Jump to content

Kύκλοι της σελήνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Είμαι φοιτητής και σπουδάζω βιολογία . Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους κύκλους της σελήνης που με απασχολεί πολύ καιρό. Από ότι γνωρίζω σελήνη κάνει έναν πλήρη κύκλο σε 28 ημέρες περίπου. Κάθε μέρα το φεγγάρι βγαίνει λίγο διαφορετικό. Ξέρω όμως ότι δεν εμφανίζεται την ιδία ώρα στον ουρανό. 1) Πως μπορώ να υπολογίζω πότε ακριβώς θα εμφανιστεί το φεγγάρι κάθε βραδιά ? (και πόσο θα παραμείνει ορατό?) , 2) ισχύει αυτό που άκουσα από ψαράδες ότι μόλις η σελήνη κάνει την εμφανίσει της στον ορίζοντα , «τα νερά στην θάλασσα είναι πιο φουσκωμένα» (γνωρίζω ότι στην Ελλάδα μόνο σε λίγες παραλίες το φαινόμενο τις παλίρροιας είναι έντονο..) , ενώ όταν αρχίσει να δύει τα νερά αρχίζουν να τράβιουνται? (αρχίζει η άμπωτη) Μπορούμε δηλ να πούμε βλέποντας την θέση του φεγγαριού στον ουράνιο θόλο πότε έχουμε πλημμυρίδα και πότε άμπωτη ? ευχαριστώ εκ των προτέρων !! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν έχουμε Πανσέληνο, η Σελήνη είναι αντικριστά από τον Ηλιο οπότε όταν ο Ηλιος δύει, η Σελήνη ανατέλλει και φυσικά θα είναι ορατή όλο το βράδυ.

 

Οταν έχουμε Νέα Σελήνη, η Σελήνη είναι ανάμεσα στη Γη και τον Ηλιο ή αλλιώς Ηλιος και Σελήνη πάνε παρέα όπως κοιτάζουμε εμείς.

 

Η Σελήνη στο τελευταίο τέταρτο ανατέλει αργά στα μέσα της νύχτας και στο πρώτο τέταρτο είναι ψηλά στον ουρανό με τη δύση του ήλιου και δύει αργά στα μέσα της νύχτας.

 

Αυτές είναι "χοντρικές" συμβουλές για να ξέρεις περίπου πότε να περιμένεις να δεις το φεγγάρι. Οσο για το πόσων ημερών είναι το φεγγάρι ανά πάσα στιγμή δες εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=38316&highlight=#38316

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βοηθούσε πολύ να έιχες και ενα πρόγραμμα ειδικά για την σελήνη όπως το Virtual Moon Atlas που μπορείς να βρείς εδω free http://www.astrosurf.com/avl/UK_download.html
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε, ίσως βρεις κατατοπιστικό το παρακάτω άρθρο και τα σχήματα σχετικά με τις φάσεις της Σελήνης και την βαρυτική επίδραση στους ωκεανούς της Γης: astronomia.gr-Σελήνη

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για την ακριβή ώρα ανταολής και δύσης της Σελήνης απο συγκεκριμένο τόπο (πχ Αθήνα) για κάθε ημέρα του χρόνου δες

http://www.heavens-above.com/

κάνε κλικ στο Select your location from our huge database

διάλεξε Greece

πληκτρολόγησε Athnes (ή όποια πόλη ή χωριό θες)

και μπενεις στο main menu

κλικ στο Moon data for today

και βρίσκεσαι στη σελίδα

http://www.heavens-above.com/moon.asp?lat=37.983&lng=23.733&loc=Athens&alt=147&tz=EET

και βρισκεις όλα τα στοιχεία για τη Σελήνη

σε ενδιαφέρουν βασικά η ανατολή (rises) και η δύση (sets)

με τα κουμπιά επάνω δεξιά μπορείς να δεις τα στοιχεία για προηγούμενες (previus) ή επόμενες μέρες. (next)

 

καλη πλοήγηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά!! :D Είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Έχω όμως μια απορία στο «astronomia.gr-Σελήνη» έχει μεταξύ άλλον και την παρακάτω πρόταση : Κάθε μέρα η Σελήνη κινείται από την Α προς τη Δ σαν αποτέλεσμα της περιστροφής της γης , Κινείται 13,19ο Ανατολικά σε σχέση με το υπόβαθρο των άστρων. Δηλαδή σε δυο συνεχόμενα βράδια την ίδια ώρα η σελήνη θα βρίσκεται 13ο ανατολικότερα και για να βρεθεί στο ίδιο σημείο με το προηγούμενο βράδυ θα χρειαστεί 52’ επιπλέον.

Αυτό δηλ σημαίνει ότι κάθε βράδυ η Σελήνη θα εμφανίζεται 52’ λεπτά αργότερα σε σχέση με το προηγούμενο βράδυ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό δηλ σημαίνει ότι κάθε βράδυ η Σελήνη θα εμφανίζεται 52’ λεπτά αργότερα σε σχέση με το προηγούμενο βράδυ?

 

Σωστός, περίπου 53 λεπτά για το ίδιο σημείο.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι πιο δύσκολο , να δούμε αν τελικά βγει μια άκρη !! :shock:

Το θέμα της παλίρροιας .Η θεωρία μου είναι η εξής: κάθομαι σε μια παραλία και κοιτάζω την θάλασσα. Κάποια στιγμή πίσω μου διακρίνω την ανατολή της Σελήνης. Η Σελήνη έλκει την θάλασσα , οπότε τα νερά «φουσκώνουν» προς την στεριά. Κάποια στιγμή τα νερά σταθεροποιούνται και η σελήνη είναι ακριβώς από πάνω μου. Καθώς η σελήνη αρχίζει να δύει (από μπροστά μου) τα νερά αρχίζουν να κατεβαίνουν (άμπωτη). Είναι σωστός ο υπολογισμός μου ? κάνω κάπου λάθος? :-k

Υγ μιλώ πάντα για τις περιπτώσεις που μπορούμε να διακρίνουμε την Σελήνη.

Ευχαριστώ... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης