Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

geia sas!! otan sumbenei kati poly simantiko sto diastima opws mia ekleipsi i mia panselino emena prosopika me epireazei me diaforous tropous opws katathlipsi fobos kai oi aisthiseis mou leitourgounse alous ruthmous k.a!!! sumbainei se alla atoma auto??? an nai pws eksigeitai??mhn me pareksigite...
hi!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Αγαπητό Αρχηγόπουλο

Για να πάρεις απαντήσεις που θα έχουν νόημα θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένος: Ποιά συμβάντα θεωρείς σημαντικά στον ουρανό και ποιοί είναι οι πολλοί τρόποι που αυτά σε επηρεάζουν;

Επειδή όμως στο προφίλ σου γράφεις ότι το ενδιαφέρον σου είναι η αστρολογία (όχι όμως η αστρονομία) απλά σου αναφέρω ότι αυτό εδώ είναι ένα site αστρονομικό και όχι αστρολογικό (αυτά τα δύο αντικείμενα δεν έχουν καμμία σχέση στο σύγχρονο κόσμο). Αν έχεις οποιαδήποτε απορία γιατί η αστρολογία σήμερα είναι καθαρή απάτη (και αυταπάτη) και μάλιστα χειρότερη από την καφεμαντεία, χαρτομαντία κτλ, μπορείς ασφαλώς να την εκφράσεις και κάποιοι ευχαρίστως θα απαντήσουμε. Πιστεύω ότι και τα άλλα μέλη του forum είναι ευαίσθητα στην απάτη της αστρολογίας και δεν χαίρονται να βλέπουν νέους να είναι θύματα της πλάνης της.

Μην απογοητεύεσαι από την υποδοχή, ρώτα ελεύθερα ότι θέλεις.

  • Φιλικά Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αισθήσεις δέν επηρεάζονται με τίποτα ούτε και κατάθλιψη μπορεί κανείς να πάθει από τήν πανσέληνο και τά άλλα αστρονομικά φαινόμενα. Ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο είναι να το προκαλείς ο ίδιος στόν εαυτό σου. Αυθυποβολή λέγεται αυτό. Η υποβολή και ή αυθυποβολή είναι πολύ ισχυρά εργαλεία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως η πανσέληνος και εμένα μου προκαλεί κατάθλιψη γιατί επηρεάζει αρνητικά κάθε είδος αστρονομικής παρατήρησης ενώ οι εκλείψεις, όταν τις παρακολουθούμε ομαδικά, μου προκαλούν φόβο - μήπως σκοντάψει κανείς επάνω στον τρίποδα του τηλεσκοπίου μου.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα ένα περίεργο λόγο αυτά τα δύο φαινόμενα συν το άλλο ,εκείνο της συννεφιάς μου προξενούν και εμένα ανάλογα συναισθήματα.Μήπως πρέπει να το ψάξουμε ;
"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως η πανσέληνος και εμένα μου προκαλεί κατάθλιψη γιατί επηρεάζει αρνητικά κάθε είδος αστρονομικής παρατήρησης ενώ οι εκλείψεις, όταν τις παρακολουθούμε ομαδικά, μου προκαλούν φόβο - μήπως σκοντάψει κανείς επάνω στον τρίποδα του τηλεσκοπίου μου.

 

Γιάννης

 

Και οχι μονο ... ας βαλουμε και τεραστια αγωνια μηπως η φωτογραφηση απετυχει με μια τετοια μοναδικη ευκαιρια!

 

Τι λετε, να βρουμε κανενα αλλο χομπυ πολυ ποιο ηρεμο; Κατι για γριουλες; :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Αν και αυτό μάλλον είναι θέμα της Ψυχολογίας ή της Βιολογίας, πιστεύω ότι το φαινόμενο αυτό θα μπορούσε να εξηγηθεί και ως εξής:

Έχουμε παρατηρήσει ή ακούσει διηγήσεις για τα τσακάλια, τους λύκους και άλλα ζώα που κατά την πανσέληνο γρυλίζουν. Ακόμη, ορισμένες ψυχολογικές ασθένειες εκδηλώνονται ή εντείνονται κατά τη διάρκεια της πανσελήνου. Σε καμία περίπτωση δεν είναι λογικό να πιστέψουμε ότι αυτό οφείλεται στην επίδραση της «θεάς» Σελήνης. Είτε οφείλεται, όπως προαναφέρθηκε, στην αυθυποβολή, είτε σε ένστικτα φόβου που δεν έχουν επιβιώσει μέσα στις γενεές, τα οποία μπορεί να προέρχονται από διαφόρους κινδύνους που αντιμετώπιζε ο προϊστορικός άνθρωπος από ζώα που τον κυνηγούσαν όταν είχε φωτεινή νύκτα. Πάντως, πιστεύω ότι κάποιος ψυχολόγος θα ήταν ο πιο κατάλληλος για ν' απαντήσει στο θέμα αυτό.

 

Φιλικά,

Θεόδωρος.

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης