Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υστερα απο αναμονη περιπου 10 ημερων παρελαβα το LX90 LNT την Παρασκευη. Οπως καταλαβαινετε ειμαι ενθουσιασμενος με το νεο μου αποκτημα. Mεχρι και η γυναικα μου ενθουσιαστικε οταν το ειδε! Δυστυχως ομως ηταν αδυνατον να το δοκιμασω λογω καιρου και ετσι αρκεστηκα σε καποια δοκιμαστικα μεσα στο σπιτι. Περιμενω με ανυπομονησια να ερθει το βραδυ μιας και απο οτι φαινεται αποψε ο καιρος θα μου κανει το χατιρι και δεν θα εχει συνεφια.

Εκει που πραγματικα εντυπωσιαστικα αλλα ειναι μαλλον κατι το οποιο δεν θα το χρησιμοποιω ειναι η επικοινωνια και η χρηση του Autostar μέσω υπολογιστη και αναλογου software (οπως το Autostar Suite και το StarryNight). Ειναι πραγματικα εντυπωσιακο να εχεις το προγραμμα ανοιχτο να παρατηρεις τη διαταξη των αστρων να κανεις slew telescope στον Αρκτουρο και (ΩΩΩΩ!!) να βλεπεις το τηλεσκοπιο (ζζζζζββββζζζβββ) να κινειται προς την κατευθυνση του!!!! Ειχαμε μεινει με ανοιχτο το στομα!!!!

Ειναι βεβαια λιγο θορυβωδες αλλα μου φαινεται πολυ γλυκος (!!!) ο ηχος του.

 

 

Δυο ερωτησουλες για τους παλιους:

1. Πιο φιλτρο κατα της φωτορυπανσης μου προτεινεται?

2. Ποιο Barlow προτεινεται? Απο οτι εχω δει κυκλοφορουν 2χ, 3χ, 5χ. Πιο παρεχει την καλυτερη ποιοτητα σε συνδυασμο με τη λιγοτερη παραμορφωση.

 

Ευχαριστω πολυ

Θα σας ενημερωσω σχετικα με τις εντυπωσεις μου απο το πρωτο φως!

 

Φιλικα

Νικος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυο ερωτησουλες για τους παλιους:

Νικο, καλοριζικο! Σου ευχομαι πολλες αξεχαστες βραδιες και πολλα μακρινα ταξιδια!

 

1. Πιο φιλτρο κατα της φωτορυπανσης μου προτεινεται?

Γενικα υπαρχουν δυο ειδη ... τα λεγομενα narrowband και longband. Ειναι σχετικα φτηνα σε τιμη και ισως αξιζει να παρεις και τα δυο. Περισσοτερες πληροφοριες αν εισαι Αγγλοφωνος ειναι οι εξης συνδεσμοι: http://www.oriontel.com/shopping/product/detailmain.jsp?itemID=103&itemType=PRODUCT&RS=1&keyword=filter

και http://www.oriontel.com/shopping/product/detailmain.jsp?itemID=98&itemType=PRODUCT&RS=1&keyword=filter

 

2. Ποιο Barlow προτεινεται? Απο οτι εχω δει κυκλοφορουν 2χ, 3χ, 5χ. Πιο παρεχει την καλυτερη ποιοτητα σε συνδυασμο με τη λιγοτερη παραμορφωση.

Τα Barlow της TeleVue ειναι καλης ποιοτητας αλλα ειναι μια ιδεα ακριβα σε σχεση με αλλες επιλογες. Η σειρα Ultima της Celestron ειναι μια αλλη καλη επιλογη.

 

Οσον αφορα την επιλογη πολλαπλασιασμου, θα σου προτεινα να μεινεις με το "2x". Τι προσοφθαμια εχεις για να βγαλουμε καλυτερο συμπερασμα;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο! Περιμένουμε εντυπώσεις από την πρώτη σου νύχτα... (με το τηλεσκόπιο εννοώ) :D

 

Και τα σύννεφα, μακριά από εμάς!

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και καλες παρατηρησεις!

Για φιλτρα δες το thread

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=668&highlight=%CF%C9%C9%C9

το θεμα εχει συζητηθει διεξοδικα.

Παντως γνωμη μου ειναι να ξεχασεις τα broad band και να προσανατολιστεις σε O-III, UHC η Orion Ultrablock.

Εκτος απο τους barlow που προαναφερθηκαν πολυ καλος και μινιμαλιστικος ειναι ο University Optics Klee 2.8x.

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτος απο τους barlow που προαναφερθηκαν πολυ καλος και μινιμαλιστικος ειναι ο University Optics Klee 2.8x.

Από που μπορεί να τον προμηθευτεί κάποιος αυτόν;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω τον παραγγειλα απευθειας απο την University Optics.

http://www.universityoptics.com

Απο την ιδια εταιρεια εχω προμηθευτει cell και focuser για το τηλεσκοπιο που κατασκευασα και εναν προσοφθαλμιο Koenig 24mm.

Απο ολα τα προιοντα τους ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το προσοφθαλμιο που εχω ειναι το standard 26mm που δινει η meade αλλα προσανατολιζομαι αμεσα στη αγορα ενος 15mm της σειρας 5000 επισης της meade.

 

Χθες ηταν το πρωτο φως αλλα λογω γενικοτερης θολουρας στην ατμοσφαιρα τα πραγματα δεν ηταν πολυ ευκολα για το allign του τηλεσκοπιου. Δεν καταφερα να το ευθυγραμμισω. Το LX90 εχει αυτοματη ευθυγραμμιση και με τη βοηθεια της ενσωματωμενης πυξιδας βρισκει αυτοματα τον βορρα, ευθυγραμμιζεται με το επιπεδο και μετα διαλεγει το πρωτο αστερι ευθυγραμμισης. Οσες φορες και αν το δοκιμασα το τηλεσκοπιο ειχε πολλες μοιρες αποκλιση (>10 μοιρες) απο το αστερι που διαλεγε ή δεν φαινοταν καθολου (!!!). Τελοσπαντων ισως εγω δεν εκανα κατι σωστα.

Δεν πτοηθηκα ομως, παρατησα τα GOTO και ALLIGΝ TO και αρχισα μονος μου την manual περιπλανηση!

Η θεα tου Δια ηταν κατι το φοβερο εμεινα κολλημενος για πανω απο μια ωρα χαζευοντας τον !!!!!

 

Ελπιζω σημερα να δω περισσοτερα και να σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.

 

Φιλικα

Νικος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η θεα tου Δια ηταν κατι το φοβερο εμεινα κολλημενος για πανω απο μια ωρα χαζευοντας τον !!!!!

 

 

αυτα ειναι!!!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το προσοφθαλμιο που εχω ειναι το standard 26mm που δινει η meade αλλα προσανατολιζομαι αμεσα στη αγορα ενος 15mm της σειρας 5000 επισης της meade.

Νικο,

 

Με το 26μμ που ηδη εχεις τωρα ουσιαστικα θα αντιστοιχει σε ενα προσοφθαλμιο 13μμ με τη χρηση Barlow 2x. Θα σου προτεινα να ξεχασεις το 15 μμ που εχεις υποψιν σου αν οντως προχωρισεις με την αποκτηση barlow (ειναι θεμα χρονου επειδη ολοι μας τελικα αγοραζουν ενα η περισσοτερα barlow).

 

Χθες ηταν το πρωτο φως αλλα λογω γενικοτερης θολουρας στην ατμοσφαιρα τα πραγματα δεν ηταν πολυ ευκολα για το allign του τηλεσκοπιου. Δεν καταφερα να το ευθυγραμμισω.

Και εγω αντιμετωπισα δυσκολια με την πολικη ευθυγραμμιση και ισως αποψε χρειαστω αλλα 30 λεπτα αν ο καιρος το επιτρεπει.

 

Το LX90 .... Δεν πτοηθηκα ομως, παρατησα τα GOTO και ALLIGΝ TO και αρχισα μονος μου την manual περιπλανηση!

Παντα ειναι καλη ιδεα να μαθαινεις και απο μονο σου αντι να βασιζεσαι με τις αυτοματες ικανοτητες του τηλεσκοπιου. Οταν εχεις καιρο, ριξε μια ματια στη τεχνικη της drift method δυων αστερων.

 

Η θεα tου Δια ηταν κατι το φοβερο εμεινα κολλημενος για πανω απο μια ωρα χαζευοντας τον !!!!!

Οχι μονο σε πιστευω αλλα υπαρχει καμια φορα που ο Διας δεν ειναι φοβερος; :lol:

 

Αυτη ειναι η μαγια του εναστρου ουρανου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σφάλμα εντοπισμού μεγαλύτερο των 10 μοιρών προκαλείται όταν εισάγουμε λάθος ώρα.

Στην ένδειξη "Daylight Savings" πρέπει να επιλέξεις "Yes". (Θεωρώ δεδομένο ότι εισήγαγες την ισχύουσα θερινή ώρα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ερωτηση χαζη αλλα εχω μπερδευτει:

 

εβαλα πρωτα την ωρα και μετα επελεξα Daylight Savings ON. Οταν εκανα ελεγχο ξανα της ωρας η ωρα στο Autostar ειχε αλλαξει μια ωρα προς τα πισω. Σωστα ως εδω ή μηπως πρεπει να ενεργοποιησω το Daylight Savings και να δωσω μια ωρα μπροστά ωστε να γυρισει στην τρεχουσα;

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα εισάγεις την θερινή ώρα Ελλάδας, κατόπιν επιλέγεις daylight savings- YES και πατάς ENTER για να να εισαχθεί. Άν δεν πατήσεις ENTER η επιλογή YES δε λαμβάνεται υπ'όψη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελικα το λαθος ηταν δικο μου αφου ειχα βαλει λαθος ωρα!

Το εκανα allign το LX90 μεσα σε 5 λεπτα και μετα ζητησα να παω... που αλλού; Στον Κρονο!!

 

Η θεα του μοναδικη! :shock: :shock: :shock:

Η γυναικα μου και εγω μειναμε εκστασιασμενοι για πολυ ωρα να παρατηρουμε και να στοιχιματιζουμε για το αν διακρινουμε ή οχι το Cassini.

Επιγοντως πρεπει να παρω ενα barlow!

Γενικα το LX90 με εχει εντυπωσιασει με την ακριβεια του. Το σοκ οταν σταματησε και εσκυψα στο προσοφθαλμιο να δω τον Κρονο, ηταν τεραστιο!

Για την ποιοτητα των οπτικων δεν εχω αποψη λογω του οτι ειναι το πρωτο moy τηλεσκοπιο και οyσιαστικα το πρωτο απο το οποιο κοιταζω περισοοτερο απο 1 λεπτο!

Για περιπου τρεις ωρες εκανα βολτες ειτε ζητοντας να με οδηγησει ειτε χειροκινητα και οι εικονες ηταν πραγματικα ομορφες.

 

Το μονο που θελω τωρα ειναι να καλυτερεψει ο καιρος και αν ερθει το ΣΚ να φυγω εξω απο Αθηνα για παρατηρηρηση.

 

"Μπορω να εχω ξαστερια και απολυτο σκοταδι στα προαστεια της Αθηνας καθε βραδυ.... για παντα!!;;;" :lol: :lol:

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Μπορω να εχω ξαστερια και απολυτο σκοταδι στα προαστεια της Αθηνας καθε βραδυ.... για παντα!!;;;"

 

Και πότε θα ποτίζονται τα φυτά; χεχεχε

 

Αντε καλορίζικο και πάλι!! Καλές βόλτες στον ουρανό!

 

Μηνάς

 

ΥΓ: Από που το πήρες και πόσο σου πήγε τελική τιμή; ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πηρα απο Νομικο στον Πειραια. Η τελικη τιμη ηταν 2300 αλλα λογω οτι το πληρωσα μετροιτης μου εκανε γενναια εκπτωση κατα την παραλαβη!

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού ανέφερες Barlow σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε αποχρωματικό.

Ο Ultima 2Χ της Celestron είναι εξαιρετικός και εύχρηστος - έχει μικρό μήκος.

Ο #140 της Meade εξίσου καλός και φθηνότερος.

Επίσης εξαιρετικούς Barlow έχει και η Tele Vue.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

KALISPERA ,

 

EPEIDI EIMAI METAKSI TOU LX 90 LNT 8` UHTC KAI TOU CELESTRON 9,25 SGT LNT THA ITHELA TI GNOMI SOU MIA KAI TO EHEIS DOKIMASEI.

PIO MOU PROTINEIS APO TA 2;LES NA PERIMENO TO LX-90 TO 10INCHO POU ERXETE SE LIGOUS MINES I DEN THA EHEI IDIETERI DIAFORA STO TI THA PARATIRO.

!!!!!OPIOS ALLOS BOREI AS APADISEI PARAKALO.EIDIKA AN KAPIOS EHEI KAI TO CELESTRON 9,25 GIA NA SIGRINO.EPEIDI EINAI ARKETA TA LEFTA KAI STIN OUSIA THA DO TI AGORASA AFOU TO PLIROSO, MIA KAI DEN BORO NA TA DOKIMASO, OSES PERISOTERES APADISEIS PARO TOSO PIO POLI THA ME VOITHISETE.EFXARISTO!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης