάνεις στο phd.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξανακάνεις δοκιμές και δεν παίξει πες μας αναλυτικά τι κάνεις. κάποια screenshots θα βοηθούσαν με τις ρυθμίσεις που κάνεις στο phd.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή και εγώ περιμένω να ανοίξει ο καιρός να κάνω τα πρώτα τεστ...έχεις δοκιμάσει με τους simulator της ASCOM να τσεκάρεις το installation σου?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οτι διαβαζω δες επισης εαν εχεις επιλεξει στο EQMOD συνδεση ST4...........εφοσον εχεις κανει τετοια συνδεση καμερας με βαση.....διαφορετικα ειναι Pulse Guiding...
Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή και εγώ περιμένω να ανοίξει ο καιρός να κάνω τα πρώτα τεστ...έχεις δοκιμάσει με τους simulator της ASCOM να τσεκάρεις το installation σου?

Τα simulators δεν θέλει EQMOD; Δε θυμάμαι καλά γιατί κάτι είχα κοιτάξει εκεί....θα το ξαναδώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οτι διαβαζω δες επισης εαν εχεις επιλεξει στο EQMOD συνδεση ST4...........εφοσον εχεις κανει τετοια συνδεση καμερας με βαση.....διαφορετικα ειναι Pulse Guiding...

Δεν έχω eqmod ακόμα αλλά βλέπω να αρχίζω να το τρέχω παράλληλα και αυτό το project...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικά προτιμώ το eqmod γιατι:

1) Μπορώ να κάνω διορθώσεις on flight , δηλαδή κατά την διάρκεια τις οδήγησης με άμεσο αποτέλεσμα και

2) Μπορώ να τρέξω ένα πρόγραμμα πλανητάριου π.χ starry night - cartes du siel για να εντοπίσω ένα αντικείμενο εκτός βάσης δεδομένων του χειριστήριου.

Επίσης με ένα καλώδιο προέκτασης usb repeater 10 μέτρα και ένα αυτοτροφοδοτούμενο usb hub , τρέχω ολο το σύστημα από απόσταση. π.χ μέσα από το κλιμακοστάσιο της ταράτσας μου χωρίς να είμαι έξω με όλα τα προβλήματα του χειμώνα,(υγρασία,κρύο κ.τ.λ) που βλάπτουν το pc.

Φιλε Κkoutr εάν θέλεις μπορούμε να το φτιάξουμε μέσω team viewer εύκολα και να το δοκιμάσεις μέσα στο σπίτι χωρίς να χρειάζεται να βγείς έξω.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικά προτιμώ το eqmod γιατι:

1) Μπορώ να κάνω διορθώσεις on flight , δηλαδή κατά την διάρκεια τις οδήγησης με άμεσο αποτέλεσμα και

2) Μπορώ να τρέξω ένα πρόγραμμα πλανητάριου π.χ starry night - cartes du siel για να εντοπίσω ένα αντικείμενο εκτός βάσης δεδομένων του χειριστήριου.

Επίσης με ένα καλώδιο προέκτασης usb repeater 10 μέτρα και ένα αυτοτροφοδοτούμενο usb hub , τρέχω ολο το σύστημα από απόσταση. π.χ μέσα από το κλιμακοστάσιο της ταράτσας μου χωρίς να είμαι έξω με όλα τα προβλήματα του χειμώνα,(υγρασία,κρύο κ.τ.λ) που βλάπτουν το pc.

Φιλε Κkoutr εάν θέλεις μπορούμε να το φτιάξουμε μέσω team viewer εύκολα και να το δοκιμάσεις μέσα στο σπίτι χωρίς να χρειάζεται να βγείς έξω.

Ευχαριστώ για τη προσφορά σου. Έχεις πμ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης