Jump to content

Πεδία παρατηρήσεων και πρόγνωση καιρού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι νέος στο φόρουμ και λάτρης της αστρονομίας από τα παιδικά μου χρόνια. Ο λόγος που μπήκα μέσα στο φόρουμ δεν είναι για να γράψω κάτι σχετικό με την αστρονομία (χρήστης ενός απλού SkyWatcher 114 είμαι, με το οποίο οριακά έχω δει τον Κρόνο αλλά τουλάχιστον έχω καταφέρει να τον φωτογραφίσω) αλλά για να σας βοηθήσω σχετικά με το θέμα της πρόγνωσης του καιρού που αρκετές φορές θα σας έχει απασχολήσει στις νυχτερινές σας εξορμήσεις.

 

Το τελευταίο διάστημα λειτουργεί στο διαδίκτυο μια ιστοσελίδα η οποία πέρα από τις σημειακές προγνώσεις και τους προγνωστικούς χάρτες, δίνει και μια σημαντική πληροφορία με την μορφή μετωγράμματος για το ύψος των νεφώσεων καθώς και την % συγκέντρωση τους στον ουρανό.

Η ιστοσελίδα είναι η www.youweather.com και ένα παράδειγμα είναι το εξής:

 

Για την περιοχή του Αλεποχωρίου Αττικής υπάρχει η 7ήμερη σημειακή πρόγνωση:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=783

 

όπου στα tabs:

"Νεφοκάλυψη" http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=783

και

"Χαμηλές νεφώσεις" http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms3.php?cid=783

 

μπορούμε να πάρουμε την πληροφορία / 3ωρο για την κατάσταση του ουρανού από άποψη υψόμετρων διακύμανσης της νέφωσης καθώς και της % συγκέντρωσης τους.

Στο tab "Νεφοκάλυψη" μπορούμε να δούμε την συνολική εικόνα του ουρανού πάνω από την ευρύτερη περιοχή με 3 layers νεφώσεων (χαμηλές/μέσες/υψηλές) και σε συνολική υψομετρική διάτμηση 10.000 μέτρων ενώ από κάτω υπάρχει η αντίστοιχη συγκέντρωση %. Αν δηλαδή υπάρχει για μια μέρα χαμηλή νέφωση από τα 1000-2000μ σε συγκέντρωση 100% τότε μιλάμε για πλήρη νεφοκάλυψη. Το ίδιο ισχύει αν η υψηλή νέφωση είναι από τα 8000-9000μ με συγκέντρωση 100% όπου μιλάμε για cirrus νέφωση που παρεμποδίζει την παρατήρηση. Γενικά ψάχνουμε για ημέρες με πολύ χαμηλό ποσοστό συγκέντρωσης σε χαμηλή νέφωσης (για αυτόν τον λόγο υπάρχει και ξεχωριστό tab λόγω της σημαντικότητας της) και όσο το δυνατόν χαμηλότερη μέση και υψηλή νέφωση. Το ιδανικό είναι 0% σε όλα τα layers.

Πιστεύω πως θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο ως εργαλείο για την σωστότερη προετοιμασία της εξόρμησης με το μικρότερο δυνατό ρίσκο.

 

Στην διάθεση σας,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Youweather Καλός όρισες. Δεν πειράζει που έχεις το 114. Είναι ένα αξιοπρεπέστατο τηλεσκόπιο.

Και εγώ τα πρώτα τρία χρόνια αυτό μόνο είχα και δεν έμεινε σχεδόν τίποτα που να μην το είδα.

Ευχαριστούμε για την ιστοσελίδα που μας σύστησες την βρίσκω πολύ εξυπηρετική. Σήμερα μάλιστα θα δοκιμάσω και την ακρίβια της στην περιοχή του Σουνίου. Υπάρχει διαφωνία πρόγνωσης με την ΕΜΥ.

Για να δούμε τι θα γίνει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες και σε ευχαριστούμε για το link.

 

Βρίσκω πολύ εξυπηρετική τη μορφή μετεωγράμματος για τον διαχωρισμό των νεφώσεων σε χαμηλές/μέσες/υψηλές με μία ματιά, αλλά πολύ βολική επίσης και την ένδειξη ποσοστού συγκέντρωσης των νεφών. Το πρόσθεσα ήδη στα bookmarks μου :D και θα την παρατηρώ για αρκετό διάστημα ώστε να δω την ακρίβεια που έχει.

 

- Είχα αναφερθεί παλαιότερα στην διαύγεια εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=157875#157875 οπότε να υποθέσω ότι μπορούμε τώρα με την ένδειξη από το youweather, καθώς και για το Φορτίο Σκόνης από το site του Ποσειδώνα να προβλέπουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια την διαύγεια;

 

- Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν κατάλαβα καλά το εξής: Ο χάρτης εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=95254#95254 στο τέλος, δείγμα από το site Meteoblue που δίνει πρόβλεψη για το seeing, στις τρεις πρώτες σειρές αναφέρει την νέφωση χαμηλή μεσαία και υψηλή. Τα δεδομένα είναι από την ίδια πηγή στο www.youweather.com ;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για το site!

 

Με την σειρά μου θα ήθελα να προτείνω και εγώ ένα το οποίο δεν έχει ποτέ έξω,τουλάχιστον όταν το χρειαζόμουν για να δω εαν μπορώ να παρατηρήσω.

 

Eίναι το σύστημα Ποσειδών.

http://poseidon.hcmr.gr/weather_forecast.php?area_id=gr

 

Αν βάλετε cloudiness μπορείτε να δείτε εαν θα υπάρχουν νέφη στη περιοχή από όπου παρατηρείτε.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους, καλώς σας βρήκα και Καλή Χρονιά,

 

giannis60 το 114 είναι ένα καλό τηλεσκόπιο όπως έγραψες αλλά λίγο. Το αγόρασα πριν από κάποια χρόνια από το πλανητάριο της Θεσσαλονίκης αλλά μέσα σε 1-2 χρόνια δεν είχε κάτι παραπάνω να μου προσφέρει. Δυστυχώς ακόμα και με τις βέλτιστες λύσεις έβλεπες οριακά τον Κρόνο και τον Δία με τις 3 κύριες ζώνες του (παραθέτω φωτογραφία με χρήση χρωματικού φίλτρου):

diasd.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Σε κάθε περίπτωση σε απογοητεύει αν θέλεις να δεις νεφελώματα.

Anyway θέλω εδώ και αρκετό καιρό να αγοράσω ένα καινούργιο αλλά δυστυχώς δεν περισσεύουν μιας και θα ανέβω σημαντικά σε κατηγορία (σκέφτομαι το 200/1000 EQ5 SynScan).

 

Ότι αφορά την πρόγνωση του καιρού, πιστεύω πως το μετεώγραμμα των νεφώσεων με την % συγκέντρωση τους θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο. Καλό είναι πριν την εξόρμηση σας να συμβουλεύεστε και τα μετεωγράμματα γειτονικών περιοχών (σε μια απόσταση 5-10km) γιατί έτσι θα εξασφαλίσουμε σε ακόμα υψηλότερο βαθμό πως η πρόβλεψη στην περιοχή μας είναι σταθερή σε σχέση με τις γύρω περιοχές.

 

Στην διάθεση σας,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Youweather (αν θέλεις γράψε μας το όνομα σου στο προφίλ σου) Το τηλεσκόπιο που θέλεις να αγοράσεις αυτό από το 2003 είναι πια το κυρίως τηλεσκόπιο μου. Όπως καταλαβαίνεις και με αυτό το τηλεσκόπιο είμαι πολύ στενά δεμένος κι έτσι η γνώμη μου δεν θα είναι αντικειμενική. Το αγαπώ ιδιαίτερα και το τηλεσκόπιο και αυτήν την υπέροχη ισημερινή στήριξη. Εγώ τα είχα αγοράσει και χωρίς μοτεράκια και όταν αγόρασα τα μοτεράκια πήρα τα απλά αυτά που δεν επιδέχονται goto. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα το συγκεκριμένο πακέτο είναι πολύ καλή αγορά. Ειδικά αν εκτός από το τηλεσκόπιο σου αρέσουν όπως εμένα και οι ισημερινές στηρίξεις.

Όσο τώρα για τα νεφελώματα που δεν μπορείς να δεις με το 114 δεν έχεις δίκιο. Δείχνει όλα τα αντικείμενα του καταλόγου Μ. Όλα τα πάντα και μάλιστα πολύ ικανοποιητικά.Για να μην έχεις δει κάποια από αυτά υποψιάζομαι ότι ή ο ουρανός που κάνεις παρατήρηση φταίει ή λάθος επιλογή προσοφθάλμιων,

αν και προσοφθάλμια με εστιακές 25, 20, και 15 χιλιοστά τα δείχνουν όλα και πολύ καλά.

Να ξέρεις λοιπόν ότι αν φταίει ο ουρανός με το 200 που θέλεις να αγοράσεις το πράγμα θα επιδεινωθεί σχεδόν 4 φορές περισσότερο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Youweather (αν θέλεις γράψε μας το όνομα σου στο προφίλ σου) Το τηλεσκόπιο που θέλεις να αγοράσεις αυτό από το 2003 είναι πια το κυρίως τηλεσκόπιο μου. Όπως καταλαβαίνεις και με αυτό το τηλεσκόπιο είμαι πολύ στενά δεμένος κι έτσι η γνώμη μου δεν θα είναι αντικειμενική. Το αγαπώ ιδιαίτερα και το τηλεσκόπιο και αυτήν την υπέροχη ισημερινή στήριξη. Εγώ τα είχα αγοράσει και χωρίς μοτεράκια και όταν αγόρασα τα μοτεράκια πήρα τα απλά αυτά που δεν επιδέχονται goto. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα το συγκεκριμένο πακέτο είναι πολύ καλή αγορά. Ειδικά αν εκτός από το τηλεσκόπιο σου αρέσουν όπως εμένα και οι ισημερινές στηρίξεις.

Όσο τώρα για τα νεφελώματα που δεν μπορείς να δεις με το 114 δεν έχεις δίκιο. Δείχνει όλα τα αντικείμενα του καταλόγου Μ. Όλα τα πάντα και μάλιστα πολύ ικανοποιητικά.Για να μην έχεις δει κάποια από αυτά υποψιάζομαι ότι ή ο ουρανός που κάνεις παρατήρηση φταίει ή λάθος επιλογή προσοφθάλμιων,

αν και προσοφθάλμια με εστιακές 25, 20, και 15 χιλιοστά τα δείχνουν όλα και πολύ καλά.

Να ξέρεις λοιπόν ότι αν φταίει ο ουρανός με το 200 που θέλεις να αγοράσεις το πράγμα θα επιδεινωθεί σχεδόν 4 φορές περισσότερο.

 

Καλημέρα Γιάννη,

 

με κάλυψες αρκετά ως προς το 200. Και αν φέτος πάνε καλύτερα τα πράγματα οικονομικά θα προσπαθήσω να το αποκτήσω.

Ότι αφορά το 114 θα ψάξω να βρω κάποιες φωτογραφίες που έχω τραβήξει από το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Εμένα πάντως δεν με ικανοποιούσε παρότι το χρησιμοποιώ στο Αλεποχώρι που ο ουρανός είναι αρκετά σκοτεινός ενώ έχω δοκιμάσει και αρκετούς φακούς.

 

Φιλικά, Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτικές συνθήκες για παρατήρηση την ερχόμενη βδομάδα στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια. Στην ανατολική Θεσσαλία, ανατολική Στερεά, Εύβοια, ανατολική Πελοπόννησο, Κυκλάδες, Κρήτη και Δωδεκάνησα θα υπάρχουν νεφώσεις με βροχές στις νοτιότερες παραθαλάσσιες περιοχές και χιονοπτώσεις ακόμα και σε πεδινές περιοχές της ανατολικής ηπειρωτικής χώρας.

Μάλιστα Τρίτη ξημερώματα ενδέχεται να χιονίσει ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας.

 

Καλή συνέχεια,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα σε όλους,

 

λόγω και της ιδιαιτερότητας της σημερινής νύχτας - με το πέρασμα του αστεροειδή - σας αποστέλλω μια πρόγνωση καιρικών συνθηκών για την ελληνική επικράτεια από τις 21:00-00:00:

 

Παρασκευή 15-02-2013: Νεφώσεις με τοπικές βροχές στην κεντρική Μακεδονία, την ανατολική Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά, το βόρειο Αιγαίο (κυρίως στο σύμπλεγμα Χίου, Σάμου-Ικαρίας) και την κεντρική και ανατολική Πελοπόννησο. Νεφώσεις κατά περιόδους πυκνότερες στην ανατολική Μακεδονία, το νότιο Ιόνιο, την δυτική Πελοπόννησο, τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα με πιθανότητα εκδήλωσης ασθενών τοπικών βροχών στα πεδινά και χιονοπτώσεων στα ορεινά καθώς και σε περιοχές της δυτικής Μακεδονίας με χαμηλότερο υψόμετρο. Καλύτερες καιρικά συνθήκες στο βόρειο Ιόνιο, την Ήπειρο, την δυτική Στερεά και την Θράκη με λίγες τοπικές νεφώσεις. Άνεμοι στο Ιόνιο από ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι (πολύ καλή διαύγεια στις περιοχές με λίγες νεφώσεις) στα ανατολικά ηπειρωτικά από Ν/ΝΝΔ διευθύνσεις ασθενείς, στο κεντρικό και βόρειο Αιγαίο από ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί και στο νοτιοανατολικό Αιγαίο και την Κρήτη από ΒΒΔ/ΒΔ διευθύνσεις μέτριοι. Θερμοκρασίες (μέγιστες στις 21:00 το βράδυ):

- 14 βαθμούς στα δυτικά,

- 5 βαθμούς στα βόρεια,

- 7 βαθμούς στα κεντρικά,

- 9 βαθμούς στα ανατολικά ηπειρωτικά,

- 11 βαθμούς στο βόρειο Αιγαίο,

- 14 βαθμούς στην Κρήτη και τα Δωδεκάνησα

 

Προγνωστικός χάρτης Ελλάδας (δεξιά υπάρχει χρονική μπάρα - 21:00 μας ενδιαφέρει):

http://www.youweather.com/weather.php?cid=13

 

Προγνωστικός χάρτης ανέμων: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

 

Καλή παρατήρηση,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 13/14-04-2013:

 

Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις οι οποίες το απόγευμα του Σαββάτου θα πυκνώσουν στα δυτικά και βόρεια. Επιδείνωση του καιρού την Κυριακή με τοπικές βροχές στο μεγαλύτερο τμήμα της ηπειρωτικής χώρας. Άνεμοι το Σάββατο από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, την Κυριακή θα στραφούν στο Αιγαίο σε ΒΑ/ΒΒΑ μέτριους έως ισχυρούς, στα υπόλοιπα πελάγη από ΒΔ/ΒΒΔ διευθύνσεις με την ίδια ένταση και θερμοκρασία σε άνοδο το Σάββατο και σε σταδιακή πτώση την Κυριακή.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Σάββατο 13-04-2013: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν στην δυτική και βόρεια Ελλάδα. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και τοπικά στο δυτικό Κρητικό Δ μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή περαιτέρω άνοδο και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα στα κεντρικά και νότια ηπειρωτικά όπου ενδέχεται να ξεπεράσει τους 26 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από N/NNA διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 14 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στα δυτικά του νομού ενδέχεται να αγγίξει τοπικά και τους 24 βαθμούς Κελσίου.

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης αργά το απόγευμα. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 12 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή 14-04-2013: Νεφώσεις με βροχές και παροδικές μπόρες στην Θράκη. Σταδιακά και μέχρι το μεσημέρι τα φαινόμενα θα επεκταθούν δυτικότερα και θα επηρεάσουν το μεγαλύτερο τμήμα της ηπειρωτικής χώρας. Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνοτερες νεφώσεις στην ανατολική και νότια νησιωτική χώρα. Άνεμοι στο βόρειο Αιγαίο από ΒΑ/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι με τάσεις ενίσχυσης, στα υπόλοιπα πελάγη από ΒΔ/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί και θερμοκρασία σε σταδιακή πτώση.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν. Αργά το απόγευμα θα αναπτυχτούν νεφώσεις αστάθειας χωρίς να αποκλείεται η εκδήλωση παροδικής μπόρας στα βορειοδυτικά κυρίως του νομού. Άνεμοι αρχικά από ΒΔ/ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε Β/ΒΒΑ μέτριους και θερμοκρασία από 15 έως 22 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Σταδιακά και μετά το μεσημέρι θα αναπτυχτούν νεφώσεις χαμηλής διαστρωμάτωσης ενώ αργά το βράδυ δεν αποκλείεται να σημειωθεί ασθενής βροχή. Άνεμοι αρχικά από ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, αργά το απόγευμα θα στραφούν σε ΝΝΑ έως μέτριους και θερμοκρασία από 14 έως 22 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα (15 έως 21 Απριλίου) ξεκινάει με βροχές και τοπικές καταιγίδες κυρίως στην ανατολική ηπειρωτική και νότια νησιωτική χώρα. Οι καιρικές αυτές συνθήκες θα διατηρηθούν μέχρι και την Τρίτη όπου αναμένεται σταδιακή βελτίωση του καιρού με εξασθένηση των ανέμων και μικρή άνοδο της θερμοκρασίας.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους αστρονόμους που σκέφτονται να εκδράμουν το ΠΣΚ, απόψε είναι η κατάλληλη νύχτα από ό,τι φαίνεται και όχι αύριο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ευχαριστούμε πολύ :cheesy:

 

Ευχαριστώ Άγγελε! Καλές εξορμήσεις. Ψάχνω να βρω κάποια παράμετρο σχετική με την διαύγεια και είμαι σε καλό δρόμο. Θα βοηθάει ακόμα περισσότερο στις παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Με τοπικές βροχές κυρίως στην ανατολική ηπειρωτική και νότια νησιωτική χώρα ξεκινάει η βδομάδα. Παρόμοιες καιρικά συνθήκες την Τρίτη με σταδιακή όμως βελτίωση μετά το μεσημέρι. Παροδικές μπόρες στην νότια νησιωτική χώρα την Τετάρτη. Τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στα ανατολικά και νότια ηπειρωτικά την Πέμπτη. Πιθανότητα παροδικών βροχών στην Κρήτη και τα Δωδεκάνησα την Παρασκευή. Καλές καιρικά συνθήκες το Σαββατοκύριακο με ηλιοφάνεια στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Δευτέρα 15-04-2013: Νεφώσεις με βροχές και τοπικές καταιγίδες στα Δωδεκάνησα (κυρίως στην Ρόδο) Στην υπόλοιπη χώρα θα υπάρχει ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στην ανατολική Πελοπόννησο, την δυτική Κρήτη και τις Κυκλάδες όπου ενδέχεται να σημειωθούν τοπικές βροχές. Σταδιακά και μετά το μεσημέρι νεφώσεις θα αναπτυχτούν στην προσήνεμη κεντρική Μακεδονία, την ανατολική Μακεδονία, την Θράκη και την ανατολική Στερεά και θα σημειωθούν βροχές μικρής διάρκειας ή τοπικές ψεκάδες. Καλές καιρικά συνθήκες στις υπόλοιπες περιοχές. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις ισχυροί έως πολύ ισχυροί, στο Ιόνιο από ΒΔ/ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε πτώση στα ανατολικά και βόρεια.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις οι οποίες αργά το μεσημέρι θα πυκνώσουν και ενδέχεται να σημειωθούν παροδικές βροχές κυρίως στα δυτικά του νομού. Άνεμοι αρχικά από Β διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΒΒΔ μέτριους και τοπικά στον νότιο Ευβοϊκό έως ισχυρούς και θερμοκρασία από 13 έως 19 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν και ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές κυρίως στα ανατολικά και νότια του νομού. Άνεμοι από ΒΔ διευθύνσεις ασθενείς με σταδιακή ενίσχυση σε μέτριους και θερμοκρασία από 11 έως 20 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Τρίτη 16-04-2013: Νεφώσεις με τοπικές βροχές στον Έβρο, το βόρειο Αιγαίο, την ανατολική Στερεά, τις Κυκλάδες και την Κρήτη.Τα φαινόμενα θα είναι κατά βάση ασθενή εκτός από την δυτική Κρήτη που αναμένονται πιο γενικευμένες βροχές. Ασθενείς χιονοπτώσεις θα σημειωθούν στα ορεινότερα τμήματα της Θράκης, του βόρειου Αιγαίου και της ανατολικής Στερεάς. Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις στις υπόλοιπες περιοχές οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν στην Ήπειρο, την δυτική Στερεά και την Πελοπόννησο και ενδέχεται να σημειωθούν τοπικές βροχές. Άνεμοι στο Αιγαίο από ΒΒΑ διευθύνσεις ισχυροί έως πολύ ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω πτώση στα βορειοανατολικά.

 

Αττική: Νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές. Πιθανότητα παροδικής χιονόπτωσης νωρίς το πρωί στην κορυφή της Πάρνηθας και του Κιθαιρώνα. Άνεμοι αρχικά από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και τοπικά στον νότιο Ευβοϊκό έως ισχυροί και θερμοκρασία από 12 έως 18 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Νεφώσεις με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις και πιθανότητα εκδήλωσης ασθενών βροχών ή τοπικών ψεκάδων τα ξημερώματα και νωρίς το πρωί. Βελτίωση του καιρού στην συνέχεια. Άνεμοι από ΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 09 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Τετάρτη 17-04-2013: Νεφώσεις στην Κρήτη με τοπικές βροχές στα πεδινά και χιονοπτώσεις στις ορεινότερες περιοχές. Στην υπόλοιπη χώρα θα υπάρχει ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στην ανατολική Στερεά όπου ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές ή τοπικές ψεκάδες. Αργά το απόγευμα νεφώσεις θα αναπτυχτούν στην κεντρική και νότια Πελοπόννησο και ενδέχεται να σημειωθούν τοπικές βροχές. Άνεμοι στο Αιγαίο από ΒΑ/ΒΒΑ διευθύνσεις ισχυροί έως πολύ ισχυροί, στο Ιόνιο από ΒΑ ασθενείς ασθενείς και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε χαμηλά για την εποχή επίπεδα στα ανατολικά.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα. Άνεμοι από Β διευθύνσεις μέτριοι με σταδιακή ενίσχυση σε ισχυρούς και θερμοκρασία από 12 έως 18 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις νωρίς το πρωί. Άνεμοι αρχικά από ΒΔ διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΔ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 10 έως 20 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Πέμπτη 18-04-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στην ανατολική Στερεά, την Πελοποννησο και την Κρήτη. Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις στην υπόλοιπη χώρα. Άνεμοι στο Αιγαίο από ΒΒΑ διευθύνσεις ισχυροί έως πολύ ισχυροί, στο Ιόνιο από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε χαμηλά για την εποχή επίπεδα στα ανατολικά και νότια.

 

Αττική: Νεφώσεις κατά περιόδους πυκνότερες. Άνεμοι από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροι και θερμοκρασία από 13 έως 17 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 10 έως 20 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Παρασκευή 19-04-2013: Νεφώσεις με τοπικές βροχές τα ξημερώματα στο Ιόνιο και την κεντρική Μακεδονία. Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις στις υπόλοιπες περιοχές πυκνότερες στην νότια Πελοπόννησο και την δυτική Κρήτη όπου ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές. Άνεμοι στο Αιγαίο από ΒΑ/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στο Ιόνιο από ΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία σε άνοδο στα δυτικά, σε χαμηλά όμως για την εποχή επίπεδα στα ανατολικά.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και τοπικά στον νότιο Ευβοϊκό έως ισχυροί και θερμοκρασία από 12 έως 18 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Νεφώσεις με τοπικές βροχές τα ξημερώματα. Βελτίωση στην συνέχεια. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 09 έως 20 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Σάββατο 20-04-2013: Αίθριος καιρός στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Άνεμοι από ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και τοπικα στο Αιγαίο έως ισχυροί με τάσεις εξασθένησης και θερμοκρασία σε άνοδο.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 11 έως 19 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 09 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή 21-04-2013: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Αργά το απόγευμα νεφώσεις θα αναπτυχθούν στα ηπειρωτικά τμήματα της βόρειας Ελλάδας με πιθανότητα να σημειωθούν παροδικές μπόρες κυρίως στην βορειοδυτική Πίνδο. Άνεμοι στο κεντρικό και βόρειο Αιγαίο από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι, στο νοτιοανατολικό Αιγαίο ΒΔ/ΒΒΔ μέτριοι έως ισχυροί και στο Ιόνιο από ΝΝΑ μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω άνοδο.

 

Αττική: Αίθριος καιρός.Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 12 έως 20 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 10 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

 

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα (22 έως 28 Απριλίου) ξεκινάει με καλές γενικά καιρικά συνθήκες και περαιτέρω άνοδο της θερμοκρασία. Από την Τρίτη όμως αναμένεται μεταβολή του καιρού με βροχές σε αρκετές περιοχές της χώρας οι οποίες θα διατηρηθούν μέχρι και το Σαββατοκύριακο.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στην ανατολική ηπειρωτική και νότια νησιωτική χώρα με πιθανότητα εκδήλωσης ασθενών τοπικών βροχών. Παρόμοιες καιρικά συνθήκες την Κυριακή με πρόσκαιρες βροχές το απόγευμα στα βόρεια ηπειρωτικά. Άνεμοι το Σάββατο στο Αιγαίο από ΒΒΔ διευθύνσεις ισχυροί και με τάσεις εξασθένησης την Κυριακή, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε σταδιακή άνοδο.

 

 

Πιο αναλυτικά:

 

Σάββατο 20-04-2013: Νεφώσεις κατά περιόδους αυξημένες στην Θράκη, το βόρειο Αιγαίο, τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα με πιθανότητα εκδήλωσης ασθενών τοπικών βροχών. Βελτίωση θα παρουσιάσει μετά το μεσημέρι ο καιρός στο βόρειο Αιγαίο, τις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα. Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις στην υπόλοιπη χώρα οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν στην Ήπειρο, την ανατολική Μακεδονία, την ανατολική Στερεά και την ανατολική Πελοπόννησο και ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές. Άνεμοι στο κεντρικό και βόρειο Αιγαίο από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις ισχυροί, στο νοτιοανατολικό Αιγαίο ΒΒΔ με την ίδια ένταση και στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή άνοδο.

 

Αττική: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις. Αργά το απόγευμα νεφώσεις θα αναπτυχτούν στο μεγαλύτερο τμήμα του νομού με μικρή πιθανότητα εκδήλωσης ασθενών βροχών. Άνεμοι αρχικά από ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, αργά το απόγευμα θα στραφούν σε ΝΝΑ ασθενείς έως μέτριους και θερμοκρασία από 11 έως 19 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις. Άνεμοι αρχικά από ΒΔ διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΔ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 10 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή 21-04-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στο βόρειο Αιγαίο και τις Κυκλάδες με πιθανότητα εκδήλωσης ασθενών βροχών. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις θα αναπτυχτούν στα βόρεια ηπειρωτικά ορεινά καθώς και στα ηπειρωτικά ορεινά της Πελοποννήσου με πιθανότητα εκδήλωσης τοπικών βροχών. Άνεμοι στο Αιγαίο από ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή περαιτέρω άνοδο.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι αρχικά από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΝΑ ασθενείς και θερμοκρασία από 12 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 10 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

 

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα (22 έως 28 Απριλίου) ξεκινάει με αρκετές βροχές στα δυτικά και βορειοδυτικά αλλά και περαιτέρω άνοδο της θερμοκρασίας. Μάλιστα στα τέλη της βδομάδας η θερμοκρασία θα ανέβει σε υψηλά επίπεδα στα νότια αγγίζοντας τοπικά τους 26 με 28 βαθμούς Κελσίου.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα,

 

Με καλές καιρικά συνθήκες ξεκινάει η βδομάδα αλλά και φαινόμενα αστάθειας της μεσημεριανές κυρίως ώρες στα δυτικά και βόρεια ηπειρωτικά ορεινά. Παρόμοιες καιρικά συνθήκες την Τρίτη και την Τετάρτη με την αστάθεια να περιορίζεται στα βορειοδυτικά ορεινά. Περαιτέρω βελτίωση θα παρουσιάσει ο καιρός την Πέμπτη και την Παρασκευή με ηλιοφάνεια στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Πρόσκαιρη επιδείνωση το Σάββατο στα δυτικά με βροχές και τοπικές καταιγίδες. Αίθριος καιρός την Κυριακή.

 

 

Πιο αναλυτικά:

 

Δευτέρα 22-04-2013: Νεφώσεις κατά περιόδους πυκνότερες στο Ιόνιο, την Ήπειρο, την δυτική Μακεδονία, την δυτική Στερεά και την δυτική Πελοπόννησο με πιθανότητα εκδήλωσης παροδικών βροχών. Αργά το απόγευμα δεν αποκλείεται να σημειωθούν και παροδικές καταιγίδες στα ηπειρωτικά ορεινά της Ηπείρου και την δυτικής Μακεδονίας. Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής κυρίως διαστρωμάτωσης στην υπόλοιπη χώρα. Αργά το απόγευμα νεφώσεις θα αναπτυχτούν στην Θράκη και σε τμήματα της ανατολικής Στερεάς και ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς τοπικές βροχές. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή άνοδο.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι αρχικά από ΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 14 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν. Άνεμοι από ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς με σταδιακή ενίσχυση σε μέτριους και θερμοκρασία από 11 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Τρίτη 23-04-2013: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις θα αναπτυχτούν στην ηπειρωτική χώρα και θα σημειωθούν τοπικές βροχές ή παροδικές μπόρες στην Ήπειρο και την δυτική Μακεδονία. Άνεμοι στο Ιόνιο από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς, στα υπόλοιπα πελάγη από ΒΑ/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω άνοδο.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις. Άνεμοι αρχικά από Β διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΒΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 14 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 12 έως 21 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Τετάρτη 24-04-2013: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Αργά το μεσημέρι οι νεφώσεις θα πυκνώσουν στην Ήπειρο και την δυτική Μακεδονία και θα σημειωθούν βροχές ή παροδικές μπόρες. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία σε περαιτέρω άνοδο και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα στα δυτικά όπου ενδέχεται να αγγίξει τοπικά τους 29 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις. Άνεμοι από Β διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 15 έως 22 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 13 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Πέμπτη 25-04-2013: Αίθριος καιρός στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από ΒΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω άνοδο και σε υψηλά επίπεδα στα δυτικά όπου τοπικά θα αγίξει τους 30 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 16 έως 24 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις. Άνεμοι από Ν διευθύνσεις ασθενείς με τάσεις ενίσχυσης σε μέτριους και θερμοκρασία από 14 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Παρασκευή 26-04-2013: Αίθριος καιρός στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης κυρίως στα δυτικά. Άνεμοι στο Ιόνιο από ΑΝΑ/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις έως μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω άνοδο και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα στα δυτικά όπου τοπικά θα αγγίξει τους 32 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι με τάσεις εξασθένησης μετά το μεσημέρι και θερμοκρασία από 17 έως 24 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα ανατολικά του νομού ενδέχεται να αγγίξει τοπικά και τους 26 βαθμούς Κελσίου.

 

Θεσσαλονίκη: Άιθριος καιρός. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς με τάσεις ενίσχυσης μετά το απόγευμα σε Ν μέτριους και θερμοκρασία από 15 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Σάββατο 27-04-2013: Νεφώσεις με τοπικές βροχές μετά το μεσημέρι στο Ιόνιο, την Ήπειρο και την δυτική Στερεά. Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις στην υπόλοιπη χώρα οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν στην κεντρική Μακεδονία, την Θεσσαλία και τα βορειότερα τμήματα της ανατολικής Στερεάς και θα σημειωθούν ασθενείς βροχές ή τοπικές ψεκάδες. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις μέτριοι και τοπικα στο νότιο Ιόνιο έως ισχυροί και θερμοκρασία σε μικρή πτώση ως προς τις μέγιστες τιμές αλλά σε υψηλά για την εποχή επίπεδα.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες αργά το βράδυ θα πυκνώσουν. Άνεμοι από ΝΑ/ΝΝΑ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία από 16 έως 24 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν και θα σημειωθούν ασθενείς βροχές ή τοπικές ψεκάδες. Άνεμοι από ΝΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 15 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή 28-04-2013: Νεφώσεις με τοπικές βροχές τα ξημερώματα στο νότιο Ιόνιο, την ανατολική Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά, τις Κυκλάδες και την βόρεια Κρήτη. Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις στις υπόλοιπες περιοχές οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν στο ανατολικό Αιγαίο και ενδέχεται να σημειωθούν παροδικές βροχές. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα.

 

Αττική: Νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές τα ξημερώματα. Βελτίωση θα παρουσιάσει ο καιρός από τις πρώτες πρωινές ώρες. Άνεμοι από ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 17 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 15 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

 

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα - Μεγάλη Βδομάδα - (29 Απριλίου έως 05 Μαίου) ξεκινάει με καλές γενικά καιρικά συνθήκες και υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία μεταβολή του καιρού αναμένεται από την Μεγάλη Πέμπτη με τοπικές βροχές κυρίως στα δυτικά (δυτική Κρήτη, δυτική Πελοπόννησο, Ιόνιο, δυτική Στερεά και Ήπειρο), ενίσχυση των ΔΝΔ ανέμων και μικρή πτωση της θερμοκρασίας. Το καιρικό αυτό σκηνικό ενδέχεται να διατηρηθεί μέχρι και την Κυριακή του Πάσχα με πιθανότητα πιο γενικευμένων βροχών το Μεγάλο Σάββατο σε αρκετές περιοχές της χώρας.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις το Σάββατο οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν στα βορειοδυτικά ηπειρωτικά ορεινά και ενδέχεται να σημειωθούν τοπικές βροχές ή παροδικές μπόρες. Παρόμοιες καιρικά συνθήκες την Κυριακή με παροδικά αυξημένες νεφώσεις υψηλής κυρίως διαστρωμάτωσης. Άνεμοι το Σάββατο στο Ιόνιο από ΝΝΑ διευθύνσεις έως μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, την Κυριακή θα στραφούν παντού σε Ν/ΝΝΑ και θερμοκρασία σε υψηλά για την εποχή επίπεδα.

 

 

Πιο αναλυτικά:

 

Σάββατο 27-04-2013: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας πυκνότερες στο Ιόνιο, την Ήπειρο, την δυτική Στερεά και την δυτική Πελοπόννησο. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις θα αναπτυχτούν στα ηπειρωτικά ορεινά της δυτικής Μακεδονίας και των ανατολικότερων τμημάτων της Ηπείρου και θα σημειωθούν τοπικές βροχές ή παροδικές μπόρες. Άνεμοι στο Ιόνιο από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε σε υψηλά για την εποχή επίπεδα. Τοπικά στα δυτικά θα αγγίξει τους 30 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης μετά το μεσημέρι. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 16 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης μετά το μεσημέρι. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 14 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή 28-04-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής κυρίως διαστρωμάτωσης στο μεγαλύτερο τμήμα της χωρας. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις θα αναπτυχτούν στην ανατολική Μακεδονία, την ανατολική Στερεά, την ανατολική Πελοπόννησο και την δυτική Κρήτη. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 16 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι αρχικά από Α/ΑΒΑ διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε Ν/ΝΝΑ ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 14 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

 

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα - Μεγάλη Βδομάδα - (29 Απριλίου έως 05 Μαΐου) ξεκινάει με καλές γενικά καιρικά συνθήκες και υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία το καιρικό αυτό σκηνικό θα διατηρηθεί μέχρι και την Μεγάλη Πέμπτη με περαιτέρω μάλιστα άνοδο της θερμοκρασίας η οποία στα δυτικά θα αγγίξει τοπικά και τους 33 βαθμούς Κελσίου. Μεταβολή του καιρού αναμένεται από το απόγευμα της Μεγάλης Πέμπτης και κυρίως την Μεγάλη Παρασκευή με αστάθεια στα ηπειρωτικά ορεινά και ενδεχομένως και στα ηπειρωτικά της βόρειας Ελλάδας. Σχετική βελτίωση θα παρουσιάσει ο καιρός το Μεγάλο Σάββατο με κατά τόπους πυκνότερες νεφώσεις και τοπική αστάθεια, συνθήκες οι οποίες θα διατηρηθούν και την Κυριακή του Πάσχα.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Με καλές καιρικά συνθήκες και υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες ξεκινάει η Μεγάλη Βδομάδα. Οι καιρικές αυτές συνθήκες θα διατηρηθούν μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη όπου τις απογευματινές ώρες αναμένεται αστάθεια στην βορειοδυτική ηπειρωτική και ενδεχομένως και στην νοτιοανατολική νησιωτική χώρα. Αστάθεια αναμένεται τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες της Μεγάλης Παρασκευής στα κεντρικά και βόρεια ηπειρωτικά. Καλές καιρικά συνθήκες το Μεγάλο Σάββατο στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας ενώ την Κυριακή του Πάσχα βροχές αναμένονται μετά το μεσημέρι σε αρκετές περιοχές της χώρας.

 

 

Πιο αναλυτικά:

 

Μ.Δευτέρα 29-04-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία σε μικρή άνοδο και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα. Τοπικά στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια ηπειρωτικά θα αγγίξει τους 32 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις νωρίς το πρωί. Άνεμοι αρχικά από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 16 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά προάστεια θα είναι 2 με 3 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από Ν διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 15 έως 28 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Μ.Τρίτη 30-04-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε υψηλά για την εποχή επιπεδά. Τοπικά στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια ηπειρωτικά θα αγγίξει τους 32 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από Β διευθύνσεις ασθενείς και τοπικά στον νότιο Ευβοϊκό έως μέτριοι και θερμοκρασία από 17 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά προάστεια θα είναι 2-3 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από Ν διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 16 έως 29 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Μ.Τετάρτη 01-05-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης πυκνότερες στην δυτική Ελλάδα. Αργά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχτούν στην Ήπειρο, την δυτική Μακεδονία και τα ηπειρωτικά τμήματα της κεντρικής Μακεδονίας όπου δεν αποκλείεται να σημειωθούν παροδικές μπόρες ή καταιγίδες. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω μικρή άνοδο και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα. Τοπικά στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια ηπειρωτικά θα αγγίξει τους 33 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν. Άνεμοι από Β διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 18 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά προάστεια θα είναι 2 με 3 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 16 έως 30 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Μ.Πέμπτη 02-05-2013: Αίθριος καιρός στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Σταδιακά και μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχτούν στην Ήπειρο και την δυτική Μακεδονία και θα σημειωθούν παροδικές μπόρες ή τοπικές καταιγίδες. Άνεμοι στο βόρειο Αιγαίο από ΒΑ διευθύνσεις μέτριοι, στα κεντρικό και νότιο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή πτώση, σε υψηλά όμως για την εποχή επίπεδα και τοπικά στα δυτικά ηπειρωτικά έως τους 32 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι και τοπικά στον νότιο Ευβοϊκό έως ισχυροί και θερμοκρασία από 18 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροβόρεια προάστεια θα είναι 1 με 2 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από Ν διευθύνσεις ασθενείς με τάσεις ενίσχυσης σε μέτριους και θερμοκρασία από 17 έως 28 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Μ.Παρασκευή 03-05-2013: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Αργά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα ανατυχτούν στα κεντρικά και βόρεια ηπειρωτικά και θα σημειωθούν παροδικές μπόρες. Άνεμοι στο βόρειο Αιγαίο από ΒΑ διευθύνσεις μέτριοι, στο κεντρικό και νότιο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητέ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή πτώση αλλά σε υψηλά για την εποχή επίπεδα όπου τοπικά στα δυτικά ηπειρωτικά θα αγγίξει τους 32 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία από 16 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροβόρεια προάστεια θα είναι 1 με 2 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς με τάσεις ενίσχυσης μετά το απόγευμα σε Ν μέτριους και θερμοκρασία από 15 έως 28 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Μ.Σάββατο 04-05-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Μετά το μεσημερί νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχτούν στα βόρεια ηπειρωτικά και θα σημειωθούν παροδικές μπόρες ή τοπικές καταιγίδες. Άνεμοι στο Αιγαίο από ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα.

 

Αττική: Αίθριος καιρός. Άνεμοι αρχικά από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΝΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 17 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχτούν στα γύρω ορεινά. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 16 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή του Πάσχα 05-05-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες σταδιακά θα πυκνώσουν στο Ιόνιο, την Ήπειρο, την δυτική Μακεδονία, τμήματα της κεντρικής Μακεδονίας και της Θεσσαλίας, την δυτική Στερεά, την Πελοπόννησο, την ανατολική Στερεά και την δυτική Κρήτη και αργά το μεσημέρι θα σημειωθούν βροχές ή παροδικές μπόρες. Αργά το απόγευμα βροχές θα σημειωθούν και στο βόρειο Αιγαίο, τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε μικρή πτώση.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν και ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές. Άνεμοι αρχικά από ΒΒΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν από ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 18 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά προάστεια θα είναι 1 με 2 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις. Αργά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχτούν στα γύρω ορεινά και ενδέχεται να σημειωθούν παροδικές μπόρες. Άνεμοι από ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 16 έως 28 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

Μετεώγραμμα νεφώσεων Κιθαιρώνα: http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=2735

Μετεώγραμμα νεφώσεων Αλεποχωρίου: http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=783

 

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα (06 έως 12 Μαίου) ξεκινάει με υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες αλλά και αρκετή αστάθεια στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια. Συμφωνα με τα τελευταία στοιχεία μεταβολή του καιρού με πτώση της θερμοκρασίας αναμένεται προς τα μέσα τις επόμενης βδομάδας.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις το Μεγάλο Σάββατο οι οποίες αργά τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες θα πυκνώσουν στα κεντρικά, ανατολικά και βόρεια ηπειρωτικά και ενδέχεται να σημειωθούν παροδικές μπόρες. Παρόμοιες καιρικά συνθήκες την Κυριακή του Πάσχα με αστάθεια μετά το μεσημέρι στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια. Άνεμοι το Σάββατο από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς. την Κυριακή θα στραφούν στο Αιγαίο σε Β/ΒΒΔ έως μέτριους και θερμοκρασία σε υψηλά για την εποχή επίπεδα.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Μ.Σάββατο 04-05-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχθούν στην Ήπειρο, την Μακεδονία, την Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά, την ανατολική Πελοπόννησο και το βόρειο Αιγαίο (κυρίως στην Σάμο) με πιθανότητα εκδήλωσης παροδικής μπόρας στα ηπειρωτικά ορεινά της δυτικής Μακεδονίας καθώς και σε τμήματα της κεντρικής Μακεδονίας και της Θεσσαλίας. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε υψηλά για την εποχή επίπεδα. Τοπικά στα κεντρικά και ανατολικά ηπειρωτικά έως τους 33 βαθμούς Κελσίου.

 

Αττική: Αίθριος καιρός με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης νωρίς το πρωί. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΝΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 18 έως 29 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά πράστια θα είναι 1 με 2 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχθούν στα γύρω ορεινά και αργά το βράδυ θα σημειωθούν παροδικές μπόρες. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 16 έως 29 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή του Πάσχα 05-05-2013: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις στο Ιόνιο και πιθανότητα εκδήλωσης τοπικών βροχών ή παροδικής μπόρας. Στην υπόλοιπη χώρα θα υπάρχει ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Σταδιακά όμως και μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχθούν στην Ήπειρο, την Μακεδονία, την Θράκη, την Θεσσαλία και τμήματα της ανατολικής Στερεάς και δεν αποκλείεται να σημειωθούν παροδικές μπόρες στα ηπειρωτικά ορεινά της δυτικής Μακεδονίας καθώς και σε τμήματα της κεντρικής Μακεδονίας και της Θράκης. Άνεμοι στο ΝΑ Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή και σε υψηλά επίπεδα.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης οι οποίες αργά το απόγευμα θα πυκνώσουν. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 19 έως 29 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά προάστια θα είναι 1 με 2 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Τοπικές βροχές νωρίς τα ξημερώματα. Αίθριος καιρός το πρωί. Σταδιακά όμως και μέχρι το μεσημέρι θα αναπτυχθούν νεφώσεις αστάθειας οι οποίες προς το βράδυ θα πυκνώσουν. Άνεμοι αρχικά από ΒΒΔ διευθύνσεις ασθενείς, σταδιακά θα στραφούν σε Ν με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 17έως 30 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

Μετεώγραμμα νεφώσεων Κιθαιρώνα: http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=2735

Μετεώγραμμα νεφώσεων Αλεποχωρίου: http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=783

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα (06 έως 12 Μαΐου) ξεκινάει με βροχές και τοπικές μπόρες στα νησιά του Ιονίου και την Ήπειρο ενώ εντονότερα θα είναι τα φαινόμενα στην Μακεδονία, την δυτική Θεσσαλία και την κεντρική Στερεά όπου θα εκδηλωθούν και παροδικές καταιγίδες. Νεφώσεις κατά περιόδους πυκνότερες στις υπόλοιπες περιοχές. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία περαιτέρω επιδείνωση του καιρού αναμένεται μεσοβδόμαδα με βροχές και τοπικές καταιγίδες στα δυτικά, κεντρικά και νότια ενώ η θερμοκρασία θα σημειώσει πτώση της τάξης των 8 έως 10 βαθμών Κελσίου.

 

Πηγή: YouWeather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλους,

 

αστάθεια Ανήμερα του Πάσχα στην βορειοανατολική Ελλάδα (Θράκη και ηπειρωτικότερα τμήματα της ανατολικής Μακεδονίας) ενώ αργά το βράδυ αστάθεια με τοπικές μπόρες φαίνεται και για την περιοχή της Φθιώτιδας και της Ευρυτανίας. Στις υπόλοιπες περιοχές ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης.

 

Να είστε όλοι καλά,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους. Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!

 

Με αστάθεια στα ηπειρωτικά ορεινά αλλά και υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες ξεκινάει η βδομάδα. Περαιτέρω επιδείνωση αναμένεται να παρουσιάσει ο καιρός μεσοβδόμαδα με βροχές και τοπικές καταιγίδες στο μεγαλύτερο τμήμα της δυτικής, κεντρικής και νότιας Ελλάδας. Βελτιώνεται ο καιρός την Πέμπτη και την Παρασκευή για να επιδεινωθεί εκ νέου το Σαββατοκύριακο με βροχές και τοπικές καταιγίδες στο μεγαλύτερο τμήμα της ηπειρωτικής Ελλάδας.

 

Πιο αναλυτικά:

 

Δευτέρα του Πάσχα 06-05-2013: Νεφώσεις αστάθειας με βροχές και τοπικές καταιγίδες στην δυτική Μακεδονία, τα ηπειρωτικά κυρίως τμήματα της κεντρικής και ανατολικής Μακεδονίας και την Θεσσαλία. Στην υπόλοιπη χώρα θα υπάρχει ηλιοφάνεια με νεφώσεις αστάθειας οι οποίες θα είναι πυκνότερες στο Ιόνιο, την Ήπειρο, την δυτική Στερεά, τα ηπειρωτικά τμήματα της ανατολικής Στερεάς και την Πελοπόννησο με πιθανότητα εκδήλωσης παροδικής μπόρας. Καλύτερες καιρικά συνθήκες στην ανατολική και νότια νησιωτική χώρα με κατά περιόδους αυξημένες νεφώσεις στην δυτική Κρήτη. Άνεμοι στο βόρειο Αιγαίο από ΒΑ/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι, στο κεντρικό και νοτιοανατολικό Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στο Ιόνιο από ΝΝΑ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία σε σταδιακή πτώση στην ανατολική Ελλάδα.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης νωρίς το πρωί. Αργά το απόγευμα θα αναπτυχθούν νεφώσεις αστάθειας στα βορειοδυτικά ορεινά. Άνεμοι από Β διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 20 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο). Στο Θριάσιο και τα κεντροδυτικά προάστια θα είναι 1 με 2 βαθμούς υψηλότερη.

 

Θεσσαλονίκη: Νεφώσεις αστάθειας οι οποίες σταδιακά θα πυκνώσουν και θα σημειωθούν τοπικές μπόρες ή παροδικές καταιγίδες. Βελτίωση θα παρουσιάσει ο καιρός μετά το μεσημέρι. Άνεμοι από ΝΑ/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 19 έως 28 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Τρίτη 07-05-2013: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις πυκνότερες στην ανατολική Στερεά και την δυτική Κρήτη όπου δεν αποκλείεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές ή τοπικές ψεκάδες. Στην υπόλοιπη χώρα θα υπάρχει ηλιοφάνεια με νεφώσεις αστάθειας οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν στο Ιόνιο, την Ήπειρο, την Θεσσαλία, την δυτική Στερεά, την Πελοπόννησο και το βόρειο Αιγαίο και θα εκδηλωθούν παροδικές μπόρες. Άνεμοι στο βόρειο Αιγαίο από ΒΑ/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στο κεντρικό και νοτιοανατολικό Αιγαίο από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και στο Ιόνιο από ΝΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε σταδιακή πτώση στα δυτικά και βόρεια.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες θα πυκνώσουν πριν το μεσημέρι και θα σημειωθούν βροχές και παροδικές μπόρες. Άνεμοι από Β διευθύνσεις ασθενείς και τοπικά στον νότιο Ευβοϊκό έως μέτριοι και θερμοκρασία από 18 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Αργά το μεσημέρι θα αναπτυχθούν και τοπικές νεφώσεις χαμηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 17 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Τετάρτη 08-05-2013: Νεφώσεις με βροχές και παροδικές μπόρες στο νότιο Ιόνιο, την δυτική Στερεά, την Πελοπόννησο, την ανατολική Στερεά και την Κρήτη. Στην υπόλοιπη χώρα θα υπάρχουν τοπικές νεφώσεις κατά περιόδους πυκνότερες στην Ήπειρο, την δυτική Μακεδονία και το βόρειο Αιγαίο (κυρίως στην Σάμο) όπου δεν αποκλείεται να σημειωθούν παροδικές βροχές ή τοπικές ψεκάδες. Άνεμοι στο βόρειο Αιγαίο από ΒΑ διευθύνσεις ισχυροί έως πολύ ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί και θερμοκρασία σε περαιτέρω πτώση στα δυτικά.

 

Αττική: Νεφώσεις υψηλής και χαμηλής διαστρωμάτωσης οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν και θα σημειωθούν τοπικές βροχές. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία από 18 έως 23 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Τοπικές νεφώσεις κατά περιόδους πυκνότερες. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 18 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Πέμπτη 09-05-2013: Νεφώσεις με τοπικές βροχές ή παροδικές μπόρες στην ανατολική Στερεά, την ανατολική Πελοπόννησο, τις Κυκλάδες, το ανατολικό Αιγαίο και την Κρήτη. Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής κυρίως διαστρωμάτωσης στην υπόλοιπη χώρα. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχθούν στο βόρειο Ιόνιο και τα Δωδεκάνησα. Άνεμοι στο Αιγαίο από Β/ΒΒΑ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί, στα υπόλοιπα πελάγη από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία σε περαιτέρω μικρή πτώση και σε κανονικά για την εποχή επίπεδα.

 

Αττική: Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως στα δυτικά και βόρεια του νομού. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία από 17 έως 23 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι από Ν διευθύνσεις ασθενείς με τάσεις ενίσχυσης σε μέτριους και θερμοκρασία από 15 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Παρασκευή 10-05-2013: Νεφώσεις αστάθειας νωρίς το πρωί στις Κυκλάδες. Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις στην υπόλοιπη χώρα οι οποίες σταδιακά θα πυκνώσουν στο Ιόνιο, την Ήπειρο και την δυτική Μακεδονία και θα σημειωθούν βροχές και παροδικές καταιγίδες. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι και τοπικά στο Αιγαίο έως ισχυροί και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με αραίες νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Άνεμοι αρχικά από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 16 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Αίθριος καιρός με αραιές νεφώσεις. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς με τάσεις ενίσχυσης μετά το απόγευμα σε ΝΝΑ μέτριους και θερμοκρασία από 14 έως 26 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Σάββατο 11-05-2013: Νεφώσεις αστάθειας στο μεγαλύτερο τμήμα της ηπειρωτικής χώρας με παροδικές μπόρες ή τοπικές καταιγίδες στο Ιόνιο, την Ήπειρο, την δυτική Στερεά, την Πελοπόννησο και την δυτική Κρήτη. Αργά το απόγευμα περαιτέρω επιδείνωση θα παρουσιάσει ο καιρός με τοπικές καταιγίδες να εκδηλώνονται στην ανατολική Μακεδονία, τις Κυκλάδες και την υπόλοιπη Κρήτη. Άνεμοι από μεταβλητές διευθύνσεις μέτριοι και θερμοκρασία χωρίς αξιόλογη μεταβολή.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις. Άνεμοι αρχικά από ΒΒΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΝΝΑ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 17 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις υψηλής διαστρωμάτωσης. Μετά το μεσημέρι νεφώσεις αστάθειας θα αναπτυχτούν στα γύρω ορεινά. Άνεμοι από Ν/ΝΝΑ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι και θερμοκρασία από 16 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Κυριακή 12-05-2013: Αστάθεια με παροδικές μπόρες και τοπικές καταιγίδες στο μεγαλύτερο τμήμα της δυτικής, κεντρικής και νότιας Ελλάδας. Ηλιοφάνεια με κατά περιόδους πυκνότερες νεφώσεις στις υπόλοιπες περιοχές. Άνεμοι από Β/ΒΒΔ διευθύνσεις μέτριοι έως ισχυροί και θερμοκρασία σε μικρή πτώση.

 

Αττική: Ηλιοφάνεια με τοπικές νεφώσεις οι οποίες μετά το μεσημέρι θα πυκνώσουν και ενδέχεται να σημειωθούν ασθενείς βροχές. Άνεμοι αρχικά από μεταβλητές διευθύνσεις ασθενείς και θερμοκρασία από 18 έως 25 βαθμούς Κελσίου (Αθήνα κέντρο).

 

Θεσσαλονίκη: Νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές αλλά και διαστήματα με βελτιωμένο καιρό. Άνεμοι αρχικά από ΒΔ διευθύνσεις ασθενείς έως μέτριοι, σταδιακά θα στραφούν σε ΔΝΔ με την ίδια ένταση και θερμοκρασία από 17 έως 27 βαθμούς Κελσίου (Θεσσαλονίκη κέντρο).

 

Προγνωστικός χάρτης Αττικής: http://www.youweather.com/weather.php?cid=16

Προγνωστικός χάρτης Θεσσαλονίκης: http://www.youweather.com/weather.php?cid=2058

Προγνωστικός χάρτης ελληνικών θαλασσών: http://www.youweather.com/weather.php?cid=154

Μετεώγραμμα νεφώσεων Κιθαιρώνα: http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=2735

Μετεώγραμμα νεφώσεων Αλεποχωρίου: http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=783

 

Επόμενη βδομάδα:

 

Η επόμενη βδομάδα (13 έως 19 Μαίου) ξεκινάει με κανονικές για την εποχή θερμοκρασίες και τοπικές βροχές. Το καιρικό αυτό σκηνικό θα διατηρηθεί μέχρι το Σαββατοκύριακο όπου αναμένεται σημαντική επιδείνωση του καιρού με βροχές και τοπικές καταιγίδες στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας.

 

Αναλυτική πρόγνωση:

http://www.youweather.com/article.php?locale=el-gr&id=78&cid=3157

 

Πηγή: Youweather.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημήτρη, επίσημε Μετεωρολόγε του φόρουμ :mrgreen: και Χρόνια πολλά!

 

Σε διαβάζω όποτε ποστάρεις για τον καιρό και το βρίσκω πολύ χρήσιμο που μας λες συγκεντρωμένα τι θα γίνει με τον καιρό.

 

Τι πράγμα είναι αυτό πάντως... ](*,) όποτε πλησιάζει η Νέα Σελήνη (10 Μαΐου αυτό το μήνα) ο καιρός να παθαίνει παράκρουση και να αρχίζει τα τρελά του (βροχές και συννεφιές μεγάλου υψομέτρου)!!

 

Όσο έχουμε Πανσέληνο και στα τέταρτα να είναι μια χαρά και εντελώς ανέφελος!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!! #-o #-o #-o ](*,) ](*,) ](*,)

 

Τι αμαρτίες πληρώνουμε ρε παιδιά;;; :cry: [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι γίνεται όντως δεν μπορεί ρε παιδιά να είναι σύμπτωση αυτό το πράγμα έχει γίνει πάρα πολλές φορές τι διάολο μια επιστημονική εξήγηση δεν υπάρχει :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης