Jump to content

Dobsonian και πλανητική φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση με μια Nikon D5000 και ένα Dobsonian Skywatcher 6" να βγει πλανητική και μονο πλανητική φωτογραφία αξιοπρεπής; Αν ναι,τι χρειάζομαι αγοράσω ;
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δε σου απαντάνε οι dobsonάδες, να κάνω την αρχή εγώ που δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος με dob, απλά βλέπω άλλους, και μπορεί να συμπληρώσουν άλλοι.

Πολύ απλά, με ένα Nikon t-ring στη μηχανή σου και ένα low profile 2" to T-mount adapter στη θέση του προσοφθάλμιου (φαντάζομαι έχεις 2" εστιαστή - αλλιώς θα ήθελες 1.25"), αν έχεις αρκετό backfocus για να εστιάσει η μηχανή (μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κάποιος με skywatcher dob) μπορείς να πάρεις ωραίες φωτογραφίες της Σελήνης με prime focus. Αν δεν εστιάζει θες barlow που θα δυσκολέψει λίγο τα πράγματα, αλλά πάλι γίνεται.

Για πλανήτες θα μπορείς να βγάλεις μόνο σκέτα φωτογραφικά καρέ, οπότε η ποιότητα είναι σχετικά χαμηλή (παίρνουμε βίντεο με εκατοντάδες ή χιλιάδες καρέ κανονικά - αλλά το video mode της Nikon είναι ακατάλληλο για αυτό, και ακόμα και να είχες Canon με video crop ή webcam θα είχες το θέμα του κεντραρίσματος του στόχου σε μικροσκοπικό κάδρο).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση :)

Ναι εχω ανταπτορα για προσοφθαλμια 2" καθώς και barlow.

Επειδή είμαι λιγάκι άμπαλος απο φωτογραφία ... ξέρω τι ειναι το Nikon t-ring αλλα δεν ξέρω τι ειναι το t mount adapter ...

Κοιτα ακομα και μόνο Σελήνη ή πλανήτες σε μέτρια ποιότητα να βγάλω δεν με νοιάζει :)

Έτσι απλα ρώτησα να δω αν με το τηλεσκόπιο που εχω και με σχετικά φθηνό εξοπλισμό που θα χρειαστεί να αγοράσω , αν θα μπορούσα να έβγαζα μερικές φωτογραφίες για την εμπειρία μιας και εχω dslr :)

Συνοψίζοντας ... Τ ring και T adapter is all I need ή είμαι εντελώς λάθος;; :)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου είπα, μερικά νευτώνια που δεν προορίζονται για φωτογραφίες δεν εστιάζουν στο άπειρο απ'ευθείας με τη DSLR (δεν μπαίνει αρκετά "μέσα" ο εστιαστής), οπότε θα ήταν καλό να μας το επιβεβαιώσει κάποιος, αλλά σε κάθε περίπτωση η καλύτερη πιθανότητα να εστιάσεις (και να έχεις το πλήρες πεδίο των 2 ιντσών) είναι να χρησιμοποιήσεις τέτοιον αντάπτορα (έχω κι έναν που γλιτώνει ακόμα 1-2mm αλλά δεν τον βρίσκω online). Σε περίπτωση που δεν εστιάζει έτσι, θα εστιάζει με barlow για τον οποίον αν δεν έχει σπείρωμα για t-ring πανω του θες 1.25" adapter (μαζί με Nikon t-ring στο συγκεκριμένο listing).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία ! Μπορώ να τα πάρω και να δοκιμάσω :) Δεν κοστίζουν ιδιαίτερα άλλωστε όπως βλέπω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και αν κάποιος έμπειρος με Dobson ξέρει , ας πει τη γνώμη του !!

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχεις αρκετό back focus για να εστιάσει η μηχανή σου (που είναι πολύ πιθανό) υπάρχει το εξής κολπάκι που προσαρμόζεις το T-ring απευθείας στο "base plate" του εστιαστή :

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσεκαρα το βιντεακι , ευκολακι φαινεται. Θα τα αγορασω και θα βγω για "παιχνιδι" οταν με το καλο φυγει η συννεφια γιατι τριημερακι Κορινθια δεν ειδα αστερια ουτε για δειγμα !

Ευχαριστω και τους δυο σας και οποιος αλλος μπορει να καταθεσει καποια προταση ή γνωμη ..περιμενω με χαρα !! 8)

 

Αυτο ειναι οκ;;

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-T2-T-MOUNT-T-ring-adapter-for-Nikon-AI-D300S-D7000-D5100-D3100-D3000-D90-D60-/251275721421?hash=item3a81333acd:g:2P0AAOxytsJSNqg5

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος γι' αυτό το θέμα, γι' αυτό και δεν απάντησα από την αρχή. Από την απάντησή μου ελπίζω να μάθω κι εγώ κάτι παραπάνω.

Θα ήθελα να επισημάνω 1-2 πράγματα:

Κατ' αρχήν σωστά αναφέρθηκε το θέμα του back focus. Ειδικά αν το τηλεσκόπιο δεν είναι trush. Έχω παιδευτεί αρκετά με αυτό. Ευτυχώς υπάρχουν οι προεκτάσεις.

Δεν ξέρω το μέγεθος του αισθητήρα της μηχανής, αλλά αν δεν είναι Σελήνη το αντικείμενο, τι διαστάσεις θα καταλαμβάνει στο κάδρο; Θα είναι αρκετά μεγάλος ο πλανήτης, ώστε να διακρίνεται αρκετή λεπτομέρεια; Και τα 12 Megapixel θα επιτρέπουν αρκετό crop;

Μήπως κάτι τέτοιο βελτίωνε την κατάσταση;

http://www.planitario.gr/metablhtos-antaptoras-gia-fwtografhsh-me-probolh-gia-estiasth-31-8mm-1-1-4.html

 

Το τηλεσκόπιο δεν έχει tracking, έτσι; Δεν ξέρω αν είναι αυτό που επισημαίνει και ο ecuador, αλλά αν βγάλουμε βίντεο, φοβάμαι ότι το είδωλο θα έχει μεγάλες αποκλίσεις θέσης. Θα μπορέσει να γίνει στακάρισμα; Αν βγάλουμε φωτογραφία θα είναι αρκετά καλή η ποιότητα και δεν θα έχει "σύρσιμο";

 

Αν σας ακούγομαι αρνητικός, να πω ότι πριν χρόνια μόλις πήρα ένα 8άρι dob, αφού κοίταξα μέσα από το προσοφθάλμιο η πρώτη μου κίνηση ήταν να πάρω μια compact μηχανή που είχα και να προσπαθήσω να βγάλω μια φωτό.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο δεν έχει tracking, έτσι; Δεν ξέρω αν είναι αυτό που επισημαίνει και ο ecuador, αλλά αν βγάλουμε βίντεο, φοβάμαι ότι το είδωλο θα έχει μεγάλες αποκλίσεις θέσης. Θα μπορέσει να γίνει στακάρισμα; Αν βγάλουμε φωτογραφία θα είναι αρκετά καλή η ποιότητα και δεν θα έχει "σύρσιμο";

 

Αν σας ακούγομαι αρνητικός, να πω ότι πριν χρόνια μόλις πήρα ένα 8άρι dob, αφού κοίταξα μέσα από το προσοφθάλμιο η πρώτη μου κίνηση ήταν να πάρω μια compact μηχανή που είχα και να προσπαθήσω να βγάλω μια φωτό.

 

Η απουσία παρακολούθησης ασφαλώς δυσκολεύει την κατάσταση αλλά δεν καθιστά το έργο αδύνατο. Πλανητική φωτογράφιση με dobsonian έχει γίνει από αρκετούς και αν ψάξει κανείς βαθιά στο αρχείο αστροφωτογραφιών θα δει μερικές φωτό. Θυμάμαι πως οι περισσότερες δεν ήταν τόσο καλές αλλά αυτό πιθανώς σχετίζεται και με την εμπειρία και τον λοιπό εξοπλισμό που είχαν όσοι το επιχείρησαν.

 

Σίγουρα κλειδί θα είναι η ομαλή κίνηση της βάσης και η εμπειρία του χειριστή στο να την κινεί σταθερά. Αυτό έρχεται με την εξάσκηση και την εξοικείωση με τη συγκεκριμένη βάση.

 

Για τον πλανήτη που θα βρίσκεται σε διαφορετικά σημεία στο καρέ μπορεί να βοηθήσει και το PIPP https://sites.google.com/site/astropipp/

 

Μια στρατηγική θα ήταν να πάρουμε κάπως περισσότερα καρέ από ό,τι συνήθως θεωρώντας ότι αρκετά θα θολώσουν από κακή χειροκίνητη παρακολούθηση. Μετά βάζουμε το PIPP να κάνει ένα καλό ξεσκαρτάρισμα και κεντράρισμα και μετά είμαστε έτοιμοι για registax/autostakkert.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν σωστά αναφέρθηκε το θέμα του back focus. Ειδικά αν το τηλεσκόπιο δεν είναι trush. Έχω παιδευτεί αρκετά με αυτό. Ευτυχώς υπάρχουν οι προεκτάσεις.

 

Μια DSLR χωρίς barlow θέλει τον εστιαστή πιο "μέσα" προς το σωλήνα δηλαδή σε σχέση με τη θέση εστίασης του προσοφθάλμιου. Αυτό είναι το backfocus και δυστυχώς δε διορθώνεται με προεκτάσεις. Σε σωλήνα που δεν έχει αρκετό ακόμα και με adaptor μηδενικού προφίλ, συνήθως αντικαθίσταται ο εστιαστής ή μετακινείται το πρωτεύον.

 

Δεν ξέρω το μέγεθος του αισθητήρα της μηχανής, αλλά αν δεν είναι Σελήνη το αντικείμενο, τι διαστάσεις θα καταλαμβάνει στο κάδρο; Θα είναι αρκετά μεγάλος ο πλανήτης, ώστε να διακρίνεται αρκετή λεπτομέρεια; Και τα 12 Megapixel θα επιτρέπουν αρκετό crop;

Μήπως κάτι τέτοιο βελτίωνε την κατάσταση;

http://www.planitario.gr/metablhtos-antaptoras-gia-fwtografhsh-me-probolh-gia-estiasth-31-8mm-1-1-4.html

 

Το μέγεθος ειδώλου είναι αρκετά μεγάλο αν χρησιμοποιήσουμε barlow, αλλά χωρίς tracking δυσκολεύει πολύ η διαδικασία (να σημαδέψουμε και να ακολουθήσουμε - οπότε και barlow πάνω από 2x περίπου δεν πιστεύω να γίνεται). Με eyepiece projection που κάνει αυτός ο αντάπτορας πάμε για ακόμα μεγαλύτερες μεγενθύνσεις και δε νομίζω να μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει με χειροκίνητο dobsonian.

 

 

Το τηλεσκόπιο δεν έχει tracking, έτσι; Δεν ξέρω αν είναι αυτό που επισημαίνει και ο ecuador, αλλά αν βγάλουμε βίντεο, φοβάμαι ότι το είδωλο θα έχει μεγάλες αποκλίσεις θέσης. Θα μπορέσει να γίνει στακάρισμα; Αν βγάλουμε φωτογραφία θα είναι αρκετά καλή η ποιότητα και δεν θα έχει "σύρσιμο";

 

Με τη Nikon βέβαια όπως είπα το video mode είναι άχρηστο, αλλά γενικά βίντεο με μεγάλη κίνηση δεν είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το autostakkert θα μπορούσε να το κάνει αυτόματα, αλλά κι εγώ περνάω κάθε πλανητικό βίντεο από το PIPP. Και να σου "φεύγει" ο πλανήτης από το πλάνο κατά διαστήματα το PIPP θα το δει και θα αφαιρέσει τα frames. Φυσικά την ώρα που το κουνάμε τα frames θα βγούνε κουνημένα, οπότε όσο πιο ομαλή η κίνηση τόσο περισσότερα καλά frames.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι ακομα;

Την επεξεργασια με καποιο software δεν την γλιτωνω ε; Πρεπει να γινει οπωσδηποτε;

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε καμία περίπτωση! Ή μάλλον, όχι αν θες να πάρεις το αποτέλεσμα που μπορείς... Η επεξεργασία κάνει την πολλή δουλειά. Η πρόκληση με την πλανητική φωτογράφιση είναι η υπερνίκηση της ατμοσφαιρικής διαταραχής και αυτό δεν μπορείς να το κάνεις χωρίς την επεξεργασία. Με την επεξεργασία επιλέγεις τα καρέ όπου η ατμόσφαιρα ήταν πιο σταθερή και συνδυάζεις την πληροφορία από εκατοντάδες λήψεις σε μία. Πραγματικά δεν είναι δύσκολη υπόθεση στα βασικά της, αν δυσκολεύεσαι κάπου πες μας να σε βοηθήσουμε...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μόλις χθες μου ηρθε ο εξοπλισμός απο Κίνα !!

Αλλα κλασσικά δεν βλέπω ουρανό ούτε γι αστείο με τόσα σύννεφα.

Παιζει να βγάλω καμια φωτό επίγεια τη θάλασσα που φαινεται στο βάθος ή να μην δοκιμάσω καν;;

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα καταφερα και τραβηξα αυτη...

 

Για πρωτη φορα και για Dobsonian ειμαι πολυ χαρουμενος :cheesy: :cheesy:

 

DSC_0653.thumb.jpg.d88485ea1b12093f29b1fff50f991687.jpg

Moon_1

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χαιρόμαστε για την πρώτη σου φωτογραφία, Γιώργο, και καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι! Όμορφη βγήκε.

Σίγουρα θα πετύχεις και καλύτερο κάδρο από αυτό. (ολόκληρη η Σελήνη και πιο κεντραρισμένη). Το καλό με τη Σελήνη είναι ότι είναι λαμπερή κι έτσι μπορείς να έχεις μεγάλες ταχύτητες και να προλαβαίνεις το trail. Καλή συνέχεια...!

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια ειναι οτι τράβηξα και πιο κεντραρισμενες αλλα δεν ήταν τόσο καλές απο θέμα εστίασης,φωτισμού κλπ όποτε προτίμησα αυτη :D

 

Αλλα έτσι για χαβαλέ και γνωρίζοντας οτι το Dobsonian δεν ειναι κατάλληλο για φωτογραφίες , έκανα το κέφι μου και χάρηκα αρκετά σαν παιδι κι εγώ 8)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο giorgos83.

 

Με έβαλες στο τριπακι να αγοράσω και γω t-ring για την canon eos500d, για να δοκιμάσω με το χειροκίνητο dobs 8" που έχω.

 

Δεν ασχολήθηκα τόσο καιρό γιατί θεωρούσα ότι με dobs δεν αξίζει καν να προσπαθήσω. Φανταζομαι τράβηξες μεμονωμένα καρέ.

 

Αν διαβάζει ο ecuador ή όποιος άλλος ξέρει, τι είναι καλύτερο να κάνω; Να τραβήξω την σελήνη με μεμονωμένο καρέ ή με βίντεο;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι τράβηξα καμια 30 μεμονωμένα καρέ και επέλεξα το καλύτερο.Η αλήθεια ειναι οτι εστίασα δύσκολα και μάλιστα εστίασα ΜΟΝΟ με το κολπάκι του φίλου GALEX , προσαρμόζοντας το Τ-ring στο base plate του εστιαστή γιατι με T-ring και τον adapter δεν γινόταν τιποτα !!! Όποτε φίλε GALEX να σ΄ευχαριστησω !!!

Τωρα αν στο 8αρι ειναι αλλιώς τα πράγματα , δεν το ξερω.

 

Πάντως έστω και για την πλάκα και μιας και ο εξοπλισμός ειναι φτηνός ειδικά απο eBay , αξίζει μια προσπάθεια !!!

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τι μηχανή αν επιτρέπεται;; =D>

 

Μια compact παλιά, Fujifilm E900.

 

Επειδή τα single frame έβγαιναν πάντα λίγο χάλια, αποφάσισα κάποτε να δω τι μπορεί να γίνει με βίντεο, βέβαια η μηχανή τραβάει το πολύ 640Χ480 στα 30fps αν θυμάμαι.

Μόνο η σελήνη απο τα παραπάνω είναι stacking απο καμιά 10ρια single frames, οι πλανήτες είναι απο βίντεο και registax.

Το τελευταίο που έβγαλα ήταν ο Δίας πριν 3-4 χρόνια, πρόσφατα δοκίμασα και βίντεο από το κινητό που τραβάει 1920Χ1080, αλλά αφού μου έσπασαν τα νεύρα στην λήψη του βίντεο (γιατί τα κινητά δεν έχουν υποδοχές να βιδώνουν σε αντάπτορες :wink: ), μετά κόλλησα στα codecs απο MP4 και 3GP σε AVI κτλ και τα παράτησα όταν θυμήθηκα πάλι πόσο κουραστικό και σπάσιμο νεύρων είναι η φωτογράφιση απο dob... :wink:

 

Aν εξασκηθείς πάντως λίγο στις λήψεις και στην επεξεργασία του βίντεο, μπορείς να βγάλεις ωραία πράγματα ακόμα και με dob!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον. Προσπαθώ και γω να βγάλω μερικές φωτογραφίες με το 6" dob μου και μια compact Olympus. Θα μπορούσα να βρω κάπου έναν αντάπτορα γιατί δυσκολεύομαι να την κρατώ στα χέρια;

 

Κύριε draculas, εσείς χρησιμοποιείτε κάποιον αντάπτορα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσείς χρησιμοποιείτε κάποιον αντάπτορα;

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό στην εικόνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν το πάρεις καινούργιο θα βγει ακριβούτσικο για αυτά που θα σου προσφέρει στο dob, αφού οι μόνες αξιοπρεπείς φώτο που θα βγουν με single frame είναι στη Σελήνη, και από εκεί και πέρα, οι βασικοί πλανήτες μόνο με βίντεο και επεξεργασία stacking κτλ...

Baader Microstage 6030 λέγεται, και καινούργιο Ελλάδα κοστίζει γύρω στο πενηντάρικο.

Δεν ξέρω αν πλέον υπάρχει κάτι πιο νέο και φτηνότερο σε αντάπτορα (στην τελική απλή μεταλλική κατασκευή είναι, δεν δικαιολογείται τέτοια τιμή) ίσως αν ξέρει κάποιος τα "νεότερα" στην αγορά να δώσει τα φώτα του.

baader.thumb.jpg.6201344934113b023b16a1f9c8870a12.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω και κάτι ακομα;

Την Τρίτη φωτό πως την πέτυχες; Εννοώ εχει πολυ ζουμ αλλα παραμένει καθαρή ! Ολα αυτά με compact μηχανή;

Εγώ έκανα αμάν να εστιάσω με την Nikon!!! Κανω κάτι λάθος;;

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κόμπακτ εστιάζουν πολύ εύκολα γιατί δεν θέλουν ιδιαίτερη διαδικασία, απλά τις βάζεις πάνω στο προσοφθάλμιο. Το μόνο που θέλουν στην ουσία είναι να είναι σταθερές.

 

Η τρίτη φώτο όπως λέω πιο πάνω, δεν είναι ένα single frame, αλλά αν θυμάμαι σωστά καμιά 10ριά μαζί.

Τα single frames με την δική μου compact τουλάχιστον έχουν πολύ θόρυβο συνήθως, αφού αναγκαστικά ανεβάζω ISO για να μικρύνω την έκθεση και να μην βγει θολή εξαιτίας της κίνησης της σελήνης.

Όσο πιο μεγάλη μεγέθυνση, τόσο περισσότερος θόρυβος.

Ενα single frame χωρίς επεξεργασία π.χ. είναι το παρακάτω, βλέπεις ότι δεν έχει καμία σχέση με την 3η φώτο :wink:

test.thumb.jpg.e144f49c03c86a1114bb3b758d5a61d1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης