Jump to content

Για Κιθαιρώνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Δευτέρα 20-10-2014 και την Τρίτη 21-10 θα είμαι Κιθαιρώνα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επέστρεψα χθες. Στο χειμωνιάτικο σημείο δεν γίνεται πια να πάει κάποιος εκτός κι αν έχει τζιπ. Διότι δεν γίνεται ούτε να κατέβει ούτε να ανέβει τη μικρή κατηφόρα από την άσφαλτο στο χωματόδρομο. Με κάποιο τρόπο πρέπει να παρακαλέσουμε το δήμο να ρίξει μισή βαρέλα τσιμέντο.

Κατασκήνωσα στό πέταλο έξω από το καταφύγιο. Άν εξαιρέσουμε τον αέρα πού με δυσκόλεψε στην αστροφωτογράφιση, απόλαυσα έναν ουρανό σπάνιας διαύγειας και το βράδυ δευτέρας - Τρίτης με λίγη στίλβη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος Γιάννη, λυπαμαι που δεν μπόρεσα να ανέβω.

Για το πρόβλημα του "σκαλοπατιού" ίσως δεν πηγαίνει και ο τσοπάνος πλέον στο κονάκι του, τον δήμο δεν τον ενδιαφέρει.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
θα ειναι κανεις για παρατηρηση στον κιθαιρωνα στης μερες του Πασχα, θα ερθω μεγαλη παρασκευη μεχρι ην τριτη στον Αγιο Νεκταριο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Όποιος ανέβει να μας πει και για το νεροφάγωμα εκεί που τελειώνει το τσιμέντο. Με συμβατικό αυτοκίνητο, κατεβαίνει με τη μία ρόδα στον αέρα και στο ανέβα, χρειάζεται εμπειρία και σημάδι στο πού θα πατήσουν οι τροχοί με ακρίβεια εκατοστού. Μιλώ εκ πείρας.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δουλεύω.

Πέρυσι πάντως δεν γινόταν να κατέβεις. Αν πάει κάποιος να μας πει αν το φτιάξανε κάπως.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει καλύτερο μέρος πιο προσβάσιμο απο Κιθαιρώνα που είμαι μέσα για Παρασκευή ή Σάββατο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατέβεις προς Σούνιο είμαι μέσα μετά τις μία το βραδύ διότι σχολάω από την δουλειά στις 12 και μπορώ μετά να έρθω να σας βρω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πηγαίνοντας στο δόξη και τιμή πανηγύρι της Μεταμόρφωσης στα Βίλια, πέρασα μια βόλτα από τον Άγιο Νεκτάριο και ορίστε.

Ανεβαίνοντας πατά η δεξιά ρόδα στις πέτρες, η αριστερή πιάνει αέρα. Το δικό μου περνάει, το ίδιο και τα 4x4, τα σεντάν και σούπερ μίνι δύσκολα έως καθόλου.

photo1-1.thumb.jpg.60152e9296210353604136848cae24eb.jpg

photo2-1.thumb.jpg.f273a56b829d7beeb23e8466401e9863.jpg

photo4.thumb.jpg.581ca233a564a69bf4e3fc57bcd8be13.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα με το Matiz μάλλον χλωμό το βλέπω. (Δεν φτιάξανε τίποτα από πέρυσι)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιάννη, λίγες πέτρες έριξαν κάποιοι για να ανέβουν και όλες προς τα δεξιά. Το κατέβασμα είναι εύκολο, η επιστροφή είναι η δύσκολη. Αν πάει κάποιος τελείως δεξιά ώστε η αριστερή ρόδα να πατήσει στις πέτρες, τότε γίνεται, αλλά ένα μικρό αυτοκίνητο ίσως ζοριστεί πολύ.

Μπορούμε όμως να πάμε για Περσίδες, να αφήσουμε τα αυτοκίνητα στο πλάτωμα μετά το τρίτο γεφυράκι και να κατέβουμε με τα πόδια. Τι λέτε; μόνο μάτια και κιάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία ιδέα. Να πάτε όμως κορυφή. (Εγώ σχολάω 12 το βράδυ και δουλεύω Σαρωνίδα Επομένως ...) Η κορυφή του Κιθαιρώνα προσφέρει ένα τεράστιο ορίζοντα που κόβει την ανάσα. Προσοχή κορυφή λέω, κι όχι το πλάτωμα που κάνει η άσφαλτος στο εγκαταλελειμμένο στρατόπεδο. Από εκεί είναι περί τα 200 μέτρα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως γίνεται να κάνετε και κανονική αυτοπαρατήρηση με όλο τον εξοπλισμό και στο πέταλο του δρόμου στο καταφύγιο του ΕΟΣ (Τα δύο τελευταία χρόνια εκεί βάζω την σκηνή μου, και η φωτογραφεία που με βλέπεται από εκεί είναι) και στο πλάτωμα του δρόμου στο στρατόπεδο. Να αποφύγετε μόνο το Σαββατοκύριακο διότι έρχονται αρκετά αυτοκίνητα και θα σας στραβώνουν με τα φώτα τους. Καθημερινές σπάνια θα ανέβει κάποιος εκτός από εσάς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Κυριακή 7/8/16 πήγα στον κιθαιρώνα. Με το suzuki swift δυσκολεύτηκα πολύ στο ανέβασμα.. εκεί στο σκαλοπάτι. Θα πάω πάλι χωρίς τηλεσκόπιο στις 12/8/16 για τις περσίδες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης