Jump to content

Αναθέσεις πανελλήνιων διοργανώσεων 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συνάντηση εκπροσώπων των διοικητικών συμβουλίων που έγινε σήμερα Σάββατο 19/11 στο αστεροσκοπείο της Πεντέλης αποφασίστηκε πως:

 

Η επόμενη πανελλήνια εξόρμηση θα διεξαχθεί στους Φιλιππαίους Γρεβενών από 21 έως 23 Ιουλίου 2017 με διοργανωτή τον Αστρονομικό Σύλλογο Δυτικής Μακεδονίας.

 

Επίσης έκλεισε η ημερομηνία του συνεδρίου και έτσι το επόμενο πανελλήνιο συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας θα διεξαχθεί στην Κέρκυρα από 20 έως 22 Οκτωβρίου 2017 με διοργανωτή την Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Ποια η διαφορά πανελλήνιας εξόρμησης με πανελλήνιο συνέδριο; Συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι πρωτάρης ακόμα :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα να ρωτησω για ποιο λογο το συνεδριο γινεται με νεα σεληνη;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς γιατί τότε είναι διαθέσιμοι κάποιοι χώροι . Η Κέρκυρα γενικά αποτελεί τόπο συνεδριακού τουρισμού οπότε είναι δύσκολο να επιλέξεις χώρους τις επιθυμητές ημερομηνίες . :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια!!!!

Κλείνω από τώρα θέση για Γρεβενά...

Αντε γιατί πιο μακριά δεν θα μπορούσα... Πρέπει να κάνω την αρχή, έχω το dob στην Θεσνικη να κάθεται...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς γιατί τότε είναι διαθέσιμοι κάποιοι χώροι . Η Κέρκυρα γενικά αποτελεί τόπο συνεδριακού τουρισμού οπότε είναι δύσκολο να επιλέξεις χώρους τις επιθυμητές ημερομηνίες . :D

Τότε ας γίνονταν σε άλλο μέρος σε περίοδο που δεν έχει νέα Σελήνη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Ποια η διαφορά πανελλήνιας εξόρμησης με πανελλήνιο συνέδριο; Συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι πρωτάρης ακόμα :)

 

Γειά σου, Παντελή.

Οι πανελλήνιες εξορμήσεις επικεντρώνονται σε νυχτερινές παρατηρήσεις, γίνονται συνήθως σε μέρη με αντικειμενικά πολύ σκοτεινό ουρανό και σε γενικές γραμμές είναι σαν τις νυχτερινές εξορμήσεις μας, μόνο που είναι με πανελλήνια εμβέλεια. Βεβαίως συνήθως οι διοργανωτές φροντίζουν να εμπλουτίζουν το πρόγραμμα με workshops, ενημερωτικές ομιλίες και άλλα events. Τελευταία, έχει "ανοίξει" λίγο ως θεσμός και μπορεί να παρευρεθεί κόσμος με σκοπό την διάδοση του χόμπυ.

 

Τα συνέδρια είναι συνέδρια. Γίνονται από το πρωί, περιλαμβάνουν παρουσιάσεις ατομικών και συλλογικών Project, αποτελέσματα παρατηρήσεων, ενώ παράλληλα μπορούν να γίνονται εκθέσεις εξοπλισμού, φωτογραφίας κ.λ.π. Εδώ δεν συνηθίζεται να συμμετέχει κόσμος εκτός χόμπυ...... ακόμη!

 

Με την ευκαιρία εύχομαι καλή δύναμη στους διοργανωτές και των δύο διοργανώσεων. Είναι σίγουρο ότι θα δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους!

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Μια ερώτηση, εγω βρισκομαι στην κασο και ειναι πολυ δυσκολο να κουβαλισω το τηλεσκοπιο μου τοσο μακρια ως τα γρεβεννα.. μπορω να ερθω απλα να παρακολουθησω απο τηλεσκοπια αλλων? αν ηταν ποιο κοντα θα ειχα φερει το δικο μου τηλεσκοπιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διοργανωτές έχουν συνήθως κάποια τηλεσκόπια για το κοινό. Και φυσικά, πολλοί συμμετέχοντες είναι πρόθυμοι να δείξουν από τα τηλεσκόπιά τους, να έχουμε πάντα στο νου να μην κάνουμε κατάχρηση της ευγένειάς τους φυσικά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Καλημερα παιδες πως παει η οργανωση για την διοργανωση φετος?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία φορά που είχα μιλήσει με τους διοργανωτές πριν μερικές ημέρες είχα μάθει πως είναι έτοιμοι να ανακοινώσουν το site με τις πληροφορίες και τη φόρμα εγγραφής από μέρα σε μέρα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σούπερ... Πρώτα ο Θεός ελπίζω να μαι εκεί με τους μικρούς μου...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης