Jump to content

Είναι απαραίτητη η χρήση Barlow ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Μια ερώτηση σαν αρχάριος θα ήθελα να κάνω. Κάπου διάβασα ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο όταν γίνεται συνδυασμός προσοφθάλμιου-barlow για μια μεγένθυση και όχι η μεμονωμένη χρήση ενός προσοφθάλμιου. Ισχύει αυτό τελικά ; Επειδή μπορεί να έχω μια σειρά από προσοφθάλμια διαφορετικών εστιακών αποστάσεων και να έχω και τις ανάλογες μεγενθύσεις, γιατί να χρησιμοποιώ και Barlow ;

 

Πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το skywatcher 190 maksutov-newton και θέλω να κοιτάξω για προσοφθάλμια. Είδα τα Hyperion και σκέφτηκα αυτό των 10mm και 24mm για αρχή. Πώς σας φαίνεται αυτή η επιλογή ; Εννοείται ότι αργότερα θα με ενδιέφερε και η φωτογράφηση...Ευχαριστώ !

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου..

 

Μια σχετική απορία είχα και εγώ παλαιότερα. Δες εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=210014&highlight=#210014

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την χρήση ενός Barlow ουσιαστικά διπλάσιάζεις την σειρά απο τα προσοφθάλμια που έχεις

 

Δηλαδή αν για παράδειγμα έχεις 3 προσοφθάλμια 10mm, 24mm και 32mm, με την χρήση ενός Barlow 2x είναι σαν να εχεις 6 (5mm, 10mm 12mm, 16mm, 24mm, 32mm) πράγμα που σε γλιτώνει απο αγορά επιπλέον προσοφθάλμιων. Βέβαια η ποιότητα εξαρτάτε πάντα και απο τον Barlow.

 

Βέβαια ο Barlow βοηθάει και στην φωτογράφηση μιας και κάνεις επιπλέον μεγένθυνση για πλανητική κυρίως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ κατάλαβα παιδιά. Οπότε η χρήση Barlow γίνεται υπό συγκεκριμένες περιπτώσεις. Άρα στη δική μου περίπτωση ξεκινώ μόνο με τα Hyperion για τις διάφορες μεγενθύσεις...Ευχαριστώ παιδιά..
Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

Ο barlow ή ένας powermate όπως πολύ σωστά συμπέρανες είναι απαραίτητος μόνο για να μειώσεις τον αριθμό των προσοφθάλμιών που χρειάζεσαι. Βέβαια όσα οπτικά παρεμβάλεις ανάμεσα στο αντικείμενο που παρατηρείς και στο μάτι σου τόσο φώς χάνεις. Για το λόγο αυτό ο barlow πρέπει και επιβάλετε μάλιστα να είναι καλής ποιότητας

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης