Jump to content

Κιάλια - παρατηρήσεις για αρχή


kyrkos1111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες σημειώσεις γι αυτούς που αρχίζουν τώρα με κιάλια, όπως εγώ, σχετικά με το τι μπορούν να δουν.

Εξοπλίστηκα όλως προσφάτως με τα Pentax 12X50 wpII και είπα να δω σήμερα τα μεσάνυχτα κάποιους στόχους που δεν αναφέρονται συχνά. Συγκεκριμένα, είδα τα Mel20, Kemble1 και Cr464 από τον αρκετά φωτεινό ουρανό της Άνω Βούλας Αττικής αρκετά εύκολα. Βοηθάει το γεγονός ότι είναι κοντά μεταξύ τους. Επιχείρησα και NGC1499 αλλά πουθενά. Μάλλον θέλει πιο σκοτεινό ουρανό. Θα επανέλθω με περισσότερα.

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια και σκοτεινα μπηκε η χρονια, εδω σ ενα χωριο των Γρεβενων που εχω ερθει για διακοπες. Φωτεινοτατα τα Cr69 και Μ42, εξισου καλος κ ο Μ31. O catalina φανηκε σαν μια πολυ αμυδρη θολουρα δεξια κ λιγο πανω απ τον αρκτουρο. Ισα που φαινοταν. Ο Διας ευδιακριτος ανευ πτυχωσεων φυσικα. Εξοπλισμος μου παραμενουν τα ανωτερω pentax, κ εχω κοιμηθει ελαχιστοτατα. Θα επανελθω με περισσοτερα. Καλη χρονια με καθαρους ουρανους!
Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα 1/1 ωρα 21 παρατηρησα απ τα Γρεβενα σε πολυ σκοτεινο ουρανο τα M36, M37, M38. Top tip: αρχιστε απο το m38 κ κατεβαινετε προς τα κατω. Θα το βρειτε λοξως πανω δεξια απ τον θ του ηνιοχου. Εξερευνωντας την περιοχη, πεφτετε πανω σε ενα "χαμογελο". Δυο αστρα σχηματιζουν τα ματια κ 6 το χαμογελο. Το m38 βρισκεται αριστερα αναμεσα σε ματια κ χαμογελο. Για το 36 κατεβειτε απ το δευτερο απ τ αριστερα αστρο του χαμογελου προς τα κατω. Ολα φαινονται χαρακτηριστικα σαν θολουρες, ωστοσο οσο συνηθιζεις το σκοταδι τοσο ξεχωριζουν τα αστρα, ειδικα στο 36
Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα 3/1 στον Παρνασσο (αρκετα σκοτεινα) λογω ευκολης προσβασης στο cartes du ciel κ λογω ανεκτης θερμοκρασιας (οχι οπως στα Γρεβενα!) ειδα πολλα αντικειμενα.

 

Αρχικα, στο δεξι μερος του προαναφερθεντος χαμογελου στον ηνιοχο διεκρινα πολυ αμυδρά το νεφελωμα ic410. Επειτα κατω απ τον betelgeuse ειδα το προφανεστατο ngc2239 κ απο κει τα σχεδον αδιάφορα cr106, cr97, cr107.

 

Στη συνεχεια, κοντα στους δίδυμους ειδα το cr89 κ το θολουτσικο κ καπως ακανονιστο m35 πάνω δεξια.

 

Μετα, ωρα για τον Big Dog! Κάτω απ τον Σειριο ειδα το ομορφο m41, απο κει πηδημα στο λιγοτερο ομορφο m47 κ στα καπως αδιαφορα cr140 και cr132

 

Ευδιακριτος κ ο αγαπημενος m31

 

Χαραματα γυρω στις 6.30 ευδιακριτοι αρης, αφροδιτη, κρονος και το m5

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ευχάριστο, που άλλος ένας κάνει παρατήρηση με κιάλια =D>

Ελπίζω όταν γυρίσεις από τα βουνά, να συνεχίσεις και από την πόλη σου, (ότι μπορείς να δεις).

Θα ήθελα να μάθω μέχρι τι μέγεθος αστέρα βλέπεις εκεί έξω με τα κιάλια σου.

Καλή συνέχεια, καλή χρονιά. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταω τα κυαλια μου και αισθανομαι βλακας :)

Πρεπει να τα βαλω σε GOTO βαση αμεσα :mrgreen:

 

Μαλιστα πολυ προσφατα αγορασα μεταχειρισμενα 20χ80 celestron ευτυχως με καλο manfrotto τριποδο.

Τα αλλα που ξερω να βλεπω τα λιγα βασικα ειναι 9χ63 bresser .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω στην Άνω Βούλα Αττικής. Ο ουρανός εδώ είναι μέτριος, με γυμνό μάτι να φανταστείς βλέπω 5 Πλειάδες, με πολύ ζόρι 6.

 

Εγώ δεν έχω τρίποδο αν και χρειάζεται. Πάντα βρίσκω κάτι να ακουμπάω. Στα Γρεβενά, παρατηρούσα από σκοτεινό σημείο κοντά σε μια πέτρινη πηγή και ακουμπούσα στο γείσο της πηγής. Έτσι παρατηρούσαν οι προπαππούδες μας :mrgreen: :mrgreen:

 

Καλή χρονιά!

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω στην Άνω Βούλα Αττικής. Ο ουρανός εδώ είναι μέτριος, με γυμνό μάτι να φανταστείς βλέπω 5 Πλειάδες, με πολύ ζόρι 6.

 

!

Αν βλέπεις 5-6 αστέρια στις Πλειάδες σημαίνει περίπου 5 mag αστέρι. Τι άλλο θέλει κανείς από την Αθήνα;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

!

Αν βλέπεις 5-6 αστέρια στις Πλειάδες σημαίνει περίπου 5 mag αστέρι. Τι άλλο θέλει κανείς από την Αθήνα;

 

Όντως υπάρχουν και πολύ χειρότερα, απλά το είπα έτσι επειδή σκέφτομαι ότι υπάρχουν κ πολύ καλύτερα.

 

Χθες στο Σούνιο με τα ίδια κιάλια διέκρινα τα NGC884, NGC869, M44 και το κάπως αδιάφορο NGC2281. Τα τρία πρώτα φαίνονταν και με γυμνό μάτι, ενόψει της επικείμενης Νέας Σελήνης και της καθαρής ατμόσφαιρας με μηδαμινή υγρασία.

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αν βλέπεις 5-6 αστέρια στις Πλειάδες σημαίνει περίπου 5 mag αστέρι. Τι άλλο θέλει κανείς από την Αθήνα;

 

Όντως υπάρχουν και πολύ χειρότερα, απλά το είπα έτσι επειδή σκέφτομαι ότι υπάρχουν κ πολύ καλύτερα.

 

Χθες στο Σούνιο με τα ίδια κιάλια διέκρινα τα NGC884, NGC869, M44 και το κάπως αδιάφορο NGC2281. Τα τρία πρώτα φαίνονταν και με γυμνό μάτι, ενόψει της επικείμενης Νέας Σελήνης και της καθαρής ατμόσφαιρας με μηδαμινή υγρασία.

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι τι ακρίβεια έχουν ένα ζευγάρι κυάλια πχ 20χ80.

Για παράδειγμα μας δίνουν τη δυνατότητα να δούμε καθαρά τους κρατήρες της σελήνης; το μάτι του Δία; τους δακτύλιους του Κρόνου; Μια θολή Ανδρομέδα;

Καταλαβαίνω οτι δεν περιμένω να δω καθαρές και έγχρωμες εικόνες αλλα να πάρω μια ιδέα για το τι περιμένω μετά την απόκτηση τους.

 

Αν υπάρχει καμιά εικόνα ως δείγμα θα βοηθούσε ιδιαίτερα

 

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

αν και δεν είναι ότι καλύτερο αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

 

 

έχει και άλλα video όπως αυτό :

που είναι η Αφροδίτη τραβηγμένη από κινητό.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εικόνα που θα πάρεις από κιάλια 20χ80 του Δία του Κρόνου και των κρατήρων της Σελήνης ΔΕΝ θα σε ικανοποιήσει. Μην το μπερδεύεις με το γεγονός ότι η εικόνα της Σελήνης σαν σύνολο θα είναι πολύ ωραία, η μεγέθυνση 20Χ ΔΕΝ είναι αρκετή για τις λεπτομέρειες που αναφέρεις.

 

Χρησιμοποιώ κιάλια με μεγεθύνσεις από 8X έως 60X. Χρειάζεται τουλάχιστον 30X για να παρατηρήσεις επί μέρους λεπτομέρειες (κρατήρες) στην Σελήνη και τους δορυφόρους του Δία και να αξίζει τον κόπο, και τουλάχιστον 60Χ για να δεις κάποιες λεπτομέρειες στον Κρόνο την Αφροδίτη και την ζώνη του Δία.

 

Επίσης η μεγέθυνση 20Χ απαιτεί τρίποδο, είναι αδύνατον να τα κρατήσεις στα χέρια. Ο kyrkos1111 έκανε την καλύτερη αγορά κιαλιών γιατί τα 12Χ σου επιτρέπουν οριακά να δεις (όχι να παρατηρήσεις) χωρίς τρίποδο, οπότε έχεις αυξημένη φορητότητα για να παρατηρείς γενικούς στόχους και όχι λεπτομέρειες.

 

Για να ικανοποιηθείς από την παρατήρηση των συγκεκριμένων στόχων που αναφέρεις πρέπει να περάσεις σε μεγεθύνσεις άνω των 60. Πουλάει κάποιος συμφορουμίτης στην στήλη αγγελίες ένα skywatcher 102/500 με τρίποδο σε καλή τιμή, το οποίο είναι αρκετό για αυτά που αναφέρεις, ειδικά αν παρεις και ένα προσοφθάλμιο με μικρή εστιακή για πλανητική παρατήρηση αργότερα.

 

Έχε υπόψη σου ότι όταν μιλάμε για παρατήρηση ένα στιβαρό τρίποδο είναι εξίσου σημαντικό με τα οπτικά.

 

Το καλύτερο θα ήταν να δεις (ίσως σε κάποια αστροσυγκέντρωση) σε διάφορες μεγεθύνσεις ώστε να ξέρεις τι χρειάζεσαι. Εάν μένεις Αθήνα θα μπορούσες να έρθεις από εδώ μια μέρα με Σελήνη να δεις τι φαίνεται σε μεγέθυνση 30.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

 

 

Είδα μερικά βιντεάκια αλλα δεν ήξερα κατα πόσο ήταν αξιόπιστα.

Η αλήθεια είναι οτι μάλον θα απογοητευτώ όπως είπατε και δεν ξέρω αν τολμήσω να πάρω τηλεσκόπιο για αρχή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω αν θα απογοητευτεις, διοτι δεν ειναι μονο η εικονα, ειναι κ η ικανοποιηση οτι βρηκες το στοχο που εψαχνες που σε γεμιζει! Ενδεικτικα, ο m31 φαινεται ετσι σε πολυ σκοτεινο ουρανο http://www.ellenrooneydesign.com/gsproduction/sites/default/files/images/M31.jpg
Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η εικόνα που πόσταρε ο kyrkos1111 ώστε να ξέρουμε τι περιμένουμε να δούμε !

 

Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει μια σειρά τέτοιων φωτογραφιών όλων των αντικειμένων που θα πρωτοκοιτάξει ένας αρχάριος (Σελήνη, Δίας, Κρόνος, Αφροδίτη, Πλειάδες, νεφέλωμα του Ωρίωνα, κ.λ.π.) σε αρκετές μεγεθύνσεις (8, 12, 15, 20, 25, 30, 60, 100, 150, 200, κ.λ.π.) με ορισμένο το φαινόμενο εύρος πεδίου του υποθετικού τηλεσκοπίου που δίνει την εικόνα π.χ. 52mm που είναι το σύνηθες ώστε να γνωρίζει ο αρχάριος τι περιμένει να δεί ανάλογα με τα κιάλια ή το τηλεσκόπιο που θα αγοράσει, πριν το αγοράσει, και να μην απογοητεύεται μετά την αγορά.

 

Ή μήπως υπάρχει και δεν την ξέρω εγώ.

 

Δεν πρέπει να είναι δύσκολο να φτιαχτεί πάντως γιατί δεν χρειάζεται να παρθούν φωτογραφίες σε όλες τις μεγεθύνσεις, αρκεί μία καλή αστροφωτογραφία του κάθε αντικειμένου που θα μεγεθυνθεί/σμικρυνθεί κατάλληλα πριν μπεί σε έναν κύκλο έτσι ώστε η διάμετρος του αντικειμένου σε σχέση με την διάμετρο του κύκλου να έχουν την σχέση που έχει η φαινόμενη διάμετρος του αντικειμένου που είναι γνωστή, με τις 52 μοίρες που είναι το φαινομενικό πεδίο του υποθετικού τηλεσκοπίου. Αρκεί να χειρίζεται κανείς κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων.

 

Μήπως στα εισαγωγικά άρθρα για αρχάριους του astrovox θα μπορούσε να συμπεριληφθεί και ένας τέτοιος κατάλογος εικόνων ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η εικόνα που πόσταρε ο kyrkos1111 ώστε να ξέρουμε τι περιμένουμε να δούμε !

 

Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει μια σειρά τέτοιων φωτογραφιών όλων των αντικειμένων που θα πρωτοκοιτάξει ένας αρχάριος (Σελήνη, Δίας, Κρόνος, Αφροδίτη, Πλειάδες, νεφέλωμα του Ωρίωνα, κ.λ.π.) σε αρκετές μεγεθύνσεις (8, 12, 15, 20, 25, 30, 60, 100, 150, 200, κ.λ.π.) με ορισμένο το φαινόμενο εύρος πεδίου του υποθετικού τηλεσκοπίου που δίνει την εικόνα π.χ. 52mm που είναι το σύνηθες ώστε να γνωρίζει ο αρχάριος τι περιμένει να δεί ανάλογα με τα κιάλια ή το τηλεσκόπιο που θα αγοράσει, πριν το αγοράσει, και να μην απογοητεύεται μετά την αγορά.

 

Ή μήπως υπάρχει και δεν την ξέρω εγώ.

 

Δεν πρέπει να είναι δύσκολο να φτιαχτεί πάντως γιατί δεν χρειάζεται να παρθούν φωτογραφίες σε όλες τις μεγεθύνσεις, αρκεί μία καλή αστροφωτογραφία του κάθε αντικειμένου που θα μεγεθυνθεί/σμικρυνθεί κατάλληλα πριν μπεί σε έναν κύκλο έτσι ώστε η διάμετρος του αντικειμένου σε σχέση με την διάμετρο του κύκλου να έχουν την σχέση που έχει η φαινόμενη διάμετρος του αντικειμένου που είναι γνωστή, με τις 52 μοίρες που είναι το φαινομενικό πεδίο του υποθετικού τηλεσκοπίου. Αρκεί να χειρίζεται κανείς κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων.

 

Μήπως στα εισαγωγικά άρθρα για αρχάριους του astrovox θα μπορούσε να συμπεριληφθεί και ένας τέτοιος κατάλογος εικόνων ;

 

 

Δεν υπάρχει γιατί θα ήταν μεγάλη πλάνη. Σε καμία περίπτωση δε βλέπουμε αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες. Ακόμα και η εικόνα που μπήκε παραπάνω είναι αρκετά παραπλανητική, και ο γαλαξίας αλλά και τα αστέρια παρουσιάζονται λαμπρότερα με το 10x50 που είναι το αντίθετο από αυτό που συμβαίνει. Γενικά από μεγένθυνση φωτογραφιών μπορούμε να πάρουμε ιδέα ΜΟΝΟ για το πεδίο, και αυτό συνήθως το κάνουμε με το ocular view του Stellarium. Ιδέα για το τι θα δούμε σε προσοφθάλμιο παίρνουμε μόνο από ζωγραφιές παρατηρητών, παράδειγμα κάνε αναζήτηση στο google turn left at orion pdf και δες τα σχέδια σε αυτό το βιβλίο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι τι ακρίβεια έχουν ένα ζευγάρι κυάλια πχ 20χ80.

Για παράδειγμα μας δίνουν τη δυνατότητα να δούμε καθαρά τους κρατήρες της σελήνης; το μάτι του Δία; τους δακτύλιους του Κρόνου; Μια θολή Ανδρομέδα;

Καταλαβαίνω οτι δεν περιμένω να δω καθαρές και έγχρωμες εικόνες αλλα να πάρω μια ιδέα για το τι περιμένω μετά την απόκτηση τους.

 

Αν υπάρχει καμιά εικόνα ως δείγμα θα βοηθούσε ιδιαίτερα

 

 

Ευχαριστώ

Κώστας

 

 

introduction-to-astro-sketching-workshop-42-728.jpg.9a288654749669aab5a022c0db7de7cb.jpg

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι τι ακρίβεια έχουν ένα ζευγάρι κυάλια πχ 20χ80.

Για παράδειγμα μας δίνουν τη δυνατότητα να δούμε καθαρά τους κρατήρες της σελήνης; το μάτι του Δία; τους δακτύλιους του Κρόνου; Μια θολή Ανδρομέδα;

Καταλαβαίνω οτι δεν περιμένω να δω καθαρές και έγχρωμες εικόνες αλλα να πάρω μια ιδέα για το τι περιμένω μετά την απόκτηση τους.

 

Αν υπάρχει καμιά εικόνα ως δείγμα θα βοηθούσε ιδιαίτερα

 

http://www.ar-dec.net/vsa/

 

Καλησπέρα! Παραθέτω αυτό το λινκ, γνωρίζοντας πως δεν είναι αυτό ΑΚΡΙΒΏΣ που χρειάζεστε, ξέροντας όμως ότι θα σας δώσει μια ιδέα του τι μπορείτε να δείτε με αυτά τα κιάλια αλλά και οποιοδήποτε άλλο όργανο.

Απλώς συμπληρώνετε τα χαρακτηριστικα του οργάνου που σας ενδιαφέρει και πατώντας το "εικονίδιο" Make list σας παρουσιάζει μια λίστα με εικονες (όχι ιδιαίτερα κατατοπιστικες) και χαρακτηριστικα σχεδόν όλων των, ορατών με το τηλεσκόπιο ή τα κυάλια, αντικείμενων του αστερισμου που επιλέξατε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως θα βοηθούσε πολύ τους νέους στο χώρο ωστε να ξέρουν τι πρόκειται να δουν ωστε να μην απογοητευτούν.

Βλέποντας κάποιες φωτο όπως αυτη της Ανδρομέδας εντυπωσιάζομαι για το πως με ένα ζευγάρι κυάλια ή ακόμα και ένα τηλεσκόποιο μπορούμε να δούμε ένα αντικείμενο που βρίσκεται εκατομμύρια έτη φωτός μακρυά.

 

Εγώ θα ήμουν ικανοποιημένος αν έβλεπα κάπως έτσι αλλα απο όσα διαβάζω δυστυχώς χρειάζεται τηλεσκόπιο.

 

Εδώ βέβαια λέει άλλα:

http://www.bestbinocularsreviews.com/binoculars-for-astronomy.php

 

Θα ήταν πολύ ωρείο να υπήρχε μια συλλογή με ρεαλιστικές φωτογραφίες πλανητών βάσει μεγεθύνσεων και εργαλείου (κυάλι, τηλεσκόπιο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοση ωρα σας εξηγουμε οτι ο μονος τροπος να δειτε πως θα βλεπατε τα αντικειμενα ειναι μεσω σκιτσα αλλων δεν υπαρχει αλλος τροπος ειναι το πιο ρεαλιστικο σε αυτο που ψαχνεις

 

Αν βαλετε στο google λεξεις κλειδια των αντικειμενων που ψαχνεται και το ειδος(τηλεσκοπιο κτλ) που θελετε να δειτε και την λεξη astro sketching

 

θα βρειτε πολλα αντικειμενα στο ιντερνετ και θα παρετε μια ιδεα πως θα τα δειτε

 

 

 

η Φωτογραφια με την ανδρομεδα(m31) που ανεβασα πριν ..καπως ετσι θα την δεις με κιαλια

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν πολύ ωρείο να υπήρχε μια συλλογή με ρεαλιστικές φωτογραφίες πλανητών βάσει μεγεθύνσεων και εργαλείου (κυάλι, τηλεσκόπιο).

 

Δεν νομίζω όμως οτι υπάρχει κάτι τέτοιο. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάτι υπόψιν μου.

 

Θα σας παραθέσω δύο λινκ που ισως σας βοηθήσουν:

 

http://www.astrovox.gr/throughascope.html

 

http://www.astrovox.gr/binoculars.html

 

Πιστεύω όμως ότι δεν αξίζει να αναλωνεστε ψάχνοντας τέτοιου είδους απεικονίσεις. Προσωπικά οταν πρώτη φορά έψαχνα να βρω το M31, το ότι δεν ήξερα πως θα φανεί μέσα από τα κιάλια μού έξαπτε ακόμα περισσότερο την φαντασία. Όταν εν τέλει το βρηκα χάρηκα τόσο όχι μόνο στη θέα αυτού του αντικειμένου αλλά και στο οτι το βρήκα. Αυτό που θελω να πω μέσα από όλο αυτό είναι ότι δεν χρειάζεται να αρκείστε στην όψη αυτού που θα δειτε αλλά να θυμάστε ότι τα κιάλια είναι ένα όργανο που θα σας αποκαλύψουν ένα μεγάλο κομμάτι του σύμπαντος που μένει αθέατο με το γυμνό μάτι. (Το τελευταίο το πήρα από το δεύτερο άρθρο από αυτά που σας παρεθεσα)

 

Αυτά από εμένα γιατι νομίζω πως έχουμε κάνει κάποια καταχρηση του νήματος αυτού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά οταν πρώτη φορά έψαχνα να βρω το M31, το ότι δεν ήξερα πως θα φανεί μέσα από τα κιάλια μού έξαπτε ακόμα περισσότερο την φαντασία. Όταν εν τέλει το βρηκα χάρηκα τόσο όχι μόνο στη θέα αυτού του αντικειμένου αλλά και στο οτι το βρήκα. Αυτό που θελω να πω μέσα από όλο αυτό είναι ότι δεν χρειάζεται να αρκείστε στην όψη αυτού που θα δειτε αλλά να θυμάστε ότι τα κιάλια είναι ένα όργανο που θα σας αποκαλύψουν ένα μεγάλο κομμάτι του σύμπαντος που μένει αθέατο με το γυμνό μάτι. (Το τελευταίο το πήρα από το δεύτερο άρθρο από αυτά που σας παρεθεσα)

 

Αυτά από εμένα γιατι νομίζω πως έχουμε κάνει κάποια καταχρηση του νήματος αυτού.

 

Σωστά, =D> Τα κιάλια είναι το ορεκτικό. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης