Jump to content

ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΚΛΑΜΨΕΙΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες επιχειρώντας τον Μαραθώνιο Μεσιέ με τον φίλο αστροσύντροφο Ανδρέα ( audioguy_gr) και ενώ είχαμε στήσει τα τηλεσκόπια ξαφνικά παρατηρήσαμε μια ισχυρή έκλαμψη κάπου στον αστερισμό του Περσέα. Συμπεραίναμε πως θα ήταν κάποιο iridium αν και πριν πάω για παρατήρηση τσεκάρω πάντα to heavens-above για διελεύσεις δορυφόρων και για τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν υπήρχε καμιά πρόβλεψη. Μετά την πρώτη έκλαμψη λοιπόν χάθηκε αλλά μετά από 1-2 δευτερόλεπτα έκανε και δευτερη και τρίτη και συνεχίστηκε αυτό το μοτίβο εκλάμψεων. Άρπαξα το τηλεσκόπιο και άρχισα να τον ακολουθώ. Κάθε φορά που έκανε flare κόντευε να με τυφλώσει. Κάποια στιγμή χάθηκε στη σκιά της γης . Οι εκλάμψεις ήταν της τάξης των -4 με -6 mag ίσως και περισσότερο. Ψάχνοντας αργότερα στο διαδίκτυο κατέληξα σε δύο πιθανούς δορυφόρους. Ο ένας ίσως να είναι ο γεωδαιτικός ιαπωνικός δορυφόρος ajisai (egs) ο οποίος έχει σφαιρικό σχήμα με πολλούς ηλιακούς συλλέκτες πάνω του.

Ο δεύτερος ίσως να είναι ο εκτός λειτουργίας ευρωπαικός δορυφόρος envisat .

 

Έχετε δει ποτέ κάτι παρόμοιο; Όποιος το είδε χθες ας πει τις εντυπώσεις του.

 

image_gallery?img_id=167913&t=1337953260655

 

και βίντεο με τον παραπάνω δορυφόρο αν και στο βίντεο κάνει πιο γρήγορες εκλάμψεις από ότι είχαμε παρατηρήσει εμείς

 

ajisai (egs)

 

egs_main_001.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το heavens above δίνει maximum brightness (Magnitude) 2.5 για τον envisat. Γιατί λες να μπορούσε να είναι αυτός;

 

Ο Άλλος ο γιαπωνέζικος μοιάζει ακόμα πιο αμυδρός...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι κι εγώ τι ακριβώς μπορεί να ήταν. Iridium δεν ήταν σίγουρα. Οι εκλάμψεις δεν είχαν σταθερή περιοδικότητα , αλλά ήταν πολύ ισχυρές. Διάβασα πως τέτοιες μη περιοδικές εκλάμψεις προκαλούν κατεστραμένοι εκτός ελέγχου δορυφόροι που κινούνται ακανόνιστα. Δεν φαίνεται καμία διελευση γνωστού δορυφόρου εκείνη την ώρα. Ακόμη το ψάχνω.....
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο envisat νομίζω δεν είναι τέτοια περίπτωση, έχει απώλεια επικοινωνίας αλλά δεν είναι κατεστραμμένος/ανεξέλεγκτος.

 

Κι εγώ έχω περιέργεια να δούμε τι ήταν...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση, έλεγξες αν είναι το Hitomi;

 

Δε ξέρω ποιά τροχιά ακολουθεί ούτε αν μπορεί να είναι τόσο φωτεινό.

 

Απλά μια ιδέα :roll:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον βρήκα!!!! \:D/ \:D/

 

Αλεξ δεν ήταν ο Hitomi ! Ήταν ο Cosmos 2292 Rocket ή αλλιώς το όνομα στον κατάλογο Spacetrack SL-8 R/B. Πρόκειται για ρώσικο ερευνητικό δορυφόρο που εκτοξεύτηκε το 1994.

Ίσως υπερέβαλα όταν είπα ότι οι εκλάμψεις του ήταν της τάξης των -6 mag αλλά σίγουρα δεν ήταν μόνο +3 mag που αναφέρει το heavens above. Υπάρχει και σχετικό βίντεο με τον συγκεκριμένο δορυφόρο και συμφωνεί απόλυτα με αυτό που είδαμε. Οι συνεχόμενες εκλάμψεις του οφείλονται στην στροβοσκοπική του κίνηση. Στο διαδίκτυο δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τον συγκεκριμένο δορυφόρο.

 

 

 

Η εκλαμψη παρατηρείται μετά το 0,14[/i]

PassSkyChart2.png.e1bbfb983aea4d2e22f3bbfb8250e44e.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστω με τη σειρα μου για τις πληροφοριες φιλε Homo,ειμουν εξω για δοκιμες με το νεο μου τηλεσκοπιο την ιδια νυχτα και ειχα την απορρεια ποιος δορυφορος να ηταν.Δυστιχως δεν προλαβα να τον σκοπευσω,μου ξεφευγε συνεχεια!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η αναζήτηση δορυφόρων γιατί παρουσιάζουν πολλές διαφορές στον τρόπο με τον οποίο κινούνται και προκαλούν εκλάμψεις . Επίσης ενδιαφέρον έχει και η ιστορία του κάθε σώματος το πότε εκτοξεύθηκε , τι σκοπούς εξυπηρετεί...κ.τ.λ
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα και τις 5:30 το πρωί παρατηρούσα τον Κρόνο στο νότο και πέρασαν 2 δορυφόροι από το προσοφθάλμιο. Είναι ωραίο συναίσθημα να το βλέπεις εκεί που δεν το περιμένεις. Βέβαια ούτε καν ασχολήθηκα ποιοι ήταν.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Πιθανών να έχουμε να κάνουμε με τον ίδιο δορυφόρο... Οι φωτογραφίες έχουν διάρκεια έκθεσης 15 sec και περίπου 30 sec διαφορά η μία από την άλλη και είναι κοντά στον αστερισμό της Κασσιόπης. Η πρώτη λήψη έγινε 04:32 και η τρίτη έγινε 04:34. Δεν τον παρατήρησα την ώρα που περνούσε αλλά από τις φωτογραφίες τις οποίες έχω σε καλύτερη ανάλυση μπορεσα να διακρίνω την μεταβλητότητα στη φωτεινότητα του καθώς και τη σχετικά αργή ταχύτητά του. Γνωρίζω το heavens-above δεν κατάφερα όμως να βρω πως μπορώ να αντρέξω σε παρελθοντικους χρόνους για να εντοπίσω ένα αντικείμενο.

satelite.thumb.jpg.dfe5cc290851c491fa1642e9a47f983d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδαμε και εμείς τη νύχτα στην εξόρμηση του Ωρίωνα για Περσείδες. Μας έκανε πολύ εντύπωση, τον εντοπίσαμε περίπου στον Κύκνο και μετά κινήθηκε ανατολικά προς την Κασσιόπη. Πραγματικά ιδιαίτερη περίπτωση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά τον κατέγραψα στις χτεσινές λήψεις και έτσι μπόρεσα να έχω την ακριβή του πορεία. Τον ταυτοποιήσαμε μόνο όταν ψάξαμε την πρόβλεψη του Heavens Above ακριβώς για το σημείο που ήμασταν. Πρόκειται για τον Telkom-3 από την Ινδονησία που απέτυχε να μπει σε σωστή τροχιά κατά την εκτόξευση και είναι μη λειτουργικός.

 

Με το βελάκι στη λήψη βλέπετε την αρχή του ίχνους του.

 

[fullalbumimg]20021[/fullalbumimg]

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης