Jump to content

QHY PoleMaster - Ηλεκτρονικό πολικό σκόπευτρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ενδιαφέρουσα νέα κάμερα από την QHY που στην ουσία αποτελεί ένα ηλεκτρονικό πολικό σκόπευτρο πεδίου 15x10 μοιρών. Τοποθετείται στον άξονα ορθής αναφοράς και σε συνδυασμό με το λογισμικό μπορεί να οδηγήσει σε ακρίβεια πολικής ευθυγράμμισης 30 δεύτερων λεπτών της μοίρας.

 

Αναλυτικά:

http://www.qhyccd.com/PoleMaster.html

 

PoleMaster - a high precision, easy to use electric polar scope

 

Achieving a high precision polar alignment is not an easy feat. You may spend a lot time on it yet you do not know if it is really well aligned and you never know how good it is aligned. After you get everything ready and begin taking exposure, you touched the mount by accident, you have to restart from the beginning, perfrom polar alignment, three star alignment, goto the target and begin taking exposure again. You may waste another hour to do that and to your dismay you realise the sun is rising...

 

PoleMaster is a new invention of QHYCCD and it can solve these problem perfectly. It gives you a direct and simple way to align with the pole. Within two minutes you could obtain very high polar alginemnt precision up to 30 arcsec.

 

Technology Overview

 

How to get the pole well aligned. The simplest idea is just to find the true north point and match its position with the rotation center of the RA axis. QHYCCD's PoleMaster employs this idea. This device can be installed on front of the RA axis, It use a highly sensitivity camera to capture the image of northern sky. The sensitivity is much higher than the naked eye, so it can see not only the polaris but also some faint star nearby. Based on the locations of these stars, it can calculate the position of the true position of north pole. With some sophisticated methods the PoleMaster can also detect the rotation center of the RA axis. It will mark the two point on the screen, one is the RA rotation center, another is the virtual polar point. You can adjust the mount and let them overlap then the pole is well aligned.

 

To compare the old technology of the polar alignment. The advantages of PoleMaster are :

 

 

Fast, Easy and Comfortable: You do not need to rotate the telescope to some positions to allow the polar scope to see the sky. You do not need to lie down or squat to adjust the mount. You do not need switch off all the lights and observe through the polar scope carefully to find the pole star. You do not need to input the date and time, rotate the mount to a strange angle. you do not need to adjust the horizontal balance anymore.

 

High precision. The pixel resolution of this PoleMaster is approx.. 30arcsec/pixel. The image sensor itself can be regarded as a good ruler. Much more precise and sensitive than the naked eyes. In best condition, it can get pole precision down to 30 arcsec.

 

 

Wide field. Easy to find the north star. The PoleMaster has a 15*10 degree field of view. You can find the north star easily.

 

 

Can be installed on any mount. PoleMaster can installed on any mount with a suitable connector. Even your mount has no polar scope, that doesn’t matter.

 

Pole Monitor/align at any time. With PoleMaster you can monitor the polar alignment at any time. When the mount is moved by accident, you can adjust it back directly without redo the whole process

PoleMaster.jpg.30a5f077c3bc7ec8ccd4ffc7693f7f2c.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσα ιδέα και υποτίθεται θα έχει $199 που δεν είναι παράλογη τιμή αν δουλεύει καλά. Φαντάζομαι απευθύνεται κυρίως σε όσους έχουν καλές βάσεις χωρίς καλή πολική διόπτρα.

Όσοι έχουν Tak, iOptron ή RAPAS συνήθως πετυχαίνουν με την πρώτη ακρίβεια καλύτερη από 2', και επιπλέον μερικά π.χ. τα iOptron iEQ45, CEM60 κλπ σου λένε τη διόρθωση μετά το alignment, οπότε πετυχαίνεις έτσι σταθερά την ακρίβεια των 30".

Πάντως, αυτό τον υπολογισμό του σφάλματος μετά το alignment πρέπει να το βάλουν όλες οι goto βάσεις, αφού δεν τους κοστίζει τίποτα. Και για να διαχωρίσεις τις "ακριβές" θα έπρεπε σε αυτές να προσθέσουν και encoders στη ρύθμιση alt-az, ώστε να κάνεις τη διόρθωση, χειροκίνητα μεν, αλλά με ακρίβεια... Πολλά ζητάω; ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μέσα στις γιορτές κυκλοφόρισε με τιμή περίπου στα 399 ευρώ. Οι τέστερ και οι αγοραστές από τα πρώτα δείγματα είναι ευχαριστημένοι.Θα βοηθήση αρκετούς με προβλήματα πολικής.

Η qhy έχει βγάλει αντάπτορες για τις περισσότερες βάσεις.

Στο λίνκ που παραθέτω υπαρχουν δύο reviews από τα πολλά στον ιστό.

 

http://www.modernastronomy.com/shop/accessories/qhy-accessories/eq6-polemaster/

 

http://www.qhyccd.com/PoleMaster.html

 

https://www.facebook.com/QHYCCD/

a5e5ea56.thumb.jpg.d4a9a728a373239b9370a9efc4f29c31.jpg

QHYCCD_12356.png.b16768cf563fcacb38edc26d1fb7a3ad.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μέχρι 28/2 με 30 δολάρια έκπτωση (Optcorp).

Βίντεο (με το κουπόνι της έκπτωσης στο τέλος) χρήσης του polemaster.

 

Εντυπωσιακό το αποτέλεσμα!

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω έγινε λάθος από υπάλληλο. Τι σου απάντησε η OPT για αυτό?

 

Οτι απλα δεν ειχαν....Οταν θα παραλαβουν θα μου στειλουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Τελικά αξίζει να το έχει κανείς;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι ένας έμπειρος αστροφωτογράφος δε χρειάζεται το polemaster.

 

Αυτό που κάνω εγώ είναι χονδρική πολική ευθυγράμμιση με την πολική διόπτρα της στήριξης. Αν θέλω καλύτερη πολική χρησιμοποιώ το πρόγραμμα pempro. Μετά με κάποιο πρόγραμμα που κάνει plate solving π.χ. skyx-tpoint, maximdl-pinpoint ο στόχος μου τελικά καταφέρνει πάντα να βρίσκεται στο τσιπάκι της CCD κάμερας. Και μετά η οδήγηση και η φωτογράφιση κυλάνε ομολά χωρίς πρόβλημα..

 

Ο μόνος λόγος για να πάρεις το polemaster είναι για οικονομία χρόνου π.χ. θες 5 λεπτά να κάνεις πολική. Όμως με το pempro π.χ. θέλω 15 λεπτά οπότε δεν είναι και τεράστια διαφορά )

 

Τι λένε οι άλλοι αστροφωτογράφοι για το polemaster; )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα όσοι ειναι εμπειροι και εχουνε βρει άλλη ρουτίνα για ευθυγράμμιση δεν ξερω αν θα το προτιμήσουν. Αν φτάσω ποτε να πάρω ισημερινή θα το τσιμπήσω με κλειστα τα μάτια, εκατοντάδες reviews από χρήστες που εχω διαβάσει υποστηρίζουν οτι κάνει οτι λέει...σε 5 λεπτά.

 

τωρα ειδα τι εγραψες :D

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το αν αξίζει να το έχει κανείς είναι προσωπική εκτίμηση του καθενός :P

 

Στα καλά :

κάνει αυτό ακριβώς που διαφημίζει (την καλύτερη πολική που έχω δει ποτέ) σε λιγότερο από 5 λεπτά και το κάνει κάθε φορά.

Οπότε άμα στήνεις - ξεστήνεις, η θες να εξαλείψεις την πολική από την ήδη περίπλοκη εξίσωση της αστροφωτογράφησης δεν χρειάζεται να ψάξεις παραπέρα.

 

Στα κατά :

Κοστίζει 300+ ευρώ :twisted:

 

Παρεμπιπτόντως όταν παρέλαβα το δικό μου, παρά το manual που λέει ότι είναι ήδη εστιασμένος ο φακουδάκος, χρειάστηκε καμιά δεκαριά στροφές ξεβίδωμα ο φακός για να εστιάσει, αλλού για αλλού ήταν δλδ τελείως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά την οπτική παρατήρηση η χρήση του polemaster βελτιώνει τα goto μετά ώστε ο στόχος να είναι κέντρο που λέμε; Έχει κανείς οπτικός παρατηρητής εμπειρία με το polemaster;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά η διαδικασία είναι εύκολη και απλή .

Προσωπικά δεν μου πρόσφερε κάτι διαφορετικό από την κλασική διαδικασία με την πολική διόπτρα.

Γνώμη μου είναι πως όποιος έχει πρόβλημα με οδήγηση δεν οφείλεται στην πολική ευθυγράμμιση αλλά σε άλλα μηχανικά προβλήματα που έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε,

 

Το συγκεκριμένο προιόν έχει πολύ καλές κριτικές. Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο σε διάφορα αστρονομικά forum και θα το δεις και εσύ.

 

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να έχεις πολική ευθυγράμμιση συγκρίσιμη ή και καλύτερη με το polemaster και με άλλες μεθόδους, όμως το γεγονός ότι το polemaster σου επιτρέπει σε 5 λεπτά να έχεις μια πολική ευθυγράμμιση ακριβείας είναι ο λόγος για να το αγοράσει κανείς. Και ο χρόνος είναι τόσο πολύτιμος στις ημέρες μας.

 

Θα το αγόραζα επομένως μόνο για την ευκολία του χρόνου που σου προσφέρει για την πολική.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται να κάνω έρευνα Κώστα το έχω σπίτι μου και γνωρίζω τι κάνει και τι δεν κάνει.

Πιο γρήγορος τρόπος από την πολική διόπτρα δεν υπάρχει πάντως να είσαι σίγουρος.

Το καλό με αυτή την καμερούλα είναι πως μπορεί σε μια παρέα να το έχει ένας και να το δίνει και παραδίπλα (αρκεί να έχουν τσοντάρει και κατιτίς και οι υπόλοιποι :cheesy: ).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης