Jump to content

Aπορία για τον εστιαστή του dob 10


geo1970

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα πάτε σε αυτήν τη σελίδα http://www.planitario.gr/dobsonian-10.html και επιλέξετε τη μεσαία φωτογραφία όπου φαίνεται από κοντά ο εστιαστής φαίνεται στο κάτω μέρος του εστιαστή δίπλα ακριβώς από τον ρυθμιστή που τον κλειδώνει μία τρύπα .Προσπαθώ να καταλάβω σε τι χρησιμεύει .Εγώ που περιεργάστηκα τον δικό μου δε κατάλαβα τον λόγο της ύπαρξής της . Μήπως ξέρει κανείς ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν βλέπω τίποτα. Μήπως ρωτάς για μία τρύπα που έχει πίσω ακριβώς από τον ρυθμιστή; Σε αυτή υπάρχει και μία βίδα που όταν την σφίξεις δεν κουνά ο εστιαστής πάνω κάτω και χρησιμεύει για να κλειδώνει η εστίαση. Μήπως έχεις χάσει την βίδα; Καλύτερα βγάλε μία φωτογραφία του δικού σου εστιαστή και ανέβασε την.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να η φωτογραφία απ'ο το δικό μου .Φαίνεται ολοκάθαρα η τρύπα στο κέντρο .Ο εστιαστής κλειδώνει με τον ρυθμιστή που είναι δίπλα στην τρύπας και κλειδώνει μια χαρά.Δε νομίζω να λείπει βίδα γιατί έτσι φαίνεται και στην ιστοστελίδα που παραθέτω .Απλά και εκεί η τρύπα είναι ακάλυπτη .

20161203_162218.thumb.jpg.9ec2720e1c587907ed0c9d9fe3713d15.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πας στην ιστοσελίδα που παραθέτω και επιλέξεις τη δεύτερη φωτογραφία (αυτή που φαίνεται από κοντά ο εστιαστής) και βάλεις τον κέρσορα του ποντικιού πάνω της για να κάνει αυτόματα zoom φαίνεται καθαρά ότι υπάρχει η ίδια τρύπα . Άρα μάλλον δε λείπει βίδα .Απλά τι στο καλό χρησιμεύει δεν μπορώ να καταλάβω .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα παρόμοιο εστιαστή στο ED 80 και στο σημείο εκείνο έχει δύο τέτοιες τρύπες που μέσα τους έχουν ακέφαλες (σκουλικόβιδες) βίδες Άλεν. Αυτές χρησιμεύουν για την ρύθμιση του εστιαστή. Νομίζω ότι και στην φωτογραφία που ανέβασες, μέσα στην τρύπα έχει τέτοια βίδα. Μάλλον για να τον ρυθμίζεις πρέπει να είναι. Αν πχ, ενώ τον γυρνάς δεν ανεβαίνει ή καταβαίνει, από εκεί θα διορθώνεται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ,αν ενώ το γυρνάω δεν ανεβαίνει ούτε κατεβαίνει διορθώνεται από τον ρυθμιστή που είναι δίπλα του .Ξεβίδωσα το καπάκι να δω τι υπάρχει από πίσω και δεν υπάρχει τίποτα .Βέβαια η τρύπα εκεί για κάποιο λόγο υπάρχει σίγουρα ,απλά δεν μπορώ να τον καταλάβω.Θα πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα το μαγαζί που το πήρα για να ρωτήσω .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οπή περιέχει σκουληκόβιδα Hex (Allen), όπως είπε ο Μαστρογιάννης, η οποία ρυθμίζει την πίεση του Teflon, δηλαδή πόσο σφιχτή είναι η κύλιση του εατιαστή.

 

ΥΓ: τώρα είδα το βίντεο και δεν χρησιμοποιεί teflon η SW, αλλά ο σκοπός είναι ο ίδιος.

Στο 12" μου το έσφιξα λίγο, ενώ στο 8" και το διοπτρικό μου το χαλάρωσα, ώστε να μου δίνει την αντίσταση που θέλω. Στο δεύτερο ένιωθα ένα σκαλοπάτι, που διορθώθηκε με τη χαλάρωση.

Κανε9το ίδιο και εσύ, με ένα κλειδί Allen.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τη χρήση της .Το κακό όμως είναι ότι κανένα από τα 3 allen που υπάρχουν στη σακούλα με τα εργαλεία δε ταιριάζει .Θα τους πάρω τηλέφωνο να δω αν θα έπρεπε να υπάρχει στα εργαλεία .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βίδα ρυθμίζει το "βαρος" της κινησης του εστιαστή (πόσο ευκολα ή δύσκολα θα περιστρεφεις τους τροχούς), και κατα συνεπεια, ποσο αξιοπιστος ειναι ο εστιαστης οσο αφορα τις ακουσιες αλλαγες θέσης.

Πρόσεχε να μην το παρακάνεις , διότι η πίεση εφαρμοζεται κατ ευθείαν στα ρουλεμανακια κύλισης του κινούμενου σωλήνα, και υπαρχει κίνδυνος ειτε να τα καταστρεψεις, ειτε να παραμορφωθεί ο σωλήνας....

(εχω δει κανονικά αυλάκια σε σωλήνα παρόμοιο εστιαστη, διότι ο ιδιοκτήτης ειχε σφιξει υπερβολικά την εν λογω βιδα, προκειμένου να μην ολισθαινει ο εστιαστης οταν το τηλεσκόπιο εξοπλιζόταν με φωτογραφικό εξοπλισμό σε μεγαλες γωνίες υψωσής....)

κατα τα αλλα, ειναι ευκολη ρυθμιση, και μπορεις να την κάνεις ευκολα μια βροχερή νύχτα :D

(βαλε το βαρυτερο προσοφθαλμιο σου, και ρυθμισε ετσι ωστε ο εστιαστής να ανεβαζει χωρίς ....σπινιαρίσματα το προσοφθάλμιο απο "τερμα κάτω" εως "τέρμα πάνω" (δωσε του και λιιιγη παραπανω φόρτιση...ετσι για το τυπικο).

Η σωστή "πέδηση" του αξονά, θα εχει σαν αποτέλεσμα την επιτευξη της απαραιτητης σταθερότητας, αλλα και ευαισθησίας σε μικροκινήσεις στις μεγάλες μεγενθυνσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει Hex 3mm αλλά κάνει και το Torx 15.

Πάρε ένα σετάκι κατσαβιδάκια ακριβείας, με μύτες 4mm, δεν κοστίζουν τίποτε (δόξα τον Κομφούκιο) και θα είσαι έτοιμος για όλα τα τηλεσκόπια, ηλεκτρονικά, αλλά και το αυτοκίνητο.

Κάνουν και οι μύτες του Cybertool της Victorinox.

 

Με βαρείς φακούς θα χρειαστεί να το σφίξεις για να μην καταποντίζεται και να μπορεί να κινείται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ μεγέθυνα τη δική σου φωτογραφία.

Είναι εμφανές το εξαγωνικό σχήμα, παρά την κακή εστίαση.

1568575707_HEX3mm.thumb.jpg.3f382fd50aa5b990cd273fb2242eab4b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το έκανες μεγέθυνση το βλέπω (άτιμη πρεσβυωπία) το ζήτημα είναι ότι νομίζω ότι βλέπω και ένα εξόγκωμα στη μέση της τρύπας .Θέλει τα allen που είναι κούφια ή τα κανονικά ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα απλά.

 

Τα κούφια, τα λεγόμενα "Safety", προορίζονται για βίδες Hex με εξόγκωμα κατά προέκταση του άξονα, όπως αυτές που χρησιμοποιεί η Leatherman. Εδώ έχουμε απλή Allen 3mm, που στρίβει και με Torx 15, ακόμη και με ίσιο κατσαβίδι του κατάλληλου μεγέθους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης