Jump to content

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ για Deep Sky παρατηρητές!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αστροβοξίτες, Αστροβοξίτισσες και λοιποί αστροκαμμένοι συνάδελφοι, :mrgreen:

 

Είμαστε (εγώ και ο Κώστας (kkokkolis) ) στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσουμε και ταυτόχρονα να δηλώσουμε πανευτυχείς κάτοχοι ενός αξεσουάρ για το χόμπυ μας...που μόλις το πήραμε στα χέρια μας σκεφτήκαμε μονομιάς : "ΠΩΣ είμασταν τόσο καιρό χωρίς αυτό;;;" #-o

 

ΑΣΤΡΟΓΙΛΕΚΟ!! \:D/ Από εδώ http://www.darkskiesapparel.com/hooded_vests.html

 

Ιδού λοιπόν η απόλυτη λύση για ΤΕΛΕΙΑ προσωπική συσκότιση στους πιο αμυδρούς στόχους με τεράστια, μακριά κουκούλα ΚΑΙ για το πανεύκολο κουβάλημα όλων των αγαπημένων σας προσοφθαλμίων (ΟΛΩΝ των μεγεθών/βαρών) σε ειδικές για το σκοπό αυτό τσέπες!

ΤΕΡΜΑ το δρομολόγιο και τα πήγαινε-έλα από τον εστιαστή στο βαλιτσάκι για αλλαγή φακού και αντίστροφα. Τέλος η προσπάθεια να κλείνετε με το χέρι το αριστερό σας μάτι ώστε να αποφύγετε τον ξέμπαρκο φωτισμό ή στο πεδίο παρατήρησης, να κόψετε κάθε φωτόνιο που έρχεται στο αριστερό σας μάτι για να συγκεντρωθείτε στο μάτι που παρατηρεί.

 

Μιλάμε για τέτοια πρωτόγνωρη άνεση..που αξίζει όσο δεν πάει!!!

Οι φακοί προστατεύονται στις βαθιές και εύκολα προσβάσιμες τσέπες από την υγρασία και τους βάζετε/βγάζετε από μέσα με μεγάλη άνεση. Ακόμη και βαριοί προσοφθάλμιοι όπως αυτοί που δοκίμασα (Nagler 26mm T5 και 17mm Τ4 στις 2 δεξιές τσέπες και Pentax XW 7mm και 10mm στις 2 αριστερές) τοποθετούνται πολύ εύκολα και τους έχετε διαθέσιμους και προστατευμένους από υγρασία, ανά πάσα στιγμή!

 

Λίγα λόγια για την κουκούλα...η θέαση αμυδρών στόχων ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με πριν, είστε στο απόλυτο σκοτάδι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, είναι σχεδόν 99.9% ΑΔΙΑΠΕΡΑΤΗ από το φως, απορροφάει το μάτι σας κάθε αρχαίο φωτόνιο με τεράστια ευκολία και ΝΑΙ θα μπορέσετε να διακρίνετε τις σπείρες που ίσως δεν μπορούσατε μέχρι τώρα ΚΑΙ επίσης, θα καταφέρετε να δείτε τον γαλαξία mag 18.4 που σας βασάνιζε τόσο καιρό! :lol: :P

Αστειεύομαι για το mag αλλά οι λάτρεις των faint fuzzies θα απορήσουν όντως...πως ζούσανε τόσο καιρό χωρίς αυτό! Επίσης τέρμα το "κλείστε μάτια" όταν κάποιος πρέπει να φύγει από το πεδίο με το αμάξι νωρίτερα από τους άλλους. Απλώς κουκουλώνεστε και καθαρίσατε...διατηρήσατε την όρασή σας ανέπαφη. Επίσης ο κατασκευαστής λέει πως μπορείτε να φτιάχνετε ένα "τούνελ" με την κουκούλα, πιο στενό αν έχει πολλή υγρασία και πιο χαλαρό αν έχει λιγότερη..αυτό γιατί στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να θολώσει ο προσοφθάλμιος αν υπερβάλλετε με το υφασμάτινο τούνελ και το κλείσετε πολύ! =;

 

Να πω εδώ πως το γιλέκο έχει συνολικά 10 τσέπες (!!!) :cheesy: =P~ 4 μεγάλες για 2ιντσα τερατάκια, 4 μικρές για μικρότερα τύπου Nagler T6 ή Plossl και 2 ακόμη στενές για γυαλιά οράσεως, στυλό ή laser pointer ή τον κόκκινο φακό σας! Όλα τακτοποιημένα και χωρίς να ψάχνεστε. Το βγάζουν σε 2 νούμερα Regular και XL, σας προτείνουμε να πάρετε το XL που άνετα μπαίνει πάνω από το μπουφάν σας όλες τις εποχές. Μπορείτε να δείτε μερικές φώτο και στο site τους αλλά και από εμάς τους ίδιους σε πρόσφατη εξόρμηση, με τον περήφανο Cosma ανάμεσά μας. :P :D

 

Η εταιρεία πουλάει και μοντέλα ΧΩΡΙΣ κουκούλα (δεν θα το έπαιρνα, μόνο για να κουβαλάτε τους φακούς είναι) αλλά και ΗΛΙΑΚΗΣ παρατήρησης γιλέκα λευκού χρώματος, με αντίστοιχη κουκούλα συσκότισης!! ( Πέτρο-Στράτο στο Δ.Η.Δ. ακούτε;;;; )

 

Είναι ή δεν είναι λοιπόν το απόλυτο αξεσουάρ; Σχεδιασμένο από ερασιτέχνες για ερασιτέχνες!!

Προτείνεται με κλειστά μάτια και τεντωμένους αντίχειρες προς άνωθεν! =D> \:D/ :mrgreen:

 

Ποιότητα και άνεση στο χόμπυ φίλοι μου...αυτά είναι!!

Κόστος γύρω στα 70 ευρώ με μεταφορικά μέσα...πιστέψτε με είναι τιποτένιο σε σχέση με την προσφερόμενη άνεση!

Όποιοι ενδιαφέρονται προτείνω να παραγγείλουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ώστε να μοιραστούν τα μεταφορικά!! Έτσι πράξαμε εμείς τουλάχιστον... :wink:

 

http://www.darkskiesapparel.com/

 

tassos-kostas.thumb.jpg.f912930f97c001057ce8255fbc8ec850.jpg

Προσευχόμενοι για καθαρούς ουρανούς και σκοτεινές παρατηρήσεις...!!

 

DSC02966.thumb.JPG.2faa3427e29b417876a8abd79df595ae.JPG

Tassos Kostas + Cosmas 12"

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πω πω τρομακτικοο!!

Όσοι περαστικοί σας συναντούν θα λένε "Χριστός και Παναγιά" και οι ερασιτέχνες αστρονόμοι θα αναφωνούν " Hickson and Abel" . :D :D

 

 

Καλό ! θα το παραγγείλω σίγουρα!!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι μοιάζαμε με Αστρομοναχούς!! :D :D Star-Monks! :mrgreen:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό!!! Μπράβο παιδιά, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

 

2 ερωτήσεις: Ποια είναι η αίσθηση που είχατε με φακούς μέσα στις τσέπες; Εννοώ από θέμα άνεσης και ασφάλειας - αν χτυπάνε αριστερά και δεξιά.

 

Επίσης πόσο ζεστό είναι;

 

( Μου άρεσε η φωτό με τους 2 καλόγερους. Προσεύχεστε για λιγότερη υγρασία;)

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νόμιζα ότι κάνατε πλάκα. Είναι απαραίτητο παιδιά. Όσοι κάθονται ώρες και ώρες με το ένα μάτι κλειστό μέχρις σημείου να αδυνατεί πλέον ο μυς να το διατηρεί κλειστό, και όσων η νυχτερινή προσαρμογή χαλάει ακόμα και με το αμυδρό κόκκινο φως του φακού, τότε μπορεί να καταλάβει πόσο πολύ ευνοεί την εργονομία το αξεσουάρ αυτό.

 

Τάσο ποιο νούμερο πήρες; Το regular;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήραμε και οι 2 το XL για περισσότερη άνεση. Νομίζω πως για τους περισσότερους αυτό κάνει!

 

Είναι ζεστό αλλά δεν το καταλαβαίνεις πάνω από ένα καλό μπουφάν. Είναι χοντρό το βαμβάκι του και γερά ραμμένο! Πάνω από κοντομάνικο σίγουρα σε ζεσταίνει λίγο, ευχάριστα όμως...

 

Με τους φακούς μέσα στις τσέπες ( και βαριούς φακούς!) ένιωθα μια χαρά, το βάρος τους δεν με ενοχλούσε..θέλει μια άλφα προσοχή να μην τους κοπανάς βέβαια και πάνω στο σωλήνα, όμως κουμπώνει στην μέση και δεν μπαλατζάρει τόσο και πέρα δώθε το όλο ένδυμα...στην αρχή θέλει λίγο χρόνο να το συνηθίσεις...μετά...ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΖΕΣΑΙ σας λέω!!! \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πρόκειται να κάνω ξανά παρατήρηση χωρίς να το φορώ, αυτό έχω να σας πω.

Σχετικά με το πόσο ζεστό είναι, έμεινα με ένα κοντομάνικο και αυτό μέχρι τις 12:30. Κατόπιν φόρεσα ένα χοντρό χειμερινό μπουφάν και έβαλα το... φωτοχιτώνιο από πάνω.

Η δική μου διάταξη ήταν:

Κάτω σειρά, εκ δεξιών, όλοι οριζοντίως: Nagler T4 22, Nagler T4 17, Nagler T4 12, Explore Scientific 100 9

Μέση σειρά, εκ δεξιών: Radian 8, Powermate, κόκκινος φακός Skywatcher, 1 κενή θέση

Άνω σειρά, εκ δεξιών: Γυαλιά οράσεως, 2 θέσεις για GLP/ στυλό κενές.

Φιλοξένησα επίσης έναν Nagler 26 T5, έναν Pentax 10 και έναν Pentax 7 κατά τις πολιτιστικές ανταλλαγές.

Ένιωθα το βάρος των φακών πολύ ευχάριστα. Μου άρεσε που βρίσκονταν εκεί. Κάθονται πολύ βαθιά στην τσέπη και δεν πέφτουν με τίποτε. Όταν έβγαζα έναν φακό, έβαζα τα καπάκια του στην ίδια τσέπη και δεν υπήρχε περίπτωση να τα χάσω. Ο Attik MFW χωρούσε επίσης στην κάτω τσέπη. Διάλεγα φακούς με κλειστά μάτια γνωρίζοντας την διάταξή τους. Μπορούσα να βάλω και δύο φακούς σε κάθε τσέπη, αν δεν με πείραζε να "τα τσουγκρίσουν". Στην μία τσέπη έβαλα επίσης τον Orion Deep Map 600 ενώ χωράει και ο Pocket Sky Atlas νομίζω.

Η ζέστη του σώματος προφυλάσσει τους φακούς από την υγρασία. Υγρασία άφθονη το Σάββατο, όπως θα ξέρετε, κανένα πρόβλημα.

Από συνήθεια ξεχνούσα να φορέσω την κουκούλα συνήθως (αυτό θα αλλάξει, ειδικά στο μπαλκόνι) αλλά όταν πλησίαζαν αυτοκίνητα με τους προβολείς (έγινε 5-6 φορές αυτό!!!) τότε την φορούσα στο δευτερόλεπτο και προστάτευα τα μάτια μου άψογα.

Πρώτη εντύπωση εκπληκτική. Θα μάθουμε όμως να το αξιοποιούμε και περισσότερο με την εμπειρία.

Το σκοτάδι πηχτό και δεν μας έβλεπε η γυναίκα μου να βγάλει μια καλή φωτογραφία, σε αυτή που αναρτώ φαίνεται τουλάχιστον το αίσθημα ιλαρής ευτυχίας στα πρόσωπά μας.

DSC02899.thumb.JPG.7a2e2165a5ce7a619b09f5929071d08b.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να η διάταξη. Θα ήθελα και 2 εσωτερικές τσέπες για κινητό- καπνό αλλά το γιλέκο είναι αστρονομικό, αυτά μπαίνουν και αλλού.

Το XL φαίνεται μεγάλο, αν και το βάρος των φακών ρίχνει το μπροστινό μέρος και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν όμως χρειαστεί να το φοράς πάνω από μπουφάν (και στο βουνό αυτό είναι μοιραίο) τότε καταλαβαίνεις πως αυτό το μέγεθος είναιη σωστή επιλογή.

1543323036_Vest_2ndeditdesc.jpg.aa0dbfd032a34a8ccdd340dd2427cb01.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

Με προβλημάτισες τώρα. Λες να χτυπήσω κανένα κι εγώ; Μου αρέσει περισσότερο που δεν χρειάζεται να κλείνω το άλλο μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φακοί γενικά κάθονται στις τσέπες ξαπλωτοί και μόνο οι Ethos που είναι αρκετά ψηλοί, φαντάζομαι ότι δεν θα γίνεται να "ξαπλώνουν" στην τσέπη. Αυτοί θα στέκονται μάλλον διαγώνια...οι τσέπες είναι αρκετά φαρδιές και μελετημένες...όποιος έχει Ethos και πάρει ένα γιλέκο θα μας πει. :cheesy:

 

Ωραία ήταν όταν κάναμε και βόλτα σε άλλα τηλεσκόπια, εκτός των δικών μας, που είχαμε διαθέσιμους όλους τους φακούς μας μαζί και αν θέλαμε δοκιμάζαμε κάποιον να δούμε πως συμπεριφέρεται με άλλα όργανα..

 

Μιλάμε ιδιοφυής ιδέα το γιλέκο αυτό παιδιά, τόσο απλή και τόσο βολική!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δε θα το μετανιώσεις. Όταν βάζεις την κουκούλα είσαι στον παράδεισο του παρατηρητή. Μένουν ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΑΤΙΑ ορθάνοιχτα, ξεκούραστα και ενώ στο αριστερό έχεις την απόλυτη μαυρίλα, το δεξί σου παίρνει όσο φως μπορεί να πάρει!

 

Όσοι το αποφασίσετε, οργανώστε μια μαζική αγορά για να μοιραστείτε τα μεταφορικά...είναι μια άριστη ιδέα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το XL φαίνεται μεγάλο, αν και το βάρος των φακών ρίχνει το μπροστινό μέρος και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν όμως χρειαστεί να το φοράς πάνω από μπουφάν (και στο βουνό αυτό είναι μοιραίο) τότε καταλαβαίνεις πως αυτό το μέγεθος είναιη σωστή επιλογή.

 

Κώστα τα κλασικά γιλέκα έχουν ένα "ζωνάκι" στην πλάτη που μαζεύει στο μέγεθος που το θέλουμε. Δεν μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο πάνω στο αστρογιλέκο; Έτσι θα εφαρμόζει καλύτερα ανάλογα με το τι φοράμε από κάτω.

 

 

(Ακόμη δεν το πήραμε άρχισαν τις πατέντες)

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε δεν έχει ζωνάκι ρύθμισης πίσω. Μόνο κλιπ σύνδεσης μπροστά. Δεν ξέρω τώρα τι έξτρα πατέντα θα μπορούσε να γίνει. Πάντως και όπως είναι παίζει καλά και δεν έγειρα μπροστά από το βάρος (και είχα φακούς με βάρος σοβαρό!).

Φαντάζομαι όμως ότι ο καθένας που θα το πάρει, μπορεί να εφαρμόσει κάποια βελτιωτική πατέντα αν κάτι δεν τον ικανοποιεί στην original σχεδίαση.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα τα κλασικά γιλέκα έχουν ένα "ζωνάκι" στην πλάτη που μαζεύει στο μέγεθος που το θέλουμε. Δεν μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο πάνω στο αστρογιλέκο; Έτσι θα εφαρμόζει καλύτερα ανάλογα με το τι φοράμε από κάτω.

 

 

(Ακόμη δεν το πήραμε άρχισαν τις πατέντες)

 

Ναι, μπορεί να γίνει αυτό, αν και δεν αισθάνθηκα καμμία τέτοια ανάγκη. Από μπροστά ακολουθεί το σώμα, από πίσω πτυχώνεται. Ακόμη και για λόγους κομψότητας δεν νομίζω να χρειαστεί καθώς το βρίσκω όμορφο. Και το ύφασμα φαίνεται ποιοτικότατο.

Οι ES100 είναι μεγαλύτεροι από τους Ethos και όπως είπα ο 9mm κάθεται ξαπλωτός (άνετα). Οι 20 και 14mm είναι λίγα χιλιοστά ψηλότεροι και οι Ethos 1-2 cm βραχύτεροι. Όλοι χωράνε λοιπόν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους προσοφθάλμιους σε τσέπες δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα... Σκόνη και χνούδι έχει την τάση να μαζεύεται στις τσέπες και θα βρεί το δρόμο του στις οπτικές επιφάνειες... Η κουκούλα είναι καλή ιδέα αλλά τους θερινούς μήνες ανεφάρμοστη γιατί απλά σκάς από τη ζέστη και ο ιδρώτας στάζει σε προσοφθάλια τηλεσκόπια ακόμα και στο πρωτεύον κάτοπτρο αν έχεις τηλεσκόπιο με ανοιχτό σωλήνα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κουκούλα είναι καλή ιδέα αλλά τους θερινούς μήνες ανεφάρμοστη γιατί απλά σκάς από τη ζέστη και ο ιδρώτας στάζει σε προσοφθάλια τηλεσκόπια ακόμα και στο πρωτεύον κάτοπτρο αν έχεις τηλεσκόπιο με ανοιχτό σωλήνα.

 

Eχμ...δεν σκάσαμε από τη ζέστη, ίσα ίσα που μας ζέσταινε κιόλας, έκανε και το κρύο του...να ιδρώσεις το βλέπω μόνο αν πας να τη φορέσεις με ντάλα ήλιο...τόσο ζεστή νύχτα όσο περιγράφεις, στα υψόμετρα των βουνών (800-1000-1400 μέτρα!!)... :shock: :-k δεν έχω ζήσει ποτέ...

 

Ιδρώτας; Ανύπαρκτος..δεν είναι δα και μάλλινη η κουκούλα!! Άλλα και πάλι δεν έκανε ζέστη..μάλλον περιγράφεις κάποια σάουνα ή μιλάς για ηλιακή παρατήρηση όπου ίσως στάζει ο ιδρώτας υπό τους 40 βαθμούς ;; :-s :? Είναι βαμβακερή η κουκούλα και μάλλον δροσερό είναι το βαμβάκι παρά ασφυκτικά ζεστό!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ από 250 μέτρα στην Εύβοια που παρατηρώ το βρίσκω ανεφάρμοστο πάντως. Εκείνο που είναι καλό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει είναι κάλυμα ματιού αλα πειρατής :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο το κάλυμα ματιού-αλά-πειρατής είναι στάνταρ αξεσουάρ στον εξοπλισμό μου! :mrgreen: :lol:

Δεν το χρησιμοποιώ όμως πάντα και μπορεί να γίνει άβολο στο βάλε-βγάλε για να συμβουλευτείς χάρτες και να στοχεύσεις με τον finder..

Αν δεν θέλετε να τρέχετε σε καταστήματα με ...αποκριάτικες στολές ή σε κανένα μεγάλο φαρμακείο, υπάρχει και στο ebay.

flets.jpg.42551225e61427cf6b7953397147b9dc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω οτι με πεισατε να το δοκιμασω... :wink:

ειδικα οταν οι περισσοτερες παρατηρησεις μου ειναι απο το μπαλκονι οπου υπαρχουν αφθονα φωτα τρυγυρω... :(

 

η μονη μου αμφιβολια ειναι για το μεγεθος μιας και φανταζομαι οτι το XL θα ειναι τεραστιο.

στα μπλουζακια του astrovox για παραδειγμα το Μ μου ειναι αρκετα μεγαλο ενω το S καλο αλλα "ανετο". οποτε μαλλον θα χρειαστω το μικροτερο.

παντως ειμαι μεσα για παραγγελια. \:D/. Βεβαια μενω Καβαλα οποτε θα χρειαστει αν μαζευτουμε και αλλα ατομα να επιβαρυνθω και την μεταφορα απο Αθηνα - Καβαλα 8-[ ( αν υποθεσουμε οτι οι περισσοτεροι βρισκεστε Αθηνα) αλλα και παλι νομιζω οτι συμφερει... :D

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό :D :D :cheesy: :cheesy:

 

 

:lol: :lol: :lol: Ξεχάσαμε να πούμε ότι η συγκεκριμένη φώτο της "προσευχής" είναι τραβηγμένη από τον Στέφανο (Estarian).. :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Titi το regular για σένα. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι θα το φοράς πάνω από το μπουφάν σου!
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάλυμμα του πειρατή για μένα δεν είναι βολικό λόγω του ότι φοράω γυαλιά (όταν δεν κοιτάζω από το προσοφθάλμιο). Αντιθέτως μια τέτοια κουκούλα θα ήταν ιδανική λύση, ειδικά για το θέμα του άλλου ματιού. Επειδή όμως και τα 70Ευρώ είναι πολλά και επειδή δεν μου χρειάζονται οι θήκες, μου έδωσες ιδέα να ράψω μια κουκούλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης