Jump to content

Παρατήρηση με πέτασμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Καθότι δεν έχω στην κατοχή μου ακόμα φίλτρο για την παρατήρηση του άστρου μας, έχω προς το παρόν κάνει μια πάρα πολύ απλή διάταξη με ένα χαρτόνι και ένα χαρτί Α4. Η επόμενη "εξέλιξη" που σκέφτομαι είναι ένα Π, έτσι ώστε να γλιτώνω διάχυτο φως και να έχω είδωλο στο κέντρο. Η ερώτηση είναι: Τι υλικό θα προτείνατε ως "οθόνη", που να είναι λείο αρκετά και ματ ταυτόχρονα?

DSC02069v.thumb.jpg.c60a33d88274bb63e7ed8bb6bb42788b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε με ένα λευκό κομμάτι νοβοπάν επενδεδυμένο με λευκή λεία μελαμίνη, την οποία προηγούμενος να την θαμπώσεις με ένα λεπτό σμυριδόχαρτο. Νούμερο 220 ή και πιο λεπτό 400. Πρόσεχε μόνο μην προθερμανθεί το προσοφθάλμιο γιατί θα σου χαλάσει. Να το ελέγχεις. Σε ένα φίλο μου έλιωσε το μεταλλικό σταυρόνημα στον ερευνητή του, και φυσικά καταστράφηκε το προσοφθάλμιο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ιδέα. Την προβολή την κάνω με κυάλια 7x50 και όχι με τηλεσκόπιο. Έχουν και τα κυάλια προβλημα θέρμανσης και άρα πιθανή ζημιά στους φακούς?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικές γραμμές από έντονο πρόβλημα υπερθέρμανσης πάσχουν τα οπτικά όργανα μεγαλύτερης διαμέτρου γι'αυτό και μικραίνουμε το διάφραγμα σε αυτά. Συνήθως χρησιμοποιούμε διοπτρικά τηλεσκόπια για προβολή. Τα κιάλια έχουν πρίσματα και άλλα οπτικά στοιχεία που μπορεί να είναι στερεωμένα με κόλλα και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσουν σε μακρόχρονη έκθεση στον ήλιο. Προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα τα ακριβά μου κιάλια για αυτή τη δουλειά επί μακρόν αλλά με κάποια φθηνότερα κιάλια οπωσδήποτε.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντρέα το πρόβλημα με την υπερθέρμανση είναι λήγω περίπλοκο. Φαντάσου ότι σε ένα Νευτώνιο 200 mm με 1000mm εστιακή δηλαδή f5 βάζεις το καπάκι και αφαιρείς την στρογγυλή τάπα που είναι 50 mm διάμετρος. Αν μετρήσεις την διάμετρο του ειδώλου του ήλιου με ή χωρίς την τάπα θα την βρεις ίδια. Πλην όμως χωρίς την τάπα θα είναι 16 φορές φωτεινότερο!!! Ἀρα και 16 φορές θερμότερο. Άν τώρα με ένα τηλεσκόπιο f5 και με φακό 50 χιλιοστά μετρήσεις την φωτεινότητα θα την βρεις ίση με το 200άρη νευτώνιο. Ναι μεν κατά 4 φορές μικρότερο ηλιακό είδωλο αλλά το ίδιο φωτεινό. (φωτογραφικοί νόμοι) Άρα σε εμβαδική φωτεινότατα το ίδιο θερμό!!!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνοι, Γιάννη, αλλά το συνολικό ποσό θερμότητας που μπαίνει στο όργανο είναι μεγαλύτερο και η θερμότητα μπορεί και συσσωρεύεται.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα συμπεράσματα τα οποία βγάζω εγώ είναι τα εξής; Πρώτον απαιτείται να γίνεται η παρατήρηση για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα. Δεύτερον βάζοντας ένα διάφραγμα (μία απλή κατασκευή από χαρτόνι και αλουμινόχαρτο) γλιτώνοντας θερμότητα, αλλά χάνοντας σε φωτεινότητα ειδώλου.

 

Τα κυάλια που έχω είναι παλιά Zenith 7x50 made in Japan και τα πήρα 37 ευρώ από ebay. Οπότε δεν είναι ακριβά, αλλά το μοναδικό ζευγάρι στην κατοχή μου!

 

Καααποια στιγμή θα πάρω και ένα φίλτρο. Αυτό που μου αρέσει στην ηλιακή παρατήρηση είναι οτι κάθε μέρα βλέπεις και μία διαφορετική εικόνα, καθώς παρατηρείς την εξέλιξη των κοιλίδων και τη διαφορική περιστροφή του ήλιου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως χρησιμοποιούμε διοπτρικά τηλεσκόπια για προβολή. Τα κιάλια έχουν πρίσματα και άλλα οπτικά στοιχεία που μπορεί να είναι στερεωμένα με κόλλα και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσουν σε μακρόχρονη έκθεση στον ήλιο. Προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα τα ακριβά μου κιάλια για αυτή τη δουλειά επί μακρόν αλλά με κάποια φθηνότερα κιάλια οπωσδήποτε.

 

Ακριβώς το αντίθετο! Τα σημερινά φτηνά κιάλια έχουν στερεωμένα πρίσματα χρησιμοποιώντας αρκετή κόλλα. Τα ακριβά έχουν γερό μηχανισμό στήριξης και επικουρικά χρησιμοποιούν κόλλα. Ένα λάθος για παράδειγμα που διαβάζω και ξαναδιαβάζω στα φόρουμ είναι η πρόταση να αγοράσει ο κόσμος φτηνά κιάλια και να τα έχει στο αυτοκίνητο. Με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται εκεί, οι κολλήσεις αλλοιώνονται, τα πρίσματα μετακινούνται, τα κιάλια σε λίγο καιρό γίνονται άχρηστα.

 

Σαν συμπέρασμα καλύτερα ακριβά κιάλια για τέτοια χρήση. Ακόμη καλύτερα όμως η πρόταση για διοπτρικά τηλεσκόπια για να γίνει προβολή. Και θα συμφωνήσω και εγώ με το συμπέρασμα του glois η παρατήρηση να γίνεται για μικρό διάστημα με οποιοδήποτε μέσο προβολής.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα σχόλιο για τη φωτογραφιούλα? Εγώ είμαι πολύ περήφανος που με αυτή τη διάταξη δημοτικού και λίγο photoshop πήρα αυτή τη φωτογραφία!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα σχόλιο για τη φωτογραφιούλα? Εγώ είμαι πολύ περήφανος που με αυτή τη διάταξη δημοτικού και λίγο photoshop πήρα αυτή τη φωτογραφία!

 

Αν εννοείς την φωτογραφία του ήλιου ότι την έβγαλες με αυτό το τρόπο φίλε glois μπράβο σου. Όμως γιατί δεν την ανεβάζεις στην γκαλερί περιγράφοντας μάλιστα και τον τρόπο που της έβγαλες; Συνἠθος εκεί κάνουμε τα σχόλια για τα φωτογραφικά μας κατορθώματα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμως γιατί δεν την ανεβάζεις στην γκαλερί περιγράφοντας μάλιστα και τον τρόπο που της έβγαλες; Συνἠθος εκεί κάνουμε τα σχόλια για τα φωτογραφικά μας κατορθώματα.

 

Απλά είναι μια πρώτη προσπάθεια και δεν θεώρησα σημαντικό να την ανεβάσω στην γκαλερί. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου σε επόμενες λήψεις. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως χρησιμοποιούμε διοπτρικά τηλεσκόπια για προβολή. Τα κιάλια έχουν πρίσματα και άλλα οπτικά στοιχεία που μπορεί να είναι στερεωμένα με κόλλα και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσουν σε μακρόχρονη έκθεση στον ήλιο. Προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα τα ακριβά μου κιάλια για αυτή τη δουλειά επί μακρόν αλλά με κάποια φθηνότερα κιάλια οπωσδήποτε.

 

Ακριβώς το αντίθετο! Τα σημερινά φτηνά κιάλια έχουν στερεωμένα πρίσματα χρησιμοποιώντας αρκετή κόλλα. Τα ακριβά έχουν γερό μηχανισμό στήριξης και επικουρικά χρησιμοποιούν κόλλα. Ένα λάθος για παράδειγμα που διαβάζω και ξαναδιαβάζω στα φόρουμ είναι η πρόταση να αγοράσει ο κόσμος φτηνά κιάλια και να τα έχει στο αυτοκίνητο. Με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται εκεί, οι κολλήσεις αλλοιώνονται, τα πρίσματα μετακινούνται, τα κιάλια σε λίγο καιρό γίνονται άχρηστα.

 

Σαν συμπέρασμα καλύτερα ακριβά κιάλια για τέτοια χρήση. Ακόμη καλύτερα όμως η πρόταση για διοπτρικά τηλεσκόπια για να γίνει προβολή. Και θα συμφωνήσω και εγώ με το συμπέρασμα του glois η παρατήρηση να γίνεται για μικρό διάστημα με οποιοδήποτε μέσο προβολής.

 

Κωνσταντίνε το έγραψα με την έννοια πως δε θα ρίσκαρα να χρησιμοποιώ ακριβά κιάλια γι'αυτή τη δουλειά (έχοντας στο νου πως τα Ultima μου κάνουν πάνω από 300 ευρώ). Έχεις δίκιο πως τα πιο φτηνά είναι πιο ευπαθή αλλά από την άλλη μικρή η απώλεια σε περίπτωση ατυχήματος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, τα Rocktrail του Lidl απευθυγραμμίσθηκαν το δεύτερο καλοκαίρι που τα είχα στο αυτοκίνητο, κάτω από το κάθισμα, χωρίς να έχουν πέσει ποτέ. Και μάλιστα απευθυγραμμίσθηκαν κατά πολύ, αδύνατο να ενωθούν οι εικόνες. Έκτοτε αποφάσισα να κουβαλώ στην τσάντα μου κιάλια και ως εκ τούτου προτίμησα μικρά, 6.5x21. Μετά από αυτό δεν εμπιστεύομαι ούτε ακριβά κιάλια να τα αφήσω σε μέρος με υψηλές θερμοκρασίες, ή για να το πω καλύτερα, δεν εμπιστεύομαι να εκθέσω σε κίνδυνο ιδίως τα ακριβά κιάλια.

Για τα Rocktrail δεν έσκασα καθόλου, τα αδερφάκια τους Bresser πάντως βρίσκονται σε ένα ξύλινο ντουλάπι στο μπαλκόνι, το οποίο βλέπει ο ήλιος και η μνήμη του ηλεκτρονικού θερμομέτρου δείχνει 45 βαθμούς C. Εδώ και 3-4 καλοκαίρια δεν έπαθαν τίποτε, όπως και ο υπόλοιπος εξοπλισμός εκεί. Υποθέτω πως οι θερμοκρασίες στο αυτοκίνητο ξεπερνούν τους 50 βαθμούς, ίσως και κατά πολύ, κάτι λογικό αφού αυτό αποτελείται από γιαλί και λαμαρίνα και κλείνει σχεδόν αεροστεγώς. Η θερμοκρασία στο ντουλάπι είναι ουσιαστικά θερμοκρασία περιβάλλοντος (και λίγο παραπάνω υπό τον μεσημβρινό θερινό ήλιο), θερμοκρασία δηλαδή που ο εξοπλισμός κάποιας ποιότητας είναι κατασκευασμένος να αντέχει. Η συλλογή απευθείας ηλιακών ακτίνων μέσω οπτικής διάταξης όμως θα προκαλεί ακόμη υψηλότερες θερμοκρασίες. Κίνδυνος!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης