Jump to content

δυσκολη επιλογη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας!ειμαι νεος εδω αλλα απο παλια μεγαλος θαυμαστης των αστρων.μετα την παροτρυνση ενος φιλου αποφασισα να δαπανησω αρκετα χρηματα για την αποκτηση ενος καλου τηλεσκοπιου .μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στα επομενα :

1)celestron C10N

2)meade ETX125EC

3)orion atlas 10EQ

4)skywatcher 250EQ6

 

μπορειτε να μου πειτε την αποψη σας για αυτα τα τηλεσκοπια και ποιο θεωρειτε καλυτερο?επισης αν βρισκετε καποιο αλλο καλυτερο θελω να μου το προτεινετε.η ταξη τιμης ολων ειναι περιπου στα 1200$.

 

φυσικα θα το αγορασω απο εξωτερικο

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν Καλως όρισες στο Astrovox. :D

 

Απο εμπηρεία θα σου πρότεινα το MEADE ETX125 :wink:

 

Είναι αρκετά καλό τηλεσκόπιο για να ξεκινήσεις και όχι μόνο... :)

Φυσικά χρειάζεται μεγάλη υπομονή και πολύ διάβασμα.

 

Εγώ έχω MEADE ETX125 και τώρα ετοιμάζομαι να πάρω το MEADE RCX400 14" INCH :shock:

 

Καθαροί ουρανοί και καλή συνέχεια :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα MEADE παντως εχω δει ειναι τα πιο αμφιλεγομενα...

 

 

επισης κατι που δεν μπορω να βρω ειναι το τι ειναι ο εστιακος λογος και τι υποδεικνυει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης κατι που δεν μπορω να βρω ειναι το τι ειναι ο εστιακος λογος και τι υποδεικνυει

 

Kοιτα εδω:

 

http://www.astrovox.gr/focal.html

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο εμπηρεία θα σου πρότεινα το MEADE ETX125

 

Είναι αρκετά καλό τηλεσκόπιο για να ξεκινήσεις και όχι μόνο...

Φυσικά χρειάζεται μεγάλη υπομονή και πολύ διάβασμα.

 

ΔΙΑΦΩΝΩ 100%!

Το μονο που να μην παρεις απο ολα αυτα ειναι το ΕΤΧ!1000 φορες προτιμοτερο ενα 6" νευτωνιο παρα ΕΤΧ.

Εχει μισο ανοιγμα απο τα υπολοιπα που αναφερεις αρα συγκεντρωνει 4 φορες λιγοτερο φως, ειναι φτηνιαρικη πλαστικη κατασκευη και πολυ αργο φωτογραφικα.

Τα υπολοιπα ειναι σχεδον το ιδιο,ολα κινεζικα αλλα με σοβαρη βαση και σιγουρα καλυτερη κατασκευη απο το ΕΤΧ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον giorgosgr. Οποιοδήποτε τηλεσκόπιο από 8 ίντσες και πάνω είναι η καλύτερη επιλογή τόσο ως προς το τι μπορείς να δεις όσο και σαν επένδυση σε βάθος χρόνου. Ίσως για αρχή θα ήταν οικονομικότερο και πρακτικότερο να προσανατολιστείς σε μια στήριξη dobsonian. Αργότερα μπορείς να επενδύσεις σε μια καλή στήριξη EQ - ακόμα και ρομποτική - διατηρώντας τον ίδιο οπτικό σωλήνα. Μέχρι τότε θα έχεις μάθει καλά το νυχτερινό ουρανό με τις δικές σου δυνάμεις. Καλό ξεκίνημα :) .

Φιλικά, Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΤΧ , ΕΤΧ και ξανά ΕΤΧ , κι ας χτυπιέται ο Γιώργος!!! Χα Χα :lol: :lol: :lol:

Είπα κι εγώ, άργησε!!! :twisted:

(Για τη διάμετρο έχει δίκιο)

Νομίζω ότι εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

Και από το αν έχεις όρεξη να κουβαλάς μπαούλα στο ύπαιθρο, γιατί

εννοείται ξέχνα βαθύ ουρανό από την πόλη.

Στην κατηγορία τιμής ένα Orion Optics Νευτώνειο είναι ότι καλύτερο ποιοτικά και σε ίδια τιμή με του εξωτερικού, όμως υπάρχει αναμονή περίπου 6 μηνών. Όμως, είναι πολύ ανώτερο σε οπτική απόδοση από τα παραπάνω.

http://www.orionoptics.co.uk/acatalog/index.html

Με το Dob υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να φωτογραφήσεις τίποτα και το είδωλο "τρέχει" στις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα και τα αλλα εχουν δυνατοτητα go to στην τιμη που αναφερω.

ειμαι παντως πολυ μπερδεμενος.

οπως και να εχει θελω ενα τηλεσκοπιο το οποιο θα το κρατησω πολλα χρονια,δηλαδη να εχει δυνατοτητες που να το κρατησουν ζωντανο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΤΧ , ΕΤΧ και ξανά ΕΤΧ , κι ας χτυπιέται ο Γιώργος!!! Χα Χα :lol: :lol: :lol:

Είπα κι εγώ, άργησε!!! :twisted:

(Για τη διάμετρο έχει δίκιο)

Νομίζω ότι εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

Και από το αν έχεις όρεξη να κουβαλάς μπαούλα στο ύπαιθρο, γιατί

εννοείται ξέχνα βαθύ ουρανό από την πόλη.

Στην κατηγορία τιμής ένα Orion Optics Νευτώνειο είναι ότι καλύτερο ποιοτικά και σε ίδια τιμή με του εξωτερικού, όμως υπάρχει αναμονή περίπου 6 μηνών. Όμως, είναι πολύ ανώτερο σε οπτική απόδοση από τα παραπάνω.

http://www.orionoptics.co.uk/acatalog/index.html

Με το Dob υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να φωτογραφήσεις τίποτα και το είδωλο "τρέχει" στις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις.

 

ΕΤΧ για ποιο λογο?

orion εχω στη λιστα,το atlas . :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ (κοντεύει η 28 Οκτωβρίου!!!) Μαρσιώτη!!! :D :D :D

Δεν ξεχνάμε τον βαθύ ουρανό απο τη πόλη!!!

Εγω του προτείνω skywatcher200mm και HEQ5 μαζί με το πιατάκι της VIXEN και ένα απλό οδηγητικό!!!

Είναι ακριβώς ό,τι δοκίμασα και δούλεψε!!!

Επι τη ευκαιρία , ψάχνω για κανένα καλό και φτηνό οικοπεδάκι στον ... Αρη!!! Εχεις να μου προτείνεις κάτι Ηλία???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.Κανένα τηλεσκόπειο δεν έχει οδηγιτικό στον εξοπλισμό του.Εγώ έχω το Skywatcer 150 κατοπτρικό (μπορείς να δεις τον εξοπλισμό πατόντας το όνομα) και μου έχει πάει γύρω στα 1000€.Τώρα βέβαια οι απαιτήσεις αυξάνονται και θέλω να πάρω την DSI pro.Αν θες για Skywatcer μπες στο www.astronomy.gr και για Meade www.telescopeshop.gr.Καλή επιλογή και είμαστε όλοι στη διάθεσή σου.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ως κατοχος ΕΤΧ 125 θα σου πω τα εξης.Αν εχεις σκοπο να παρατηρεις οργανωμενα ,τακτικα,και με διαθεση για θυσιες(προετοιμασια,κουβαλημα,στησιμο,ευθυγραμμισεις κ.λ.π.)παρε μεγαλο νευτωνιο,γιατι αυτα που σου λενε οι φιλοι ειναι 100% σωστα.Αν ομως θες ενα τηλεσκοπιο που σου αποκαλυπτει τα παντα σε ενα βραδυ κανοντας ''ζαππινγκ''(οπως λενε),απλα και μονο γιατι ειχες στιγμιαια εμπνευση για εκτακτη παρατηρηση,τοτε πραγματικα,δεν υπαρχει ανταγωνιστης.Αυτο βεβαια δεν σου αφαιρει και τη δυνατοτητα να μαθεις τον ουρανο,ασχετα απο την λειτουργια του τηλεσκοπιου.Οι ευκαιριες που μου δινονται για πραγματικα καλη παρατηρηση(επαρχια)ειναι λιγες,και θελω να τις εκμεταλλευομαι.(την περασμενη εβδομαδα,πηγα εκτακτα στην Ανδρο,και ξεκινοντας το πρωι,και βλεποντας τις καιρικες συνθηκες,το ''πηρα στον ωμο''και το βραδυ μου απεδειξε για αλλη μια φορα τις δυνατοτητες του,παρουσιαζοντας μου ολα (μα ολα)τα αντικειμενα ουρανιου ενδιαφεροντος που θα μπορουσε να δει κανεις.Σιγουρα ενα μεγαλο νευτωνιο θα εδειχνε καλυτερα,αλλα επρεπε να μην ηταν στην ντουλαπα(λογω ογκου-βαρους)και εγω να διατηρω σε μεγαλο βαθμο τις κατεχομενες γνωσεις μου περι ουρανου(λογω απουσιας αυτοματισμου).Δεν σου κρυβω επισης οτι ξεκινησα να το πουλησω δυο φορες(με ετοιμους αγοραστες) και αλλαξα γνωμη την τελευταια στιγμη(ευτυχως)γιατι το καταδιοπτρικο των 8'' που ηθελα (και ειχα βρει),δεν κουβαλιεται ευκολα.Απο ποιοτητα κατασκευης μην περιμενεις πολλα πραγματα,χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι προβληματικη κατασκευη.Σιγουρα δεν σηκωνει κακομεταχειρηση,και θα μπορουσε να ηταν καλυτερο,αλλα οι υπευθυνοι μαρκετινγκ της εταιριας εχουν αλλες αποψεις.Η αγορα ενος μεγαλου νευτωνιου(>10'') ειναι στα σχεδια μου οταν (και αν) εγκατασταθω μονιμα σε επαρχια.Μεχρι τοτε θεωρω το ΕΤΧ αναντικαταστατο,και νομιζω πως ολοι οι ΚΑΤΟΧΟΙ το εκτιμουν ιδιαιτερα.

Τα τηλεσκοπια που επιλεγεις ειναι ολα πολυ καλα και θα τα απολαυσεις αν βρεις τελικα αυτο που ''εχει φτιαχτει''για εσενα.Σου ευχομαι καλη επιλογη και συντομα αγορα.

Φιλικα Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Παναγιώτης έχει δίκιο.Κανένα τηλε δεν έχει οδηγητικο στον εξοπλισμό του διότι πολύ απλά το οδηγητικό είναι ένα ... τήλε ακόμη!!!

Μη συγχέεις το finder με το οδηγητικό.

Το πιατάκι της VIXEN μπαίνει στη βάση και πάνω του τα ... δύο τήλε.

sap2575.jpg.c45676b52ab9b7d6fcab6b620a04ef7c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ekstatik με το ΕΤΧ υπάρχουν... προηγούμενα (με το Γιώργο). Η απάντηση μου βρίσκεται εδώ: http://www.astrochas.coo.gr/

Υπάρχει βέβαια και το θέμα του όγκου.

Φυσικά προτιμότερο είναι το LX90 8"SCT, αλλά η τιμή του είναι 2300 Ευρώ.

 

Μη μπλέκεις τα Αμερικάνικα Orion με τα Βρεττανικά Orion Optics.

Ημέρα με τη νύχτα. Τα Orion Optics είναι κορυφαία από πλευράς ποιότητας και πολύ ανώτερα από όλα τα άλλα.

Βασίλη, για ποιόν Άρη μιλάς, ξέχασες ότι εγώ μένω στη σελήνη?(μου έχει μείνει από το σήριαλ Space 1999 που ήταν το αγαπημένο μου).

Δυστυχώς αν θελήσεις να κάνεις αντίστοιχη μετάφραση του επιθέτου μου το αποτέλεσμα θα είναι ακατάλληλο για το φόρουμ. :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολη επιλογή πράγματι η αγορά τηλεσκοπίου.

Βιβλία - χάρτες του ουρανού ( να μαθαίνουμε και πού κοιτάμε ε ; αφού μας αρέσει να κοιτάμε τον ουρανό ετσι δεν είναι ;).

Κυάλια για να κοιτάμε λιγο πιο βαθιά !!! Εχουμε και τόσα Messier άλλωστε να παρατηρήσουμε.

Τηλεσκόπιο . Ολοι διαφορετική γνώμη έχουμε .

Βγές σε μερικές παρατηρήσεις και θα είσαι πιο έτοιμος στήν απόφαση σου θα δείς, θα σηκώσεις,θα παρατηρήσεις ,θα ανακαλύψεις .

 

(Προσωπικά συμφωνώ με τον Γιώργο 6 η 8 ίντσες DOB . Oχι δύκολο στην μεταφορά, οικονομικότατο, ταχύτατο στο στήμισο ξεστήσιμο, και αν συνεχίζει να σου αρέσει αυτό μετά απο καιρό και παρατηρήσεις κουβαλήματα , ψάχνεσαι για άλλο μεγάλο - rombotiko η όχι , ικανό για ατροφωτογραφηση ) .

 

Ταλέμε

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ekstatik καλημέρα.

Πριν αποφασίσεις τι θα πάρεις, δες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα κατοπτρικά της Orion Optics από www.aktistar.com από Θεσσαλονίκη. Υπάρχει και λίστα με "άμεσα διαθέσιμα" και μπορείς να διαλέξεις κάτι από αυτά. Αν θες κάτι (μιλάμε πάντα για Orion Optics) που δεν υπάρχει έτοιμο, μπορείς να κάνεις μια παραγγελία και σε 2 μήνες περίπου να το έχεις σπίτι σου! Tονίζω πως μιλάω για τα ΟRION OPTICS (GB) και ΟΧΙ για τα Orion.

Και εγώ σκεφτόμουν σοβαρά για το Meade ETX 125 Special Edition και το θεωρώ το τηλεσκόπιο για όλες τις δουλειές! Όμως έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα- τη διάμετρό του. Αυτό ισοσταθμίζεται κατά κάποιο τρόπο όμως με το πλεονέκτημα της πανεύκολης μεταφοράς του οπουδήποτε!

Άρα διαλέγεις και παίρνεις: ή ένα αρκετά καλό σύνολο, ελαφρύ, εύκολο στη μεταφορά, με go-to που θα σου λύνει τα χέρια και θα κάνει πιο ξεκούραστη και γρήγορη την παρατήρησή σου (αλλά γνωρίζοντας πως πιθανότατα η διάμετρος αργότερα δε θα σου φτάνει...), ή παίρνεις ένα κατοπτρικό που ναι μεν θα έχει μεγαλύτερη διάμετρο (άρα λαμβάνει και περ/ρο φως) είναι όμως και πιο ογκώδες και δύσκολο στη μεταφορά.. Επίσης αν διαλέξεις τελικά ένα μεγάλο κατοπτρικό (με ισημερινή στήριξη και όχι Dob), θα πρέπει να το πάρεις με μια καλή-γερή στήριξη, που έχει και αρκετά λεφτά. Πρόσεξε γιατί η καλή στήριξη είναι πολύ βασική και για την αστροφωτογράφιση!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε μπελάς που με βρήκε με τον Βασίλη...

Μην προσπαθείς να ξεφύγεις!

Αναφερόμουν στη σελήνη στα Αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)celestron C10N

2)meade ETX125EC

3)orion atlas 10EQ

4)skywatcher 250EQ6

 

Όπως λέει και στο θρυλικό Nightwatch, καλύτερα ένα τηλεσκόπιο που το βγάζεις καθημερινά παρά ένα που το βγάζει μια φορά το χρόνο. Πριν πάρεις οτιδήποτε κοίταξε το θέμα του όγκου και πόσο εύκολα μπορείς να το μεταφέρεις και να το στήσεις. Είναι βασικά θέμα διάθεσης! Και μια τσάντα μεταφοράς κάνει φοβερή διαφορά, πίστεψέ με.

 

Έχε υπόψη σου ότι οτιδήποτε κάτω από 8" θα σε απογοητέψει στο μάτι. Για φωτογραφικό φακό επίσης υπάρχει ένα οξύμορο. Μπορεί το τηλεσκόπιο να είναι πιο μικρό (βλέπε ETX), αλλά τότε χρειάζεσαι μεγαλύτερες εκθέσεις. Αλλά τότε χρειάζεσαι ισημερινή στήριξη, αλλιώς έχει πρόβλημα περιστροφής πεδίου. Άρα... καλύτερα μεγαλύτερο (και για το μάτι και για το φωτογραφικό φακό). Και για φωτογραφία, καλύτερα ισημερινή στήριξη.

 

Αποτέλεσμα: Ξέχασε το ETX. Εκτός του ότι δεν κάνει για τίποτα από τα δύο, δεν φημίζεται και για την αξιοπιστία του. Αλλά αν είναι να πάρεις κάτι μεγάλο και να βαριέσαι να το μεταφέρεις... χίλιες φορές το ETX!

 

Κατά τα άλλα το Celestron και το Skywatcher είναι ίδια. Κοίτα και τα Orion Optics, δίνουν την πιο καλή εγγύηση ποιότητας.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το meade μαλλον το απορριπτω διοτι ειμαι απο τρικαλα (τωρα βεβαια αθηνα)

σλλα τις πατατηρησριες θα τις κανω απο την ταρατσα του σπιτιου μου εξω απο την πολη :wink: οποτε δεν θα εχω συχνο προβλημα μεταφορας.

 

τωρα απο τα αλλα 3 ειμαι λιγο μπερδεμενος.

το κοιταξα για τα orion optics και βλεπω ειναι πανακριβα.

παντως αν μπειτε στο πανω link πιστευω σε αυτα τα λεφτα το celestron C10-N

ειναι κορυφη(και με go-to παρακαλω :wink: )

 

εσεις τι λετε?

 

θελω περισσοτερες γνωμες για τα orion optics.

αξιζει να δωσσω τοσα παραπανω λεφτα για ενα τετοιο τηλεσκοπιο ενω μπορω να παρω με λιγοτερα το celestron?[/code]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ekstatik,

Εκτός από το ETX, Παρατήρησα ότι τα πρότυπα που έχεις αναφέρει όλα έχουν EQ Mount. Υποψιάζομαι ότι θέλεις επίσης στο μέλλον να κάνεις Astrophotography;

 

Και τα 3 (Κατοπτρικά ) είναι βασικά τα ίδια τηλεσκόπια - όλα κατασκευάζονται στην Κίνα από την εταιρία Synta. Υπάρχουν μερικές διαφορές στην Ισημερινή βάση - Ερευνήστε προσεκτικά και αποφασισε όποιος είναι ό καλύτερος για τις ανάγκες σου.

 

Εάν ή Astrophotography δεν είναι ένα από τα κριτήρια - σύστηνα ένα dobsonian τηλεσκόπιο. Οποιοδήποτε από τα 3 είναι καλές επιλογές.

 

Επίσης εξετάστε το Orion Optics UK - έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα -

και πολλοί φίλοι σε αυτήν την ομάδα είναι ευχαριστημένοι μέ αυτά τα

τηλεσκόπια.

 

εάν θέλεις να αγοράσεις από έξω από την Ελλάδα Υπάρχουν πολλοί καλοί κατασκευαστές τηλεσκοπίων Dobsonian για να εξετάσετε.

Επίσης ρίξτε μια ματιά στο Astromart - θα βρεις πολλά καλά τηλεσκόπια εκεί.

 

Το ETX είναι καλό τηλεσκόπιο αλλά αυτό το τηλεσκόπιο έχει μόνο διάμετρο 125mm - δεν είναι πολύ καλό για την παρατήρηση του βαθιού ουρανού.

 

Καλή απόφαση.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ekstatik,

 

αν διάβασα σωστά, θα αγόραζες ένα τηλεσκόπιο από Αμερική αξίας 1200$ (το οποίο θα φθάσει στα χέρια σου με αρκετά υψηλότερο συνολικό κόστος απ' αυτή την τιμή), τη στιγμή που μπορείς να αγοράσεις από την Ελλάδα ένα πολύ ποιοτικότερο τηλεσκόπιο με λιγότερα ή παρόμοια χρήματα. Φυσικά εννοώ κάποιο από τα dobsonian της Orion Optics, τα οποία έχουν εδώ παρόμοιες τιμές με της Αγγλίας και είναι από τα καλύτερα (οικονομικά) νευτώνεια που υπάρχουν.

 

Σε ένα τηλεσκόπιο η ποιότητα της στήριξης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Πρέπει να είναι ακλόνητη ώστε να είναι δυνατή η παρατήρηση και σε μεγάλες μεγεθύνσεις χωρίς τις εκνευριστικές ταλαντώσεις που αχρηστεύουν ένα τηλεσκόπιο. Αυτό που προτείνεις δεν είναι καλός συνδυασμός στήριξης - βάρους οπτικού σωλήνα και θα έχει προβλήματα ταλαντώσεων.

 

Η πλειοψηφία όσων αγοράζουν ένα μικρό αυτοματοποιημένο τηλεσκόπιο (όπως ένα ΕΤΧ) και θέλουν να ασχοληθούν αρκετά με την παρατήρηση, σύντομα ψάχνουν για κάτι μεγαλύτερο, συνήθως ένα καλό dobsonian. Το αντίθετο δεν συμβαίνει.

 

Οι παρατηρήσεις μου έγιναν πολύ αποτελεσματικότερες όταν απέκτησα μιά καλή βάση dobsonian γιά το τηλεσκόπιό μου (Orion Optics 10"). Πρίν χρησιμοποιούσα μόνο μιά ισημερινή βάση (EQ-5), με αποτέλεσμα να στήνω το τηλεσκόπιο πιό αραιά αλλά και να μην έχω παρά ικανοποιητική σταθερότητα στις μεγάλες μεγεθύνσεις.

 

Έν ολίγοις: αν δεν σε απασχολεί το ζήτημα βάρους και όγκου, ξέχνα το ΕΤΧ (είναι μικρό και έχει σχετικά περιορισμένες δυνατότητες παρατήρησης) και ψάξε καλύτερα τα dobsonian. Επίσης μην αγοράσεις μεγάλο νευτώνειο πάνω σε μέτρια ισημερινή βάση.

 

Τελευταίο: από τις ερωτήσεις σου (πχ. τι είναι εστιακός λόγος) φαίνεται ότι είναι καλύτερο να μάθεις κάποια πράγματα ακόμη πριν αποφασίσεις τι τηλεσκόπιο θα αγοράσεις. Αγόρασε το βιβλίο NightWatch (στην Αθήνα θα το βρεις εύκολα στον Ελευθερουδάκη ή στον Παπασωτηρίου στα ελληνικά και στα αγγλικά) και δες εκεί τις σημαντικές διαφορές των τύπων των τηλεσκοπίων. Τα κριτήρια επιλογής τηλεσκοπίου είναι ίσως διαφορετικά απ' αυτά που νομίζεις, και δεν πρέπει να αγνοήσεις σημαντικούς παράγοντες. Επίσης, διάβασε όσο μπορείς προηγούμενες σχετικές συζητήσεις στο forum.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης