Jump to content

Προσφορά Explore Scientific 1.25", 24mm 68° N2 99 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως το αγόρασα για περισσότερα (ελαφρά) μεταχειρισμένο! Αλλά τότε είχαν έλλειψη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως το αγόρασα για περισσότερα (ελαφρά) μεταχειρισμένο! Αλλά τότε είχαν έλλειψη.

 

Αξίζει η αγορά του;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως το αγόρασα για περισσότερα (ελαφρά) μεταχειρισμένο! Αλλά τότε είχαν έλλειψη.

 

Αξίζει η αγορά του;;

 

Ήσουν εκεί, όταν δοκίμασα τους EW68 24, Hyperion 24, Panoptic 24 και Vixen LVW 22, ακόμη και στον ερευνητή της Stellarvue που είναι f/4 (και επίσης 12" Ν f/5 & 66mm R f/6). O Panoptic είχε πιο επίπεδο πεδίο, ο Hyperion καλύτερη διαύγεια, ο Vixen και ο ES ήταν οι πλέον ισορροπημένοι, ο ES υπερτερούσε και σε TFOV οπότε όταν τον πούλησε ο Ηλίας τον πήρα (ήταν ο ίδιος που είχα δοκιμάσει).

Πούλησα τότε τον Hyperion αλλά μετάνιωσα και τον ξαναγόρασα. Περιμέναμε και μια ανάλογη δοκιμή από εξέχoν μέλος του Astrovox.

Αν αξίζει; Σκέψου πως πλέον είναι φθηνότερος και από τον Hyperion.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως το αγόρασα για περισσότερα (ελαφρά) μεταχειρισμένο! Αλλά τότε είχαν έλλειψη.

 

Αξίζει η αγορά του;;

 

Ήσουν εκεί, όταν δοκίμασα τους EW68 24, Hyperion 24, Panoptic 24 και Vixen LVW 22, ακόμη και στον ερευνητή της Stellarvue που είναι f/4 (και επίσης 12" Ν f/5 & 66mm R f/6). O Panoptic είχε πιο επίπεδο πεδίο, ο Hyperion καλύτερη διαύγεια, ο Vixen και ο ES ήταν οι πλέον ισορροπημένοι, ο ES υπερτερούσε και σε TFOV οπότε όταν τον πούλησε ο Ηλίας τον πήρα (ήταν ο ίδιος που είχα δοκιμάσει).

Πούλησα τότε τον Hyperion αλλά μετάνιωσα και τον ξαναγόρασα. Περιμέναμε και μια ανάλογη δοκιμή από εξέχoν μέλος του Astrovox.

Αν αξίζει; Σκέψου πως πλέον είναι φθηνότερος και από τον Hyperion.

 

Η περιγραφή σου με απογοήτευσε. Είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για τον καλύτερο 24αρη (πλην Panoptic) και έναν από τους καλύτερους ES. Περίμενα τουλάχιστον να είναι ο καλύτερος σε διαύγεια - κοντράστ από τους άλλους. Η σχέση τιμής - ποιότητας δεν με ενθουσιάζει για να γεμίσω το βαλιτσάκι μου με μέτριους φακούς επειδή είναι φτηνοί.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καλύτερος σε διαύγεια ήταν ο Hyperion και ο χειρότερος ο Panoptic.

Στα άκρα του πεδίου τα πράγματα πήγαιναν ακριβώς ανάποδα.

Το "ο καλύτερος σε όλα" απλώς δεν υπάρχει. Και κανένας δεν μπορεί να θεωρηθεί μέτριος. Ας πούμε, ο Hyperion είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος για επίγεια παρατήρηση. Πόσο μέτριο μπορεί να θεωρηθεί αυτό;

Έχοντας τον Nagler 22 και τον ES100 20, η επίγεια σε εστιαστή 1.25" ήταν σημαντικό κίνητρο για έναν 24 SWA και εκεί δεν θα διάλεγα τον Panoptic επειδή η μαξιλαροειδής παραμόρφωση και το μικρό eye relief δεν είναι καλά χαρακτηριστικά σε αυτήν την εφαρμογή. Αλλά και ο ES δεν έχει το εστιακό επίπεδο στην έξω επιφάνεια του αντικειμενικού φακού, όπως συμβαίνει με τον Hyperion κάνοντας κάθε κόκκο σκόνης και χνούδι να είναι εκνευριστικά καλά εστιασμένα και ορατά, κάτι ενοχλητικό στο φως της ημέρας. Κανείς δεν τα προσφέρει όλα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εκτός από τον 25 που δήνουν μαζί με τα τηλεσκόπια δεν έχω κάτι άλλο οπότε θεωρώ ότι θα είναι μια καλή αναβάθμιση σε πολύ λογική τιμή για καινούργιο. Γενικά έχει καλές κριτικές.

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εκτός από τον 25 που δήνουν μαζί με τα τηλεσκόπια δεν έχω κάτι άλλο οπότε θεωρώ ότι θα είναι μια καλή αναβάθμιση σε πολύ λογική τιμή για καινούργιο. Γενικά έχει καλές κριτικές.

 

Δεν είναι απλά μια αναβάθμιση, η νύχτα με τη μέρα είναι. Θα τον ευχαριστηθείς 100%.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ξανα επαναφέρω το θέμα γιατί από ότι βλέπω συνεχίζεται η προσφορά.

 

Εχω dobsonian 8" GSO και τα προσοφθάλμια που έχω είναι τα εξής.

 

30mm Erfle 2" αυτό που έδινε το τηλεσκόπιο.

 

25mm super Plossl το έδινε μαζι με ένα άλλο τηλεσκόπιο που έχω

 

10mm pentax XW το μόνο σοβαρό προσοφθάλμιο που έχω.

 

1) Αγοράζοντας την συγκεκριμένη προσφορά απλά αχρηστεύω τον 25mm και τον 30mm με ένα καλύτερης ποιότητας προσοφθάλμιο. Το θέμα είναι πόσο καλύτερης και αν αξίζει να τα αντικαταστήσω. Βέβαια η τιμή του είναι εξαιρετική.

 

2) Ειναι η εστιακή που ενδείκνυται σαν χρήση για αυτό το τηλεσκόπιο; Με βάση τα άλλα προσοφθάλμια που έχω είμαι ΟΚ με την αγορά του, ή θα πρέπει να κοιτάξω κάποια άλλη εστιακή που να ταιριάζει καλύτερα;

 

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην κατηγορια των 24μμ προτιμώ τον Hyperion απο ολλες τις αλλες εταιρειες.Ειναι προσωπικο θεμα ομως αυτο δεν ειναι απαρετητο να το δεις σαν εμενα,απο την στιγμη που ο ES Ειναι φθηνοτερος απο τον Hyperion αν πιγενα και εγω για αγορα καινουργιου θα επερνα τον ES!

O erlf ειναι υποδιεστερος απο τον ES 24.Κατα την αποψη μου προτίμησε τον ES και θα εχεις εξαιρετικό διδυμο με τον Pentax!

Τον 25 αρη και τον 30 αρη δεν θα λυπόμουν να τους αποχωριστώ!Τον Erlf Ενας λογος παραπανω γιατι θα με κουραζε να αλλαζω συνεχεια εστιαστη απο 2 ιντσες σε 1 1/4.

 

ΥΓ. Αυτα αν θέλεις να εχεις προσοφθάλμια σε 1 1/4.Σε περιπτωση που θέλεις να εκμεταλευτεις το μεγιστο πεδιο πρεπει να τα δουλευεις σε 2 ιντσες και να εχεις εναν μεταξύ 35-40μμ στις 68 μοιρες +-.Σε αυτη την περιπτωση δεν χρειαζεσαι τον 24 αρη ES.Για να μην λλαζεις συνέχεια εστιαστη μπορεις να αγορασεις ενα compression ring http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p281_TS-Adapter-von-2--auf-1-25--mit-Messingklemmring-und-Filtergewinde.html το οποιο θα εχεις μονιμα ''φορεμένο'' στον Pentax.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μάλλον με 1 1/4 θα ασχοληθώ γιατί για 2" ανεβαίνει αρκετά το μπατζετ. Δεν με πειράζει ωστόσο να χρησιμοποιώ ανταπτορα και τόσο, οπότε κάποια στιγμή μπορεί να σκεφτώ έναν 2" στο μέλλον.

 

 

Λοιπόν τον παρήγγειλα για να προλάβω και την προσφορά. Νομίζω για τα λεφτά του χαμένος δεν θα βγω.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ: Τον αγόρασα ΧΩΡΙΣ paypal αλλά ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με την χρεωστική κάρτα mastercard της Εθνικής. Δεν ξέρω πως πέρασε η αγορά και δεν την μπλόκαραν τα capital controls, αλλά πέρασε μια χαρά. Τι να πω, το έκανα για πλάκα για δοκιμή και πέρασε μια χαρά.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Αγοράζοντας την συγκεκριμένη προσφορά απλά αχρηστεύω τον 25mm και τον 30mm με ένα καλύτερης ποιότητας προσοφθάλμιο.

 

Δε νομίζω να "αχρηστεύεις" το 30mm erfle. Ναι μεν είναι καλύτερης ποιότητας το ES, αλλά το 24/68 έχει κάπου 28% μικρότερο πραγματικό πεδίο από το 30/70, οπότε πάλι θα έχεις χρήση για το 30άρι ;)

Εγώ λατρεύω τα 2-ιντσα, αλλά έχουν πολύ γυαλί οπότε ανεβάζουν τις τιμές...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζα ο erlf ειναι 60 μοιρων και ειπα για ''αποχωριση'' οποτε με την παρεμβαση του equador συμφωνω απολυτα,ναι δεν ειναι αχρηστος!

 

Εγώ λατρεύω τα 2-ιντσα, αλλά έχουν πολύ γυαλί οπότε ανεβάζουν τις τιμές...

 

Και εγω! :wink:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή, κατά την άποψή μου, έκανες μια πολύ καλή επιλογή, καθώς θα δεις

και στην πράξη ότι ο 24αρής θα αποτελέσει το βασικό ερευνητικό σου προσοφθάλμιο φακό.Χρησιμος

και σε εκτενή αντικείμενα χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις τον αντάπτορα. Και εγώ στο παρελθόν είχα

τον 2ιντσο 32 mm Celestron Ultima LX αλλά σταδιακά τον χρησιμοποιούσα όλο και λιγότερο προτιμώντας

τον 24 mm Hyperion.Επίσης θεωρώ ότι ο ES είναι πιθανώς ποιοτικότερος από τον Hyperion για χρήση

σε νευτώνεια F5 και κάτω, πόσο μάλλον στο δικό σου που είναι F6.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά λοιπόν.

 

Ίσως στο μέλλον αγοράσω και έναν πιο ευρυγώνιο φακό γύρω στα 35-40mm στις 2" για πιο "μεγάλα" αντικείμενα, veil, κυψέλη κ.α. Για την ώρα είμαι καλυμμένος μιας και έχω και τον barlow 2x televue που ξέχασα να αναφέρω. Η επόμενη πάντως αγορά που σκέφτομαι είναι ο ES 6,7mm 82ο για να σπάω τα σφαιρωτά. Νομίζω ότι πλέον θα έχω κλείσει σε φακούς μια και καλή αν και αυτό είναι σχετικό για τον καθένα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης