Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πρώτη "γνωριμία" από την ταράτσα,στην Αθήνα με την αρχική μου παρατήρηση τον αστέρας β Κύκνου που είναι ωραίος διπλός αστέρας,

Αυτός αποτελείται από έναν γαλάζιο γίγαντα μ΄ ένα μικρότερο συνοδό,γνωστός με το όνομα Αλμπιρέο, όπου και σηματοδοτεί τη κεφαλή του αστερισμού.Όλα αυτά από το τηλεσκόπιο SkyWatcher Truss 130

Ήταν όλα πολύ όμορφα..αν και μακριά χρησιμοποίησα το φακό 25mm wide angle

 

Φιλικά Κωνσταντίνος!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Κωνσταντίνε, μου αρέσει που έχεις αυτήν την 1η σπίθα που κάποτε είχαμε όλοι...διατήρησέ την!

 

Στόχευσε και το Μ42, το μεγάλο νεφέλωμα του Ωρίωνα...αν μένεις έξω μετά τις 12 αυτόν τον καιρό θα το δεις καλά...όσο πάει θα βγαίνει και πιο νωρίς. Θα σε εντυπωσιάσει ακόμη και με το "μικρό" μας κανονάκι... :cheesy:

 

Κάτω από την ζώνη και τον Alnilam, το κεντρικό της αστέρι...θα το δεις, έχει συστάδα αστέρων γύρω του που φαίνεται με γυμνό μάτι και μέσα από την Αθήνα, εύκολα...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Κωνσταντίνε, μου αρέσει που έχεις αυτήν την 1η σπίθα που κάποτε είχαμε όλοι...διατήρησέ την!

 

Στόχευσε και το Μ42, το μεγάλο νεφέλωμα του Ωρίωνα...αν μένεις έξω μετά τις 12 αυτόν τον καιρό θα το δεις καλά...όσο πάει θα βγαίνει και πιο νωρίς. Θα σε εντυπωσιάσει ακόμη και με το "μικρό" μας κανονάκι... :cheesy:

 

Κάτω από την ζώνη και τον Alnilam, το κεντρικό της αστέρι...θα το δεις, έχει συστάδα αστέρων γύρω του που φαίνεται με γυμνό μάτι και μέσα από την Αθήνα, εύκολα...

 

Σε ευχαριστώ Τάσο.! θα το επιχειρήσω αύριο βράδυ.

Πρέπει να κάνω Collimate δεν καταλαβαίνω αν χρειάζεται αλλά το δευτερεύον κάτοπτρο μου ξεβιδώθηκε χτες το βράδυ και το έσφιξα έτσι τυχαία,οπότε θέλει λογίκα 99% ευθυγράμμιση και δεν ξέρω.! :(

άλλα θα προσπαθήσω για το Μ42 να το βρώ..:)

Υ Γ. Σκέφτομαι για αγορά ενός barlow χ2 ή χ3 ?

ποιον να αγοράσω ? άλλα να μου μείνει για το ένα καλύτερο τηλεσκόπιο 12 ιντσών η 14 ιντσών μελλοντικά

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για barlow επέλεξε καλύτερα 2x, αν και στο μικρό έχω σκεφτεί πολλές φορές πως θα έκανε και ένας 3x. Σίγουρα ο 2x είναι πιο χρησιμοποιήσιμος και αργότερα αν έχεις μεγαλύτερο όργανο, δεν θα παράγει γκάμα μεγεθύνσεων εκτός ορίων, πράγμα που συμβαίνει συνήθως με τον 3x.

 

Ποτέ δεν πάει χαμένος ένας barlow, εγω επέλεξα τον Televue 2x και δεν έχασα πάντως. Υπάρχουν κι άλλοι, (Ultima κλπ.) αλλά αυτός είναι εγγυημένα καλός.

 

Ψάξε παλαιότερα νήματα να δεις τι άλλο προτείνουν σε ανάλογες περιπτώσεις.

 

Ευθυγράμμιση θα θέλει σίγουρα. Οι 3 βίδες πρέπει να είναι σφικτές αλλά όχι και κάργα! Μην πειράξεις την κεντρική σταυρόβιδα μόνο γιατί είσαι στην αρχή και είναι κάπως βαθιά νερά να μπλέξεις με τοποθέτηση δευτερεύοντος ως προς το ύψος του, ειδικά σε αυτό το τηλεσκόπιο. Θα παίξεις μόνο με το tilt, την κλίση του που επηρεάζουν οι 3 βίδες.

 

Κάποιο όργανο ευθυγράμμισης έχεις; Διάβασε νήματα και για το φιλμοκαπάκι ευθυγράμμισης για να μην μπεις από τώρα σε έξοδα για καλά εργαλεία...δεν έχει τελειωμό το θέμα του εξοπλισμού.

 

Επίσης καλό θα είναι να φύγουν οι ακέφαλες άλλεν βίδες και να βάλεις χειρόβιδες για να τις χειρίζεσαι πιο εύκολα και χωρίς κατσαβίδια άλλεν και κλειδιά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για barlow επέλεξε καλύτερα 2x, αν και στο μικρό έχω σκεφτεί πολλές φορές πως θα έκανε και ένας 3x. Σίγουρα ο 2x είναι πιο χρησιμοποιήσιμος και αργότερα αν έχεις μεγαλύτερο όργανο, δεν θα παράγει γκάμα μεγεθύνσεων εκτός ορίων, πράγμα που συμβαίνει συνήθως με τον 3x.

 

Ποτέ δεν πάει χαμένος ένας barlow, εγω επέλεξα τον Televue 2x και δεν έχασα πάντως. Υπάρχουν κι άλλοι, (Ultima κλπ.) αλλά αυτός είναι εγγυημένα καλός.

 

Ψάξε παλαιότερα νήματα να δεις τι άλλο προτείνουν σε ανάλογες περιπτώσεις.

 

Ευθυγράμμιση θα θέλει σίγουρα. Οι 3 βίδες πρέπει να είναι σφικτές αλλά όχι και κάργα! Μην πειράξεις την κεντρική σταυρόβιδα μόνο γιατί είσαι στην αρχή και είναι κάπως βαθιά νερά να μπλέξεις με τοποθέτηση δευτερεύοντος ως προς το ύψος του, ειδικά σε αυτό το τηλεσκόπιο. Θα παίξεις μόνο με το tilt, την κλίση του που επηρεάζουν οι 3 βίδες.

 

Κάποιο όργανο ευθυγράμμισης έχεις; Διάβασε νήματα και για το φιλμοκαπάκι ευθυγράμμισης για να μην μπεις από τώρα σε έξοδα για καλά εργαλεία...δεν έχει τελειωμό το θέμα του εξοπλισμού.

 

Επίσης καλό θα είναι να φύγουν οι ακέφαλες άλλεν βίδες και να βάλεις χειρόβιδες για να τις χειρίζεσαι πιο εύκολα και χωρίς κατσαβίδια άλλεν και κλειδιά.

 

 

Καλησπέρα Τάσο,εχτές ξεβιδώθηκε η κεντρική βίδα του δευτερεύον κατόπτρου και την βίδωσα έτσι τυχαία αυτή που έχει ένα παξιμάδι επάνω στην βάση του τηλεσκοπίου..δεν ξέρω που να το πάω για ένα γενικό έλεγχο στο πλανητάριο στην Αθηνα (πανεπιστημίου 40) δηλαδή για κάποια ευθυγράμμιση που θα χρειάζεται σίγουρα...

ευχαριστώ για της πληροφορίες φίλε μου.!!

ΥΓ-1 Το έχεις επάνω σε τραπεζάκι όταν κάνεις παρατήρηση ?

ΥΓ-2 Έχεις κάποιο να μου προτείνεις και κάποιο ειδικό καρεκλάκι ?

Το έχω δει και ρυθμίζεται καθ'ύψος για τα τηλεσκόπια είναι ξύλινο σαν κατασκεύη.!

καλό μεσημέρι..!!

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού συνέβη κάτι τέτοιο και επειδή είναι κάπως δύσκολο να μπλεχτείς με την κεντρική βίδα από τόσο νωρίς, θα πρότεινα και εγώ να το πας στο Πλανητάριο. Μόνο που η διεύθυνση είναι Πανεπιστημίου 56, 2ος όροφος και όχι 40!

 

Ναι το έχω σε τραπεζάκι κάμπινγκ που στήνω στο μπαλκόνι.

 

Το καρεκλάκι που έχουμε πάρει γύρω στα 4-5 άτομα εδώ μέσα και θεωρούμε πως είναι μακράν το καλύτερο και επένδυση για μια ζωή...είναι το παρακάτω από το Colorado των ΗΠΑ.

 

http://www.buyastrostuff.com/store/Metal-astro-chair-frame-page.htm

 

Δεν είναι ξύλινο (ευτυχώς), ρυθμίζεται όπου θες εσύ και όχι αυτό, με τις χαζές διαβαθμίσεις που βάζουν σε άλλα και έχει βάρος μόλις 4,5 κιλά, έχει ανταλλακτικά αν χρειαστείς και υποπόδιο να στηρίζεις τα πόδια σου. Δεν θα χάσεις με αυτό...seiko και made in Japan. Αν έχει σημασία για ένα καρεκλάκι..

 

Είναι για όλα τα τηλεσκόπια που μπορείς να κάνεις καθιστή παρατήρηση, όχι φυσικά για 16" !! Εκεί και πέρα αποκλειστικά όρθιος.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mηπως υπαρχει κατι για αγορα απο την Ελλαδα;;;Γιατι τωρα να πληρωσεις τα τριπλασια για μεταφορικα απο την Αμερικη;;;Δεν αξιζει :wink:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού συνέβη κάτι τέτοιο και επειδή είναι κάπως δύσκολο να μπλεχτείς με την κεντρική βίδα από τόσο νωρίς, θα πρότεινα και εγώ να το πας στο Πλανητάριο. Μόνο που η διεύθυνση είναι Πανεπιστημίου 56, 2ος όροφος και όχι 40!

 

Ναι το έχω σε τραπεζάκι κάμπινγκ που στήνω στο μπαλκόνι.

 

Το καρεκλάκι που έχουμε πάρει γύρω στα 4-5 άτομα εδώ μέσα και θεωρούμε πως είναι μακράν το καλύτερο και επένδυση για μια ζωή...είναι το παρακάτω από το Colorado των ΗΠΑ.

 

http://www.buyastrostuff.com/store/Metal-astro-chair-frame-page.htm

 

Δεν είναι ξύλινο (ευτυχώς), ρυθμίζεται όπου θες εσύ και όχι αυτό, με τις χαζές διαβαθμίσεις που βάζουν σε άλλα και έχει βάρος μόλις 4,5 κιλά, έχει ανταλλακτικά αν χρειαστείς και υποπόδιο να στηρίζεις τα πόδια σου. Δεν θα χάσεις με αυτό...seiko και made in Japan. Αν έχει σημασία για ένα καρεκλάκι..

 

Είναι για όλα τα τηλεσκόπια που μπορείς να κάνεις καθιστή παρατήρηση, όχ φυσικά για 16" !! Εκεί και πέρα αποκλειστικά όρθιος.

 

¨Εγινε τάσο.!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το τραπεζάκι !

¨Οσο για το άστρο-καρεκλάκι είναι πάρα πολλά για 160 Ε με μεταφορικά να δώσω .Ίσως βρω κάτι από αθήνα παρόμοιο .!

 

 

 

Φιλικά Κωνσταντιίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά...χαλαρώστε...είμαστε κάποιοι που το έχουμε διυλίσει το θέμα με τον εξοπλισμό και δεν μιλάω για μένα αποκλειστικά! :cheesy:

 

Αξίζει και καρααξίζει να δώσετε 115 δολλάρια + 70 μεταφορικά = 185 δολλάρια = 146 ΕΥΡΩ ΤΕΛΙΚΗ. Θα σας βάλει δηλωμένη αξία 40 αυτός...

 

Αυτό με σημερινή ισοτιμία, όταν το πήραμε εμείς έβγαινε 126 ευρώ..

 

Οι άλλες επιλογές είναι υποδεέστερες και στα ίδια ή/και περισσότερα χρήματα!

 

Καρέκλα Skywatcher

http://ca.skywatcher.com/_english/03_accessories/02_detail.php?sid=205

 

και από Ελλάδα

http://www.repella.gr/fotografika/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=394&virtuemart_category_id=144

 

μπορεί να την έχει και το Πλανητάριο, δεν την βρήκα όμως στο site astronomy.gr ούτε στο planitario.gr

 

Λόγοι για να μην την επιλέξετε την SW:

1. Δεν έχει υποπόδιο (σημαντικό!)

2. Σηκώνει/αντέχει βάρος μέχρι 90 κιλά η Skywatcher ενώ το αμερικανάκι αντέχει έως και 136!!

3. Είναι βαρύτερη από το αμερικάνικο (πολύ σημαντικό μειονέκτημα στην μεταφορά!)

4. Δεν αναδιπλώνεται το κάθισμα flat, πράγμα που επίσης δυσκολεύει στην μεταφορά. Στο δικό μας όλα αυτά γίνονται.

 

Διαβάστε και review για την SW

http://stargazerslounge.com/topic/133059-skywatcher-observing-chair/

 

Εκτός αν πάρετε κάτι τέτοιο που δεν είναι για παρατήρηση αλλά για μουσικούς-κιθαριστές

http://www.thomann.de/gb/mey_chair_systems_afsrklah_bk.htm

 

Για δείτε πόσο έχουν άλλες, σκέτες χωρίς μεταφορικά!

http://www.optcorp.com/catalogsearch/result/?q=chair&order=relevance&dir=desc

 

Δεν την έχω πάρει μόνο εγώ, αλλά 4-5 άτομα ακόμα όταν την είδαν από κοντά...δεν το μετάνιωσε κανένας, βάλτε τα κάτω και κρίνετε.

 

Από την άλλη όμως θυμηθείτε το εξής, είστε και οι δύο πολύ στην αρχή, έχετε καιρό για τέτοιες αγορές, δεν τα πήραμε αμέσως και εμείς όλα. Δώστε λίγο χρόνο στην εκμάθηση του ουρανού και τις κινήσεις της ουράνιας μηχανικής και τα αξεσουάρ εκεί θα είναι όταν τα επιθυμήσετε. Να δείτε κιόλας αν σας κάνει το χόμπυ, αν την παλεύετε με ξενύχτια και εξορμήσεις και όλα τα συναφή...και όλα μετά θα πάρουν το δρόμο τους..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά...χαλαρώστε...είμαστε κάποιοι που το έχουμε διυλίσει το θέμα με τον εξοπλισμό και δεν μιλάω για μένα αποκλειστικά! :cheesy:

 

Αξίζει και καρααξίζει να δώσετε 115 δολλάρια + 70 μεταφορικά = 185 δολλάρια = 146 ΕΥΡΩ ΤΕΛΙΚΗ. Θα σας βάλει δηλωμένη αξία 40 αυτός...

 

Αυτό με σημερινή ισοτιμία, όταν το πήραμε εμείς έβγαινε 126 ευρώ..

 

Οι άλλες επιλογές είναι υποδεέστερες και στα ίδια ή/και περισσότερα χρήματα!

 

Καρέκλα Skywatcher

http://ca.skywatcher.com/_english/03_accessories/02_detail.php?sid=205

 

και από Ελλάδα

http://www.repella.gr/fotografika/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=394&virtuemart_category_id=144

 

μπορεί να την έχει και το Πλανητάριο, δεν την βρήκα όμως στο site astronomy.gr ούτε στο planitario.gr

 

Λόγοι για να μην την επιλέξετε την SW:

1. Δεν έχει υποπόδιο (σημαντικό!)

2. Σηκώνει/αντέχει βάρος μέχρι 90 κιλά η Skywatcher ενώ το αμερικανάκι αντέχει έως και 136!!

3. Είναι βαρύτερη από το αμερικάνικο (πολύ σημαντικό μειονέκτημα στην μεταφορά!)

4. Δεν αναδιπλώνεται το κάθισμα flat, πράγμα που επίσης δυσκολεύει στην μεταφορά. Στο δικό μας όλα αυτά γίνονται.

 

Διαβάστε και review για την SW

http://stargazerslounge.com/topic/133059-skywatcher-observing-chair/

 

Εκτός αν πάρετε κάτι τέτοιο που δεν είναι για παρατήρηση αλλά για μουσικούς-κιθαριστές

http://www.thomann.de/gb/mey_chair_systems_afsrklah_bk.htm

 

Για δείτε πόσο έχουν άλλες, σκέτες χωρίς μεταφορικά!

http://www.optcorp.com/catalogsearch/result/?q=chair&order=relevance&dir=desc

 

Δεν την έχω πάρει μόνο εγώ, αλλά 4-5 άτομα ακόμα όταν την είδαν από κοντά...δεν το μετάνιωσε κανένας, βάλτε τα κάτω και κρίνετε.

 

Από την άλλη όμως θυμηθείτε το εξής, είστε και οι δύο πολύ στην αρχή, έχετε καιρό για τέτοιες αγορές, δεν τα πήραμε αμέσως και εμείς όλα. Δώστε λίγο χρόνο στην εκμάθηση του ουρανού και τις κινήσεις της ουράνιας μηχανικής και τα αξεσουάρ εκεί θα είναι όταν τα επιθυμήσετε. Να δείτε κιόλας αν σας κάνει το χόμπυ, αν την παλεύετε με ξενύχτια και εξορμήσεις και όλα τα συναφή...και όλα μετά θα πάρουν το δρόμο τους..

 

 

Πολύ καλή ενημέρωση φίλε μου Τάσο...!!

Μελλοντικά όπως τα λες,θα υπάρχει άπλετος χρόνος για περιφερειακά...!!

 

 

 

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης