Jump to content

Μια ιδεα για κατεσκευη κατοπτρου...


Georgegramm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Βλεπω διαφορα βιντεο στο youtube αλλα και διαφορα αρθρα στο διαδικτιο που μιλουν για την κατασκευη πρωτευοντος κατοπτρου απο γυαλι. Σκεφτηκα εαν μπορουσα να παραλειψω ολα αυτα τα βηματα (polishing grinding κτλ) και να πηγαινα κατευθειαν απο το γυαλι σε παραβλικο κατοπτρο.

 

Θα μου πειτε πως θα το κανεις αυτο. Εχω σκεφτει κατι. Εψαξα στο internet για τη θερμοκρασια που λειωνει το γυαλι και τη βρηκα 1250 βαθμους κελσιου. Εαν επαιρνα γυαλι και το εβαζα σε ενα αντικειμενο που να περιστρεφεται και το θερμανω βαζοντας πολλους καθρεφτες οπως αυτοι

μαζι και προσασμοζοντας την ταχυτητα περιστροφης εφτιαχνα το κατοπτρο θα ειχε νοημα; θα ηταν ικανοποιητικο το αποτελεσμα (εαν εβαζα καπως τις επιστρωσεις) ;

 

Μπορει η ερωτηση να φαινεται χαζη αλλα ειπα γιατι να μην το ρωτησω δεν εχω να χασω κατι :)

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που έχουν κάνει είναι να βάλουν σε ένα καλούπι κοίλο ένα κομμάτι γυαλί και να το ζεστάνουν ώστε να γίνει κοίλο κι αυτό. Όμως δεν μπορείς να γλυτώσεις τη λείανση (polishing) γιατί το καλούπι από μόνο του δεν έχει την απαιτούμενη ακρίβεια (μιλάμε για ακρίβεια επιφάνειας σε nm). Δες εδώ τι έχει κάνει ο Mel Bartels (κορυφαίος ATMer).

 

http://www.bbastrodesigns.com/slump/MoldMaking.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που δειχνει στο βίντεο δεν κάνει για αστρονομικό τηλεσκόπιο. Το γυαλι για να λιώσει και να αναλυθεί σωστά θέλει φούρνο με υψηλές θερμοκρασίες και να κρυώσει αργά και σταδιακά για να μην έχει εντάσεις εσωτερικά και γίνει αστιγματικό το κάτοπτρο που θα φτιάξεις.

Η μέθοδος με την περιστροφή είναι κάτι που το έχουν δοκιμάσει από την δεκαετία του 20 (ATM book I) αλλά όχι με λιωμένο γυαλί αλλά με ουσίες που σαν γύψο που πήζουν σιγά σιγά. Φυσικά και δεν δούλεψε. Ακόμα και να μπορούσες να κάνεις την σωστή περιστροφή θα ήταν τρομερά δύσκολο να πετύχεις ακρίβεια που πρέπει στην κίνηση χωρίς αναταράξεις κλπ. Δεν μπορείς να κόψεις δρόμο αν θέλεις να φτιάξεις κάτοπτρο μόνο η παλιά δοκιμασμένη μέθοδος δουλεύει.

Ίσως μια μέρα γίνεται με καλούπι πίεσης και πολυκαρβονικά υλικά αλλά και από αυτό απέχουμε πάρα πολύ και φυσικά δεν είναι κάτι που θα γίνεται ερασιτεχνικά...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!

 

ΜΑΝΟΥΣΟ Ειδα τη περιγραφη στη σελιδα που μου εστειλες. Εντυπωσιακα μεγεθη κατοπτρων (καπου αναφερει 44")

Λες οτι δε μπορουμε με το καλουπι να πετυχουμε την ακριβεια.που απαιτειται. Εαν το βγαζαμε απο το καλουπι και καναμε μοκροδιωρθωσεις μετα θα βοηθουσε;

 

giorgosgr απο τα λεγομενα σας καταλαβαινω οτι ειναι αδυνατον να φτιςχτει κατοπτρο με αυτον τον τροπο. Εαν ομως βαζαμε ενα μοτερακι στο δισκο και ολο το συστημα ηταν σε εσωτερικο χωρο χωρις ανεμους κτλ και η ψυξη του γινοταν ελεγχομενα (οπως καταλαβαινεται ολς αυτα δε γινονται αλλα λεμε σε περιπτωση που μπορουσαμε) θα ειχαμε καποιο αξιολογο αποτελεσμα;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το παιδεύεις ξέχνα το. Ακολούθησε την πεπατημένη. Αν υπήρχε εύκολη και γρήγορη μέθοδος θα την είχαν εφαρμόσει ήδη.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!

 

ΜΑΝΟΥΣΟ Ειδα τη περιγραφη στη σελιδα που μου εστειλες. Εντυπωσιακα μεγεθη κατοπτρων (καπου αναφερει 44")

Λες οτι δε μπορουμε με το καλουπι να πετυχουμε την ακριβεια.που απαιτειται. Εαν το βγαζαμε απο το καλουπι και καναμε μοκροδιωρθωσεις μετα θα βοηθουσε;

 

giorgosgr απο τα λεγομενα σας καταλαβαινω οτι ειναι αδυνατον να φτιςχτει κατοπτρο με αυτον τον τροπο. Εαν ομως βαζαμε ενα μοτερακι στο δισκο και ολο το συστημα ηταν σε εσωτερικο χωρο χωρις ανεμους κτλ και η ψυξη του γινοταν ελεγχομενα (οπως καταλαβαινεται ολς αυτα δε γινονται αλλα λεμε σε περιπτωση που μπορουσαμε) θα ειχαμε καποιο αξιολογο αποτελεσμα;

Αυτές οι μικροδιορθώσεις για να γίνουν θέλουν πολύ ζόρι δυστυχώς. Είναι τέχνη και επιστήμη μαζί που αποκτάται μόνο με την εμπειρία. Δεν είναι τόσο απλό. Μπες στη Stelafane και διάβασε τα άρθρα που έχει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια σας ευχαριστω πολυ. Μαλλον η παλια δοκιμασμενη μεθοδος ειναι μονοδρομος τελικα

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα ισχυει ή δεν ισχυει;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το παραπάνω Link βλέπω ότι η συγκεκριμένη μέθοδος (spin casting) εφαρμόστηκε μεν επανειλημμένα σε ένα ερευνητικό εργαστήριο στην Αμερική αλλά όχι στο σπίτι ή στο εργαστήρι ενός ερασιτέχνη ATMer. Η μέθοδος αυτή απαιτεί έναν περιστρεφόμενο φούρνο ο οποίος μέσω της φυγόκεντρου δύναμης δίνει σχήμα παραβολής. Όπως βλέπεις όμως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση αυτή τη μέθοδο να μπορεί κάποιος να την εφαρμόσει στο σπίτι του ή στο εργαστήρι του για προφανείς λόγους. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις-φτιάξεις ένα κλίβανο ελεγχόμενο από μικροελεγκτή και να φτιάξεις ανοπτημένο (annealed) γυαλί σε καλούπι από κομμάτια απλού γυαλιού.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Spin_casting_(mirrors)

https://en.wikipedia.org/wiki/Rotating_furnace

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ. Μανουσο μηπως ξερετε που θα μπορουσα να βρω ενσ τετοιο καλπυπι;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλούπι το φτιάχνεις εσύ με πυρότουβλα τα οποία τρυπάς με ποτυροτρύπανο. Ρίξε μια ματιά εδώ να δεις όλη τη διαδικασία:

 

http://mdpub.com/scopeworks/blanks/

 

Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεσαι κλίβανο με ειδικό πρόγραμμα για ανόπτηση γυαλιού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

επανέρχομαι στο θέμα αυτό με μια καινούργια ιδέα την οποία σκέφτηκα πρόσφατα. Ξεκαθαρίζω ότι δε σκοπεύω να την αξιοποιήσω (αν τελικά λειτουργεί) για να αποφύγω τις παραδοσιακές μεθόδους. Απλώς θέλω τη γνώμη σας στο εάν μπορεί να υλοποιηθεί σε κάποιο εργαστήριο ή από κάποια εταιρεία που παράγει κάτοπτρα.

 

Στη χημεία υπάρχουν κάποια στοιχεία τα οποία ονομάζονται παραμαγνητικά, έχουν δηλαδή την ιδιότητα να έλκονται από μαγνητικά πεδία. Θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε την ιδιότητα αυτή για να δώσουμε σε κάποιο υλικό την επιθυμητή παραβολική καμπύλη; Είναι δυνατόν να δημιουργήσουμε μαγνητικά πεδία ικανά να δώσουν αυτό το αποτέλεσμα;

 

Φιλικά Γιώργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά μόνο ο υδράργυρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης