Jump to content

ΟΤΑ για αστροφωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό υπάρχει μια πληθώρα επιλογών για σωλήνα που προορίζεται για αστροφωτογραφία με λογικό κόστος.

 

Το setup μου είναι SW 8'' f6 Νευτώνειο και SW 80ED f7.5. Σκοπεύω μελλοντικά να αντικαταστήσω το Νευτώνειο. Οι παρούσες επιλογές είναι GSO/Astro-Tech/κλπ RC 6'' ή 8'', αποχρωματικό SW/Orion/κλπ Equinox/Eon/κλπ 120mm ή Κινέζικη τριπλέτα 127mm.

 

Το ερώτημα είναι ποιο είναι καταλληλότερο για αστροφωτογραφία, ποιο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Τα RC κοστίζουν περίπου από 1000€ (6'' Ευρώπη, 700€ Αμερική με μεταφορικά) έως 2000€ (8'' Αμερική και Ευρώπη).

 

Τα αποχρωματικά κοστίζουν από 1300€ έως 2000€.

 

Δεν περιλαμβάνω το SW/Orion 1900mm Mak/Newt. λόγω μεγάλου μήκους σωλήνα (!!!) και τιμής περίπου 1000€ (οπότε μπορείς να επιλέξεις RC μικρότερης μεν διαμέτρου αλλά με καλύτερα αποτελέσματα θεωρητικά).

 

Σχόλια/προτάσεις;

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης κατανοώ τις θεμελιώδεις διαφορές σε αυτούς τους σωλήνες π.χ., κεντρική παρεμπόδιση και διαφορετική διάμετρος. Επίσης υπάρχουν reviews για τα αποχρωματικά και για το Mak/Newt. όχι όμως και για τα συγκεκριμένα RC.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα την γνωμη μου αν κανεις θελει να επιλεξει τηλεσκοπιο για αστροφωτογραφια πρεπει να σκεφτει τα εξης κριτηρια:

 

1) Τι θεματα θελει αν φωτογραφιζει

2) Με τι καμερα θελει να το χρησιμοποιησει (με βασικα χαρακτηριστικα αυτα του Pixel size και της αναλυσης)

3) Aπο που θα φωτογραφιζει

 

Τουλαχιστον αυτα θεωρω ως σημαντικοτερα.

 

Κατ'αρχην ολα τα τηλεσκοπια εχουν τα κατα τους και τα υπερ τους και αυτο ειναι κατι που πρεπει να γνωριζει κανεις πριν αγορασει καποιο τηλεσκοπιο.Πιο συγκεκριμενα πρεπει να ξερει τα κατα και τα υπερ του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου για το οποιο ενδιαφερεται ωστε να δει ποιο του ταιριαζει περισσοτερο.

 

Πιστευω οτι σε γενικες γραμμες δεν μπορουμε να πουμε οτι καποιο τηλεσκοπιο ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο..ολα ειναι σχετικα καθε τηλεσκοπιο εχει διαφορετικο πεδιο δρασης..

 

Προσωπικα παντως συμπαθω τα γρηγορου εστιακου λογου τηλεσκοπια, και λαμβανονατας υπ οψην τα κριτηρια που προανεφερα αναλογα με την χρηση θα προκυψει το ειδος και η διαμετρος..

 

Υ.Γ. σχετικα με το astro teck RC 6'' αν και οντως η τιμη του ειναι δελεαστικη δεν πιστευω οτι ειναι και οτι καλυτερο..θεωρω οτι ειναι πολυ σκοτεινο τηλεσκοπιο και η δαιμετρος του πολυ μικρη λαμβανοντας υπ οψην και την κεντρικη παρεμποδιση..και περα απο αυτο μου φαινεται γενικα δυσχρηστο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταμάτη,

 

Όπως ξέρεις χρησιμοποιώ μόνο DSLR, προς το παρόν και με ενδιαφέρουν διάφοροι DSO στόχοι. Θεωρητικά το RC των 6'' είναι όντως αργό και με μικρή σχετικά διάμετρο με μεγάλη παρεμπόδιση. Το 8'' όμως είναι σαφώς καλύτερο (πάντα στην θεωρία) από ένα π.χ. SC f10. Σε σχέση με ένα αποχρωματικό αντίστοιχης τιμής έχει μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα και σε σχέση με ένα SC, Newt, Mak κλπ έχει flat πεδίο και μηδενική κόμη.

 

Το κεντρικό ίσως ερώτημα εδώ είναι αν σε αυτές τις κατηγορίες τιμών επιλέγεις ένα αποχρωματικό max 5'' ή πας στις παραπάνω λύσεις. Το μεν αποχρωματικό έχει μεγαλύτερο πεδίο τα δε καταδιοπτρικά μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα λόγω διαμέτρου.

 

Μάλλον θα πρέπει εκτός της θεωρίας, που είναι ενδιαφέρουσα, να περιμένουμε κάποια reviews τα οποία δεν νομίζω να αργήσουν.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

Βασίλη η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε κάθε περίπτωση αγοράς ΟΤΑ για αστροφωτογραφία, πρέπει να λαμβανείς υπόψην και την παράμετρο seeing της περιοχής που θα φωτογραφίζεις.Κατά μέσο όρο το ανεκτό seeing στην χώρα μας είναι για εστιακή απόσταση μέχρι 800-900 ανάλογα με την περιοχή και την νύχτα.

Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση αγοράς ΟΤΑ με μεγάλη εστιακή απόσταση, ακόμη και με χαμηλό εστιακό λόγο πχ f/8 αλλά με εστιακή απόσταση 1600mm και πάνω, θα χρειαστείς adaptive optics και κατά συνέπεια κάμερα που να το υποστηρίζει.Η μεγάλη διάμετρος σου δίνει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, αλλα η μεγάλη εστιακή απόσταση σου μεγενθύνει την ατμοσφαιρική διαταραχή μέσα και έξω απο τον σωλήνα.

Επίσης οι ΟΤΑ με μεγάλες εστιακές αποστάσεις απαιτούν και στηρίξεις με μεγάλη σταθερότητα. Πρέπει να είσαι σίγουρος για τον συνδυασμό που θα κάνεις, γιατί η κάμερα σου έχει μικρά pixels και υψηλή ανάλυση,κάτι που σημαίνει ότι ενδεχομένως να φαίνονται τα οδηγητικά λάθη σε περίπτωση που η στήριξη σου δεν σε καλύψει.

Κάτι που πρέπει επίσης να λάβεις σοβαρά υπ' όψιν σου, σε ότι αφορά τα κάτοπτρα, είναι ότι δεν είναι λίγος ο χρόνος που θα χρειαστεί να αφιερώνεις για ευθυγράμμιση , άν θέλεις να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Είχα και εγώ την ίδια απορία στο παρελθόν και για τους παραπάνω λόγους απέρριψα το VC 200L αλλά και ένα RC 10'' (που είχε πέσει στην αντίληψη μου με τιμή 3500ευρώ) και κατέληξα στην 5'' αποχρωματική τριπλέτα με εστιακή απόσταση 952mm,και μπορώ να σου πώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Η επιλογή δική σου βέβαια.

 

Αστροφιλικά,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με απλά λόγια λες ότι με την EQ6 που έχω και χρήση DSLR και με site φωτογράφησης Αθήνα (περίχωρα) ή σε απόσταση περίπου 100 χλμ ακτίνα RC και Mak/Newt να τα απορίψω;

 

Άρα αν περιοριστώ σε εστιακές μέχρι και 900mm τότε η μοναδική λύση είναι αποχρωματικό. Καταδιοπτρικά, οποιασδήποτε διάταξης με μεγάλες εστιακές προϋποθέτουν και dedicated CCD. Αν είναι έτσι μάλλον το αποχρωματικό είναι μονόδρομος. Σωστά;

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη αυτή είναι η προσωπική μου άποψη με βάση την πείρα που έχω στο αντικείμενο. Επομένως σωστά.

 

Αστροφιλικά,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To RC δέν έχει flat πεδίο,αντιθέτως έχει το πιό καμπύλο πεδίο ανάμεσα στα διαδεδομένα "Cass",δηλαδή τα κλασσικά,τα RC και τα Dall-Kirkham.

Kαι ενώ δεν έχει κόμη έχει σαφώς διογκωμένα είδωλα στήν άκρη του πεδίου.

Ποιοτικότατο πεδίο και είδωλα ακόμη και για full frame imaging σε οικονομικό "Cass" ----->VC200L.

Με focal reduser η χωρίς.

Eπίσης..Pentax..Borg.. Takahashi....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως μια και το Νευτώνιο έχει πολύ πιο επίπεδο πεδίο από ενα RC

ίδιου εστιακού λόγου..μήπως απλά με την αγορά ενός coma corrector..

.......βολευόσουν?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αυτό που θα έλεγα ότι πολύ βασικό στην αστροφωτογραφία είναι το τηλεσκόπιο να είναι γρήγορο. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να επιλέξεις εστιακή με βάση τους στόχους που θες να φωτογραφίζεις. Αν θες να φωτογραφίζεις γαλαξίες σε κοντινή άποψη θα πρέπει να έχεις μεγάλη εστιακή, ενώ αν θέλεις μεγάλα νεφελώματα πρέπει να πας σε ένα μικρό διοπτρικό.

 

Εγώ με το 8ιντσο νευτώνειο που φωτογραφίζω στα 1200mm και την eq6, δεν έχω προβλήματα αρκεί να μην έχει αέρα. Και το οδηγητικό τηλεσκόπιο έχει μόνο 500mm εστιακή. Έχω όμως κόμη στα άκρα. Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχεις επίπεδο πεδίο.

 

 

Μας έδειξες τελευταία μια φωτογραφία με το 8ιντσο νευτώνειο και το ed80 πάνω στην eq6. Παίξε με αυτόν τον συνδυασμό και θα δεις που τα πάει καλά κάθε τηλεσκόπιο. Μπορείς να φωτογραφίσεις και να οδηγήσεις εναλλάξ ανάλογα με τον στόχο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, δεν θέλω να αλλάξω ΟΤΑ τώρα. Σε καμία περίπτωση. Θέλω πρώτα να δοκιμάσω κάποια πράγματα και μάλιστα είχα στο μυαλό μου και το coma corrector που είπε και ο atma. Απλώς έκανα κάποιες σκέψεις και θεωρητικές προσεγγίσεις σε σχέση με την πληθώρα επιλογών που υπάρχουν αυτήν την στιγμή στην αγορά. Και επειδή έχω πολλές ερωτήσεις και αρκετά θέματα είναι άγνωστα για εμένα, άνοιξα το θέμα μήπως μου λυθούν κάποιες.

 

Atma δεν ήξερα ότι τα RC δεν έχουν flat πεδίο. Άρα αυτά που γράφονται στις διαφημήσεις τους δεν ισχύουν....

 

Τώρα δεν ξέρω την διαφορά ανάμεσα σε VC200L (VISAC) και σε VMC200. Επίσης εστιακή αν δεν κάνω λάθος έχουν 1800mm. Ό,τι πρέπει για γαλαξίες αλλά σε σχέση με αυτό που λέει ο Νίκος (max 900mm) είναι εκτός.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ΄ο,τι λενε το VISAC ειναι σχεδιασμενο για αστροφωτογραφηση .

Τα RC εχουν πολυ επιπεδο πεδιο .Δεν εχω δει τα πιο εμπορικα , αλλα ο βαθμος του επιπεδου πεδιου τπυ παραγουν , ειναι αναλογως με τη μειωση της διαφορας μεταξυ των ακτινων προτευοντος-δευτερεοντος .

Αυτο συνεπαγεται και μεγαλη κεντρικη παρεμποδιση , η οποια βοηθαει στο οπτικο πεδιο.

Ενα σωστο RC θα πρεπει να εχει σχεδον( παντα χαλαει κατι στη πραξη ) τελειως επιπεδο πεδιο .

 

 

Σημαντικο ρολο <<παιζει >> και η καμερα που θα χρησιμοποιεις και σε πιοιυς στοχους . Πρεπει να ταιριαξεις το image scale .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το site starizona.com......

"..Ritchey-Chrétiens also suffer from field curvature.Field curvature distorts the star images across the field of view..the entire field cannot be in focus at once. RCs and classical Cassegrains have very comparable amounts of field curvature.But the curvature is almost 7 times greater than in a comparable Newtonian and about twice that of a comparable SCT"----------->RC=ΟΧΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΕΔΙΟ.(σαφέστατα)

Οι δύο τελευταίες σειρές τα ..λένε ολα....7 φορές μεγαλύτερη καμπυλότητα από ομοίου F νευτώνειου.

 

Μα αs δούμε τι λέει...π.χ και η...

Milligan Optical Systems

& Technology

"...the off-axis performance of the Ritchey-Chretien is itself limited by residual field

curvature and astigmatism..." --------->RC=ΟΧΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΕΔΙΟ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με την αναφορά στο image scale επανερχόμαστε στην παράμετρο seeing και αυτό επειδή:

Μέσος όρος FWHM x Image scale= ανεκτή εστιακή απόσταση.

Το αποδεκτό image scale για καλύτερο αποτέλεσμα είναι 2"-3" (arc sec) για κάθε pixel.

Οτιδήποτε λιγότερο δεν εκμεταλεύεται σωστά τις δυνατότητες μιας κάμερας, οτιδήποτε κατά πολύ περισσότερο μειώνει την διακριτική ικανότητα της κάμερας.

Για όσους δεν γνωρίζουν σχετικά με το αντικείμενο, και ενδιαφέρονται να μάθουν, μπορούν να ρίξουν μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο που αφορά τις βασικές αρχές της αστροφωτογραφίας.

 

http://www.northstarastronomy.gr/02F13AB9.el.aspx

 

Αστροφιλικά,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορά το VC200L VISAC εν συντομία είναι ένα

φανταστικό ιδιαίτερα διορθωμένο και εξειδικευμένο όργανο

αστροφωτογράφισης με βασικότερα ατού

την ανώτερη ποιότητα εικόνας του σε όλο το εύρος του μεγάλου

ΕΠΙΠΕΔΟΥ ,ΠΛΗΡΩΣ φωτιζόμενου πεδίου διαμέτρου 42mm

(ιδανικό για full frame imaging) με πολύ μικρά αστρικά είδωλα

σε ΟΛΟ το πεδίο(μικρότερα από 15μικρά) ΧΩΡΙΣ κόμη κτλ

και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

F9 ή F6,5 με τον focal reducer.

 

To VMC200L έχει σφαιρικά κάτοπτρα και δεν έιναι τόσο εξειδικευμένο

αστροφωτογραφικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε atma θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι αναφέρεις για το VC200L,μόνο που χρειάζεται κάμερα με μεγάλο αισθητήρα για επιλογή BIN2X2 για να μεγαλώσει το image scale και adaptive optics για να πετύχει τα άριστα αποτελέσματα.

Ας δούμε όμως πόσο χρήσιμο θα ήταν για τον καθένα μας ένα οποιοδήποτε καταδιοπτρικό με αυτά τα αστρογραφικά χαρακτηριστικά και με εστιακή απο 1500 και πάνω.

 

Όσοι έχουν κάμερες μπορούν να προβληματιστούν άν θα τους έκανε κάτι τέτοιο χρησιμοποιώντας τους παρακάτω τύπους:

 

Με την κάμερα που έχω αν την συνδυάσω με ένα ΟΤΑ 1500 ή 1850mm,

 

Τι εστιακό πεδίο θα έχω ? Ο τύπος:

 

Εύρος πεδίου = 206270/εστιακη αποσταση Χ μέγεθος πλευράς αισθητήρα / 60

 

Τι Image scale θα έχω ? Ο τύπος:

 

Image scale = 206270 / εστιακή απόσταση Χ μέγεθος ψηφίδας αισθητήρα

 

Το seeing στην περιοχή μου θα επιτρέπει αυτήν την εστιακή απόσταση ?

Ο τύπος:

 

Ανεκτή εστιακή απόσταση βάσει seeing = Μ/Ο FWHM x Image scale

 

Σε ότι αφορά το FWHM όσοι χρησιμοποιούν Astroart Maxim DL εμφανίζεται στα παράθυρα εστίασης των προγραμμάτων. Οπότε για να χρησιμοποιήσετε τον τελευταίο τύπο, πρέπει να θυμάστε έστω κατα προσέγγιση το FWHM κατά μέσο όρο απο τις φορές που φωτογραφίζατε.

 

Ετσι μπορεί να αποφύγει κάποιος τις άσκοπες αγορές και να περιορίσει την πιθανότητα λάθους.

 

Αστροφιλικά,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω μπερδευτεί.....

 

Atma διάβασα αυτά που γράφεις για τα RC αλλά.... http://www.rcopticalsystems.com/overview.html

 

Flatter Field - The lower the amplification factor of the secondary mirror, the flatter the field. For example, the RC has a 2.7x secondary, whereas, a Schmidt-Cassegrain has a 5x secondary. The RC has a much flatter field!

 

Τι αληθεύει τελικά;

 

 

Νίκο, πολύ ωραία η ανάλυσή σου και εδώ και στο site σου. Ερώτηση, ΒΙΝ 1χ1 σε ΒΙΝ 2χ2 μπορείς να το κάνεις μόνο σε CCD; Δηλαδή το να κάνεις περισσότερο "ευαίσθητη" την κάμερά σου; Σε DSLR δεν έχεις αυτήν την δυνατότητα;

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη και τα δύο αληθεύουν μια και το RC έχει περιπου διπλάσια καμπυλότητα από το SC,δηλαδή το RC του παραδείγματος έχει περίπου F3

πρωτεύον και F2,7 δευτερεύον και μεγαλύτερη καμπυλότητα από ένα SC

με F3 πρωτεύον και F2,7 δευτερεύον αντίστοιχα.

Απλά στο παράδειγμα συγκρίνεται αδίκως με ένα SC με γρηγορότερο πρωτεύον και αργότερο δευτερεύον .

Πάντως οι "αστροφωτογραφίες" στην ιστοσελίδα αυτή με 12in+ αλλά και

εικοσάιντσα + τηλεσκόπια είναι φανταστικές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

atma

μηπως εχεις πληροφοριες για τη κεντρικη παρεμποδιση του Νετωνιου που συγκρινουν ?

Καθβς και για τις ακτινες προτευοντος -δευτερευοντος ?

 

Ο αστιγματισμος παντως ειναι ενα θεμα αν και σε καποιες περιπτωσεις ειναι προτιμοτερος απο αλλα σφαλματα , αλλα οχι και τοσο ανεκτος για απλη ερασιτεχνικη χρηση .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη καλημέρα,

Στο παρελθόν που φωτογράφιζα με τροποποιημένη Canon EOS 350D χρησιμοποιούσα το MaximDSLR που έχει την δυνατότητα για Bin 2X2.

Αντίστοιχο plugin εχει και το Astroart αλλά δεν το χρησιμοποίησα με Canon γιατί με κάλυψε το Maxim DL.Θα χρειαστείς και ειδικό καλώδιο για μακροχρόνιες εκθέσεις.

Χρησιμοποιώντας όμως αστροφωτογραφικά προγράμματα για έλεγχο της κάμερας, αλλάζει και η μορφή επεξεργασίας των φωτογραφιών.Δηλαδή θα πρέπει να ασχοληθείς και με εφαρμογές Bayer - Debayer.Και αυτό γιατί σε αυτά τα προγράμματα η φωτογραφία κατεβαίνει ασπρόμαυρη, αλλά με όλη την έγχρωμη πληροφορία κωδικοποιημένη, προκειμένου να πετύχεις όσο γίνεται καλύτερα αποτελέσματα κατά την αποκωδικοποίηση.

 

Αστροφιλικά,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποψιάζωμαι ότι η ιστοσελίδα starizona αναφέρεται σε συστήματα F10

γιατί γενικά αυτός είναι ο συνηθης εστιακός λόγος των SC (F2 προτεύον F5 δευτερεύον) αν και τα Rc της αγοράς τείνουν να είναι πιο γρήγορα με αργότερο προτεύον και γρηγορότερο δευτερεύον και έτσι , όπως ανέφερες και πριν,ευνοείται η μείωση της καμπυλότητας.

Οσο για το αντιστοιχο nwt η παρεμπόδιση λογικά θα είναι γύρω στο 20%.

Σίγουρα ο αστιγματισμος είναι ενοχλητικός και στο RC ανταλλάσεται με κόμη,αλλά δίνει διογκωμένα μεν σφαιρικά δε,είδωλα στο RC όταν η εστιακή επιφάνεια που επιλέγεις ειναι ανάμεσα στις δύο αστιγματικές.

Οι επαγγελματίες προτιμούν τα μεγάλα στρόγγυλα αστρικά είδωλα στην άκρη του πεδίου του έντονα αστιγματικού RC,παρά τα μεγάλα και ασύμετρα έιδωλα κόμης σε CASS ,SC κτλ.

Μόνο που αυτά τα είδωλα είναι από ακριβά ως πανάκριβα,ρε παιδιά

δωρεάν είδωλα πουθενά?!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Νίκο

 

Μήπως μπορείς να δόσεις ένα παράδειγμα με της μονάδες τους & τι είναι οι σταθερές για τους τύπους που έχεις δόσει μήπως καταλάβω & εγώ ο άσχετος με την φωτογραφία κάτι.

 

Ευχαριστώ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαράλαμπε,

 

όπως έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα, εδώ: http://www.northstarastronomy.gr/02F13AB9.el.aspx

μπορείς να βρείς την επεξήγηση των τύπων και παραδείγματα με ΟΤΑ.

 

Μπορείς να βρείς υλικό που αφορά τις βασικές αρχές της αστροφωτογραφίας εδώ:

http://www.northstarastronomy.gr/39DBB8BC.el.aspx

 

Και επειδή, όσο άχετος και να είσαι, έχεις κάθε δικαίωμα να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία ακόμη και χωρίς να έχεις κάμερα, μπορείς να κατεβάσεις master frames RGB και να τα επεξεργαστείς όπως θέλεις απο εδώ:

http://www.northstarastronomy.gr/1B7A28BE.el.aspx

 

Αστροφιλικά,

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί με της μονάδες δεν ξέρω ίσως κάνω κάτι λάθος, λες

¨2) Βρείτε το αντικείμενο σας και σημειώστε ότι αναφέρει στην περιγραφή size και όχι magnitude. Παράδειγμα: Θέλω να φωτογραφίσω το Νεφέλωμα του τριφυλλιού (Μ 20). Η διάστασή του είναι 29’Χ 27’. Τώρα γνωρίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω κάμερα και τηλεσκόπιο που θα μου δίνουν εύρος εστιακού πεδίου τουλάχιστον 29’Χ27’arcsec.

Γιατί το 29'Χ27' είναι arcmin, αφού θα έπρεπε να είναι 29"Χ27" για να είναι arcsec

3) Υπολογίστε το εύρος εστιακού πεδίου του τηλεσκοπίου και της κάμερας που έχετε με τον παρακάτω τύπο: Ε.Π= 206270 / εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου Χ μέγεθος πλευράς αισθητήρα / 60 .

 

Παράδειγμα : Έχω ένα ED 103 με εστιακή απόσταση 800 mm και την κάμερα QHY-2Pro με μέγεθος αισθητήρα 10,2 Χ 8,3 και μέγεθος ψηφίδας (pixel) 6,45 microns. Σύμφωνα με τον τύπο θα έχω : 206270 / 800 = 258 Χ 10,2 = 2,63 / 60 = 43,83. 206270 / 800 = 258 Χ 8,3 = 2,14 / 60 = 35,69 . Επομένως αυτός ο συνδυασμός μου δίνει ένα εύρος εστιακού πεδίου με διαστάσεις 43,83’X35,69’. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να φωτογραφίσω άνετα το Μ 20 που έχει διάσταση 29’Χ27’.

Εδώ & αν δεν καταλαβαίνω τίποτα

206270 / 800 = 258 Χ 10,2 = 2,63 / 60 = 43,83. 206270 / 800 = 258 Χ 8,3 = 2,14 / 60 = 35,69

Βλέπω το 206270 / 800 να ισούται με 258 Χ 10,2 για να μην πω για την συνέχεια.

Για αυτό είπα βάλε της μονάδες ή κάτι πρέπει να διορθωθεί.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης