AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Καθαρισμός τηλεσκοπίου
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Καθαρισμός τηλεσκοπίου

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ria2016Offline
Νέα
Ένταξη: 26 Οκτ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: Αλεξανδρούπολη
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 8:45    Θέμα δημοσίευσης: Καθαρισμός τηλεσκοπίου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σας! Όπως έγραψα ξανά, ήμουν παλιό μέλος του astrovox πριν χάσω τους κωδικούς μου οπότε χαίρομαι πολύ που σας ξαναβρήκα και που η παρέα μεγαλώνει συνέχεια! Στο θέμα μας τώρα. Έχω ένα Skywatcher Dodsonian 8" (το είχα πάρει όταν έκανε ακόμα 300€!!) και λόγω καινούριου μέλους στην οικογένεια το έχω παρατημένο 2-3 χρόνια... Τώρα που μπήκαμε σε μια σειρά θέλω να ξαναρχίσω τις παρατηρήσεις όσο μπορώ βεβαια. Φαντάζομαι ότι θα χρειάζεται κάποιο καθάρισμα, αλλά δεν έχω ιδέα πως και τι. Μπορείτε να με διαφωτίσετε λίγο;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GALEXOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 339
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλωσήρθες ξανά.

Αν είχες τοποθετημένο το κάλυμμα του σωλήνα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν το είχες αποθηκεύσει με το σωλήνα ανοιχτό, λογικά θα έχει μαζέψει σκόνη στο κάτοπτρο. Λίγη σκόνη δεν πειράζει, δεν επηρεάζει την παρατήρηση. Ο καθαρισμός των κατόπτρων χρειάζεται ειδικό τρόπο και πολλή προσοχή :
http://docplayer.gr/1136670-Katharismos-ton-katoptron-gia-tileskopia-eos-20-intson-aris-mylonas-antiproedros-e-a-e.html
Θα πρότεινα να μην το πειράξεις.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την GALEX στις 07/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 18:09, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Ria2016Offline
Νέα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κλειστό το έχω κ σκεπασμένο. Ωραία, σαφώς κ δεν θα το πειραξω, σε μία τέτοια απάντηση ηλπιζα να πω την αλήθεια μου! Ευχαριστώ πολύ Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MakisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Φεβ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2966
Τόπος: Θίσβη Βοιωτίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρία καλημέρα,

Αρχικά θα συμφωνήσω με τον φίλο GALEX ως προς τον σύνδεσμο που σου παραθέτει.
Εγώ σου προτείνω και άλλη μια πηγή (αν δεν το΄χεις αποκτήσει), η οποία είναι το γνωστό
βιβλίο "The Backyard Astronomer's Guide (Terence Dickinson & Alan Dyer), όπου στα
τελευταία κεφάλαια, αναφέρεται στον καθαρισμό τηλεσκοπίων με εκλαϊκευτικό τρόπο!

Καλή σου μέρα,
Μάκης

Μάκης Λυκόπουλος
Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
AntonArchOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιαν 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15
Τόπος: Χαλκίδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/01/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λίγο άσχετο αλλά από που αγόρασες το τηλεσκόπιο 300€;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 966
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/01/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 3:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AntonArch έγραψε:

299 για την ακρίβεια: http://web.archive.org/web/20081023004035/http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=11

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 19 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 297
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GALEX έγραψε:
Καλωσήρθες ξανά.

Αν είχες τοποθετημένο το κάλυμμα του σωλήνα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν το είχες αποθηκεύσει με το σωλήνα ανοιχτό, λογικά θα έχει μαζέψει σκόνη στο κάτοπτρο. Λίγη σκόνη δεν πειράζει, δεν επηρεάζει την παρατήρηση. Ο καθαρισμός των κατόπτρων χρειάζεται ειδικό τρόπο και πολλή προσοχή :
http://docplayer.gr/1136670-Katharismos-ton-katoptron-gia-tileskopia-eos-20-intson-aris-mylonas-antiproedros-e-a-e.html.
Θα πρότεινα να μην το πειράξεις.

Δουλευει το λινκ?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 433
Τόπος: Κερατσίνι - Αιγάλεω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αν αφαιρέσεις την τελεία από το τέλος Smile

http://docplayer.gr/1136670-Katharismos-ton-katoptron-gia-tileskopia-eos-20-intson-aris-mylonas-antiproedros-e-a-e.html
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 19 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 297
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:
Ναι αν αφαιρέσεις την τελεία από το τέλος Smile

d'oh! d'oh!

Applause Applause Applause Applause Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Ria2016Offline
Νέα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AntonArch έγραψε:

Ελπίζω να σε διαφώτησε ο Ecuador! Ήμουν απο τους τυχερούς που το πρόλαβα τότε σε τέτοια τιμή! Αν κ νομίζω πως το είχα πάρει ακόμα νωρίτερα, 2006-07 δεν θυμάμαι ακριβώς.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης