Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..........................................
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α ευχαριστω δεν το ηξερα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω, ακομα δεν καταλαβα τι θελει να πει ο Κωστας .... 8-[

 

ούτε εγω :|

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω, ακομα δεν καταλαβα τι θελει να πει ο Κωστας .... 8-[

 

ούτε εγω :|

 

Ούτε αυτός :lol:

 

(γελάμε με την άδεια σου Κώστα βέβαια και πάντα καλοπροαίρετα)

 

Ας προσπαθήσω να το προσεγγίσω κάπως απλοϊκά.

 

Χρόνος είναι μια ιδιότητα που χρησιμοποιούμε για να μετρήσουμε μια μεταβολή, π.χ.

"το μπαλάκι πήγε από το σημείο Α στο σημείο Β σε χρόνο Τ".

Έτσι ορίζουμε ουσιαστικά τις "συντεταγμένες" του μπαλακίου και τη μεταβολή αυτών.

 

Ο χρόνος λοιπόν, προϋποθέτει κίνηση.

 

Μιας και ξεκινάς λοιπόν την αναζήτησή σου, ας είσαι ένας από τους νέους που θα έχουν στο μυαλό τους

ότι ο χρόνος δεν είναι παρά μια διάσταση που βοηθάει στο να καθορίσεις τις συντεταγμένες κάποιου

πράγματος σε σχέση με κάποιο άλλο και όχι κάτι αδιάβλητο και οριστικό.

 

Μπορεί σε λίγα χρόνια εσύ και άλλοι συνομήλικοι σου που θα σκέφτεστε out of the box,

να μας εκπλήξετε με κάποια ιδέα που θα μας πάει ένα βηματάκι παραπέρα στη κατανόηση του

σύμπαντος.

 

 

Υ.Γ. μην πάμε σε χάιζενμπεργκ και τέτοια, το παιδί παλεύει με τα βασικά, μην τον κάψουμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πειτε μου οτι ξερετε ακομη και τα πολυ δυσκολα στη θεωρια τα πιανω ευκολα, στα μαθηματικα χανω την μπαλα προς το παρον, αφηστε αυτο που εγραψα απλα διαβασα κατι και εγινε ενας παραξενος συνειρμος τωρα που το σκεφτηκα δεν ισχυει γιατι αν υπαρχει κινηση υπαρχει και χρονος :) ευχαριστω
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχα οκ περιμενω να μου πειτε ;)
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι ειπαμε ..... (επιμερισμος στις ερωτησεις !) .....

 

Δεν τα ειπαμε για μας.

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πως ξερεις γι αυτα απο δευτερα γυμνασιου μπραβοο ;)
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαιζενμπεργκ?? τι λεει ο τυπος αυτος
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παμε να υπολογισουμε (με ακριβεια) την θεση ενος υποατομικου σωματιδιου

θα χασουμε (σε ακριβεια) την μετρηση της ορμης του. Αν παμε να υπολογισουμε

την ορμη θα χασουμε σε ακριβεια την θεση του.

 

Αρχη Αβεβαιοτητας (του Χαϊζενμπεργκ)

 

Εχει σημασια, γιατι στην δικη μας κλιμακα, την ανθρωπινη,

μπορουμε με εξαιρετικα μεγαλη βεβαιοτητα να υπολογισουμε και τα δυο (ορμη και θεση).

Στην κβαντικη κλιμακα αυτο ειναι ανεφικτο.

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεχρι τωρα! ;) χαχα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη κατάσταση ηρεμίας ,αντιφάσκει με τη σχετικότητα.και με την αρχή της απροσδιοριστίας

 

Theo

 

Απολυτη ηρεμια, σιγουρα ΔΕΝ υπαρχει αλλα εξεταζεται διαφορετικα (στις περιπτωσεις που αναφερεις).

Στην μεν Σχετικοτητα, τα αδρανειακα και μη-αδρανειακα συστηματα τα εξεταζουμε μεσα απο την

φυση της Βαρυτητας. Στην δε Απροσδιοριστια του Heisenberg τις κβαντικες καταστασεις τις εξεταζουμε

σε υποατομικη κλιμακα και μεσα απο την φυση τριων διαφορετικων δυναμεων (Ηλεκτρομαγνητικη,

Ισχυρη και Ασθενη Πυρηνικη.)

 

Καποια στιγμη, και οι τεσσερεις δυναμεις θα ερμηνευθουν μεσα απο μια.

Ομως μεχρι τοτε ... η ηρεμια ειναι διαφορετικης ερμηνειας στην Σχετικοτητα και την Απροσδιοριστια.

 

 

(μ'αρεσει λιγο ο τροπος που τα συσχετιζεις .... τσαμπουκαλιδικος \:D/ )

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα διαφώνησω,δεν εννόησα ακριβώς αυτό αλλά μια ερώτηση εάν σύμφωνα με την αρχή της απροσδιοριστίας δεν μπορούμε να μετρήσουμε με ακρίβεια την θέση τους η την ταχύτητα τους όσο περισσότερο προσδιορίσουμε το ένα τόσο λιγότερο και το άλλο.Ετσι λοιπόν θα συνδεθεί ο μικρόκοσμος με τον μακρόκοσμο καθώς κάθε αντικείμενο μακροσκοπικης κλίμακας αποτελείται από έναν σχεδόν άπειρο αριθμό υπό ατομικών σωματιδίων έτσι εάν κάνουμε προβλέψεις για μια αλληλουχία σωματιδίων ίσως μπορέσουμε να ενώσουμε την σχετικότητα με την κβαντική και τα βαρυτικής κύματα θα μας βοηθήσουν .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο Αριστοτέλης έλεγε οτι οποιαδήποτε κίνηση στο τέλος ατονεί και παύει κι οτι οποιοδήποτε κινούμενο σώμα στο τέλος ηρεμεί. Ο Νεύτωνας έδειξε με τον πρώτο του νόμο οτι F=ma ,άρα αν δεν ασκείται κάποια δύναμη σε κάποιο σώμα, αυτό κρατά την ταχύτητα του σταθερή. Τα σωματίδια δέχονται δυνάμεις, είτε βαρυτικές (αν έχουν μάζα), είτε ηλεκτρομαγνητικές (αν είναι φορτισμένα). Επειδή όμως υπάρχουν παντού σωματίδια, οι αλληλεπιδράσεις είναι τόσες πολλές που αυτά συνέχεια κινούνται. Αν ένα σωματίδιο δεν κινείται επί της ουσίας δεν υπάρχει ή υπάρχει παντού (αρχή της αβεβαιότητας).

 

Αν υποθέσουμε οτι είμαστε 1 δις έτη φωτός μακριά από κάθε γαλαξία και πάμε να μελετήσουμε ένα κυβικό μέτρο χώρου στο κενό, θα δούμε οτι μόνο κενός δεν είναι. Από τον κενό χώρο ξεπηδά ακανόνιστα ένα ζεύγος σωματιδίου αντισωματιδίου κι έτσι επί της ουσίας δεν παραβιάζεται ποτέ η αρχή της αβεβαιότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που εννοώ ειναι ότι σύμφωνα με την αρχή της απροσδιοριστίας μπορούμε να δημιουργήσουμε ύλη (άρα και ενέργεια εκ του μηδενος) αρκεί η ενέργεια επι τον χρόνο να ειναι μικρότερη από την σταθερά του πλάνκ Et
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μιλησω με βαση τα οσα εχω δει και ακουσει η φυσικη που ξερω ακομα ειναι στην α λυκειου: Λοιπον εγω θεωρω οτ το big bang ειναι ακομα πολυ νωρις για να το καταλαβουμε και τα μαθηματικα πρεπει να προεχουν της φυσικης πιστευω η θεωρια των χορδων που θα δωσει λυσει σε πααρα πολλα θεματα ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχθει ακομα πιστευω οτι τυλαχιστον σε 20 χρονια θα εχουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα. αυτο που λετε δεν το εχω καταλαβει συμφωνα με το big bang ομως ξερουμε οτι τοτε ηταν το 0 δεν υπηρχε πριν η δεν γνωριζουμε ακομα μεχρι τα οσα γνωριζω υλη και ενεργεια διατηρειται σταθερη ουτε καταστρεφεται ουτε δημιουργειται αλλα αυτα τωρα ειναι πολυ αρχαρια
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτά αυτό που λέω εγώ ειναι ότι το Big Bang μπορεί να ισχύσει εάν μπορούμε να θεωρήσουμε κάποια στιγμή αρνητικό τον χρόνο τέλος πάντων όσο για την θεωρία των χορδών δεν μου φαίνεται ιδανική δεν εξηγεί πως δημιουργήθηκε ο κόσμος εισάγει 11 διαστάσεις και καθυστερεί το έργο των φυσικών για την δημιουργείς της ύλης απλώς λέει ότι με την σύγκρουση δυο σύμπαν των η την τομή τους γίνεται το Big Bang αλλά αυτά τα σύμπαντα πως δημιουργήθηκαν την λύση θα τη δώσει η σχετικότητα με την κβαντομηχανική
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι το θεμα ειναι οτιο κοσμος που χουμε δεν ειναι φτιαγμενος τρισδιαστατος οπως λεει και η θεωρια των υπερχορδων ( εισαγει και τα φερμιονια νομιζω) αλλα απο χορδες που μεταφερουν ενεργεια και καθως δωνουνται αλλαζει το ειδος της ενεργειας εαν πραγματικα ανακαλυψουν κατι τετοιο τοτε εχουν κανει εν τεραστιο βημα εγω πιστευω τωρα οτι πρεπει να ανακαλυφθει το τι ειναι σκοτεινει ενεργεια και υλη και το βαρυονιο
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης