Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω το φορουμ ,και εχω ερωτηση ,ο μ51 και ο μ33 φαινεται με μικρο τηλεσκοπιο ??και λεω και τον μ 51 γιατι καπου διαβασα οτι φαινετε και με κιαλια. το τηλεσκοπιο 120/600 sw ,εγω δε μπορω να τουσ εντοπισω χρειαζονται καποιο φιλτρο ? εχω το stellarium που με βοηθα με τα αντικειμενα που μπορω να δω και με τισ δυνατοτητεσ που εχει το τηλεσκοπιο ,και δε τουσ βλεπω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην περιμένεις να δεις σπείρες και γενικά την εικόνα που βλέπεις σε φωτογραφίες, ένα πολύ μικρό γκρίζο συννεφάκι θα δείς, τον πυρήνα του γαλαξία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 120/600 "βγάζουν μάτι" και οι δύο και είναι ορατοί και με κυάλια. Φυσικά θεωρώ πως παρατηρείς εκτός πόλεως και δεν προσπαθείς κοιτώντας την οθόνη του υπολογιστή που τρέχει το stellarium να τους βρεις :cheesy: Αν δεν τηρούνται αυτές οι δυο προϋποθέσεις δεν πρόκειται να τους δεις ή θα δεις μια αμυδρή υποψία τους. Τα φίλτρα είναι άχρηστα για την παρατήρηση γαλαξιών και αστρικών σμηνών.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ ,παρατηρω απο αγια μαρινα εχει καλο καλο ουρανο ,θα προσπαθησω παλι μολισ φτιαξει ο καιροσ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγία Μαρίνα Βάρκιζας εννοείς; Οπως και να έχει ΑΠΕΦΥΓΕ να προσπαθείς να χρησιμοποιείς οποιοδήποτε πρόγραμμα υπολογιστή ακόμα και σε night vision. Χρησιμοποίησε κλασσικούς χάρτες και αμυδρό κόκκινο φακό. Επίσης περίμενε πρώτα να συνηθισουν τα μάτια σου στο σκοτάδι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι αγια μαρινα, απο τη θαλασσα ενα χιλιομετρο σε βουνο ,θα κανω οτι μου ειπεσ γιατι μαλλον κατι κανω λαθοσ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης