Jump to content

Ραδιοαστρονομικές... ανησυχίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό στα πλαίσια μιάς αναζήτησης πηγών με θέμα την ραδιοαστρονομία (εντός και εκτός Astrovox) βρέθηκα μπροστά σε ορισμένες αντιφατικές απόψεις από ερασιτέχνες οι οποίες με μπέρδεψαν και θα ήθελα να "ξεκαθαριστούν".

 

Πρώτον και βασικότερον, μπορεί η κατασκευή ενός (ερασιτεχνικού πάντα) ραδιοτηλεσκοπίου να επιτευχθεί απο έναν ερασιτέχνη χωρίς τη γνώση ηλεκτρονικών και προγραμματισμού; Προσωπικά πιστεύω πως ναι, διότι γνωρίζοντας ακόμη και τα βασικότερα με τη βοήθεια διαφόρων άρθρων μπορεί να κατασκευάσει ένα αξιοπρεπές όργανο, να καταλάβει τη λειτουργία του και σιγά σιγά στην αναζήτηση περαιτέρω "συγκινήσεων" να αποκτήσει περισσότερες γνώσεις. Τι λέτε;

 

Δεύτερον μπορεί να ραδιοπαρατηρήσει :) κανείς μέσα απο τη πόλη; Υπάρχει κάποιου είδους συσκευή που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση του θορύβου; Γίνεται κάτι τέτοιο και υπολογιστικά;

 

Πως ακριβώς στοχεύει κανείς το κάτοπτρο του ραδιοτηλεσκοπίου; Θέλω να πω, εντάξει, το στρέφει προς τον στόχο, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος εστίασης; Ή λαμβάνω γενικά απο την περιοχή τριγύρω και μετά το καθαρίζω για να απομονωσω αυτό που θέλω;

 

Η καταγραφή του σήματος γίνεται μέσω της κάρτας ήχου του υπολογιστη. Μετά το σήμα αναλαμβάνει να απεικονίσει κάποιο πρόγραμμα. Αυτό παρουσιάζεται ως κυμματογραμμή. Υπάρχει άλλος τρόπος αποτύπωσης; (εκτός απο ήχο)

 

Αυτά, προς το παρών :mrgreen:

Ευχαριστώ πολύ

Κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πρώτον και βασικότερον, μπορεί η κατασκευή ενός (ερασιτεχνικού πάντα) ραδιοτηλεσκοπίου να επιτευχθεί απο έναν ερασιτέχνη χωρίς τη γνώση ηλεκτρονικών και προγραμματισμού; Προσωπικά πιστεύω πως ναι, διότι γνωρίζοντας ακόμη και τα βασικότερα με τη βοήθεια διαφόρων άρθρων μπορεί να κατασκευάσει ένα αξιοπρεπές όργανο, να καταλάβει τη λειτουργία του και σιγά σιγά στην αναζήτηση περαιτέρω "συγκινήσεων" να αποκτήσει περισσότερες γνώσεις. Τι λέτε;

 

Θέλει πολύ ψάξιμο και τουλάχιστον μια κατανόηση τι κάνει το κάθε πράγμα.Όπως αναφέρεις, αν ακολουθήσεις κάποιο τυφλοσούρτη δε χρειάζεται να ξέρεις τι είναι το καθέ πράγμα,αλλά έχω δει ότι βοηθάει πολύ!

 

Δεύτερον μπορεί να ραδιοπαρατηρήσει :) κανείς μέσα απο τη πόλη; Υπάρχει κάποιου είδους συσκευή που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση του θορύβου; Γίνεται κάτι τέτοιο και υπολογιστικά;

 

Υπάρχουν και φίλτρα για να κόβουν συχνότητες και κάποια από αυτά ενισχύουν και το σήμα.

Πως ακριβώς στοχεύει κανείς το κάτοπτρο του ραδιοτηλεσκοπίου; Θέλω να πω, εντάξει, το στρέφει προς τον στόχο, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος εστίασης; Ή λαμβάνω γενικά απο την περιοχή τριγύρω και μετά το καθαρίζω για να απομονωσω αυτό που θέλω;

Συνεχίζουμε να μιλάμε για κάτοπτρο.Άρα έχει κι αυτό σημείο εστιάσης.Μία φορά εστιάζεις τοποθετώντας το feeder στην εστία του κατόπτρου.

 

Η καταγραφή του σήματος γίνεται μέσω της κάρτας ήχου του υπολογιστη. Μετά το σήμα αναλαμβάνει να απεικονίσει κάποιο πρόγραμμα. Αυτό παρουσιάζεται ως κυμματογραμμή. Υπάρχει άλλος τρόπος αποτύπωσης; (εκτός απο ήχο)

 

Μετρώνατς τα βολτ.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και φίλτρα για να κόβουν συχνότητες και κάποια από αυτά ενισχύουν και το σήμα.

Πως λέγονται αυτά τα φίλτρα; Με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου πχ γίνεται τίποτα;

 

 

Μετρώνατς τα βολτ.

Δηλαδή; Που θα μπορούσα να βρώ περισσότερα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και φίλτρα για να κόβουν συχνότητες και κάποια από αυτά ενισχύουν και το σήμα.

Πως λέγονται αυτά τα φίλτρα; Με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου πχ γίνεται τίποτα;

 

 

Μετρώνατς τα βολτ.

Δηλαδή; Που θα μπορούσα να βρώ περισσότερα;

 

Δεν ξέρω τίποτα από αυτά, αλλά αν φτιάξεις ένα, με ενδιαφέρει πολύ! Να μας πεις τα αποτελέσματα!

 

Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, φτιάξε και ένα παρατηρητήριο ακτίνων Γάμμα :) Πλάκα κάνω φυσικά. Το λέω γιατί μερικοί δεν το καταλαβαίνουν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ασχοληθεί με Software Defined Radio.( και δεν είμαι πολύ καλός με τα ηλεκτρονικά)

 

Μέσω υπολογιστεί μπορείς να πειράξεις το εύρος που θα καταγράφει ο υπολογιστής.

 

Αυτό με τα βολτ είναι πιο παλιά τεχνική.Στην ουσία καταγράφεις τις αλλάγες στα βολτ που φθάνουν στο satellite finder.

 

Χοντρικά μπορείς να πάρεις μια ίδεα εδώ.

 

http://www.ncra.tifr.res.in/rpl/Pages/affordable-small-radio-telescope/asrt.pdf

 

Στον Ελικώνα μία από τις παρουσιάσεις του Αριστείδη Βούλγαρη ήταν σχετικά με Ραδιοαστρονομία.

Έχει τροποποιήσει το ραδιοτηλεσκόπιο του A.Π.Θ. και πιστεύω πως σύντομα θα μας δείξει αποτελέσματα.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα απλό ραδιοτηλεσκόπιο, με βάση αυτά:

http://www.nastro.org.uk/how-to-build-a-radio-telescope.html

http://www.scienceinschool.org/2012/issue23/telescope/greek

http://www.arrl.org/files/file/ETP/Radio%20Astronomy/Build%20a%20Homebrew%20Radio%20Telescope-QST-0609.pdf

και αρκετά άλλα, άν θέλει κάποιος παραπάνω πηγές ας μου πει

 

Όταν αρχίσω θα σας ενημερώσω. Καλά αποτελέσματα Αλέξανδρε με το τηλεσκόπιο του ΑΠΘ =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά :D

Κι εκείνο που είχε φέρει μαζί του είναι ιδανικό για Ηλιακές παρατηρήσεις.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ένα φτηνό δορυφ. πιάτο 120mm περίπου ; Το πιο φτηνό που βρήκα ήταν 40€

Ευχαριστώ 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω να σου πω αλλά καλύτερα να ψάξεις για κάτοπτρο με κεντρική εστία κι όχι offset.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν σε τέτοια μεγέθη; Νομίζω είναι πιο δαδεδομένα σε μεγαλυτερα. Το θέμα με το offset είναι η στόχευση λόγω απόκλισης ε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι!

 

Κι εκείνο που έφερε ο Αριστείδης είναι 1,2 μέτρα με κεντρική εστία.

Κι αυτό που έχει ο Γιώργος Μιχαήλ στη Σκόπελο είναι κεντρικής εστίας.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ παραβολικού και εκτός άξονα δορυφορικού πιάτου;

Επίσης τι σημαίνουν οι "μπάντες" ( πχ KU, C Band); Κάπου διάβασα πως ένα παραβολικό πιάνει C ενώ ένα offset KU.

Ευχαριστώ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω έχει να κάνει με τι σε βολεύει κατασκευαστικά.Επίσης λένε ότι τα offset έχουν κάποια προτερήματα όπως μικρότερη διάθλαση.

 

 

Οι μπάντες είναι μέρη του ραδιοφωνικού φάσματος.

 

http://electronicdesign.com/site-files/electronicdesign.com/files/archive/electronicdesign.com/content/content/73611/73611_table01.gif

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εκείνο που έφερε ο Αριστείδης είναι 1,2 μέτρα με κεντρική εστία.

Κι αυτό που έχει ο Γιώργος Μιχαήλ στη Σκόπελο είναι κεντρικής εστίας.

 

Αφού το παραβολικό λαμβάνει και θορυβο απο το έδαφος, ενώ το εκτός εστίας όχι γιατί έχει επιλεχθεί απο αρκετούς για αυτή τη χρήση;

Η αλλαγή της απολαβής σε ένα offset, όταν αλλάζει προσανατολισμό επειρεάζει την κατασκευή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αφού το παραβολικό λαμβάνει και θορυβο απο το έδαφος, ενώ το εκτός εστίας όχι γιατί έχει επιλεχθεί απο αρκετούς για αυτή τη χρήση;

 

Και τα 2 είναι παραβολικά.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_antenna#Types

 

 

Η αλλαγή της απολαβής σε ένα offset, όταν αλλάζει προσανατολισμό επειρεάζει την κατασκευή;

 

Νομίζω το gain της κεραίας έχει να κάνει με πώς τη κατασκευάζεις.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, αυτό είναι ένα πολύ ωραίο βιβλίο!

 

 

http://www.planitario.gr/catalog-publications/eisagwgh-sth-radioastronomia.html

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, αυτό είναι ένα πολύ ωραίο βιβλίο!

 

 

http://www.planitario.gr/catalog-publications/eisagwgh-sth-radioastronomia.html

 

Μία ερώτηση: Επειδή άρχισε να με ενδιαφέρει, με 200 ευρώ τι επιπέδου ραδιοτηλεσκόπιο μπορώ να περιμένω να φτιάξω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου το ακριβότερο κομμάτι του εξοπλισμού είναι το πιάτο (αν θες μεγάλο) οπότε πρακτικά τα χρήματα δεν είναι ο κατάλληλος γνώμονας για την ποιότητα της κατασκευής. Επίσης παρατηρώ ένα χάσμα στις τιμές των πιάτων, απο μία διάμετρο και μετά, οι τιμές κυριολεκτικά εκτοξεύονται.

 

Έχω αρχίσει να μαζεύω υλικά μετά απο πολύ διάβασμα. Όταν τα συγκεντρώσω όλα θα ανεβάσω πληροφορίες για τη διαδικασία κατασκευής και το κόστος. Μία συμβουλή, διάβασε όσο περισσότερο μπορείς, όσες περισσότερες πληροφορίες και γνώση έχεις τόσο πιο ευκολή θα είναι η διαδικασία. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, αυτό είναι ένα πολύ ωραίο βιβλίο!

 

 

http://www.planitario.gr/catalog-publications/eisagwgh-sth-radioastronomia.html

 

Μία ερώτηση: Επειδή άρχισε να με ενδιαφέρει, με 200 ευρώ τι επιπέδου ραδιοτηλεσκόπιο μπορώ να περιμένω να φτιάξω;

 

Δε ξέρω,αλλά έχε υπόψιν σου και τη στήριξη

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω,αλλά έχε υπόψιν σου και τη στήριξη

 

Η λύση με την lazy susan δεν αρκεί;

Κάπου είδα κάποιον να το έχει τοποθετήσει πάνω σε τρίποδα κάτι που απαιτεί αυτονόητα τρίποδα που να σηκώνει πολλά, πολλά κιλά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι στόχους θα παρατηρείς;

 

Στον Ελικώνα το ραδιοτηλεσκόπιο ήταν πάνω σε μια HEQ5.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω ότι γύρω στα 350€ βρίσκεις σύστημα: κάτοπτρο, lnb ενισχυτή,σύστημα προσαρμογής του κατόπτρου σε ισημερινή στήριξη.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως με τον εξοπλισμό μου μπορώ να παρατηρώ Ηλιο και Δια. Τί άλλο θα μπορούσα;

 

Ισημερινή δεν έχω και νομίζω πως μόνο για το κατοπτρο δεν αξιζει να πάρω :lol:

Το δίπολο/ κρεραία yankee είναι καλύτερο για αυτους τους στόχους ; Τι άλλο μπορώ να παρατηρήσω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης