Jump to content

Γιατί να μην υπάρχει ένα ελληνικό αστρονομικό περιοδικό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να μην υπαρχει ενα Ελληνικο αστρονομικο περιοδικο.Ειναι κριμα παντως.Αν δεν μπορει καποιος να το εκδοση λογω οικονομικων προβληματων θα μπορουσε να το κανει ενας μεγαλος εκδοτικος οικος οπως ο ΔΟΛ.Τοσα περιοδικα εχει βγαλει που πολλα απο αυτα δεν εχουν τις πωλησεις που θα ειχε ενα αστρονομικο περιοδικο.Εγιναν καποιες προσπαθεις πιο παλια αλλα δυστηχως απετυχαν.Θυμαμαι το Night Sky πριν απο χρονια και μου αρεσε πολυ αλλα κρατησε για λιγο η εκδοση του.

Το θελω και για να περναει ευχαριστα ο χρονος μου στην σκοπια. :D :D Μην φοβαστε παντως σας φυλαω καλα. :D

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως δεν υπαρχει Ελληνικο αστρονομικο περιοδικο?Υπαρχει το περιοδικο "ΟΥΡΑΝΟΣ" που εκδιδει η αστρονομικη εταιρεια του Βολου εδω κ 15 χρονια,το οποιο ειναι τριμηνιαιο,κανει 2.40,ειναι εγχρωμο 40-50 σελιδων με ωραια αρθρα..Ριξτου μια ματια.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, μήπως μπορείς να δώσεις κάποια παραπάνω πληροφορία, πχ κανένα site, τηλέφωνο/διεύθυνση του περιοδικού. Είμαι Αθήνα, μήπως ξέρεις πού μπορώ να το βρω;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα, μήπως μπορείς να δώσεις κάποια παραπάνω πληροφορία, πχ κανένα site, τηλέφωνο/διεύθυνση του περιοδικού. Είμαι Αθήνα, μήπως ξέρεις πού μπορώ να το βρω;

 

Ιστοσελιδα: http://www.astronomos.gr/

 

Πριβε: "Λουκάς Ζαχείλας "

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι να μην υπαρχει ενα Ελληνικο αστρονομικο περιοδικο.Ειναι κριμα παντως.

Καλη απολαυση: http://www.perseus.gr/Astro-Greek-Publications.htm

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε siouxwwss με προλαβε ο Αντωνης..νομιζω πηρες τις πληροφοριες που ηθελες,συμπληρωματικα στην Αθηνα μπορεις να το βρεις στο βιβλιοπωλειο "ΑΙΘΡΑ",Μεσολογγιου 1 (απο Σόλωνος 116) τηλ 2103301269,συμφωνα με τα στοιχεια που δινει το περιοδικο.

 

Α,πριν ξεχασα το "AΣΤΡΟΣΚΑΝ" που κ αυτη ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια,αλλα δεν εχω πληροφοριες για το που μπορει καποιος να το βρει.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α,πριν ξεχασα το "AΣΤΡΟΣΚΑΝ" που κ αυτη ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια,αλλα δεν εχω πληροφοριες για το που μπορει καποιος να το βρει.

Ειναι διαθεσιμο απο το καταστημα του κ. Νομικου στο Πειραια ... ΔΩΡΕΑΝ! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΣΤΡΟΣΚΑΝ

Τετραμηνιαίο περιοδικό Αστρονομίας

Εκδότης Γεώργιος Γεωργιάδης-Πρίφτης

Αμαλίας 9- ΤΚ 37008- Σούρπη – Μαγνησίας- τηλ. 2422-31743

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως απο το περιοδικο "ΟΥΡΑΝΟΣ" προσωπικα δεν ειμαι ενθουσιασμενος...

Ειχα κανει εγγραφη στο περιοδικο και παντα μου ερχοταν πολυ καθηστερημενα,ή δεν μου ερχοταν καθολου! cry

Μαλλον περιμεναν τη παλλοιρια... lol

Απο κει και περα δεν ξανα ασχοληθηκα με το συγκεκριμενο θεμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο ενα περιοδικο σαν το ουρανος ζητουσα.Αλλα εγω εννοουσα ευρειας κυκλοφοριας οπως το astronomy π.χ.Ενα περιοδικο που θα πωλειται σε ολα τα περιπτερα της Ελλαδος.Επισης να εχει τα καλυτερα αντικειμενα του μηνος και αλλα τετοια.Πολλα ζηταω εε?

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπεις η αστρολογία και η τσοντολογία έχουν μεγαλύτερη πέραση.

Τουλάχιστον τρία διαφορετικά περιοδικά αστρολογίας, πλού περισσότερα τσοντολογίας αρκετά μηχανοκίνητα περιοδικά αλλά αστρονομίας.......

Μάλλον είμαστε ελίτ...... ή νομίζουν κάποιοι ότι είμαστε λίγοι - συγκριτικά με τις παραπάνω κατηγορίες σίγουρα λιγότεροι αλλά συγκριτικά μα τους κυνηγούς τους δύτες ...... δεν νομίζω.

Αξίζουμε ένα δικό μας περιοδικό αλλά η έκδοση του απαιτεί περισσότερο κόπο και γνώσεις από άλλες κατηγορίες. Ευκολότερα αναλύεις το πως ήταν η παιδική ηλικία του Παπακαλιάτη παρά η αντίστοιχη του πλανητικού μας συστήματος......

Ας ελπίσουμε ότι θα ευαισθητοποιηθούν κάποιοι για μια τέτοια έκδοση.

Το πλανητάριο Θεσσαλονίκης έχει νομίζω την εκδοτική υποδομή και την εκδοτική εμπειρία, γιατί ομως δεν έχει προβεί σε έκδοση περιοδικού ακόμη;

 

 

Ας αναμένομεν ..........

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και άσχημος ο "Ουρανός"! Δε μπορεί κανείς να το συγκρίνει με το Sky and Telescope, αλλά για έκδοση ενός μη κερδοσκοπικού σωματείου, είναι καταπληκτική. Φοβάμαι όμως ότι η αγορά δεν είναι σε θέση να αντέξει ένα εγχείρημα που να είναι κερδοφόρο. Αναρωτιέμαι πόσους συνδρομητές θα είχε ένα τέτοιο περιοδικό και αν θα μπορούσε σε μια τόσο περιορισμένη αγορά να βγάλει τα έξοδα του. Αν φυσικά μπορεί τόσο το καλύτερο για μας, αλλά φοβάμαι πως μάλλον όχι...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα,

 

Η συνδρομη στον Ουρανο ειναι το τεραστιο ποσο των 7,50 ευρω ετησιως ΚΑΙ η μισοι συνδρομητες δεν εχουν πληρωσει εδω και καιρο! :?

 

Ακομα χειροτερα αν οντως υπηρχε ενα περιοδικο ισως μηνιαιο και φυσικα ακριβοτερο. :cry:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβάμαι όμως ότι η αγορά δεν είναι σε θέση να αντέξει ένα εγχείρημα που να είναι κερδοφόρο. Αναρωτιέμαι πόσους συνδρομητές θα είχε ένα τέτοιο περιοδικό και αν θα μπορούσε σε μια τόσο περιορισμένη αγορά να βγάλει τα έξοδα του. Αν φυσικά μπορεί τόσο το καλύτερο για μας, αλλά φοβάμαι πως μάλλον όχι...

 

Καλημέρα σε όλους,

να "ρίξω" μία :idea:,

να δούμε πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται (δημοψήφισμα :?: μέσω του site), άν πραγματικά μαζευτούμε αρκετοί να προτείνουμε στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης ( που έχει την υποδομή για τέτοιου είδους εκδόσεις ) την έκδοση του περιοδικού, να μας ενημερώσει για το κόστος της έκδοσης και απο εκεί και μετά να προκαταβάλλεται απ΄όλους μας η συνδρομή για να μήν υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρει ο Aristarchus

ΚΑΙ η μισοι συνδρομητες δεν εχουν πληρωσει εδω και καιρο!

Φυσικά και πολλοί από εμάς θα μπορούσαν να γράψουν (αφιλοκερδώς :?: )

στο περιοδικό κάτι το οποίο θα βοηθούσε σημαντικά στην μείωση του κόστους.

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... μαζευτούμε αρκετοί να προτείνουμε στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης ( που έχει την υποδομή για τέτοιου είδους εκδόσεις ) την έκδοση του περιοδικού, να μας ενημερώσει για το κόστος της έκδοσης ...

Δημητρη,

 

Το θεμα το εχω συζητησει με τον κ. Τσαμπουρα και υπολογιζει οτι θα χρειαστει περιπου 8000 (!!!) συνδρομητες για να ειναι εφικτη μια προσπαθεια.

 

Λυπαμαι αλλα 8000 συνδρομητες στην Ελλαδα ουτε για αστειο! Μαλιστα, δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι καν 800 συνδρομητες θα βρεθουν.

 

Οσον αφορα το κοστος και συμμετοχη που αναφερεις, προσφερα και απο τη δικη μου πλευρα οτι μπορω (υλικο, κειμενο) σε μηνιαια βαση αλλα δεν το βλεπω να γινεται. Ισως ο μονος τροπος ειναι με τη ετησεια βοηθεια χορηγων ... η/και τελικα να γινει πραγματι μια ΠΑΝελλαδικη εταιρεια ωστε να υπαρχουν τα μελη (σσ νουμερα) με την προυποθεση οτι ενα μικρο τμημα της συνδρομης στην εταιρεια θα ειναι για συνδρομη στο περιοδικο (α λα Αμερικη).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. ΠΟΛΛΕΣ φορες εχω σπρωξει για μια ΠΑΝελλαδικη εταιρεια επειδη θα εχει να προσφερει πολυ περισσοτερα απο 10-15 απονομενες και μικροτερες εταιρειες.

 

Ενα παραδειγμα και λογος ειναι το θεμα που συζηταμε τωρα περι το περιοδικο!

 

Ενα δευτερο παραδειγμα και λογος ειναι ενα συνεδριο (ας ειναι και καθε δυο χρονια) θα ειναι ποιο ευκολο και εφικτο!

 

Ενα τριτο παραδειγμα και λογος ειναι οτι διαφορες προσπαθειες περι της αστρονομιας (εισαγωγη στα σχολεια, φωτορυπανση κα.) θα ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη μονο και μονο αν υπαρχει μια ενωση με 2000 μελη εναντι 10-15 ενωσεις με 50-100 μελη η καθε μια.

 

Φυσικα, η μιση Ελλαδα ειναι "προεδροι" και κατι τετοιο οπου οι τρεχοντες εταιρειες θα ειναι μελη της πανελλαδικης εταιρειας (πχ. οπως Αμερικη, Καναδα) δεν ειναι και τοσο καλη. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ'αυτά και μ'αυτά δεν πρόφτασα και να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.

Thanx again.

 

Όσο για τη δημιουργία του περιοδικού, ίσως δεν είναι ανέφικτο, αν αντί για αποκλειστικά αστρονομίας συνδύαζε και κάτι άλλο. Δεν έχω καταλλήξει σε μία ολοκληρωμένη ιδέα αλλά το δουλεύω. Σίγουρα δεν θα συνοδεύεται από συνταγές μαγειρικής...

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ'αυτά και μ'αυτά δεν πρόφτασα και να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.

Thanx again.

Οσοι φιλοι εχουν συνδρομη στο Sky&Telescope η/και Astronomy Magazine, θα μπορουσαν να πραγματοποιησουν μια εκπτωση (10 η 15%) καθε ετος στα εξοδα συνδρομης με μια πανελλαδικη εταιρεια (να και ακομα ενας λογος).

 

Όσο για τη δημιουργία του περιοδικού, ίσως δεν είναι ανέφικτο, αν αντί για αποκλειστικά αστρονομίας συνδύαζε και κάτι άλλο. Δεν έχω καταλλήξει σε μία ολοκληρωμένη ιδέα αλλά το δουλεύω. Σίγουρα δεν θα συνοδεύεται από συνταγές μαγειρικής...

Ας εχει περιεχομενο τα γεγονοτα του επομενου μηνα και ποιο σπουδαιο να εχει και ενα μηνιαιο αρθρο για καποιο αστερισμο και να δεις τους αστρολογους να τρεχουν για συνδρομη. Ισως να ειναι και μια εμεση λυση περι τους 8000 συνδρομητες (7900 αστρολογους και 100 αστρονομους)! :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά νομίζω πως ο "Ουρανός" δε μπορεί να καλύψει τις ανάγκες για Ελληνικό Αστρονομικό περιοδικό. Δε θυμάμαι, είναι τριμηνιαίο ή τετραμηνιαίο? Και το βρίσκω πιο κατάλληλο για μικρές ηλικίες με τη μορφή που κυκλοφορεί. Κατά καιρούς πάντως στον Ουρανό έχουν φιλοξενηθεί εξαιρετικά άρθρα.

Το Αστροσκάν απ' την άλλη είναι μια ηρωϊκή θα έλεγα προσπάθεια του π. Γιώργη Γεωργιάδη ο οποίος επωμίζεται το κόστος έκδοσης εξολοκλήρου.

Όμως κι αυτό είναι τετραμηνιαίο. Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα κι ας μην έχει και την καλύτερη εκτύπωση.

 

Από τη στιγμή πάντως που οι ενδιαφερόμενοι είναι πολύ λίγοι, είναι δύσκολη η κυκλοφορία μηνιαίου περιοδικού αστρονομίας στην Ελλάδα.

Για μένα το καλύτερο θα ήταν ο κος Τσάμπουρας που είναι ο πρώτος που ασχολήθηκε σοβαρά με την μετάφραση και κυκλοφορία βιβλίων παρατηρησιακής αστρονομίας στην Ελλάδα (και αυτό τον τιμά και του το αναγνωρίζω), να κάνει κάποια περιοδική έκδοση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Υπαρχει και μια αλλη λυση .... το Sky&Telescope συνεργαζεται στη Γερμανια με το περιοδικο Astronomie Heute και στην Αυστραλια με το περιοδικο Australian Sky&Telescope.

 

Σε αυτες τις δυο περιπτωσεις, ενα ποσοστο του καθε τευχος εχει κειμενο απο το Sky&Telescope (ΗΠΑ) (σε μεταφραση στην περιπτωση της Γερμανιας) ΣΥΝ ντοπια αρθρα, υλικο και στηλες.

 

Αν δεν κανω λαθος, ο ΟΥΡΑΝΟΣ εχει καποια σχεση/συνεργασια με το περιοδικο Astronomy Magazine (ΗΠΑ).

 

Θα ηταν ωραια, για παραδειγμα, να υπηρχε και το Hellenic Sky&Telescope!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας εχει περιεχομενο τα γεγονοτα του επομενου μηνα και ποιο σπουδαιο να εχει και ενα μηνιαιο αρθρο για καποιο αστερισμο και να δεις τους αστρολογους να τρεχουν για συνδρομη. Ισως να ειναι και μια εμεση λυση περι τους 8000 συνδρομητες (7900 αστρολογους και 100 αστρονομους)!

 

Τι ακριβώς εννοείς; Ανασκεύασε την πρόταση για να μπορώ να καταλάβω και να απαντήσω.. Μάλον πολύ "ψιλό" χιούμορ για εμένα.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αristarchus θα συμφωνησω μαζι σου πω το καλυτερο ειναι να μεταφραστει ενα ξενο περιοδικο κ να πλαισιωνετε κ απο ελληνικα αρθρα.Υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα.Ομως οι μεγαλες εταιριες κυνηγουν το κερδος κ τιποτε αλλο.Αν εχουν ενα συγκεκριμενο αριθμο συνδρομητων τοτε να ειστε σιγουροι οτι θα το τυπωσουν κ στα Ελληνικα.Γι αυτο πιστευω πως θα πρεπει εδω στο φορουμ να δηλωσουμε ποσοι ενδιαφερομαστε να γινουμε συνδρομητες σε μια τετοια εκδοση ετσι ωστε ο κυριος Τσαμπουρας(ή οποιοσδηποτε αλλος εκδοτικος οικος) να εχει συγκεκριμενα στοιχεια να το διαπραγματευθει.Αν κ δεν πιστευω οτι θα ειμαστε πολλοι ας ξεκινησει τωρα καποιος(με απηχηση μεσα στο φορουμ) τη διαδικασια των δηλωσεων.Με τα ευχολογια δεν γινετε τιποτε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Κ εγω συμφωνω με μια εκδοση αλα Hellenic Sky&Telescope,νομιζω θα ηταν οτι καλυτερο (με συμμετοχη των Ελληνων βεβαια σε αρθρα κ στηλες).Δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει ενα αμιγως ελληνικο περιοδικο στον χωρο ετσι οπως ειναι σημερα τα πραγματα στην αγορα.Αλλα αν υπαρξει καποια πρωτοβουλια (απ το astrovox k τους συλλογους) κ συννενοηση με εναν εκδοτικο οικο νομιζω οτι θα ειναι εφικτο κ πως θα εχει επιτυχια μαλιστα.

 

Διοτι ξερω οτι ο αριθμος των Ελληνων συνδρομητων στο Sky&Telescope k σε αλλα ξενα περιοδικα ειναι υψηλος,γιατι δεν υπαρχει στην Ελλαδα ενα περιοδικο τετοιου τυπου κ τοσο υψηλου επιπεδου.Χωρια την διαφημιση οτι το πχ το Sky&Telescope ή το Αstronomy κυκλοφορουν κ στα Ελληνικα.Αν ηταν ενα τετοιο εντυπο στα ελληνικα σε καθε περιπτερο (λεμε τωρα) νομιζω οτι θα προσελκυε κ περισσοτερους ανθρωπους να το αγορασουν κ να ασχοληθουν με την αστρονομια.Κυριως τα νεα παιδια!Γιατι να διαβαζεις για αστρονομια απο τα αλλα εκλαικευμενα περιοδικα επιστημης (ενα αρθρο το πολυ) κ οχι απο ενα αμιγως αστρονομικο.Μηπως εφτασε η ωρα???? :wink:

 

Προτεινω να κανουμε ενα δημοψηφισμα στο site για αυτο (ποσοι θα ηθελαν μια τετοια εκδοση ή ποσοι θα γινονταν συνδρομητες).Τι λετε?

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη και Παναγιώτη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Μια μεταφρασμένη έκδοση θα ήταν ότι καλύτερο. Το θέμα είναι αν τα περιοδικά αυτά επιτρέπουν να γίνει κάτι τέτοιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης