Jump to content

Ερωτηση για προσοφθαλμιους και barlow.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Προσφατα εγινα κατοχος του skywatcher 200/1000 dsf και με αυτο εχω 2 προσοφθαλμια,ενα 2" 28mm 56 μοιρων και τον baader hyperion zoom mark 3 8-24mm.

Με τα παραπανω εχω και εναν barlow televue powermate 5x τον οποιο πιο πολυ χρησιμοποιω και σε πλανητικη φωτογραφιση.Εχω δοκιμασει με τον συγκεκριμενο να κανω και παρατηρηση(του δια συγκεκριμενα)σε συνδυασμο με τον baader hyperion 8-24 αλλα ο διας φαινοταν ασπρομαυρος.ειναι λογικο αυτο?Εννοειται ο zoom προσοφθαλμιος τον χρησιμοποιουσα εως τα 15mm του περιπου γτ μετα αρχισε να θολωνει το ειδωλο(αν κ ο πλανητης πλεον φαινοταν εντυπωσιακα μεγαλος!!)προφανως φταιει το 5x που κανει το τηλεσκοπιο μου f25?

 

Η ερωτηση ειναι η εξης,χρειαζομαι καποιο αλλο προσοφθαλμιο κοντα στα 5mm ετσι ωστε να εχω μεγαλυτερη μεγεθυνση για παρατηρηση βαθυ ουρανου?η τα 8mm του hyperion ειναι υπεραρκετα?

 

Επισης θα βοηθαγε στην παρατηρηση πλανητων ενας barlow 2x?η παλι θα τα βλεπω ασπρομαυρα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με το ασπρόμαυρο πρώτη φορά το ακούω! Είσαι σίγουρος, η απλά επειδή μεγάλωσε η μεγένθυνση και έπεσε η φωτεινότητα σου φαινόταν λιγότερο το χρώμα; Γενικά τα κατοπτρικά έχουν λιγότερο χρώμα σε σχέση π.χ. με ένα APO, αλλά ένα καλό barlow ή powermate δεν τα επηρεάζει σε αυτό το θέμα. Μάλιστα ένα κακό barlow θα "πρόσθετε χρώμα" με κακό τρόπο (χρωματικό σφάλμα).

Δεν έχω hyperion zoom για να δω μήπως έχει κανένα ιδιαίτερο θέμα με το powermate, αλλά και να είχε αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να εξηγήσει "έλλειψη χρώματος". Δηλαδή θα θεωρούσα ότι αν και ένα 5/6mm προσοφθάλμιο είναι καλό για πλανητική στο 200/1000 (προς θεού όχι plossl), με το powermate και το baader θα είχες ουσιαστικά ένα "4.8mm" διαθέσιμο που θα σε κάλυπτε όταν τα 8mm δεν είναι αρκετά...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

Ναι, είναι φυσιολογικό να τα βλέπεις σχεδόν όλα ασπρόμαυρα με οπτική παρατήρηση, χρώμα μόνο με φωτογραφίες και επεξεργασία ή με φίλτρα. Εξαίρεση ο Άρης (κόκκινος), ο Δίας και ο Κρόνος ίσως κιτρινίζουν λίγο.

Αν σκεφτείς πως κάθε ίντσα του τηλεσκοπίου σου (200mm = 20 cm = 8 ίντσες, η ίντσα είναι 2,54 εκατοστά) δίνει σε τέλειο ουρανό μέχρι 50 μεγεθύνσεις υπολόγισε πως μπορείς να φτάσεις το πολύ τις 400.

Αν ο ουρανός δεν είναι τέλειος (σύνηθες) σε υπερβολική μεγέθυνση θα βλέπεις το στόχο θαμπό, όσο καλά και αν εστιάζεις.

Για να υπολογίζεις την μεγέθυνση να διαιρείς το 1000 του τηλεσκοπίου σου (λέγεται εστιακή απόσταση και συμβολίζεται με το γράμμα F) με τα mm των προσοφθάλμιων.

Πχ ο 28mm σου δίνει 35x.

Ο zoom σου δίνει στα 24 περίπου 41, και στα 8mm σου δίνει ακριβώς 125 μεγεθύνσεις.

Αν βάλεις τον baader 5x μαζί με τον zoom στα 8mm θα σου δώσει 625 μεγεθύνσεις που ξεπερνά τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου.

Επίσης να θυμάσαι πως αν έχεις ένα προσοφθάλμιο με 40mm και χρησιμοποιήσεις τον baader 5x στην ουσία θα βλέπεις σαν να έχεις ένα προσοφθάλμιο 8mm μόνο. Ελπίζω να κατάλαβες πώς γίνεται ο υπολογισμός.

 

Για deep sky παρατήρηση δεν είναι απαραίτητο να έχεις μεγάλη μεγέθυνση, συνήθως παίρνουμε προσοφθάλμια που να δίνουν μεν κάποιο "αξιοπρεπές" μέγεθος αλλά η ουσία είναι αυτό που βλέπεις να είναι ΚΑΘΑΡΟ. Σε αυτό παίζει ρόλο:

η ποιότητα οπτικών του τηλεσκοπίου σου,

η καθαριότητα αυτών (μην έχει το κάτοπτρο σκόνες μαζεμένες εδώ και δέκα χρόνια πχ),

η ευθυγράμμιση των κατόπτρων του τηλεσκοπίου σου,

η ποιότητα οπτικών του προσοφθαλμίου,

η καθαρότητα της ατμόσφαιρας (αν έχει καλό seeing),

πόσο μακρυά βρίσκεσαι από φώτα (φωτορύπανση = μέγας εχθρός της οπτικής παρατήρησης).

Ελπίζω να σε βοήθησα! 8)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, είναι φυσιολογικό να τα βλέπεις σχεδόν όλα ασπρόμαυρα με οπτική παρατήρηση, χρώμα μόνο με φωτογραφίες και επεξεργασία ή με φίλτρα. Εξαίρεση ο Άρης (κόκκινος), ο Δίας και ο Κρόνος ίσως κιτρινίζουν λίγο.

 

Μα ρωτάει για το Δία. Λέει με barlow του φαίνεται ασπρόμαυρος, χωρίς έγχρωμος.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατα την γνωμη μου ο 5χ powermate ειναι ψιλοαχρηστος για παρατηρηση τον εχω και γω και τον εχω χρησιμοποιησει μονο για φωτογραφιση και δεν μου καθεται καλα με τον baader zoom

 

ενας μπαρλοου 2Χ 'η 2,5χ καλη ποιοτητας ειναι πιο αξιοποιησιμος για παρατηρηση αλλα και παλι αν δεν σου φτανουν τα προσοφθάλμια που εχεις και θες να πας στα ορια του τηλεσκοπιου σου

 

 

γιατι αν εχεις ενα 4mm και ενα 6mm μπορει να μην χρησιμοποιησεις και τον μπαρλοου ποτε

 

 

εγω τον χρησιμοποιω μονο σε διαχωρισμους διπλων εκει που ηθελα μεγαλες μεγενθυνσεις αλλα και παλι η ατμοσφαιρα ηταν περιοριστικος παραγοντας πανω απο τα 300χ

 

 

 

oxi o διασ ειναι εχρωμος ειτε του βαλεισ 5χ ειτε μπαρλοου με ton baader zoom ..αν πας ομως σε μεγενθυνση περα των οριων του τηλεσκοπιου σου μπορει απο την θολουρα να μην βλεπεις χρωματα

 

 

 

ο διασ και ο κρονος δεν κιτρινιζουν μονο εκτος αν εχεισ μικρο τηλεσκοπιο απο 200 και πανω βλεπεις λεπτομερειες

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο διασ και ο κρονος δεν κιτρινιζουν μονο εκτος αν εχεισ μικρο τηλεσκοπιο απο 200 και πανω βλεπεις λεπτομερειες

 

Και μάλιστα αν αντί για κατοπτρικό έχεις doublet ή triplet, βλέπεις "χρωματιστές" λεπτομέρειες από αρκετά μικρότερη διάμετρο ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο διασ και ο κρονος δεν κιτρινιζουν μονο εκτος αν εχεισ μικρο τηλεσκοπιο απο 200 και πανω βλεπεις λεπτομερειες

 

Και μάλιστα αν αντί για κατοπτρικό έχεις doublet ή triplet, βλέπεις "χρωματιστές" λεπτομέρειες από αρκετά μικρότερη διάμετρο ;)

 

 

ναι αλλα που κοστιζει διπλα και τριπλα απο ενα 250αρι :lol:

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ρωτάει για το Δία. Λέει με barlow του φαίνεται ασπρόμαυρος, χωρίς έγχρωμος.

 

Να διευκρινησω οτι πριν τον baader 8-24 ειχα αυτον εδω αλλα λογω κακης αποδοσης τον ανταλλαξα με τον baader 8-24.

 

http://www.planitario.gr/zoom-7-21mm-o31-8mm.html

 

Ο οποιος παλι σε συνδυασμο με τον powermate 5x μου εδειχνε τον δια ασπρομαυρο!!!Τοτε ειχα πει ελα μωρε το προσοφθαλμιο φταιει δεν ειναι καλης ποιοτητας.

Με το που το δοκιμασα με τον baader 8-24 παλι τα ιδια.Σε μεγαλες μεγεθυνσεις,δλδ απο 16mm εως 8 που δοκιμαζα(ξερω οτι ξεπερναγα την δυνατοτητα του τηλεσκοπιου μου σε μεγεθυνση αλλα απλα δοκιμαζα)ο διας φαινοταν ναι μεν μεγαλος στο προσοφθαλμιο αλλα ξεκαθαρα ασπρομαυρος!

Εγω εκεινη την ωρα το απεδωσα στο οτι ο 5x μου κανει το τηλεσκοπιο f/25 και ετσι ειναι πολυ σκοτεινο με αποτελεσμα να μην μπορω να δω χρωμα.

 

Χωρις τον 5x τον βλεπω κανονικα με τις λεπτομερειες του(κυριως τις 2 μεγαλες πορτοκαλι γραμμες πανω κ κατω απο τον ισημερινο του).

 

Που μπορει να οφειλεται αυτο?

 

Λογω κακων καιρικων συνθηκων δεν το εχω ξαναδοκιμασει αλλα θυμαμαι πολυ καλα τι ειδα :-k :-k :-k

 

Επισης το τηλεσκοπιο ηταν πολυ καλα collimated τοτε,αλλα και πεντακαθαρα τα οπτικα του,2η φορα ηταν που το χρησιμοποιουσα!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε ένα έγχρωμο μπαλόνι, ας πούμε κόκκινο. Άρχισε να το τεντώνεις με τα χέρια σου. Τι συμβαίνει με το χρώμα; Η μεγέθυνση απλώνει το χρώμα, ελαττώνοντάς το. Η πυκνότητα του χρώματος είναι η ίδια αλλά μεγαλώνοντας την επιφάνεια προσλαμβάνεις μικρότερη ένταση.

Σε αυτά πρόσθεσε και την ελάττωση της φωτεινότητας, όπου από ένα σημείο και κάτω τα κωνία σου δεν ερεθίζονται, αλλά και τη μειωμένη διαπερατότητα σε φως λόγω των περισσοτέρων στοιχείων που προσέθεσες. Αν μάλιστα κάποιο από αυτά δεν έχει επιστρώσεις ή είναι υποτυπώδεις, έχεις και από εκεί απώλειες. Για τον τελευταίο λόγο πολλοί προτιμούν ακόμη να παρατηρούν τους πλανήτες με ορθοσκοπικούς ή καλούς Plossl παρά με Nagler & Ethos.

Από όλους τους παράγοντες η μεγέθυνση νομίζω πως επηρεάζει περισσότερο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, ναι, δε μας είπε ότι έβαζε το 5x και μετά ανέβαζε το zoom στο τέρμα :)

Με το 5x και 24mm που είναι λογική μεγένθυνση δε φαίνεται κανονικά ο Δίας;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, ναι, δε μας είπε ότι έβαζε το 5x και μετά ανέβαζε το zoom στο τέρμα :)

 

εσυ τι λες να εμενε σα 4,8 mm? :lol:

 

 

εννοειται πηγαινε το ζοομ στο τερμα αφου ξεκινουσε με 4,8mm ....απο τα 200X ξεκινουσε λιγο χαλια να ηταν η ατμοσφαιρα παει το χρωμα :P :lol:

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, ναι, δε μας είπε ότι έβαζε το 5x και μετά ανέβαζε το zoom στο τέρμα :)

Με το 5x και 24mm που είναι λογική μεγένθυνση δε φαίνεται κανονικά ο Δίας;

 

Δυστυχως δεν θυμαμαι...Θα απαντησω το επομενο σκ που ευελπιστω να εχει και καλο καιρο...Θα επανελθω :D :D :D :D

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγινε η δοκιμη εχτες και ναι με τον televue 5x και τον hyperion mark στα 24mm ο διας φαινεται με χρωματα,οσο κατεβαινουμε προς τα 8mm χανονται σιγα σιγα τα χρωματα και εννοειται θαμπωνει....

 

Επισης μολις μου ηρθε αυτο εδω...

 

http://www.ebay.com/itm/191816764696?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

και συνδεοντας αυτο τον μετατροπεα στο t ring της canon και απευθειας στην υποδοχη 2" του τηλεσκοπιου η canon εστιαζει κανονικοτατα με το skywatcher 200/1000!το ιδιο πιστευω ισχυει και για τις nikon,οποτε το προβλημα ειναι οτι χωρις αυτο,οι dslr ειναι πολυ μακρια ωστε να εστιασουν.

 

Τελος να υποθεσω οτι για παρατηρηση πλανητων,ενας barlow 2x η 3x πιστευετε οτι θα ηταν χρησιμος με τον baader hyperion 8-24?καθως με τον powermate 5x που εχω δεν ειναι οτι καλυτερο....με το 8mm εχω μεγεθυνση 125,οποτε με τον 3χ παμε στα 375 που ειναι κοντα στα θεωρητικα 400 που παει το 8ιντσο μου....

 

Δημητρη εκεινος ο 3χ που ειχες προτεινει απο ebay αξιζει λες????που εκανε κανα 45 περιπου...αλλιως καποιος αλλος ισως?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

,οποτε το προβλημα ειναι οτι χωρις αυτο,οι dslr ειναι πολυ μακρια ωστε να εστιασουν.

 

ειναι πολυ κοντα εννοειες :mrgreen:

 

 

 

Τελος να υποθεσω οτι για παρατηρηση πλανητων,ενας barlow 2x η 3x πιστευετε οτι θα ηταν χρησιμος με τον baader hyperion 8-24?καθως με τον powermate 5x που εχω δεν ειναι οτι καλυτερο....με το 8mm εχω μεγεθυνση 125,οποτε με τον 3χ παμε στα 375 που ειναι κοντα στα θεωρητικα 400 που παει το 8ιντσο μου....

 

Δημητρη εκεινος ο 3χ που ειχες προτεινει απο ebay αξιζει λες????που εκανε κανα 45 περιπου...αλλιως καποιος αλλος ισως?

 

Αφου εχεις τον 5Χ τι τον θες τον 3Χ κι ειδικα εναν φτηνο ?

 

καλυτερα να παρεισ ενα 6αρι πλανητικο αν σου λειπει η ενδιαμεση mm εκ

 

δεν μ αρεσει γενικα να βαζω μπαρλου σε παρατηρηση δεν χρειαζεται ..εκτος απο συγκεκριμενες περιπτωσεις

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

,οποτε το προβλημα ειναι οτι χωρις αυτο,οι dslr ειναι πολυ μακρια ωστε να εστιασουν.

 

ειναι πολυ κοντα εννοειες :mrgreen:

 

Υποπτεύομαι ότι εννοεί όντως πολύ μακριά (στις DSLR αυτό είναι το πρόβλημα), αλλά έκανε λάθος στο link που φαντάζομαι έπρεπε να δείχνει ένα low profile 2" to T-thread adapter.

 

 

Τελος να υποθεσω οτι για παρατηρηση πλανητων,ενας barlow 2x η 3x πιστευετε οτι θα ηταν χρησιμος με τον baader hyperion 8-24?καθως με τον powermate 5x που εχω δεν ειναι οτι καλυτερο....με το 8mm εχω μεγεθυνση 125,οποτε με τον 3χ παμε στα 375 που ειναι κοντα στα θεωρητικα 400 που παει το 8ιντσο μου....

 

Δημητρη εκεινος ο 3χ που ειχες προτεινει απο ebay αξιζει λες????που εκανε κανα 45 περιπου...αλλιως καποιος αλλος ισως?

 

Εφόσον έχεις τον zoom 24-8 και έχεις και το συνδυασμό 24mm/5x = 4.8mm (σταμάτα να αυξάνεις το zoom όταν βάζεις το 5x, αφού βλέπεις δεν πάει παραπάνω!), έχεις απλά ένα κενό ανάμεσα στα 8 και τα 4.8mm. Ε, πάρε έναν προσοφθάλμιο 6mm (π.χ. 58 ή 66 μοιρών για οικονομία) να το καλύψεις.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν εκανα λαθος στο λινκ!

Να εξηγηθω....το προβλημα μου ηταν οτι η canon μου συνδεοντας την με το tring της + το βαρελακι μετατροπεα 2" σε 1.25" στην υποδοχη 2" ιντσων τερματιζε η διαδρομη του εστιαστη προς τα μεσα,προσοχη προς τα μεσα,και καταλαβαινα οτι αν πηγαινε πιο κοντα η μηχανη προς τον εστιαστη τοτε θα ημουν οκ.

Επρεπε λοιπον να 'ξεφορτωθω' το βαρελακι 2" σε 1.25" το οποιο μου απομακρυνε την dslr απο τον εστιαστη κ να χρησιμοποιησω τον παραπανω μετατροπεα που εβαλα στο λινκ.

Αυτο το επιβεβαιωσα κιολας βγαζοντας το βαρελακι 2" σε 1.25" και κρατωντας την μηχανη στο χερι με το tring της φορεμενο την εβαλα απλα μεσα στον εστιαστη χωρις τπτ να παρεμβαλεται ενδιαμεσα και εβλεπα οτι ετσι εστιαζε μια χαρα.

Παρηγγειλα λοιπον τον παραπανω μετατροπεα ο οποιος ειναι κ αρκετα οικονομικος και τελικα δουλεψε μια χαρα!!!

Με αυτον εβγαλα φωτογραφια και το φεγγαρι εχτες και την ανεβασα.

Σημερα εβγαλα και κανα 2 φωτο τον ωριωνα αλλα με προλαβε συννεφια...

 

Οσο για τα προσοφθαλμια,ο baader 8-24 με τον 5χ παει οριακα μεχρι τα 16mm.μετα δεν βγαζεις ακρη αρχιζει να χανεται το χρωμα θολωνει κλπ.οποτε χρειαζομαι παραπανω απο ενα 6αρι προσοφθαλμιο.

Ερψτηση.ο 5χ χαλαει το ειδωλο στην παρατηρηση?εννοω επειδη κανει το τηλεσκοπιο μου απο f5 σε f25 δεν τα βλεπω ολα πιο σκοτεινα?(μιλαω για ηλιακο συστημα παντα).η δεν παιζει κ πολυ μεγαλο ρολο?μηπως σε f10 η f15 με barlow 2x η 3x θα ηταν καλυτερα???

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο για τα προσοφθαλμια,ο baader 8-24 με τον 5χ παει οριακα μεχρι τα 16mm.μετα δεν βγαζεις ακρη αρχιζει να χανεται το χρωμα θολωνει κλπ.οποτε χρειαζομαι παραπανω απο ενα 6αρι προσοφθαλμιο.

Ερψτηση.ο 5χ χαλαει το ειδωλο στην παρατηρηση?εννοω επειδη κανει το τηλεσκοπιο μου απο f5 σε f25 δεν τα βλεπω ολα πιο σκοτεινα?(μιλαω για ηλιακο συστημα παντα).η δεν παιζει κ πολυ μεγαλο ρολο?μηπως σε f10 η f15 με barlow 2x η 3x θα ηταν καλυτερα???

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω, κάτσε μήπως έχεις παρεξηγήσει κάτι. Αν έχεις barlow 5x με προσοφθάλμιο 20mm και barlow 3x με προσοφθάλμιο 12mm, και στις δύο περιπτώσεις θα έχεις ακριβώς ίδια φωτεινότητα και μεγένθυνση και αν είναι αντίστοιχης ποιότητας προσοφθάλμια/barlow θα έκεις και παρόμοια ποιότητα εικόνας. Γι' αυτό λέω ότι χωρίς barlow είναι σα να είσαι καλυμμένος στα 24-8mm και με barlow 5x είσαι καλυμμένος από τα 4.8mm και κάτω, άρα το μόνο κενό που βλέπω είναι στα 6mm. Όχι, δε φταίει το συγκεκριμένο barlow για το γεγονός ότι με κάτω από 3.2mm (δηλαδή πάνω από 312x) δε βλέπεις καλά, και με 3x barlow να δοκιμάσεις πάλι το ίδιο χάλια θα βλέπεις σε τέτοια μεγένθυνση, εκτός από πολύ καλές συνθήκες.

Με μία σημείωση μόνο. To powermate δουλεύει σωστά με όποιο προσοφθάλμιο και να έχω δοκιμάσει (δηλαδή δεν προσθέτει κανένα ορατό σφάλμα), αλλά το baader zoom δεν το έχω και επειδή όντας zoom που είναι λίγο πιο περίπλοκο, υπάρχει μια πιθανότητα να μην τα πάει τόσο καλά με barlow. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση δε θα σε σώσει άλλο barlow, αλλά προσοφθάλμιο στα mm που βλέπεις δοκιμάζοντας το zoom με το powermate ότι σε βολεύει περισσότερο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εχω αναλυσει και αλλου σε δοκιμη που εκανa τον powermate 5x με τον barlow(televue) 2x με τον Baader Zoom στα 300Χ η ποιότητα (Στον Δια) ειναι σχεδον ιδια δεν καταλαβαινεις και πολυ μεγαλη διαφορα ισως μονο στην φωτεινοτητα και αυτο πολυ ελαχιστα

 

δεν θα κερδισεις τιποτα παραπανω αν παρεις και τον μπαρλου στου φτανει o Powermate

 

 

για το χρωμα το ιδιο το τηλεσκοπιο ισως φταει ή ατμοσφαιρα

 

 

περιγγραφω σε θεμα που ανοιξα οτι εφτασα μεχρι τα 1200Χ και το χρωμα δεν εφευγε ουτε οι λεπτομεριες του Δια

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο για τα προσοφθαλμια,ο baader 8-24 με τον 5χ παει οριακα μεχρι τα 16mm.μετα δεν βγαζεις ακρη αρχιζει να χανεται το χρωμα θολωνει κλπ.οποτε χρειαζομαι παραπανω απο ενα 6αρι προσοφθαλμιο.

Ερψτηση.ο 5χ χαλαει το ειδωλο στην παρατηρηση?εννοω επειδη κανει το τηλεσκοπιο μου απο f5 σε f25 δεν τα βλεπω ολα πιο σκοτεινα?(μιλαω για ηλιακο συστημα παντα).η δεν παιζει κ πολυ μεγαλο ρολο?μηπως σε f10 η f15 με barlow 2x η 3x θα ηταν καλυτερα???

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω, κάτσε μήπως έχεις παρεξηγήσει κάτι. Αν έχεις barlow 5x με προσοφθάλμιο 20mm και barlow 3x με προσοφθάλμιο 12mm, και στις δύο περιπτώσεις θα έχεις ακριβώς ίδια φωτεινότητα και μεγένθυνση και αν είναι αντίστοιχης ποιότητας προσοφθάλμια/barlow θα έκεις και παρόμοια ποιότητα εικόνας. Γι' αυτό λέω ότι χωρίς barlow είναι σα να είσαι καλυμμένος στα 24-8mm και με barlow 5x είσαι καλυμμένος από τα 4.8mm και κάτω, άρα το μόνο κενό που βλέπω είναι στα 6mm. Όχι, δε φταίει το συγκεκριμένο barlow για το γεγονός ότι με κάτω από 3.2mm (δηλαδή πάνω από 312x) δε βλέπεις καλά, και με 3x barlow να δοκιμάσεις πάλι το ίδιο χάλια θα βλέπεις σε τέτοια μεγένθυνση, εκτός από πολύ καλές συνθήκες.

Με μία σημείωση μόνο. To powermate δουλεύει σωστά με όποιο προσοφθάλμιο και να έχω δοκιμάσει (δηλαδή δεν προσθέτει κανένα ορατό σφάλμα), αλλά το baader zoom δεν το έχω και επειδή όντας zoom που είναι λίγο πιο περίπλοκο, υπάρχει μια πιθανότητα να μην τα πάει τόσο καλά με barlow. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση δε θα σε σώσει άλλο barlow, αλλά προσοφθάλμιο στα mm που βλέπεις δοκιμάζοντας το zoom με το powermate ότι σε βολεύει περισσότερο.

 

Καταλαβα τι προσπαθειτε να μου πειτε και οι 2 και σας ευχαριστω.τα ξεμπλεξα λιγο στο μυαλο μου.

Οντως ενα 6αρι χρειαζεται,αν θελω να κλεισω το ενδιαμεσο κενο,πραγμα οχι απαραιτητα αναγκαιο.

Εγω απλα ηθελα να μαθω αν η ιδια μεγεθυνση που παιρνεις απο ενα σκετο προσοφθαλμιο,σε σχεση με την ιδια μεγεθυνση που παιρνεις απο ενα προσοφθαλμιο μεγαλυτερων mm σε συνδυασμο με barlow σου εδινε το ιδιο ποιοτικο οπτικο αποτελεσμα η αν με συνδυασμο barlow και προσοφθαλμιου εχανες σε φωτεινοτητα η οτιδηποτε αλλο....

 

Ο powermate μια χαρα δουλευει με τον baader 8-24 μεχρι καποιο σημειο που απλα δεν μπορει να σηκωσει παραπανω το τηλεσκοπιο μου.

 

Επειδη διαβαζω σε διαφορα ποστ,δικα σας παιδια,οτι σε μεγαλες μεγεθυνσεις παρατηρειται τρεμουλο και οτι η βαση σας παει στο ορια της τι βασεις χρησιμοποιειται?Εσυ equador εχεις heq5 για το c9.25?

και εσυ jimkopa για το 10"(νευτωνειο ειναι σαν το δικο μου?)σε τι το εχεις?

Εγω το 8αρι με την eq6 pro στα 625 οταν ακουμπαγα τον εστιαστη για να φτιαξω focus οσο μπορουσα τελως παντων τρεμουλο ειχα,στιγμιαιο βεβαια αλλα ειχα....

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απλα ηθελα να μαθω αν η ιδια μεγεθυνση που παιρνεις απο ενα σκετο προσοφθαλμιο,σε σχεση με την ιδια μεγεθυνση που παιρνεις απο ενα προσοφθαλμιο μεγαλυτερων mm σε συνδυασμο με barlow σου εδινε το ιδιο ποιοτικο οπτικο αποτελεσμα η αν με συνδυασμο barlow και προσοφθαλμιου εχανες σε φωτεινοτητα η οτιδηποτε αλλο....

 

Κάθε ένας φακός που προσθέτεις έχει κάπου 2-3% απώλειες (ανάλογα με τις επιστρώσεις), αλλά το μάτι όσο γαρίδα και να είναι δε βλέπει μικροδιαφορές, οπότε η απάντηση στο αν χάνεις σε φωτεινότητα είναι "θεωρητικά ναι, αλλά δε φαίνεται". Αν όμως το barlow δεν είναι καλής ποιότητας θα σου χαλάσει την εικόνα (το πιο απλό είναι το χρωματικό σφάλμα) - το ίδιο θα έκανε και κακής ποιότητας προσοφθάλμιο.

 

 

 

 

Επειδη διαβαζω σε διαφορα ποστ,δικα σας παιδια,οτι σε μεγαλες μεγεθυνσεις παρατηρειται τρεμουλο και οτι η βαση σας παει στο ορια της τι βασεις χρησιμοποιειται?Εσυ equador εχεις heq5 για το c9.25?

και εσυ jimkopa για το 10"(νευτωνειο ειναι σαν το δικο μου?)σε τι το εχεις?

Εγω το 8αρι με την eq6 pro στα 625 οταν ακουμπαγα τον εστιαστη για να φτιαξω focus οσο μπορουσα τελως παντων τρεμουλο ειχα,στιγμιαιο βεβαια αλλα ειχα....

 

Εγώ το 9.25 το έχω σε ακόμα μικρότερη βάση, μια iOptron ZEQ25 (η HEQ5 μου είναι στην Ελλάδα με ένα 200PDS - στην αστροσυνάντηση που έλεγα για τα 780x την προηγούμενη εβδομάδα είχα χρησιμοποιήσει την HEQ5 φίλου που ήθελε να δει αν το "σηκώνει" για να πάρει κι εκείνος ένα). Δεν περίμενα να χρησιμοποιήσω C9.25 με αυτή τη βάση (η κεφαλή της είναι μόλις 4.7 κιλά - το αρχικό πλάνο ήταν να τη δουλεύω με C8 και 80ED), αλλά τελικά είναι μια χαρά. Προφανώς και κανονικά δεν παρατηρώ σε τέτοιες μεγενθύνσεις που συζητούσαμε (και δε δουλεύουν ούτε στη Σελήνη με το 200άρι νευτώνιο ή το C8 που είχα πριν), οπότε δεν τίθεται θέμα, αλλά ναι, χειροκίνητη εστίαση είναι πολύ δύσκολη σε τέτοια μεγένθυνση. Σε νευτώνιο είναι χειρότερα και στο άγγιγμα και στον αέρα, αφού ένας κοντός σωλήνας έχει μικρότερη ροπή και αντίσταση αέρα. Η eq6 πρέπει να είναι πολύ στιβαρή σε "κανονικές συνθήκες" με το 8" (υποθέτω δεν έχει τζόγο κλπ που θα ήθελε λίγη ρύθμιση). Μήπως εννοείς eq5 που είναι πολύ οριακή με το 8";

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το 9.25 το έχω σε ακόμα μικρότερη βάση, μια iOptron ZEQ25 (η HEQ5 μου είναι στην Ελλάδα με ένα 200PDS - στην αστροσυνάντηση που έλεγα για τα 780x την προηγούμενη εβδομάδα είχα χρησιμοποιήσει την HEQ5 φίλου που ήθελε να δει αν το "σηκώνει" για να πάρει κι εκείνος ένα). Δεν περίμενα να χρησιμοποιήσω C9.25 με αυτή τη βάση (η κεφαλή της είναι μόλις 4.7 κιλά - το αρχικό πλάνο ήταν να τη δουλεύω με C8 και 80ED), αλλά τελικά είναι μια χαρά. Προφανώς και κανονικά δεν παρατηρώ σε τέτοιες μεγενθύνσεις που συζητούσαμε (και δε δουλεύουν ούτε στη Σελήνη με το 200άρι νευτώνιο ή το C8 που είχα πριν), οπότε δεν τίθεται θέμα, αλλά ναι, χειροκίνητη εστίαση είναι πολύ δύσκολη σε τέτοια μεγένθυνση. Σε νευτώνιο είναι χειρότερα και στο άγγιγμα και στον αέρα, αφού ένας κοντός σωλήνας έχει μικρότερη ροπή και αντίσταση αέρα. Η eq6 πρέπει να είναι πολύ στιβαρή σε "κανονικές συνθήκες" με το 8" (υποθέτω δεν έχει τζόγο κλπ που θα ήθελε λίγη ρύθμιση). Μήπως εννοείς eq5 που είναι πολύ οριακή με το 8";

 

Οχι βρε,eq6 εχω.Μιλαω μονο για την περιπτωση που εχω την μεγιστη μεγεθυνση που μπορω να παρω απο τον baader 8-24 με τον Powermate 5x που σε μενα βγαινει 625χ(την εβαλα γτ δοκιμαζα να δω πως φαινεται)οταν ακουμπαγα τον εστιαστη,κατα την επαφη εβλεπα ενα μικρο τρεμουλο,στιγμιαιο βεβαια και ναι ειχε αερα εκεινο το βραδυ.

 

Αν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω μια λεξη για να περιγραψω την eq6 ειναι....ΑΣΗΚΩΤΗ-ΣΤΙΒΑΡΟΤΑΤΗ.

Την πρωτη φορα που την σηκωσα δεν το πιστευα ποσο βαρια ειναι!!!και παρα πολυ σταθερη.

Σε κανονικες συνθηκες δεν υπαρχει τρεμουλο σε καμια περιπτωση.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης