Jump to content

Ανακατασκευή dslr cannon 600d


ted1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα από μέλος, την cannon 600d η οποία οπόια είναι μονταρισμένη από (μέλος επίσης).Η μετατροπές αφορούν στο φίλτρο νεφελωμάτων της baader που έχει αντικαταστήσει το original της canon και το φύλλο χαλκού που έχει τοποθετηθεί στην πλάτη, εσωτερικά της μηχανής για να ψύχεται ο αισθητήρας. Την μετατροπή μπορείται να δείτε αναλυτικά εδώ.

Η Δικιά μου επέμβαση είναι η αλλάγή της θέσης του ψυγείου και έγινε όχι για λόγους απόδοσης (μιας και ο Γιώργος είχε κάνει πολύ καλή δουλειά) αλλά για λόγους καλύτερου ζυγίσματος και γενικά μαζέματος ή συρίκνωσης της όλης διάταξης. Οι αλλάγές φαίνονται στις εικόνες παρακάτω.

 

Να σημειώσω τελειώνοντας ότι η μηχανή είναι αγοράστηκε από δεύτερο χερι και παρόλα αυτά η κατάσταση της είναι άψογη. Το λέω αυτό για να τονίσω την καλή ποιότητα εξοπλισμού που μπορεί κάποιος να βρει στο forum μιας και όλα τα μέλη προσέχουν τον εξοπλισμό τους και γενικά δεν πουλάνε σκάρτο πράγμα.

 

c2.thumb.jpg.a323ea79815a273cba1e5b057b80c0e7.jpg

Η Δική μου μετατροπή με αλλαγή της θέσης του ψυγείου.

 

c3.thumb.jpg.212536515a5cd885feede0a876a589a7.jpg

Η Δική μου μετατροπή με αλλαγή της θέσης του ψυγείου.

 

cannon1.thumb.jpg.15970ea36b355fb374fe25b2852a866e.jpg

Η Δική μου μετατροπή με αλλαγή της θέσης του ψυγείου.

 

cannon600d.thumb.jpg.8fb2baa72f0698257005d86529a87598.jpg

Η Δική μου μετατροπή με αλλαγή της θέσης του ψυγείου.

 

20140705_220202.thumb.jpg.d68520ada7e75fc6dbb2062b9127f526.jpg

Η Πρώτη διάταξη ψυγείου μηχανής

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα από μέλος, την cannon 600d η οποία οπόια είναι μονταρισμένη από (μέλος επίσης).Η μετατροπές αφορούν στο φίλτρο νεφελωμάτων της baader που έχει αντικαταστήσει το original της canon και το φύλλο χαλκού που έχει τοποθετηθεί στην πλάτη, εσωτερικά της μηχανής για να ψύχεται ο αισθητήρας. Την μετατροπή μπορείται να δείτε αναλυτικά εδώ.

Η Δικιά μου επέμβαση είναι η αλλάγή της θέσης του ψυγείου και έγινε όχι για λόγους απόδοσης (μιας και ο Γιώργος είχε κάνει πολύ καλή δουλειά) αλλά για λόγους καλύτερου ζυγίσματος και γενικά μαζέματος ή συρίκνωσης της όλης διάταξης. Οι αλλάγές φαίνονται στις εικόνες παρακάτω.

 

Να σημειώσω τελειώνοντας ότι η μηχανή είναι αγοράστηκε από δεύτερο χερι και παρόλα αυτά η κατάσταση της είναι άψογη. Το λέω αυτό για να τονίσω την καλή ποιότητα εξοπλισμού που μπορεί κάποιος να βρει στο forum μιας και όλα τα μέλη προσέχουν τον εξοπλισμό τους και γενικά δεν πουλάνε σκάρτο πράγμα.

 

 

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω με τι είδους πηγή ρεύματος τροφοδοτείς το Peltier? 12 volt dc, πόσα amperes? Χρησιμοποιείς κάποιου είδους μπαταρίας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.για το περλτιερ έχω τροφοδοτικό 12volt 4 Amper switch. Σήμερα ανοιξα την μηχανή και αφαιρεσα το παλιό φύλο χαλκού που είχε ο Γιωργος. Ο λόγος που το έκανα είναι γιατί το πάχος ενός χιλιοστού φύλο ήταν άκαμπτο και δεν έκανε καλή επαφή με το σώμα του αισθητήρα.Στην θέση του έβαλα φύλο χαλκού πάχους 3

Δεκάτων του χιλιοστού κομμένο με ψαλίδι ακριβός στις διαστάσεις του αισθητήρα, μετά το κόλησσα επάνω του με θερμό αγώγιμη πάστα σιλικόνης και στο τέλος , για να εξασφαλισω τέλεια και σφιχτή επαφή έβαλα ένα κομμάτι λεπτού αφρολεξ ανάμεσα στο χαλκό και την πλάτη της μηχανής. Ή απόδοση τώρα είναι φουλ.

cooling.thumb.JPG.0bdebc2b8b661fed018b33391188b000.JPG

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Μαστρο-Θοδωρή!!!! Έχεις φτάσει σε άλλο επίπεδο!!!! =D> :)

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Θοδωρή!!!! Απίστευτη κατασκευή!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια επισήμανση, αν μπορείς τσέκαρε αν όλα αυτά σου τιλτάρουν τον σένσορα. Ειδικά το αφρολέξ αν είναι στριμωχτό είναι επίφοβο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματη έχω δώσει μεγάλη προσοχή σε όλα.Η θερμοαγωγιμη πάστα είναι σιλικόνης 100℅ ηλεκτρικά μονωτική.Το αφρολεξ που έβαλα είναι ένα κομμάτι 4 χ 4 εκατοστά περίπου , νάιλον. Πριν το κλείσω δοκιμασία την πίεση. Όσες φωτογραφίες τραβηξα με φακό δεν είχα σε καμία πρόβλημα. Επίσης αν και κάτω από το περλτιερ σχηματίστηκε πάγος κάποια στιγμή, μέσα δεν παρατηρήθηκε υγρασία. Θα κάνω και άλλες δοκιμές με ποιό πολλές λήψεις.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης