Jump to content

Είστε ικανοποιημένοι από τις τοπικές εκδηλώσεις του ΙΥΑ2009;


Είστε ικανοποιημένοι από τις εκδηλώσεις στα πλαίσια του Παγκόσμιου Έτους Αστρονομίας που έχουν γίνει στην περιοχή σας;  

204 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από τις εκδηλώσεις στα πλαίσια του Παγκόσμιου Έτους Αστρονομίας που έχουν γίνει στην περιοχή σας;

    • Ναι, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος/η
      20
    • Είμαι αρκετά ικανοποιημένος/η
      51
    • Οχι, δε με ικανοποίησαν οι εκδηλώσεις που έγιναν
      53
    • Δεν έγιναν εκδηλώσεις στην περιοχή μου
      80


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε ικανοποιημένοι από τις εκδηλώσεις στα πλαίσια του Παγκόσμιου Έτους Αστρονομίας που έχουν γίνει στην περιοχή σας;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα πολυ καλο το νεο Δημοψήφισμα, αρκετα επικαιρο

 

Πιστευω οτι αξιζει να γραψουμε λιγα λογια για ψηφισαμε οτι ψηφισαμε...

ετσι ωστε να γνωριζουμε και εμεις τις εκδηλωσης αλλα και την βαρητητα που εδωσαν στο θεμα ολοι οι αρμοδιοι φορεις (συλλογοι, πολιτες, κτλ)

 

 

Εγω παντως μπορω να σας πω οτι εδω στην Κερκυρα εγιναν αρκετες εκδηλωσεις απο την Αστρονομικη Εταιρια

οπως: Διαλεξεις Αστρονομικου ενδιαφεροντος, Επιστημονικου ενδιαφεροντος κ.α.

Πραγματοποιήθηκαν Αστρονομικες παρατηρησεις και μαλιστα με αρκετη προσελευση στις οποιες παρατηρησεις εγιναν και αρκετα αστρονομικα μαθηματα.

Και...αυτα δεν ειναι ακομη τιποτα εχουμε αλλο ενα 6μηνο μπροστας μας με περισσοτερες Αστρονομικες εκδηλωσεις...

Αν και θα μπορουσαμε καλυτερα...αλλα τι να κανεις σε νησι με μετριο πληθυσμο δεν μπορεις να εχεις και πολλα...

 

Δηλωνω λοιπον Αρκετά Ικανοποιημένος :D

και ελπιζω μεχρι το τελος του ετους να ειμαι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο το δημοψήφισμα. Δυστηχώς στην δική μου πολή δεν έγινε κάμια εκδήλωση σχετικά με το παγκόσμιο έτος αστρονομίας ακόμη.

 

Πάντως γενικά σε όλη την Ελλάδα φέτος πιστεύω πώς υπάρχει μια ικανοποιητική εικόνα, αφού έχουμε διανύσει περίπου έξι μήνες μόνο και έχουν πραγματοποιηθεί εκδηλώσεις σε όλη σχεδόν την Ελλάδα.Στοιχείο αρκετά θετικό.

 

Ελπίζω να συνεχίστει έτσι. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω.

 

Στη Βέροια δεν έχει γίνει κάποια εκδήλωση, παρά μόνο στη Νάουσα και στη Θεσσαλονίκη.

 

Απ' ότι έχω διαβάσει γενικά φέτος έχουν προωθηθεί σε ικανοποιητικό βαθμό οι εκδηλώσεις που αφορούν επιστημονικά θέματα, εκτός της Αστρονομίας.

 

Ευχαριστημένη θα έλεγα ότι είμαι από τις εκδηλώσεις στο σύνολό τους ανά την Ελλάδα, καθώς δεν υπάρχει κάποιος οργανωμένος σύλλογος στην πόλη μου. Κατά τα άλλα δεν περίμενα να κινητοποιηθούν τόσο άτομα μη εξειδικευμένα (άνθρωποι που δεν ασχολούνταν παλαιότερα - προς αποφυγήν παρεξηγήσεων). Ούτως ή άλλως, αυτός ήταν και ο σκοπός του έτους αυτού.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε εμάς δεν έγινε καμία εκδήλωση και δεν έχω και ελπίδες ότι θα γίνουν κιόλας.Σε πολλά μέρη της χώρας γίνονται πολλές εκδηλώσεις αλλά η πόλη μου αποτελείται από τις εξαιρέσεις και αυτό είναι κρίμα γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στην πόλη μας που αγαπούν την αστρονομία αλλά δυστηχώς δεν υπάρχει τίποτα!!! ](*,) ](*,)

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eίμαι πολυ ικανοποιημένη, στην Αθήνα εγιναν πολλες εκδηλωσεις και πιστευω θα γίνουν ακόμη πιο πολλες.

:cheesy:

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που πέρσι είχε γίνει εδώ μια διάλεξη , φέτος δεν έχει γίνει κάτι :( .

Βέβαια σε πανελλήνιο επίπεδο πιστεύω ότι είναι ικανοποιητικές οι εκδηλώσεις, μερικές των οποίων είναι πάρα πολύ ωραίες & ενδιαφέρουσες , πολύ καλή είναι επίσης η ξενάγηση του κοινού στις αστρονομικές εγκαταστάσεις Πεντέλης !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν γίνει κάποιες εκδηλώσεις οι οποίες εστιάζουν περισσότερο σε ομιλίες από καθηγητές τις οποίες οργανώνει η αστρονομική ομάδα του Πανεπιστημίου Κρήτης, αλλά περίμενα περισσότερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ειμαι ειλικρινης ακομα δεν εχει γινει καποια εκδηλωση στην περιοχη μου(ας ορισουμε ως περιοχη μου τον Νομο Καβαλας,στον οποιο ποτε στο παρελθον δεν εχει συμβει καποια σχετικη με την αστρονομια εκδηλωση) :( .Ομως το astrocamping που θα διοργανωθει το καλοκαιρι στη Θασο και στο οποιο κατα πασα πιθανοτητα θα παω,ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι 1 αρτια διοργανωση που θα παει παρα παρα πολυ καλα!!!

 

Περισσοτερα για οσους ενδιαφερονται στο site: http://www.thassosastrocamping.weebly.com

 

αλλα και σε σχετικο θεμα του astrovox http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=110260#110260

 

Οσοι τυχον ενδιαφερεστε ριξτε 1 ματια... ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!!! :cheesy:

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλώνω ενθουσιασμένος και για το εύρος των ευκαιριών που είχαμε (εδώ στην Αθήνα) και για την ανταπόκριση του κόσμου.

Μάλιστα, ο ενθουσιασμός όλων από την πανελλαδική συμμετοχή στο Παγκόσμιο Έτος Αστρονομίας 2009 μου κίνησε το ενδιαφέρον για λίγη στατιστική. Καθίσταται φανερό ότι δημόσιοι και ιδιωτικοί φορείς αλλά και οι κατά τόπους σύλλογοι έβαλαν τα δυνατά τους για να διοργανώσουν δραστηριότητες για το ευρύ κοινό.

Τα στοιχεία αφορούν μόνο το πρώτο εξάμηνο του 2009. Η συλλογή τους (από το διαδίκτυο και τις ιστοσελίδες των κατά τόπους φορέων) δεν ήταν εύκολη. Επιπρόσθετα οι αναφορές άλλοτε ήταν για ημερίδες, άλλοτε για μεμονωμένες διαλέξεις, άλλοτε για αστροπαρατηρήσεις. Τα θέματα (σε όλη την επικράτεια) κάλυψαν όλο το φάσμα από εισαγωγικές διαλέξεις αστρονομίας μέχρι αστροφυσική και κοσμολογία.

Για το α΄ εξάμηνο στην Αθήνα είχαμε τις εξής ευκαιρίες: 20 ξεναγήσεις και 10 διαλέξεις στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης, 8 διαλέξεις στην Ακαδημία Αθηνών, 10 στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, 4 διαλέξεις με αστροπαρατήρηση στο Φυσικό του Παν/μιου Αθηνών, 6 διαλέξεις στο Πειραματικό Αθηνών (Ελλην. Μαθηματική Εταιρεία-ΕΑΕ), 4 αστροβραδιές για το κοινό στο Χαϊδάρι (ΣΕΑ)

Ο Βόλος διοργανώνει και φέτος το Σχολείο Αστρονομίας και αρκετές εκθέσεις αστρονομίας έλαβαν χώρα: στη Θεσσαλονίκη, στο Βόλο, στην Αθήνα, στην Πάτρα, στην Τρίπολη και στη Σπάρτη. Και μην ξεχνάμε την 3η πανελλήνια συνάντηση ερασιτεχνών αστρονόμων στην Ανάβρα.

 

Τα γεγονότα ανά περιοχή:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ 7

ΒΟΛΟΣ 5

ΓΟΥΜΕΝΙΣΑ 1

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 1

ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 26

ΙΩΑΝΝΙΝΑ 1

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ 1

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 2

ΚΕΡΚΥΡΑ 6

ΚΟΡΙΝΘΟΣ 1

ΚΡΥΟΝΕΡΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 4

ΛΑΡΙΣΑ 4

ΛΙΒΑΔΕΙΑ 1

ΝΑΟΥΣΑ 5

ΝΑΥΠΛΙΟ 1

ΞΑΝΘΗ 2

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 5

ΠΑΡΟΣ 1

ΠΑΤΡΑ 3

ΣΑΛΑΜΙΝΑ 4

ΣΑΜΟΣ 1

ΣΠΑΡΤΗ 3

ΣΤΕΦΑΝΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 1

ΤΡΙΠΟΛΗ 2

 

ΥΓ όσοι δεν απολαύσατε κάποιο αστρονομικό γεγονός (ή δεν το προλάβατε) στην περιοχή σας,

επικοινωνήστε με τον κοντινότερο σύλλογο http://www.astrovox.gr/clubs.html

ή προτείνετε εσείς στην τοπική αυτοδιοίκηση (ή το σχολείο σας) κάποια διοργάνωση και μην ανησυχείτε! Το 2009 έχει άλλους 6 δημιουργικούς μήνες που μας περιμένουν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν χαίρομαι που βλέπω να συμμετέχουν ενεργά όλοι για το διεθνές Έτος Αστρονομίας.Ειλικρινά η Αθήνα έσπασε κάθε ρεκόρ με 62 εκδηλώσεις..και επέται και συνέχεια.. :shock: :shock: Μπράβο! =D>

 

Εάν και έχω κάνει προσπάθειες να πραγματοποιηθεί κάποια εκδήλωση στην πόλη μου, μέχρι στιγμής δεν έγινε τίποτα.Τί να πω... :cry:

 

 

 

 

Υ.Γ. Αγαπητέ nicktremoulis ξεχάσατε μια πόλη που έγινε διάλεξη σχετικά με την αστρονομία. :mrgreen: Στα Τρίκαλα έκανε διάλεξη ο κ. Μάνος Δανέζης στις 8 Μαρτίου με θέμα ''Το μαθηματικό σύμπαν''.Νομίζω πώς συγκαταλέγεται μέσα. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά ικανοποιημένος από τον αριθμό των εκδηλώσεων εδώ στην Αθήνα, όχι τόσο ικανοποιημένος από την προσέλευση του κόσμου, σε όσες έτυχε να συμμετέχω. Πιθανότατα οφείλεται στην ελλιπή ενημέρωση.

 

Εύχομαι, μέσω όλων αυτών των εκδηλώσεων, να «ξεκλειδώθηκαν» αρκετά μυαλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκδηλώσεις για το κοινό στην Πάτρα, έως τώρα:

 

Από τον Ωρίωνα:

-Παρατήρηση στην "Ώρα της Γης", 28 Μαρτίου

-Παρατήρηση στις "100 Ώρες Αστρονομίας", 4 Απριλίου

-Ομιλίες και Έκθεση για το Μηχανισμό των Αντικυθήρων, 5-8 Απριλίου

-Έκθεση Αστροφωτογραφίας, 17-30 Μαΐου

-Σεμινάριο Αστρονομίας και Αστροφωτογράφισης, 20 Μαΐου

-Αστροπάρτυ, 29 Μαΐου

-9 εβδομαδιαίες διαλέξεις

 

Από το Εργαστήριο Αστρονομίας Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών:

-3 διαλέξεις από τους καθηγητές του τομέα αστρονομίας

-Συμμετοχή στις "100 Ώρες Αστρονομίας" (2-5/4) με το τηλεσκόπιο του εργαστηρίου αστρονομίας

 

Θεωρώ ότι μέχρι τώρα έχουν γίνει αρκετά πράγματα στην πόλη μας και υπήρχε μεγάλη ανταπόκριση από τον κόσμο. Ας ελπίσουμε να συνεχίσουμε έτσι έως τον Δεκέμβριο! Καλή συνέχεια σε όλους! :cheesy:

 

* http://www.orionas.gr/

* http://www.iya2009.gr/

* http://www.physics.upatras.gr/main.php?categoryId=7&subCategoryId=1&nId=103

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά ικανοποιημένος από τον αριθμό των εκδηλώσεων εδώ στην Αθήνα, όχι τόσο ικανοποιημένος από την προσέλευση του κόσμου, σε όσες έτυχε να συμμετέχω.

 

Πολύ σημαντική παρατήρηση Γιώργο. Όσο σημαντικό είναι το να οργανωθεί μια εκδήλωση, τόσο σημαντικό είναι να μπορέσει να γίνει γνωστή και να έρθει ο κόσμος. Και όποιος έχει ασχοληθεί με τη διοργάνωση διαλέξεων και εκδηλώσεων ξέρει ότι το να έρθει πολύς κόσμος δεν είναι καθόλου εύκολο. Είναι σύνηθες το φαινόμενο αξιόλογες εκδηλώσεις με αξιόλογους ομιλητές να έχουν μετά βίας κάποιες δεκάδες κόσμου.

 

Στον Ωρίωνα προσπαθήσαμε πάρα πολύ φέτος να φτάσουμε σε όσο το δυνατόν περισσότερο κοινό της Πάτρας. Απευθυνθήκαμε σε εφημερίδες, περιοδικά, ραδιόφωνα, φοιτητικά έντυπα, φοιτητικά site, τοπικούς συλλόγους, Πανεπιστήμιο, ενημέρωση στόμα με στόμα (στην Πάτρα πιάνει) και άλλα. Σας αποτέλεσμα ήταν να έχουμε, εκτός από καλές εκδηλώσεις, και γεμάτες αίθουσες, γεγονός που έδωσε διπλή ικανοποίηση. Φυσικά η κοινωνία σε μια πόλη όπως η Πάτρα είναι διαφορετική από ότι στην Αθήνα. Απλά θα ήθελα να δώσω μια συμβουλή σε όσους διοργανώνουν εκδηλώσεις για το ΙΥΑ2009 να καταβάλουν εξίσου προσπάθεια στο να φέρουν κόσμο στην εκδήλωση με την προσπάθεια που απαιτήθηκε για να τη διοργανώσουν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά σε όλους.Στην Θήβα από όπου είμαι δεν έγινε τίποτα και δυστυχώς δεν προβλέπει κανένας να γίνει.Επειδή όμως είμαι μέλος του ΤΟπικού ΣΥμβουλίου Νέων(ΤΟ.ΣΥ.Ν. Θήβας) και η αστρονομία είναι όπως καταλαβαίνετε το ευαίσθητο σημείο μου,δεν μπορώ να μείνω άπραγος.Θα προτείνω λοιπόν και θα οργανώσω,από Σεπτέμβρη με το καλό, την πραγματοποίηση κάποιας εκδήλωσης αστρονομίας κυρίως για τα σχολεία αλλά και για τους υπολοίπους κατοίκους.

Σκέφτομαι σε συνεννόηση με τους καθηγητές της αστρονομίας στα Λύκεια(δυστυχώς μόνο στα 2 από τα 3 Λύκεια διδάσκεται και δεν ξέρω κατά πόσο οι Φυσικοί που το κάνουν έχουν καλή σχέση με το θέμα) να περιλαμβάνει μερικές εισαγωγικές στην επιστήμη της αστρονομίας και στην παρατήρηση ομιλίες και να γίνει στο τέλος αστροπαρατήρηση!!!Βέβαια μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια και από άλλους ερασιτέχνες αν και δεν υπάρχουν στην Θήβα αλλά αυτό θα το δω αργότερα!!!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να συμβάλουμε και εμείς σας ΤΟΣΥΝ Θήβας στην διάδοση της αστρονομίας!!!

 

Εάν έχετε οποιαδήποτε ιδέα θα χαρώ να την ακούσω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oι ομιλίες και η αστροπαρατήρηση είναι πάρα πολύ καλές ιδέες!!! :wink:

Επίσης θα μπορούσες αγαπητέ LOKman να διοργανώσεις στα Λύκεια που δεν διδάσκεται η Αστρονομία κάποιες ομιλίες στους μαθητές των Λυκείων αυτών σχετικά με την Αστρονομία.Όχι μόνο για μαθητές Λυκείων αλλά και μικρότερων τάξεων αλλά και νηπιαγωγείου...Αυτό το κάνει και ο κ.Τομπουλίδης στη Νάουσσα τον οποίο εκτιμώ βαθύτατα αφού διαδίδει την αγάπη του για την αστρονομία στους μαθητές!!!Πίστευω πως είναι μια πολύ καλή αρχή!! :cheesy: :cheesy:

 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στις προσπάθειες σου!!! :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Η Αστρονονία έχει παρεξηγηθεί απο πολλούς. Υπάρχουν ακόμη και σήμερα άτομα που την μπερδεύουν με την Αστρολογία. Θα πρέπει να γίνονται περισσότερα πράγματα στις μέρες μας απο τους διεθνείς οργανισμούς διαστήματος αλλά και απο τις ίδιες τις χώρες που θέλουν να προωθήσουν την επιστήμη αυτή και θα πρέπει να γίνονται ακόμη περισσότερο όταν το φετινό έτος ονομάζεται παγκόσμιο έτος Αστρονομίας.

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Είστε ικανοποιημένοι από τις εκδηλώσεις στα πλαίσια του Παγκόσμιου Έτους Αστρονομίας που έχουν γίνει στην περιοχή σας;
Μένω Κύπρο και δεν εχω ακουσει για καποια εκδηλωση Παντως αν άκουγα θα πηγενα!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μενω κυπρο και δεν εχει γινει καμία εκδηλωση παντως θα ήταν καλα να γινοταν γιατι ξερω αρκετους που ασχολουνται :(

 

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εμείς μια από τα ίδια...άσε... :(

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι λυπητερο να βλεπεις οτι σε καποιο μερος ελλαδας και της Κυπρου να μην υπαρχουν καποιοι συλλογοι ωστε να ωθησουν αυτους που ασχολουνται με την Αστρονομια... :-({|= :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγινε μια "μεγαλη" ομιλια απο καπιον καθηγητη πανεπιστιμιου σε κεντικο μερος της ροδου, νομιζω με δωρεαν εισοδο, και εγιναν μερικες "μικρες" ομιλιες σε ενα ιδιωτικο σχολειο με εισοδο, η οπιες ομως δεν ξερω αν εγιναν στα πλαισια του ετους αστρονομιας η στα πλαισια του να βγαλει λευτα το σχολειο και να δειξει ενα διθεν ενδιαφερων για την μαθηση περα απο τα σχολικα βιβλια...

Οπως και να εχει, αν και δεν ητανε σπουδεα γεγονοτα, ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, γιατι τουλαχιστων κατι εγινε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μενω κυπρο και δεν εχει γινει καμία εκδηλωση παντως θα ήταν καλα να γινοταν γιατι ξερω αρκετους που ασχολουνται :(

 

Φίλε Astrokid,

 

Ονομάζομαι Ρολάνδος Κωνσταντινίδης, και είμαι μέλος του Δ.Σ. της Αστρονομικής Εταιρείας Κύπρου (ΑΣΤΡΕΚ). Είμαι υποχρεωμένος να σε διαψεύσω για όσα γράφεις πιο πάνω. Για δική σου ενημέρωση (αλλά και για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις στο astrovox), πρέπει να αναφέρω τα πιο κάτω:

 

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται, και στην μεγάλη τους πλειοψηφία ανήκουν στα ενεργά μέλη της ΑΣΤΡΕΚ (συμπεριλαμβανομένων πολλών στελεχών από την πόλη σου τη Λεμεσό).

 

Στα πλαίσια του ΙΥΑ2009 η ΑΣΤΡΕΚ οργάνωσε μια πρωτοποριακή (για τα Κυπριακά δεδομένα) ολοήμερη εκδήλωση στο Πάρκο Ακρόπολης στην Λευκωσία. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιουνίου 2009 από τις 10 το πρωί ως τα μεσάνυκτα, και μεταξύ άλλων περιελάμβανε παρατηρήσεις του Ήλιου κατά την διάρκεια της μέρας και της Σελήνης και του Κρόνου το βράδυ. Πραγματοποιήθηκαν διαλέξεις και εργαστήρια με θέματα αστροπαρατήρησης αλλά και αστροφυσικής, έκθεση φωτογραφιών από μέλη της ΑΣΤΡΕΚ, αλλά και από τον διακεκριμένο αστροφωτογράφο Αντώνη Αγιομαμμίτη. Ταυτόχρονα υπήρχαν περίπτερα ενημέρωσης αλλά και προμήθειας σχετικού υλικού.

 

Η εκδήλωση ανακοινώθηκε αρκετά πιο πριν στα έντυπα ΜΜΕ, καλύφθηκε από αρκετούς τηλεοπτικούς σταθμούς, και υπήρχε από καιρό στην ιστοσελίδα της ΑΣΤΡΕΚ (http://www.cyprusastronomy.com/Events.html).

 

Φαίνεται φίλε ότι μέχρι τώρα δεν είχες ανακαλύψει την ΑΣΤΡΕΚ. Τώρα που την ανακαλύπτεις, είσαι περισσότερο από ευπρόσδεκτος να γίνεις μέλος. Η ΑΣΤΡΕΚ έχει και το δικό της πολύ ενεργό φόρουμ (http://astronomy.com.cy/forum/) όπου μπορείς να διες τις συνεχείς μας δραστηριότητες.

 

Η ΑΣΤΡΕΚ πραγματοποιεί αστροβραδιές σε τακτά χρονικά διαστήματα από Μάη ως Σεπτέμβρη, άλλες εκδηλώσεις τους χειμερινούς μήνες, και είναι παρούσα όποτε υπάρχει κάποιο αξιόλογο αστρονομικό γεγονός.

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Για να ειμαι ειλικρινης ακομα δεν εχει γινει καποια εκδηλωση στην περιοχη μου(ας ορισουμε ως περιοχη μου τον Νομο Καβαλας,στον οποιο ποτε στο παρελθον δεν εχει συμβει καποια σχετικη με την αστρονομια εκδηλωση) :( .Ομως το astrocamping που θα διοργανωθει το καλοκαιρι στη Θασο και στο οποιο κατα πασα πιθανοτητα θα παω,ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι 1 αρτια διοργανωση που θα παει παρα παρα πολυ καλα!!!

 

Περισσοτερα για οσους ενδιαφερονται στο site: http://www.thassosastrocamping.weebly.com

 

αλλα και σε σχετικο θεμα του astrovox http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=110260#110260

 

Οσοι τυχον ενδιαφερεστε ριξτε 1 ματια... ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!!! :cheesy:

 

Τελικά επιβεβαιώθηκα!!! :cheesy:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=114106#114106

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης