Jump to content

Αγορά 1ου τηλεσκοπίου: dob8 1η επιλογή, εναλλακτ. προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη συμβουλή σας, είμαι σχετικά νέος στο χώρο, διαβάζω το φόρουμ και βιβλία και προσπαθώ να επιλέξω το 1ο μου τηλεσκόπιο.

Μένω στην Καβάλα και το καλοκαίρι σε ένα προάστιο 10χλμ έξω από την Καβάλα. Αυτοί θα είναι και οι τόποι παρατήρησης κατά 90%.

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα στην αγορά του 1ου τηλεσκοπίου είναι απλά: dob 8 ή dob 6. Υπάρχει μία ενυπωσιακά απόλυτη ομοφωνία σε αυτό όπου και αν διαβάσει κανείς.

Όμως: με προβληματίζει το μέγεθος και το βάρος των 2 αυτών τηλεσκοπίων, που συνεχίζουν να είναι οι πρώτες μου επιλογές.

Ποιες είναι οι εναλλακτικές προτάσεις μικρότερου βάρους και διαστάσεων;

Σε τι τιμή πρέπει να ανεβούμε για κάτι ανάλογο ή λίγο υποδεέστερης ποιότητας;

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13717&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

τα dob σπανε ευκολα σε δυο κομματια και μεταφεροντε ευκολα, μπορεις να βαλεις και ροδακια στην βαση και το μεταφερεις ευκολα σαν συνολο σε επιπεδες επιφανειες

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχω διαβάσει το τόπικ αυτό, όπως και άλλα ανάλογα που είναι πολύ χρήσιμα.

Θα ήθελα να μου προτείνετε εναλλακτικές λύσεις που σίγουρα θα είναι ακριβότερες. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα να τις γνωρίζω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει ομοφωνία στο dob 6" ή 8". Εγώ σου προτείνω ισημερινό νευτώνιο 6" ή 8" σε στιβαρή βάση (δηλαδή τουλάχιστον ΕQ5). Δεν είναι το θέμα να έχεις ένα τηλεσκόπιο με σκοπό "δίνω όσο το δυνατόν λιγότερα" αλλά με τη φιλοσοφία "δίνω για ένα τηλεσκόπιο οικονομικό που κάνει για όσο το δυνατόν περισσότερα". Και ή λύση του βολιώτη είναι πολύ καλή. Αργότερα αναβαθμίζεσαι σε στήριξη.

Dob αν πάρεις από 10" ή 12" και πάνω που δεν στηρίζεται εύκολα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα 6" Νευτωνιο f/5 ή f/8 πανω στην EQ3-2 ;

 

Ευχαριστώ!

Πχ αυτό; http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1291

 

Βέβαια είναι σε άλλη στήριξη (χειρότερη; ).

Αυτό πως συγκρίνεται με το dob 6 σχετικά με την ποιότητα εικόνας;

 

ή

αυτό; http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=847

 

Δεν είναι το θέμα να έχεις ένα τηλεσκόπιο με σκοπό "δίνω όσο το δυνατόν λιγότερα" αλλά με τη φιλοσοφία "δίνω για ένα τηλεσκόπιο οικονομικό που κάνει για όσο το δυνατόν περισσότερα".

 

Συμφωνώ, για αυτό θέλω να εξετάσω και πιο ακριβές λύσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Μία πολύ καλή εναλλακτική λύση είναι και η παρακάτω:

 

http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1476

 

Όμως ανάμεσα στο Celestron 150XTL & στο SkyWatcher 200/1000 EQ5 καλύτερο είναι φυσικά το

δεύτερο γιατί εκτός της διαφοράς στη διάμετρο το SkyWatcher διαθέτει καλύτερο ερευνητή (7x50),

εστιαστή τύπου Crayford και η στήριξη διαθέτει μοτέρ σε Ο.Α. και απόκλιση.

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε hariskar καλώς ήρθες στον χώρο, είμαι και εγώ νέος σε αυτόν οπότε θα σου πω από προσωπική εμπειρία...αν θέλεις να ασχοληθείς καπια στιγμή με αστροφωτογραφιση δες της διαφορές στης βάσης του 8' με του 6΄ είναι τεράστιες! σου γράφω από δράμα αν δεν έχεις Καπoιο τηλεσκόπιο μπορείς όποτε θες να έρθεις και να κοιτάξεις μέσα από το δικό μου το νευτώνειο oποτε να σε βοηθήσει στην επιλογή σου. :cheesy: :cheesy:
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΙΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ DIMITRISV ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗΛΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΣΤΗΡΙΞΗ(ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΗΕQ5 ME SYNSCAN) :D
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το 200/1000 EQ5 SynScan σε σχέση με το dob 8 πως συγκρίνονται; Που υπερτερεί το καθένα; Λογικά σε όλα υπερτερεί το 200/1000 ή είναι περίπου το ίδιο με τη διαφορά ότι το dob 8 δεν έχει ισημερινή στήριξη καθώς και τα υπόλοιπα πρόσθετα, είναι λιγότερο φορητό κλπ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για 1000 ευρώ και σε αυτό που κοιτάς, καλύτερα το C8

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=714

 

γιατί όπου το αναφέρουν λένε πάντα για τα πολύ καλά οπτικά που έχει. Η στήριξη δεν ξέρω αν το βοηθάει, ή αν η EQ5 SynScan είναι σταθερότερη/καλύτερη.

 

Ο λόγος που δεν το πήρα όταν αποφάσισα να δώσω τέτοια χρήματα ήταν γιατί τα Νευτώνια πάνω σε ισημερινές στηρίξεις πάνε τον ερευνητή και το προσοφθάλμιο σε κάτι κουλές θέσεις. Πρέπει να το ψάξεις.

 

Πάντως αν δεν έχεις άμεσα σκοπό να βγάλεις φωτογραφίες και σου αρέσει η παρατήρηση, απέφυγε την ισημερινή στήριξη. Με τα ίδια λεφτά θα πάρεις κάτι πιο σταθερό. Όταν θα θες να βγάλεις φωτογραφίες δεν θα είναι μόνο τα 600-700 ευρώ που θα σε σώσουν (η διαφορά του C8-NGT με το dob8"), άσε που μάλλον θα χρειαστείς καλύτερη στήριξη από αυτές.

 

Βέβαια, εγώ πήρα ισημερινή στήριξη γιατί μου άρεσε περισσότερο. Πιστεύω, πάνω από 400-500 ευρώ δεν θα πάρεις κακό τηλεσκόπιο και αν ασχοληθείς χρόνια δεν θα είναι και το μόνο. Αν θα διάλεγα τώρα θα διάλεγα με κριτήριο πρώτα τη φορητότητα, μετά την ευκολία χρήσης και μετά την τιμή (αφού δεν είσαι και υποχρεωμένος να πάρεις κάτι, αν δεν βρεις κάτι που να σου κάνει απλά δεν παίρνεις)

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, το τηλεσκόπιο αυτό ζυγίζει 31 κιλά (είναι βέβαια πιο μικρό) ενώ το dob 8 κάτω από 25 (και τα 2 με τις βάσεις). Η φορητότητα σίγουρα είναι από τα βασικά που με ενδιαφέρουν. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία νομίζω ότι η φορητότητα είναι παρόμοια..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, το τηλεσκόπιο αυτό ζυγίζει 31 κιλά (είναι βέβαια πιο μικρό) ενώ το dob 8 κάτω από 25 (και τα 2 με τις βάσεις). Η φορητότητα σίγουρα είναι από τα βασικά που με ενδιαφέρουν. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία νομίζω ότι η φορητότητα είναι παρόμοια..

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση και η τιμή δεν σε πρoβληματίζει, το Celestron NexStar 8 SE ζυγίζει 14.9 Kgr.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ, αλλά αυτό ξεφεύγει στην τιμή.. Από ότι καταλαβαίνω το 20-25 κιλά δεν τα αποφεύγουμε..

 

Η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε dob 8 και τα παραπάνω νευτώνια οφείλεται στη βάση ή και στα τηλεσκόπια;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ, αλλά αυτό ξεφεύγει στην τιμή.. Από ότι καταλαβαίνω το 20-25 κιλά δεν τα αποφεύγουμε..

 

Το SkyWatcher DOBSONIAN TRUSS 130mm μου ζυγίζει 6.5 Kg και κοστίζει 199,00 €.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα δυστυχώς.

 

Η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε dob 8 και τα παραπάνω νευτώνια οφείλεται στη βάση ή και στα τηλεσκόπια;

 

Στην βάση. Άλλο 3 κόντρα πλακέ με λίγο Teflon και άλλο στιβαρή ισημερινή +/- κινητήρες +/- Goto.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και απο εμενα..

συμφωνω και εγω για celestron nexstar 8se.. νομιζω πως η τιμη του ειναι πολυ καλη... με λιιιιγη υπομονη και λιιιιγο οικονομια μπορεις να το χτυπησεις!! 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

Φυσικά δεν έχω καταλήξει ακόμα, όμως συνεχίζω να έχω το dob σαν 1η επιλογή για τους εξής λόγους:

-Η φορητότητα μεταξύ dob 8 και κατοπτρικών ισημερινών 8' νομίζω ότι είναι παρόμοια. Το κόστος όμως ανεβαίνει κατά 700€ περίπου λόγω της στήριξης.

-Για να κερδίσουμε σε φορητότητα πρέπει να πάμε σε κάτι σαν το Celestron NexStar 8 SE, όμως ανεβαίνει πάρα πολύ το κόστος. Στην παρούσα φάση προέχει να κάνω τα πρώτα μου βήματα στην αστρονομία, να τη γνωρίσω στην πράξη και αργότερα να επενδύσω αν θέλω σε κάτι που ταιριάζει περισσότερο στη ανάγκες μου.

-Δε θέλω το 1ο μου τηλεσκόπιο να έχει διάφορα ηλεκτρονικά συστήματα σε αυτήν τη φάση.

 

 

Το SkyWatcher DOBSONIAN TRUSS 130mm μου ζυγίζει 6.5 Kg και κοστίζει 199,00 €.

 

Είδα ότι αυτό το μικρό dob έχει πολύ καλές κριτικές (για το μέγεθός του). Σε αυτήν τη φάση το δίλλημά που έχω είναι αν είναι καλύτερα να πάρω το μικρό αυτό dob, να κάνω με αυτό τα πρώτα μου βήματα, εύκολα, μεταφέροντας το όπου θέλω χωρίς να έχω να σκεφτώ βάρος, συναρμολόγηση κλπ, να το παίρνω μαζί μου στις διακοπές, ή και σε μία απλή βραδυνή βόλτα με το αυτοκίνητο (τα παραπάνω σημαίνουν ότι σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο από το dob 8 ) και αργότερα να πάρω το dob 8 ή κάποιο άλλο ή να πάρω τώρα το dob 8 με όλα τα πλεονεκτήματά του καθώς και τα μειονεκτήματα που αναφέρω παραπάνω. Μάλλον υπερτερεί η πρώτη επιλογή.

Όλα τα παραπάνω δεν είναι οι τελικές σκέψεις, αφού όσο ψάχνω και μαθαίνω προκύπτουν καινούρια δεδομένα.

 

Συνεχίζω την έρευνα και σας ενημερώνω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σου πω. Όταν γυρνώ από το ιατρείο στις 23:00 και βρω τον ουρανό καθαρό, αλλά έχω να διαθέσω μόνο 20-30' θα βγάλω τα κιάλια ή το SW130.

Όταν πήγαμε τα Φώτα στο εξοχικό (κοντά στην Νέα Σελήνη), όλη η οικογένεια με βαλίτσες, υπολογιστές (4, ο καθένας τον δικό του) παπλώματα κλπ σε ένα αυτοκίνητο, το μόνο τηλεκόπιο που χωρούσε ήταν το SW130. Ή αυτό ή τίποτε. Παρατήρησα 3 ώρες και ήταν υπέροχα. Πολύ καλύτερο από το τίποτε.

Το κάτοπτρό του είναι καλό, όσο και των άλλων νευτωνίων της Skywatcher.

Η βάση του φοβερά αποτελεσματική και σταθερή, σηκώνει και το 4SE σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Ο σωλήνας μεταλλικός (βάλε μαγνήτη να δεις).

Τα προβλήματά του;

1. Ο εστιαστής είναι πλαστικός, μόνο 1.25 (αυτό δεν πειράζει γιατί έχει τεράστιο πεδίο) και κοχλιωτός. Θέλει συνήθεια.

2. Χρειάζεται φωτοχιτώνιο. Έχω φτιάξει ένα που μπαίνει σε 10''

3. Είναι f/5, 130/650. Κατάλληλο για ευρύ πεδίο σε χαμηλές μεγεθύνσεις. Μπορείς όμως, με την χρήση Barlow να δεις και πλανήτες.

Το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό. Είναι παιχίδι, αλλά με την καλή έννοια.

Εγώ το αγόρασα εναλλακτικά του γνωστού ED80. Κόστιζε καινούριο λιγότερο από ένα μεταχειρισμένο ED80 χωρίς τρίποδα, η φωτογράφηση δεν με ενδιέφερε, ήθελα να δω πως είναι τα Νευτώνια (και πως ευθυγραμμίζονται), αποχρωματικό εκ φύσεως, χωρά στο ντουλάπι μου και όπου αλλού, μεγαλύτερο είχα, με αυτή την λογικά αποφάσισα να το πάρω. Γνωρίζοντας πως είναι 130/650 και όχι 200/1200 και προσαρμόζοντας τις προσδοκίες σου στην πραγματικότητα –πως δεν μπορεί να κάνει για όλα ένα τέτοιο τηλεσκόπιο- δεν θα απογοητευτείς.

Πριν το πάρω διάβασα και την εμπειρία του Rod Molisse, γκουρού των SCT, για το δικό του Starblast 4.5΄΄ που είναι και λίγο μικρότερο και πείστηκα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προσοφθάλμιοι του dob 130 ταιριάζουν και σε άλλα τηλεσκόπια πχ dob 8;

Το σκέφτομαι αρκετά το μικρό για τη φορητότητά και το μέγεθός του. Σκέφτομαι ότι ίσως θα μπορούσα να ξεκινήσω με αυτό και στη συνέχεια βλέπουμε.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προσοφθάλμιοι του dob 130 ταιριάζουν και σε άλλα τηλεσκόπια πχ dob 8;

Το σκέφτομαι αρκετά το μικρό για τη φορητότητά και το μέγεθός του. Σκέφτομαι ότι ίσως θα μπορούσα να ξεκινήσω με αυτό και στη συνέχεια βλέπουμε.

Ευχαριστώ

 

Το 130 έχει εστιαστή 1.25'' και μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα προσοφθάλμια 1.25'', όχι όμως εκείνα των 2''. Η διάσταση 1.25'' είναι τυποποιημένη, οπότε όλοι οι φακοί του SW130 (και οι MA 25 & 10mm που διατίθενται μαζί του) μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κάθε τηλεσκόπιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H δικια μου γνωμη ειναι η εξης...παντα ξεκινα με τη σειρα δηλαδι πρωτα (αν δεν τα εχεις βεβαια)παρε το nightwatch και αν μπορεις και το backyards!Αν θελεις να επενδησεις λιγα για αρχη παρε το DOBSONIAN TRUSS 130mm που πρωτηνει ο Κωστας.Ειναι εξερετικο και για 2 τηλεσκοπιο το περνεις και πας παντου και ευκολα!εναλακτικη ειναι το DOBSONIAN 6″ λιγο μεγαλητερο αλλα ιδιετερα φοριτο και αυτο,το πλεονεκτιμα ειναι που εχει και εστιαστη 2 ιντσες και 1 ακομα στο κυριος κατοπτρο!Αν ομως εισαι πιο αποφασησμενος και σ'ενδιαφερει μονο η παρατηριση σκεψου καλα και το DOBSONIAN 10″ (Αναδιπλούμενο Dobson Truss!!! Σε σχεση με το κλασηκο dob 8'' ειναι στο ιδιο βαρος απλος το 10'' διπλωνει και λογικα ειναι πιο φοριτο απο το 8'' η αν θελεις το ιδιο.Αυτα που λεω ειναι μονο αν δεν σκοπευεις να πας σε φωτογραφιση!Αλλιως επιβαλεται ισημερηνη και καλη!!

Απο προσοφθαλμια χρειαζεσαι οπωςδηποτε ενα ερευνητικο!Προτηνω το hyperion 24'' 68 μοιρες.Μετα χρειαζεσαι ενα μεσσεας μεγενθυσης 13 με 12 περιπου και αν εχεις μικρη εστειακη αποσταση οπως το DOBSONIAN TRUSS 130mm που εχει 650 απο 10 ως 8.Με αυτα καλυπτεις το 80-90 τις εκατο τον παρατηρισεων σου.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H δικια μου γνωμη ειναι η εξης...παντα ξεκινα με τη σειρα δηλαδι πρωτα (αν δεν τα εχεις βεβαια)παρε το nightwatch και αν μπορεις και το backyards!Αν θελεις να επενδησεις λιγα για αρχη παρε το DOBSONIAN TRUSS 130mm που πρωτηνει ο Κωστας.Ειναι εξερετικο και για 2 τηλεσκοπιο το περνεις και πας παντου και ευκολα!εναλακτικη ειναι το DOBSONIAN 6″ λιγο μεγαλητερο αλλα ιδιετερα φοριτο και αυτο,το πλεονεκτιμα ειναι που εχει και εστιαστη 2 ιντσες και 1 ακομα στο κυριος κατοπτρο!Αν ομως εισαι πιο αποφασησμενος και σ'ενδιαφερει μονο η παρατηριση σκεψου καλα και το DOBSONIAN 10″ (Αναδιπλούμενο Dobson Truss!!! Σε σχεση με το κλασηκο dob 8'' ειναι στο ιδιο βαρος απλος το 10'' διπλωνει και λογικα ειναι πιο φοριτο απο το 8'' η αν θελεις το ιδιο.Αυτα που λεω ειναι μονο αν δεν σκοπευεις να πας σε φωτογραφιση!Αλλιως επιβαλεται ισημερηνη και καλη!!

Απο προσοφθαλμια χρειαζεσαι οπωςδηποτε ενα ερευνητικο!Προτηνω το hyperion 24'' 68 μοιρες.Μετα χρειαζεσαι ενα μεσσεας μεγενθυσης 13 με 12 περιπου και αν εχεις μικρη εστειακη αποσταση οπως το DOBSONIAN TRUSS 130mm που εχει 650 απο 10 ως 8.Με αυτα καλυπτεις το 80-90 τις εκατο τον παρατηρισεων σου.

 

 

Σε ευχαριστώ!

Τα 2 βιβλία τα έχω, είναι πολύ καλά!

Προς το παρόν χρειάζομαι κάτι πολύ φορητό, για αυτό σκέφτομαι το 130. Όπως λες, όταν αργότερα θελήσω κάτι πιο μεγάλο, θα το κρατήσω σα 2ο.

Άρα χρειάζομαι και τους 3 προσοφθάλμιους που λες; Barlow χρειάζομαι ή όχι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είναι f/5, 650mm, αν θες να δεις πλανήτες, το φεγγάρι από κοντά ή κανένα διπλό αστέρα, ένας barlow χρειάζεται.

Για να καταλάβεις, με Barlow 2x γίνεται σαν 1300mm. Τα SW 6'', 8'' και 10'' που ανέφερε ο Κώστας , όλα έχουν εστιακή 1200. Με τον Barlow και τους ίδιους φακούς θα έχεις ίδιες μεγεθύνσεις με αυτά περίπου, αλλά με την φωτεινότητα των 5''.

Ο Barlow βελτιώνει τα άκρα των μέτριων φακών πολλές φορές.

Ένας καλός Barlow Celestron πωλείται από τον Kostakis στις Αγγελίες. Βολεύει μάλιστα με το SW130 επειδή είναι βραχύς. Ευκαιρία και η τιμή του.

Όπως έχω ήδη πει, όσο επιθυμητό και να είναι ένα μεγάλο όργανο, τα μεγάλα αστρικά πεδία (2.5 μοίρες με Hyperion 24mm) είναι ουσιαστικά αδύνατα. Μόνο με κιάλια και μικρά τηλεσκόπια 400-800mm τα πετυχαίνεις. Άρα, ακόμη και μεγάλο να πάρεις πάλι χρήσιμο θα είναι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προλαβε να σου απαντησει ο Κωστας για μενα :D Αν θελεις να πας ποιο οικονομικα χτυπα το barlow

του KOSTAKIS,ειναι πολυ καλη η τιμη και με αυτο μπορεις να βολευτεις σε ολες τις μεγενθυσεις που προανεφερα συν οτι θα εχεις μεγενθυση καλη και για πλανητες!

Με λιγα λογια θα εχεις το 25 και το 10 που συνοδευουν το τηλεσκοπιο 25=26Χ καλο για ερευνητικο για αρχη,το 10=65Χ. Με barlow το 25 γηνεται 12.5=52Χ και το 10 γηνεται 5=130Χ.

Και μετα βλεπεις σε ποια προσοφθαλμια θα επενδυσεις.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης