Jump to content

Κυάλια για αρχή


pelekon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

 

σκέφτομα να αγοράσω ένα ζευγάρι κυάλια για παρατήρηση περισσότερο νυχτερινού ουρανού και λιγότερο ημέρας.

 

Μετά από μία επίσκεψη στο πλανητάριο Αθήνας, μου πρότειναν αυτά εδώ http://www.planitario.gr/atrek-10x50-dcf.html . Υπήρχαν και άλλες προτάσεις, αλλά λόγω έλλειψης σε πολλά μοντέλα θα καθυστερήσουν πολύ να έρθουν, απ' ό,τι μου είπε ο πωλητής.

 

Ποια είναι η άποψή σας για τα παραπάνω για έναν αρχάριο;

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα αγόραζα ποτέ κιάλια roof χωρίς επιστρώσεις διόρθωσης φάσης.

 

Και γενικά κιάλια roof κάτω από 400-500 ευρώ.

 

Τα φθηνότερα καλά roof (και μιλάμε για 30-42mm) θεωρούνται πως είναι τα Zeiss Terra ED, Nikon Monarch 5-7 Ed, Maven ED, Kite Lynx ED, Celestron Granite ED, όλα στην περιοχή των 500 ευρώ και πάνω.

 

Στα χρήματα αυτά ένα porro ιδίων χαρακτηριστικών θα είναι μοιραία ανώτερο.

 

Τα Pentax PCF αν δεν σε ενοχλεί το πεδίο 50 μοιρών και τα Nikon Action Extreme αν δεν έχεις τη μανία να κοιτάζεις στην ακρη του πεδίου αντί για το κέντρο όπως σχεδιάστηκαν (και όπως σχεδιάστηκε το μάτι μας) είναι καλές και ευπρόσιτες προτάσεις. Το Πλανητάριο προσφέρει και porro της Vixen & Kowa. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα αναζήτησεις στο Skroutz.

 

Αν θέλεις roof οπωσδήποτε υπάρχει ένα 8x42 στις μικρές αγγελίες με εγγυημένη ποιότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω που εχω μεινει στο σταδιο των κυαλιων χρονια εχω τα Bresser SPEZIAL JAGD 9X63

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=71

και τα ευχαριστιεμαι .

Μην κανεις το λαθος που ειχα κανει εχω και ειχα παρει αρχικα κυαλια zoom.

 

Απαραιτητο μαζι με τα κυαλια ,για android tablet το stellarium

http://www.stellarium.org/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα κιάλια έχουν πεδίο 5 περίπου μοιρών (με στενό AFOV 45 μοιρών) και κόρη εξόδου 7mm. Προφανώς δεν έχουν επιστρώσεις διόρθωσης φάσης και είναι κάπως βαριά. Η τιμή τους φυσικά είναι καλή, αλλά τα αντίστοιχα Porro (πχ Vixen Ultima 9x63) αναμένεται να είναι καλύτερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πιο οικονομικα μπορεις να ριξεις και μια ματια στα Nikon Aculon 211 10x50. http://www.skroutz.gr/s/2886917/Nikon-Aculon-A211-10x50.html

 

Τα εχω και η ποιοτητα τους ειναι πολυ καλη. Εκανα μεγαλη ερευνα αγορας σε φορουμς, sites με κριτικες και πηγα σε μαγαζια να δω απο κοντα και μεσα απο διαφορα μοντελα κιαλιων και ημουν αναμεσα σε αυτα και καποια Pentax στην ιδια σχεδον τιμη.

 

Για τα Celestron που λες, να ξερεις πως θα εισαι στο οριο και μαλλον θα θες τριποδο.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω καλα ειναι.

Να εχεις υπ οψιν οτι θα χρειαστεις και τριποδο .

 

http://eu.telescope.com/Binoculars/Astronomy-Binoculars/Orion-15x70-Astronomical-Binocular-amp-HD-F2-Tripod-Bundle/pc/-1/c/492/sc/610/p/103811.uts

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο amazon.com τα celestron που αναφέρεις κοστίζουν 60 $ (και οι κριτικές τους - ειδικά αυτές που δείχνουν ότι συχα είναι απευθυγραμμισμένα είναι μάλλον κακές) ενώ π.χ. τα olympus 10X50 DPS I (τα οποία παρεπιπτόντως έχει ο Παπαδάκης Εμμ. Μπενάκη 5 περίπου 70€) στο amazon 70 $. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο που τα celestron είναι φθηνότερα.

 

Προσωπικά για καινούργια και με περιορισμένο budget θα κοίταζα στην σειρά των ΝΙΚΟΝ από 7Χ50 έως 16Χ50 (τα οποία επίσης έχει ο Παπαδάκης σε λογικές τιμές), αφού όμως μελετούσα τις κριτικές που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο που θα με ενδιέφερε σε site όπως το amazon και αλλού, και ελέγχοντας τα κατά την αγορά για να μην έχουν πρόβλημα ευθυγράμμισης - πράγμα που συμβαίνει συχνότερα όσο πιο μεγάλη είναι η μεγέθυνση.

 

Ακόμα καλύτερα κάποιο μεταχειρισμένο από το astrovox το οποίο θα σου επέτρεπαν να δοκιμάσεις σε πραγματικές συνθήκες για να δεις αν κάνει αυτά που περιμένεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσ Olympus τα δοκίμασα στον Παπαδάκη και ενώ έχουν καλύτερη κατασκευή από τα Skymaster και όχι άσχημη εικόνα, έχουν πρίσματα BK7. Δεν τα βρήκα άσχημα για την τιμή τους πάντως, ειδικά σε διαμόρφωση 7x35.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά τα 10x50. Μεγαλύτερο φαινομενικό πεδίο, μεγαλύτερη μεγέθυνση και κόρη εξόδου που μπορούν να αξιοποιήσουν τα μισού αιώνα μάτια μου.

Αν ήθελα όμως λιγότερους κραδασμούς και βάρος θα διάλεγα ένα 7x35 ή και 7x42, τα οποία αρχίζουν να σπανίζουν.

Αν ενδιαφέρεσαι για κόρη εξόδου 7mm (για νεανικά μάτια και σκοτεινό ουρανό) υπάρχουν και 8x56, 9x63 και 10x70.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τιμές αυτές είναι το τετράγωνο της κόρης εξόδου. Αλλά δεν λένε κάτι για την αντίθεση, καθώς φωτεινότεροι μεν οι αστέρες, φωτεινότερος και ο ουρανός- φόντο. Γκρι ουρανός δεν είναι και τόσο θελκτικός. Και φυσικά, αν οι κόρες σου ανοίγουν μέχρι τα 5mm τότε η φωτεινότητα είναι ίση και τα 10x50 πλεονεκτούν ώς προς την ανάλυση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως αρχάριος, καταλαβαίνω κάποιες από τις πληροφορίες αυτές, όχι όλες.

 

Η ηλικία μου είναι 34, το πόσο ανοίγει η κόρη μου δεν το γνωρίζω.

 

Θα κάνω μία επίσκεψη στον Παπαδάκη σήμερα, να δω κάποια μοντέλα από κοντά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Η ηλικία μου είναι 34, το πόσο ανοίγει η κόρη μου δεν το γνωρίζω.

 

Μέτρηση της κόρης: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1381

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης