Jump to content

Βοήθεια για τροφοδοσία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ετοιμάζοντας όλα τα πράγματα και κάνοντάς τα να δουλεύουν όλα μαζί σιγά σιγά ήρια και στο θέμα της τροφοδοσίας. Ποιά είναι η καλύτερη λύση...

Ο σκοπός είναι να τροφοδοτούνται α)η βάση, β)το λάπτοπ, γ)peltier-ψύκτρα της dslr, δ)η ίδια η dslr

Υπολόγισα τη συνολική ισχύ στα 220W χρησιμοποιώντας τις ανώτερες τιμές τάσης-ρεύματος των παραπάνω. Άρα για session 5ωρών θέλω περίπου 1,1 KWh.

Ποιά νομίζετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή?

Πρός το παρόν παίζουν οι επιλογές:

α)μπαταρία σκάφους 100Ah

β)γεννήτρια (πολύ φασαρία)

γ)να δώσω ρεύμα από την μπαταρία του αυτοκινήτου (σε λειτουργία-μην μείνουμε) σε βάση-laptop, να πάρω καναδυό μπαταρίες για την κάμερα και να πετάξω και καμιά φτηνιάρικη κινέζικη 50αρα αυτοκινήτου για peltier-ψυκτρα

Σίγουρα κάτι θα μου διαφεύγει και εδώ θέλω τη βοήθειά σας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τον δικο μου εξοπλισμο τον δουλεύω με 3-4 μπαταρίες, μια για το φορητό, μια για την καμερα, μια για την βαση και μια για το usb hub. Ο λογος για τόσες μπαταρίες ειναι για αποφυγή θορύβου μέσω της τροφοδοσίας από το ενα κομματι εξοπλισμο στο άλλο αλλά ακόμα και αν μου τελειώσει η μια μπαταρία θα εχω χρόνο για ασφαλές shutdown του υπολοιπου εξοπλισμού. Μια σημείωση, καλό ειναι να ανεβάσεις την τάση εισόδου στην βάση στα 13,5 Volt (έχεις βάση της skywatcher?) θα έχεις καλύτερη λειτουργία και δεν θα αναβοσβήνει το led της βάσης το οποίο σημαίνει χαμηλή τάση, το κύκλωμα το οποίο σου επιτρέπει την ρύθμιση της τάσης http://www.ebay.com/itm/150W-DC-DC-Boost-Converter-10-32V-to-12-35V-6A-Step-Up-Voltage-Charger-Power/171907240597?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140602152332%26meid%3Dbecb7a3130b64b729393c8c75b0b5e5c%26pid%3D100011%26rk%3D1%26rkt%3D10%26mehot%3Dpp%26sd%3D171151982059

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 220W? Πως ακριβως εβγαλες αυτο το νουμερο! Διοτι πανω απο 90w δεν καις με τιποτα!

 

Ενα κλασικο setup με μια eq6 , μια ccd camera με ψυξη στο 80%, 2 dew heater (ένα για 10inch τηλεσκοπιο και ενα για οδηγητικο) δεν καιει πανω απο 50w. Αντε να πόυμε οτι και το laptop καιει 30w (και πολλα εβαλα) οταν φωτογραφιζεις: σύνολο 80watt.

 

Kookoo αυτο με τις πολαπλες μπαταριες ειναι παντελως αχρηστο και δυσκολο στη μεταφορα και χρηση. Αν ηταν ετσι το αυτοκινητο θα ειχε 100 μπαταριες, :D 8)

 

Αν εισαι μονος σου παρε μια μπαταρια βαθιας εκφορτισης ( για φωτοβολταικα) στα 50Αh και εισαι μια χαρα για 3 νυχτες. Αυτοκινητου δεν κανει μιας και ειναι σχεδιασμενες για ampere εκκινησης και οχι τροφοδοσιας συνεχόμενης. Αν ριξεις τη μπαταρια αυτοκινητου στο 30% πανω απο 5-6 φορες θα την παρεις στο χερι.

 

Αν πας και φωτογραφιζεις με παρεα παρε μια γεννητρια 1.2kva.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να παρατηρείτε μέρα ρε παιδιά, χρησιμοποιώντας φωτοβολταϊκά. Τι μπαταρίες και χαζομάρες. :lol:

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά Καλημέρα,

 

Επειδή είχα και εγώ το ίδιο θέμα με την αυτονομία και μετα απο τις μετρησεις που εκανα, κατέληξα πως την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει το laptop.

 

Πιο αναλυτικά οι μετρήσεις μου έδειξαν.

 

Eq6 έως 2 amp κατά την διάρκεια του goto και 0.8 amp κατά την διάρκεια της ακολουθησης του στόχου.

Atik 314l+ κατανάλωση 1 amp.

Laptop Dell xps 1330 (4.75 amp στα 19volt) κατανάλωση γύρω στα 5-5,5 amp κατά την διάρκεια φόρτισης της μπαταρίας και γύρω στα 3,5 όταν η μπαταρία είναι φορτισμένη. Χωρίς μπαταρία το laptop καταναλώνει 2,5 amp περίπου. Το laptop έχει ssd δίσκο, με κανονικό δισκο είναι κατά 1 amp περισσότερο.

Για το laptop χρησιμοποιησα και inverter από 12v σε 220 αλλά και 12v σε 19 και οι μετρήσεις μου έδειξαν την ίδια κατανάλωση. Σημειώνω εδώ πως οι μετρήσεις στο laptop είχαν μεγάλες διακυμάνσεις όταν το laptop φόρτωνε προγράμματα η επεξεργαζοταν κάτι που έφταναν μέχρι και τα 7,5 amp.

 

Συνολική κατανάλωση μεταξύ 6 και 7 amp την ώρα στην χειρότερη περίπτωση και 4,5 στην καλύτερη.

 

Σε watt αυτό μεταφράζεται σε 130 και 80 περιπου ανά ώρα.

 

Με μια μπαταρία 50 amp βαθιάς εκφορτισης δεν είχα αυτονομία παραπάνω από 4 με 5 ώρες.

Το κόκκινο λαμπάκι στην βάση άρχιζε να αναβοσβήνει μετά από 1,5 ώρα χρήσης.

 

Για μια full βραδιά χρειάζομαι 100 amp μπαταρία αλλά ο χρόνος φόρτισης της για να χρησιμοποιηθει και την επόμενη βραδιά ήταν κοντά στις 15 ώρες με τον φορτιστή που έχω.

 

Η καλύτερη λύση είναι με μπαταρίες. Η γεννήτρια κάνει θόρυβο και σου σπάει τα νεύρα.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@kookoo_gr: Θα το έχω υπ'οψιν, ίσως θα είναι χρήσιμο ακόμα ένα και για να ανεβάσω την τάση στο peltier...

 

@evansg: Η τιμή προέκυψε από τις ανώτερες ονομαστικές τιμές των εξαρτημάτων αν και ξέρω ότι δεν θα τραβάνε τόσο, άφησα περιθώρια ασφαλείας. Μόνο το peltier έχει γύρω στα 70-80W...

To laptop μπορεί να φτάσει στα 100W αν και όπως είπες δεν νομίζω να φτάσει ούτε στα μισά.

Η γεννήτρια είναι καλή λύση αλλά αρκετά ακριβότερη και πολύ φασαριόζικη.

Για μπαταρία βαθειάς εκφόρτισης είδα αυτή: http://www.batterypro.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD-ENEX-MARINE-12V-80AH-DC24MF

 

ΥΓ: Ίσως η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπε ο φίλος μου και μέλος του φόρουμ Κώστας, βρίσκεις κανένα ξωκλήσσι με ρεύμα σε κανένα βουνό, ρίχνεις και 10ευρώ στο παγκάρι και αμολάς μπαλαντέζα!

 

edit: stathisb, κάπως έτσι τα έχω υπολογίσει και γώ... Τα 7,5Α max του laptop είναι να υποθέσω για 12V τάση, όχι 19...?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι υπολογισμένη στα 19v η τάση (19.5 για την ακρίβεια). Το τροφοδοτικό γράφει επάνω 4.75Amp 90W.

 

Η ένταση είναι στα peak 7.5amp αλλά όταν ξεκινήσεις τα προγράμματα. Μετά σταθεροποιείται γύρω στα 3,5. Μόλις σβήσει και η οθόνη μετά από λίγη ώρα πέφτει στα 2.5amp.

 

Στην θεωρία φαίνεται να δουλεύει αλλά στην πράξη είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα.

Επίσης παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντιος, όσο πιο χαμηλή τόσο μειώνεται και η απόδοση της μπαταρίας.

 

Υπάρχουν κάποια laptop που δουλεύουν στα 12v οπότε έχουν και χαμηλότερη κατανάλωση.

Επισης πολύ μικρή κατανάλωση έχουν και τα netbook.

 

Υπάρχει και η λύση όταν η μπαταρία του laptop φορτίσει να κλείνεις την τροφοδοσία αλλά όταν μετά θα πας να το φορτίσεις πάλι θα τραβάει περισσότερο ρεύμα με αποτέλεσμα ο μέσος όρος κατανάλωσης να είναι πάνω κάτω ο ίδιος.

 

Όσον αφορά την γεννήτρια χρειάζεται μια inverter καλού τύπου η οποία να βγάζει σταθερό ρεύμα. Όσο ανεβαίνεις σε Kva ανεβαίνει και το κόστος. Αν είναι και 4χρονη ακόμα καλύτερα. Υπάρχει και η λύση να χρησιμοποιήσεις φθηνιάρικες αλλά θα χρειαστείς και προστασία (ups ή κάποιο ανορθωτή τάσης). Εγώ δεν θα το έκανα. Μια ζημιά να γίνει κοστίζει πολύ περισσότερο από ότι μια καλή γεννήτρια.

Επίσης ένα ακόμα θέμα με τις γεννήτριες είναι πως ορισμένες έχουν μικρό ρεζερβουάρ και δεν βγάζεις όλο το βράδυ με ένα γέμισμα. Αυτό σημαίνει πως για να κάνεις γέμισμα θα πρέπει να την σβήσεις.

 

Για αυτό πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι με μπαταρίες.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα δες εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16599&start=15 καποιες μετρησεις που ειχα κανει. Το λαπτοπ το εδινα απο το αμαξι που το εβαζα και μπρος και μια στο διωρο για να μην μεινω....

Τωρα εχω παρει μια 100Α μπαταρια και το power box απο pegasus. Βγαζω σιγουρα και δευτερη βραδια αλλα το λαπτοπ το δινω ακομη με ινβερτερ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης πολύ μικρή κατανάλωση έχουν και τα netbook.

 

+1000!!

το πως μετανιωσα που εδωσα το 10αρακι μου δεν φανταζεσαι!! χωρις τροφοδοσια εβγαζε μια νυχτα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης πολύ μικρή κατανάλωση έχουν και τα netbook.

 

+1000!!

το πως μετανιωσα που εδωσα το 10αρακι μου δεν φανταζεσαι!! χωρις τροφοδοσια εβγαζε μια νυχτα!!

 

Μια από τα ίδια Στέλιο, είχα και εγώ το samsung nc10 που κρατούσε η μπαταρία του 5+ώρες αλλά το έδωσα. Από κατανάλωση τα netbook έχουν πολύ χαμηλή αλλά υστερούν πολύ σε επεξεργαστική δύναμη.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη,

 

Κάνεις το λάθος και μετράς τις μέγιστες τιμές έντασης (Α) που μπορεί να τραβήξει μια συσκευή. Μέτρησε το μέσο όρο μιας και όταν φωτογραφίζεις όλα είναι σε "idle mode" και σε μια σχετική ηρεμία.

 

Π.χ (απο μετρήσεις - που ΟΝΤΩΣ η χαμηλή θερμοκρασία επηρεάζει και πρέπει να υπολογίσεις ένα +30% στην ισχύ που θές εάν φωτογραφίζεις χειμώνα με αρκετό κρύο- προκύπτουν τα εξής)

 

 

EQ6 = 0.6Α (σε tracking)

ATIK314L = 1.2A (με full ψύξη - αν έχεις το μοντέλο που ελέγχεις την ψύξη)

Laptop (3.5A) βάλτο σε powersave - χαμήλωσε και την φωτεινότητα και θα πέσει κι άλο (σίγουρα χάνεις αρκετή ισχύ απο το convert 12 -> 220 -> 19). Καλύτερα να πάρεις ένα έτοιμο stepup module από 12 ->19 και να ξεμπερδέψεις.

 

Αν βγάλεις εντελώς τη μπαταρία του laptop έχεις κερδίσει 2+ Ampere. (αυτό κάναμε παλαιότερα και είχαμε δει μεγάλη διαφορά στο χρόνο που άντεχε μια 50Α μπαταρία).

 

Θα πω σύνολο 5-6Α που σημάινει 6Α*12V = 72W

 

Με μία μπαταρία 50Α έχεις 50 / 6Α = 8 ώρες. Αν πείς ότι θα φωτογραφίσεις full 8+ ώρες (χειμώνας) τότε ναι θές 100άρα.

 

Για γεννήτρια θες σίγουρα 4χρονή, με καλό ηλεκτρονικό σταθερό inventer. Η καλύτερη και επάξια δοκιμασμένη επι σειρά ετών που έχει βγάλει πανελλήνιες, δεκάδες εξορμήσεις και πολύ κόσμο είναι η Kipor IG 2200 (Δες και την IG1000 που ειναι εκπληκτική).

 

Αλλά εκεί πρέπει να τα σκάσεις να πληρώνεις βενζίνες και να απλώνεις μπαλαντέζες 50+ μέτρα για να αντέξεις το θόρυβο. Δεν είναι για ένα άτομο. Αν είναι πάνω από ένας πας αναγκαστικά σε γεννήτρια :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μπαταρίες βαθειάς εκφόρτισης (φωτοβολταικών) δές εδώ π.χ

 

http://www.eshops.gr/batteries-photovoltaics/photovoltaics-2v-12v-batteries/12v-batteries-photovoltaics/closed-type-battery-amg-12v.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, έχω μια πολύ καλή εικόνα.

Ερώτηση, η ασφάλεια του αναπτήρα του αυτοκινήτου είναι στα 20Α αν θυμάμαι καλά, μπορώ να τα τροφοδοτήσω από εκεί με το αυτοκίνητο σε λειτουργία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αρκεί να έχεις χοντρό καλώδιο για να αντέξει τα Ampere.

 

Ωραία, έχω μια πολύ καλή εικόνα.

Ερώτηση, η ασφάλεια του αναπτήρα του αυτοκινήτου είναι στα 20Α αν θυμάμαι καλά, μπορώ να τα τροφοδοτήσω από εκεί με το αυτοκίνητο σε λειτουργία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη καλημέρα,

 

καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σου.

 

Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση, μέτρησα τις μέγιστες τιμές για να έχω υπόψη μου και την μέγιστη χωρητικότητα της μπαταρίας που θα χρειαστώ χωρίς να την ξεζουμίσω γιατί ο χρόνος φόρτισης μετά θα είναι αρκετά μεγάλος.

 

Τα 50ah όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post με κρατάνε 4-5 ώρες περίπου και με οικονομία στο laptop μπορεί και παραπάνω αλλά με καλό καλοκαιρινό καιρό θα έλεγα. Αν πάω χειμώνα τότε σίγουρα τα 100ah θα χρειαστούν όχι μόνο λόγω χαμηλότερης απόδοσης της μπαταρίας αλλά και λόγω του ότι θα χρειαστούν και dew heaters στο setup που καταναλώνουν αρκετό ρεύμα. Πάντα βέβαια έχοντας υπόψη πως υπάρχει η δυνατότητα φόρτισης της μπαταρίας για την επόμενη βραδιά. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε η γεννήτρια είναι η μόνη λύση και τα μοντέλα που αναφέρεις είναι πολύ καλά και θα τα έχω υπόψη μου.

 

Η 314 που έχω έχει ρυθμιζόμενη ψύξη και το step-up από 12 σε 19v για το laptop μου έδειξε την ίδια κατανάλωση με το inverter. Στο inverter είχα μόνο το Laptop επάνω.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα το θεμα ειναι για τι χρηση θα κανεις. Αν πηγαινεις 2ημερα με την μπαταρια θα εισαι οριακα( τα καλοκαιρινα βραδια που κρατανε λιγοτερο). Αν εχεις και κανεναν συμπαιχτη να πηγαινετε μαζι τοτε καλυτερα ειναι η γεννητρια.

Εγω επελεξα μπαταρια για δυο λογους. Ενας ειναι οτι δεν θελω φασαρια και ο αλλος ειναι στο σημειο που πηγαινω κανει αρκετες βολτες η πυροσβεστικη για τυχον πυρκαγιες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το setup Στέλιο το είχα φτιάξει τον Ιούνιο με σκοπό να το χρησιμοποιήσω στις διακοπές αλλά τελικά δεν χρειάστηκε. Έχω κάνει δοκιμές μόνο, δεν το έχω βγάλει έξω για σοβαρή φωτογράφιση. Βλέποντας όμως πως τα πάει οριακά η 50ah μπαταρία σίγουρα μια με 100ah θα ήταν πολύ καλύτερα αλλά πρέπει να σκεφτούμε και τον χρόνο φόρτισης για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί και την επόμενη νύχτα. Έχω μια γεννήτρια αλλά είναι από τις φτηνιάρικες και δεν το ριψοκινδυνέψω να την χρησιμοποιήσω. Άσε που είναι και 100κιλά.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά είναι από τις φτηνιάρικες και δεν το ριψοκινδυνέψω να την χρησιμοποιήσω.

 

Σταθη αν δεν ειναι ινβερτερ η γεννητρια μην βαλεις τον εξοπλισμο επανω!

 

Επισης εχουμε σχεδον ιδιο εξοπλισμο. Με εναν φορτιστη 10Α που εχω την φορτιζω στα 6Α και αν θυμαμαι καλα εκανε 8ωρες περιπου να την φορτισει απο 40-50% μεχρι φουλ. ΑΝ το βαλω στα 10Α σιγουρα ο χρονος μειωνεται

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά είναι από τις φτηνιάρικες και δεν το ριψοκινδυνέψω να την χρησιμοποιήσω.

 

Σταθη αν δεν ειναι ινβερτερ η γεννητρια μην βαλεις τον εξοπλισμο επανω!

 

Επισης εχουμε σχεδον ιδιο εξοπλισμο. Με εναν φορτιστη 10Α που εχω την φορτιζω στα 6Α και αν θυμαμαι καλα εκανε 8ωρες περιπου να την φορτισει απο 40-50% μεχρι φουλ. ΑΝ το βαλω στα 10Α σιγουρα ο χρονος μειωνεται

 

Στέλιο δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί αυτή η γεννήτρια. Την χρησιμοποιώ σε εξωτερικές εργασίες μόνο όπου δεν υπάρχει ρεύμα. Για να καταλάβεις όταν βάλω τρυπάνι 500watt επάνω και ξεκινάει να δουλεύει το τρυπάνι κάθεται όλη η γεννήτρια λες και θα πάει να σβήσει. Μετά από λίγο επανερχεται στα κανονικά επίπεδα. Είναι δίχρονη στα 750watt και την είχα πάρει από τα lidl πριν 5-6 χρόνια αν θυμάμαι καλά 75 ευρώ. όχι inverter αλλά ούτε αμπερόμετρο δεν έχει πάνω. Βγάζει μόνο μια πρίζα στα 220v.

 

Ο φορτιστής που έχω βγάζει το μέγιστο 5 amp οπότε στην θεωρία για να φορτίσει την 100άρα μπαταρία θα χρειαστεί γύρω στις 20 ώρες.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη γεννήτρια προσωπικά την έχω αποκλείσει λόγω κυρίως του θορύβου και της δυσκολίας στη μετακίνηση.

Οι 2 επιλογές που παίζουν είναι μια 100άρα βαθιάς εκφόρτισης ή ρεύμα από το αυτοκίνητο μια και ούτως ή άλλως θα στήνω παραδίπλα.

Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω παρόμοιες υλοποιήσεις (οπώς η δεύτερη-αυτοκίνητο) σε αντίστοιχα φόρα του εξωτερικού και αναρωτιέμαι μήπως δεν έχω σκεφτεί κάτι καλά.

Μέχρι τροφοδοσία βάσης έχω δεί, όχι όλα μαζί, βάση-λαπτοπ-κάμερα-ψύξη...

Το κόνσεπτ είναι 20μετρο καλώδιο από τον αναπτήρα που να μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 15Α, και σύνδεση στο άλλο άκρο του εξοπλισμού. Με το αυτοκίνητο σε λειτουργία δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με την μπαταρία...

Κάνω κάπου λάθος? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά την γεννήτρια μην την θεωρείς βάρος γιατί η 100 άρα μπαταρία είναι ίσως ακόμα πιο βαριά.

Για τον θόρυβο ναι συμφωνώ απόλυτα.

 

Όσο αφορά την τροφοδοσία από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου, όπως γράψανε και τα παιδιά παραπάνω θα κάνεις δουλειά. Για το 20 μέτρα καλώδιο νομίζω πως είναι πολύ μεγάλο για να σου μεταφέρει τα 15 amp χωρίς να ζεσταθεί το βύσμα. Στο λεω γιατι είχα αγοράσει παλαιότερα ένα splitter από ένα σε τρία από τα autoplus το οποίο έγραφε πως ήταν έως 10 amp ανά έξοδο. Στις 2 ώρες έλιωσε, επάνω είχα βάλει την Eq6, ένα τροφοδοτικό για Canon dslr από 12 σε 7.4v και ένα stepup για το λαπτοπ από 12 σε 19v. Ευτυχώς που το πήρα χαμπάρι αμέσως και δεν έγινε καμία ζημιά στον εξοπλισμό μου. Είχε και ασφάλεια 10 amp επάνω ή οποία δεν κατάλαβε τίποτα. Το splitter έλιωσε στο βύσμα που μπαίνει στον αναπτήρα του αυτοκινήτου και όχι σε κάποια από τις εξόδους του. Κινεζια ήταν των 6 η 7 ευρώ.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
Επαναφέρω το θέμα αν κι εγώ διατυπώνω μια διαφορετική ερώτηση. Έχω μια μπαταρία μολύβδου 12V 18A από αυτές που χρησιμοποιούν τα UPS ή τα τροφοδοτικά της CELESTRON. Έχω κι ένα netbook Asus Eee PC 1000Η το οποίο δέχεται 12V Η απορία-φοβία μου είναι η εξής; Αν δώσω με ένα απλό καλώδιο ρευμα κατευθείαν από τη μπαταρία στο netbook υπάρχει περίπτωση να το κάψω. Κάποιοι μου είπαν ότι αυτές οι μπαταρίες όταν είναι πλήρως φορτισμένες βγάζουν μέχρι 13,5 V οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο να πάθει ζημιά ο υπολογιστής. Υπάρχει μετατροπέας από 12V σε 12V?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα το έβαζα έτσι, καλό είναι να είναι ρυθμισμένο με έναν regulator, θα τα βρεις ως DC/DC converters - regulators συνήθως με εύρος τάσης εισόδου και ρυθμισμένη τάση εξόδου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΚΑΤ,ΑΡΧΗΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ 12 ΒΟΛΤ 100 ΑΜΠΕΡΩΡΙΑ ΚΑΙ INVERTER 800 W. ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ 100 ΑΜΠΕΡΩΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΩ ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΦΕΥΓΩ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΤΙΣΕΙ. ΑΥΤΑ.

Φίλοι καλώς ορίσατε εις τον δικό μου χώρο

και την καρδιά μου ολόψυχα σας την εκάνω δώρο .LAKIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης