Jump to content

Dew Shield και νευτώνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα νευτώνια βάζουμε Dew Shield ;

Τώρα τον χειμώνα το κάτοπτρο θαμπώνει πολύ γρήγορα και έχω διαβάσει ότι στα κατοπτρικά βάζουν Dew Shield .Στα νευτώνια κάνουν δουλειά και αν ναι αγοράζεις το ίδιο που βάζουν και στα κατοπτρικά ίδιας διαμέτρου ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να θολώσει το δευτερεύον σε ένα νευτώνειο είναι αρκετά συχνό (είμαι παθών αρκετές φορές). Το πρωτεύον απαιτεί πιο ακραία υγρασία αλλά μπορεί να γίνει και αυτό.

 

Στην ερώτησή σου, ναι μπορείς να βάλεις dew shield στο νευτώνειο για να προστατέψεις το δευτερεύον. Δε θα το δεις να γίνεται τόσο συχνά επειδή το πρόβλημα είναι πολύ μικρότερο από ότι σε διοπτρικά ή SCT και οι περισσότεροι δεν μπαίνουν στον κόπο. Εγώ θερμαντικά θέλω να βάλω διότι όταν φτάνει στο σημείο να θολώσει το αρκετά προστατευμένο δευτερεύον, έχουν ήδη θολώσει σκόπευτρα και προσοφθάλμιο οπότε θέλω να τα αντιμετωπίσω όλα για να συνεχίσω την παρατήρηση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρωτεύων θαμπώνει .Όταν γυρνάω από την παρατήρηση και κοιτάξω μέσα στο σωλήνα από τη θαμπάδα δε φαίνεται το πρόσωπο μου .Μετά από λίγα λεπτά ξεθαμπώνει .Και μένω και Πετρούπολη όχι σε κανένα μέρος με υγρασία .Μήπως η θαμπάδα οφείλεται στη διαφορά θερμοκρασίας από τον ψυχρό αέρα στο θερμό του σπιτιού ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο να θαμπώνει το πρωτεύων ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα δεν εννοείς το να θαμπώνει στην παρατήρηση αλλά όταν γυρνάς στο σπίτι. Αυτό γίνεται μάλλον λόγω της μετάβασης σε υψηλότερη θερμοκρασία. Γενικά όταν γυρνάμε από παρατήρηση καλό είναι να ξεκαπακώνουμε τα τηλεσκόπια να τα αφήσουμε να στεγνώσουν και τα καπακώνουμε την άλλη ημέρα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς στη Δυτική Ελλάδα και ειδικότερα στα νησιά επειδή αντιμετωπίζουμε τεράστιο πρόβλημα υγρασίας με έχει αναγκάσει να χρησιμοποιώ Dew Shield και στο νευτώνειο ( 150/750) και στον ερευνητή του. Γλιτώνω και από υγρασία και από φωτορρυπανση από κοντινές πηγές φωτός. Βέβαια αν φωτογραφίζεις κοντά στο ζενίθ τότε το κάτοπτρο μένει απροστάτευτο μιας και επικάθεται η υγρασία κατευθείαν στα κάτοπτρα. Εκεί θα βοηθούσε το θερμαντικό σώμα.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να βοηθήσει αν έχεις κάποια κοντινή πηγή φωτός που σου δημιουργεί ανακλάσεις. Δεν αναφερόμαστε στο φωτορυπασμένο ουρανό.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να βάλεις στο 1/4 του σωλήνα, απέναντι από τον εστιαστή. Αυτό βοηθά να μην σε ενοχλούν φώτα από απέναντι, εφόσον υπάρχουν. Εγώ αυτό έχω κάνει, με ένα Astrozap για το 12" και με κατάλληλη διαμόρφωση του Kydex που έφτιαξα για το Heritage 5.1".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης