Jump to content

Πόσα συχνά παρατηρείτε;


astrovox

Πόσα συχνά παρατηρείτε; (καιρού επιτρέποντος)  

298 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσα συχνά παρατηρείτε; (καιρού επιτρέποντος)

    • Κάθε μέρα
      20
    • Μερικές φορές την εβδομάδα
      93
    • Μερικές φορές το μήνα
      115
    • Σπανιότερα
      70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν προλάβω,

όταν δεν έχει κρύο,

όταν δε βρέχει (ούτε χιονίζει)

όταν έχει Σελήνη

όταν σπάσουν τη λάμπα απέναντι από το μπαλκόνι μου

 

κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.... :D

 

ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΩ! =P~

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικές φορές την εβδομάδα αυτή είναι η ψήφος μου

Αν και θα μου άρμοζε αρκετές φορές την εβδομάδα

Βέβαια από μπαλκόνι γιατί για να πάω κάπου ψιλά και σκοτεινά θα πρέπει και να έχω παρέα και εφόσον στην περιοχή μου δεν βρίσκω άλλον στο χόμπι και έτσι αρκούμε μπαλκονατα

έχω κάποια σχετική Φώτο ρύπανση βέβαια από κολόνες τις ΔΕΗ αλά παίρνω κάποια δραστικά μέτρα οπός παραβάν και σφεντονά,

δεν κρύβω πως έστω και για μια ώρα θα βγω για παρατήρηση ακόμα και με κρύο και χιόνι, το καλοκαίρι δεν το συζητώ που με χάνεις που με βρίσκεις είμαι στο μπαλκόνι αγκαλιά με το dop .

 

Δεν αγαπώ αυτό το χόμπι το λατρεύω. O:) O:) O:)

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα με το μωρο αστα να πανε!

 

Αλλα σχετικα βγαινω στο μπαλκονι μου 3-4 φορες τον μηνα χαλαρα!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aνδρέας...

<Πάντως, αν ασχοληθεί κανείς με τον ήλιο, ειδικά με τη χρωμόσφαιρα, είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει την παρατήρηση πάλι καθημερινή υπόθεση!>

_________________

:-$ :-# #-o ...Πρωί-Μεσημέρι-Απόγευμα....πραγματική δόση ...αντιβίωσης.... 8) :cheesy:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι δημοψηφισμα ειναι αυτο???

Εν μεσω χειμωνα???

Θα ηθελα να παρατηρω συχνα, αλλα πως να μπορεσω???

29 μερες, στις 30 που εχει ο μηνας, εχει συννεφια!!! ](*,) ](*,) ](*,)

Πριν απο τρεις μερες το εκοψα απο το πρωι: πεντακαθαρος και διαυγης ουρανος. Βγαινω το βραδυ για παρατηρηση και ειχε μονο κατι συνεφακια προς τα δυτικα...

Ε, σε μια ωρα γεμισε ολος ο ουρανος... ](*,) ](*,) ](*,)

Ο καιρος ειναι το εμποδιο στην παρατηρηση αυτην την εποχη και γιαυτο τον λογο δεν εχει νοημα η ερωτηση ποσο συχνα παρατηρω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατί για να πάω κάπου ψιλά και σκοτεινά θα πρέπει και να έχω παρέα και εφόσον στην περιοχή μου δεν βρίσκω άλλον στο χόμπι και έτσι αρκούμε μπαλκονατα

Εγω γουσταρω μια χαρα μονος μου....

Ετσι να μην με ενοχλει κανεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατί για να πάω κάπου ψιλά και σκοτεινά θα πρέπει και να έχω παρέα και εφόσον στην περιοχή μου δεν βρίσκω άλλον στο χόμπι και έτσι αρκούμε μπαλκονατα

Εγω γουσταρω μια χαρα μονος μου....

Ετσι να μην με ενοχλει κανεις...

 

Έχεις ακούσει που λένε Μόνος ούτε στον παράδεισο

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τωρα το χειμωνα που εχω σχολειο και ο καιρος δεν ειναι και πολυ καλος δεν παρατηρω συχνα .Το καλοκαιρι ομως παρατηρω καθε μερα :!: :!:
...........................................................airplanet10496qn8.jpg...........................................................
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά μένω σε κωμόπολη - χωριο - και έτσι όποτε δεν βλέπω σύννεφα βγαίνω έξω σε ένα λόφο με τα κυάλια...Δυστυχως δεν έχω τηλεσκόπιο..Αλλά μια χαρα είναι και έτσι..Λοιπόν τι καλοκαίρι συνήθως καθε μέρα έχει καλό καιρό..τώρα..Ενω ξεινάει η μέρα χωρίς ούτε ένα συννεφο τώρα έξω εχει ενα σωρό!!! ΣΠΑΣΙΜΟ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΧΩ αρχίσει ήδη το ψησιμο :D :D

Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο με παιρνουν στα σοβαρά και αν με ακούνε...Καλά φταιω και εγώ λιγουλάκι, γιατι ζητάω διάφορα κατα καιρούς :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω πολυ σπανια ο λογος οτι το κανονι μου το εχω στο χωριο μου γιατι εδω στο κεντρο της αθηνας ειναι γεματο φωτορυπανση και στο χωριο πηγαινω καθε πασχα και καλοκαιρι αλλα τωρα που θα παρω το διπλωμα θα πηγαινω τα σαββατοκυριακα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως αν εχει καλο καιρο με την πρωτη ευκαιρια δηλαδη ειμαι απο τις 8-9 στο ποδι μεχρι οσο παει και αυτο καθε μερα εχω και χρονο και μερος. \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΝΕΦΑ Η ΣΚΟΝΗ ΓΙΑ 3-5 ΩΡΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΕΤΑΒΛΗΤΩΝ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ (16" DOB.) TO ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΝΕΦΑ Η ΣΚΟΝΗ ΓΙΑ 3-5 ΩΡΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΕΤΑΒΛΗΤΩΝ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ (16" DOB.) TO ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ.

 

Κάνεις παρατήρηση με 16άρι μέσα από τον Πειραιά; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνεις παρατήρηση με 16άρι μέσα από τον Πειραιά; :-k

 

:-k :-k :-k Μάλλον δεν έχεις ακούσει για τον Κύριο Μαυροφρύδη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΕΤΑΒΛΗΤΩΝ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ (16" DOB.) TO ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ.

Πως παρατηρείς τους μεταβλητούς?

Ενοώ πως συγκρίνεις τις μεταβολές στη φωτεινότητα? Εμπειρικά με το μάτι συγκρίνοντάς τους με κάποιους σταθερούς γειτονικούς αστέρες ή χρησιμοποιείς φωτογραφική μηχανή? Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να ξεκινήσω παρατήρηση σε μεταβλητούς κυρίως κηφείδες βραχείας χρονικής περιόδου και θάθελα τη γνώμη σου. (στείλε πμ αν θέλεις)

Πάντως αφού τα καταφέρνεις να παρατηρείς από Πειραιά με 16άρι μπράβο σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ:

 

http://www.astrosynedrio2007.gr/praktika/chapters/Koronis.pdf

 

Για μια παρουσίαση παρατήρησης μεταβλητών του Γιώργου Κορώνη από το 5ο πανελλήνιο συνέδριο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μένω στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης (κοντά στο βουνό Χορτιάτη) και συγκεκριμένα σε βουνοπλαγιά. Τρομερός ουρανός με μηδέν φωτορύπανση [-X και ειδικά το Καλοκαίρι είναι μοναδικό! Τα αστέρια και το φεγγάρι στο πιάτο!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: Οπότε σχεδόν κάθε βράδυ..έξω! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω και εγώ, που χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό μου κάθε Χ. Π. Κ. (Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι), που πηγαίνω στην Πάρο, και πάλι, κατά μέσο όρο μία μέρα στις δέκα στην καλύτερη θα μου κάνει καλό καιρο! Άσε τον αέρα που κατεβάζει το βουνό στην περιοχή που μένω! Το εξοχικό, είναι στη χειρότερη περιοχή (από πλευράς αέρα) του νησιού.

(Ζηλεύω τη Λία πιο πάνω, που γράφει ότι κάθε βράδυ παρατηρεί.... Τυχερή! Άμα μένεις σε βουνό, έχεις και τύχη βουνό, άρα, αστροφωτίζεσαι όσο γουστάρεις. Ωραία πράγματα).

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Παιδιά κι εγώ ψήφισα μερικές φορες την εβδομάδα.Όχι ότι εργάζομαι και δεν μπορώ...... απλώς όταν πας λύκειο οι υποχρεώσεις(διάβασμα,φροντιστήρια) δεν το επιτρέπουν.Γιατί ακόμα κι όταν δεν έχω κάτι να κάνω τα βράδια κι έχω τελειώσει το διάβασμα (συνήθως 00:00 με 01:00) η κούραση της ημέρας με στέλνει για ύπνο.

Ευτυχώς τώρα το καλοκαίρι παρατήρουσα για 1 μήνα σχεδον καθε νύκτα μέχρι το ξημέρωμα αφού δεν έπρεπε να ξυπνήσω για κάτι.

Όμως κι αυτό σιγά σιγά σταμάτησε γιατί άρχησε η προετοιμασία για τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και τα φροντιστήρια οποτε πλέον παρατηρώ μόνο τα σαββατοκύριακα. #-o

Ευτυχώς στην επαρχία δεν έχουμε φωτορύπανση και τουλάχιστον παρατηρω χωρίς προβλήματα. :cheesy:

 

Φιλικά,

 

:cheesy: SKYWATCHER :cheesy:

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα με την μπεμπα, σπανιως..........................! :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά, μερικές φορές τον μήνα και για μένα, με την πλανητική παρατήρηση να υπερέχει αριθμητικά μέσα από την πόλη, αλλά με την deep sky να υπερέχει ποιοτικά έξω από αυτήν, μακριά από την φωτορύπανση. Τότε, γεύομαι στο έπακρο τους καρπούς της παρατήρησης.

 

Αν χρειαζόταν να «χρωματίσω» τις παρατηρήσεις μου θα έλεγα ότι, η πρώτη περίπτωση (πλανητική στην πόλη), αποτελεί «παρηγοριά στον άρρωστο», ενώ η δεύτερη (deep sky), αποτελεί - πραγματικά - «φάρμακο» και «γιατρειά»!

 

Υποθέτω πως, κι εσείς, κάπως έτσι πρέπει να νιώθετε. Σωστά? :)

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται από το σχολείο κι άλλα...

Καλά αυτή η ψηφοφορία είναι εδώ και μήνες ...Δεν θα την αλάξετε? :mrgreen:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης