Jump to content

Νεφελώματα


glompouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας.

Έχω ένα Κατοπρτικό Τηλεσκόπιο D=150 mm F=1200 mm και θέλω κυρίως να κάνω παρατήρηση νεφελωμάτων. Αγόρασα πρόσφατα και φίλτρο, συγκεκριμένα O-III, Φίλτρο Ø 31,8mm http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=932 ωστόσο στην προσπάθεια μου να παρατηρήσω το νεφέλωμα του Ωρίωνα το έβλεπα και πάλι χωρίς χρώματα και μετά δυσκολίας θα μπορούσα να πω. Το θέμα είναι πως χθες το βράδυ είχε φεγγάρι φωτεινό αμέσως μετά την πανσέληνο και δεν ξέρω αν με φεγγάρι η παρατήρηση είναι αδύνατη για τα χρώματα των νεφελωμάτων ακόμα και με φίλτρο. Ξαναλέω πως χωρίς φίλτρο το εντόπισα εύκολα και φαινόταν αρκετά καλά αλλά χωρίς χρώματα ασφαλώς. Το πρόβλημα μου είναι για το φίλτρο και πως δεν είδα κάποια διαφορά χρησιμοποιόντας το. Είναι κακό το φίλτρο ??? κάνω κάποιο λάθος εγώ ??? τι να περιμένω ???

Επίσης δεν ανέβηκα σε βουνά για την παρατήρηση αλλά δεν μένω και στο κέντρο της πόλης. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Όχι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος αλλά ούτε το φίλτρο σου είναι κακό..Απλά δεν πρόκειται να δεις το M42 με χρώματα.. Τα χρώματα που βλέπεις σε διάφορα βιβλία ή αστροφωτογραφίες προέρχονται μετά από επεξεργασία και ουσιαστικά αποτελούν σύνθεση φωτογραφιών από διάφορα φίλτρα ( Ha κλπ..)

 

Πιστεύω οι πιο έμπειροι θα σε κατατοπίσουν καλύτερα μιας και δεν έχω ασχοληθεί ενδελεχώς ακόμη με αστροφωτογράφηση :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς όρισες !!!

Το ΟΙΙΙ είναι πολύ σκοτεινό φίλτρο ειδικά σε μικρής διαμέτρου τηλεσκόπια.

Ίσως το το όριο του να είναι από τις 8 και πάνω ίντσες.

Δεν είναι κακό φίλτρο απεναντίας είναι ένα πολύ καλό και χρήσιμο κομμάτι του αστρονομικού εξοπλισμού σου.

Τώρα ως προς το φεγγάρι σίγουρα οι μέρες μετά την πανσέληνο δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν δοκίμασε στην νέα σελήνη και σίγουρα θα δεις καλυτέρα αποτελέσματα.

 

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε το φίλτρο που χρησιμεύει αφού δεν πρόκειται να δω έστω λίγο χρωματάκι :P ?????????

Κάτι άλλο να κοιτάξω εξίσου εντυπωσιακό ??? :D

Ευχαριστώ πάντως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο θα σου δείξει περισσότερο την υφή του νεφελώματος και αυτό από σκοτεινό ουρανό. Για χρώμα δες φωτογραφίες.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φίλτρα νεφελωμάτων δεν δείχνουν χρώμα!Απλά βελτιώνουν την αντίθεση του νεφελώματος,"κόβοντας" το μήκος κύματος φωτός στο οποίο δεν εκπέμπει το νεφέλωμα.Ουσιαστικά τα πάντα σκοτεινιάζουν αλλά το νεφέλωμα "ευννοείται".Έτσι το βλέπεις καλύτερα.

 

Αν έχω κάνει κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φίλτρα δεν είναι πανάκεια, βοηθάνε σε διαφορετικό βαθμό ανάλογα το αντικείμενο, τη διάμετρο του τηλεσκοπίου και τη φωτορύπανση.

 

Για πρώτο φίλτρο γενικής χρήσης σε νεφελώματα συνήθως προτείνουμε κάποιο τύπου UHC.

 

Κάτι άλλο να κοιτάξω εξίσου εντυπωσιακό;

 

Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησες από το πιο εντυπωσιακό αντικείμενο του χειμερινού ουρανού. Ωστόσο, αν και λιγότερο φωτεινά, υπάρχουν πολλά άλλα ωραία αντικείμενα. Όλα τα αντικείμενα Messier είναι άνετα ορατά στο τηλεσκόπιό σου (με τους γαλαξίες να επηρεάζονται πιο έντονα από τη φωτορύπανση). Ψάξε να βρεις κάποιο αντικείμενο Messier που είναι ψηλά στον ουρανό την ώρα που θα παρατηρήσεις και σε περιοχή του ουρανού αντίθετα από το κέντρο της πόλης που ζεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλησπέρα παιδία είμαι καινούριος στο forum, και θα ηθελα να υποβάλω μια ερώτηση. Εχω το τηλεσκόπιο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691 και το φίλτρο νεφελωμάτων

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=929 που ειναι για αυτό το τηλεσκόπιο. Προσπάθησα να δω το νεφέλωμα του καρκίνου με το φίλτρο νεφελωμάτων και δεν μπόρεσα να το διακρίνω. Κοιτούσα απο το προσοφθάλμιο για περίπου 4-5 λεπτά και δεν το εντόπισα. Μπορεί να φταίει το φεγγάρι γιατί ειχε πανσεληνο...ή κάτι άλλο;

BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βασιλάκη καλώς ήρθες. Με πανσέληνο δεν πάμε πουθενά. Είναι η χειρότερη νύχτα για παρατήρηση στο βαθυ διάστημα. Τα μόνα ουράνια σώματα προς παρατήρηση είναι οι πλανήτες, άντε και μερικοί λαμπροί διπλοί αστέρες... Όσον αφορά τώρα τα νεφελώματα, για να τα εντοπίσεις πιο εύκολα, προσπάθησε με την πλάγια όραση ενώ καλό θα ήταν όσο έχεις το μάτι σου στον προσοφθάλμιο να χτυπάς ελαφρά με το δάχτυλο σου τον οπτικό σωλήνα. Θα μπορέσεις να εντοπίσεις ευκολότερα το αντικείμενο τραντάζοντας την εικόνα που έχεις στα μάτια σου. Επίσης κάτσε για κανενά δεκάλεπτο στο σκοτάδι πρώτου προσπαθήσεις να το εντοπίσεις ωστέ τα μάτια σου να συνηθίσουν στο σκοτάδι και να γίνουν πιο ευαίσθητα στην άχνη λάμψη των νεφελωμάτων (ειδικά των διαχεομένων).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον χρηστη GLOUKOS για το φεγγαρι και οπως ιδι αναφεραν οι προλαλλησαντες τα νεφελωματα διορθονονται με ειδικα φιλτρα.

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης