Jump to content

Το κατάλληλο φίλτρο για κάθε νεφέλωμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι και φίλες γειά σας.

Στον παρακάτω πίνακα φαίνεται ποιο φίλτρο είναι καλύτερο για κάθε νεφέλωμα ξεχωριστά με βάση τα στοιχεία που βρήκα σε αυτό το review.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520

Είναι πιο συνοπτικός και ελπίζω να βοηθήσει κάποιους στις βραδυές αστροπαρατήρησης που εύχομαι για όλους σας τώρα το καλοκαιράκι να είναι πολλές και ανεμπόδιστες.( Ο βαθμός σε κάθε φίλτρο δηλώνει την καταλληλότητά του σε σύγκριση με τα υπόλοιπα για το συγκεκριμένο νεφέλωμα).

 

Φιλικά

Κώστας Σιδηρόπουλος

.xls

filtra.xls

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνα με τα στοιχεια που εδωσε ο Κωστας, αν ειναι να εχουμε ενα φιλτρο τοτε αυτο θα πρεπει να ειναι το UHC. Το δευτερο φιλτρο μας θα πρεπει ειναι το ΟΙΙΙ , και το τριτο το Η beta. Οσο για το deep sky αξιζει να το χουμε μονο για το ονομα του :)

 

Βασιλης Κ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόσο το UHC όσο και το ΟΙΙΙ αξίζουν να τα έχει κανείς. Το ΟΙΙΙ χρειάζεται ακόμη περισσότερο όταν έχεις από 8" και πάνω στην εύρεση πλανητικών κυρίως. Αναδεικνύει και ενισχύει με διαφορά τα πλανητικά. Πιστεύω ότι και τα 2 είναι απαραίτητα. Το H-beta είναι για πολύ λίγα νεφελώματα και βοηθάει τηλεσκόπια πάνω από 8". Το Deep Sky δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα πολυ χρησιμος ο πινακας Ευχαριστουμε! :D

 

 

 

 

 

 

UHC

6741_2.jpg

 

 

DeepSky

6738_2.jpg

 

 

O-III

6744_2.jpg

 

 

H-β

6747_2.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το H-alpha , τι γινεται, αξιζει να το παρει κανεις??
To H-a ειναι αστροφωτογραφικο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά,

 

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το Orion Ultrablock Narrowband που είναι αντίστοιχο με το Lumicon UHC.

Πείτε και μια γνώμη και για αυτό (το Ultrablock) αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος...

 

Δημήτρη κάτι μου έλεγες για αυτό στην Ανάβρα... :) θυμάσαι; το έχει εδώ http://www.scsastro.co.uk/it030056.htm όπως και το Lumicon OIII http://www.scsastro.co.uk/it250003.htm το οποίο και αυτό λιγουρεύομαι.. :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, το Orion Ultrablock το έχω εγώ τόσο σε 1,25 ίντσες αλλά και σε 2 ίντσες και μπορώ να σου εγγυηθώ πως είναι πάρα πολύ καλό. Δεν πρόκειται να το μετανιώσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο το UHC της Lumicon είναι ελάχιστα πιο σκοτεινό επειδή είναι ελάχιστα πιο "στενό" από το ultrablock. Για το 12" όμως αυτό δίνει λίιιιιγο καλύτερο contrast. Και τα 2 είναι σχεδόν το ίδιο πάντως. Εγώ πήρα Lumicon λόγω Lumicon.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Ultrablock 1,5 χρόνο και δεν έχω κανένα παράπονο, αλλά σύντομα θα αλλάξω σε Lumicon γιατί θέλω να έχω όλη τη σειρά.. (από βίτσιο δηλαδή :mrgreen: )

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης