Jump to content

10η Πανελ. Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων 29-31/7 Πάρνωνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι ερασιτέχνες αστρονόμοι,

 

Οι πανελλήνιες εξορμήσεις, που ξεκίνησαν το 2006, έφτασαν αισίως στις 10. Σε αυτό το διάστημα καθιερώθηκαν στη συνείδηση όλων των ερασιτεχνών αστρονόμων ως ένα από τα σημαντικότερα αστρονομικά γεγονότα κάθε χρονιάς. Σε αυτά τα δέκα χρόνια καταφέραμε όλοι μαζί με την αθρόα συμμετοχή σας και το πλούσιο πρόγραμμα να πραγματοποιήσουμε τα μεγαλύτερα αστροπάρτυ που έχουν γίνει πανευρωπαϊκώς, ίσως και παγκοσμίως!

 

Η Αστρονομική Ένωση Σπάρτης "Διός Κούροι" σας προσκαλεί στη 10η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων που θα διεξαχθεί στον Πάρνωνα από 29 έως και 31 Ιουλίου 2016. Το website της εξόρμησης είναι έτοιμο και μπορείτε να ενημερωθείτε για την εξόρμηση http://www.astroexormisi.gr/ και να δηλώσετε συμμετοχή: http://astroexormisi.gr/registration/

 

Το πρόγραμμα της 10ης ΠΕΕΑ θα περιλαμβάνει ποικίλες δραστηριότητες με κεντρική τη νυχτερινή αστρονομική παρατήρηση στους κατασκότεινους ουρανούς του Πάρνωνα αλλά και ηλιακή παρατήρηση, πρακτικά εργαστήρια, μαθήματα ουρανογραφίας, ομιλίες προσκεκλημένων, πεζοπορία στα μονοπάτια του Πάρνωνα, δημιουργική απασχόληση παιδιών αστρονομικού περιεχομένου, bazaar μεταχειρισμένων αστρονομικών ειδών και πολλά άλλα. Επίσης, σκοπός μας είναι να υπάρξουν και πολλές καινοτομίες που θα δώσουν νέο αέρα στις εξορμήσεις.

 

Το τελικό πρόγραμμα της εξόρμησης θα ανακοινωθεί σύντομα.

Ευχόμαστε καλή αντάμωση στον Πάρνωνα!

 

Η Οργανωτική Επιτροπή

της 10ης ΠΕΕΑ

1541795379_10.thumb.jpg.964e3e2c3d8d34a951856d3c92af9bc5.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους έγινε και η ανακοίνωση!

Έχω να συμμετάσχω απο την 8η.. Φέτος -με πλήρως ανανεωμένο εξοπλισμό- δεν πρόκειται να το χάσω.

Η επίσκεψη προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους ανεξαρτήτως επιπέδου γνώσεων ή εξοπλισμού. Το κλίμα είναι πάντα φιλικό ανάμεσα στους συμμετέχοντες και υπάρχει η δυνατότητα για "κρυφοκοιτάγματα" απο κάθε είδους εξοπλισμό και σε ποικίλους στόχους.

Μοναδική εμπειρία! Μπράβο στους διοργανωτές. Να τις εκατοστίσουμε!!

Τα λέμε απο κοντά στον πανέμορφο Πάρνωνα.

 

Φιλικά,

Λουκάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά την μεγάλη επιτυχία του 9ου Π.Σ.Ε.Α, ετοιμαζόμαστε για άλλη μια πετυχημένη εκδήλωση

στην "Μέκκα της Ερασιτεχνικής Αστρονομίας" στον Πάρνωνα!!! Δήλωσα συμμετοχή!!!

 

 

Καλή αντάμωση,

Μάκης

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι οργανωτές αναζητούν εθελοντές:

 

http://astroexormisi.gr/event/volunteers/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία. Αλλά όσο πιο νωρίς γραφτείς, τόσο καλύτερα θα προετοιμαστούν και οι διοργανωτές. Υπάρχει κάποιος λόγος που δε γράφεσαι ακόμα;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Ανδρέα, ευχαριστώ πολυ.

 

Δεν έχω δηλώσει συμμετοχή διότι δεν ξέρω αν θα βρω μεταφορικό. Πολύ φοβάμαι πως οι γονείς μου δεν μπορούν να πάρουν άδεια. Για αυτό καθυστερώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ΚΤΕΛ πάνε μέχρι το κοντινό χωριό του Αγ. Πέτρου, πάντως, και μετά κάτι μπορεί να γίνει με ταξί.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όμως δεν θα μπορώ να πάρω το τηλεσκόπιο. :cry:

Και έχουμε και ένα θεματάκι λογω ηλικίας.

Είναι λίγο μακριά για να πάρω το κτελ 15 χρόνων.

 

Τέλος πάντων. Κάτι θα βρω μέχρι τον Ιούλιο.

 

Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Β.Π.

 

Εγώ θα ξεκινήσω από Αθήνα με την κοπέλα μου και θα υπάρχει χώρος για ένα ακόμα άτομο.

Αν σε ενδιαφέρει πες μου, απλά να ξέρω και τι τηλεσκόπιο θα έχεις.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Παντελή, σας ευχαριστώ παρά πολύ.

Το τηλεσκόπιο μου είναι 6" dob. Μένω όμως μακριά. Οπότε δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. Θα δούμε όμως.

 

Και πάλι, σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανακοινώθηκε πως κεντρικός ομιλητής της φετινής πανελλήνιας εξόρμησης θα είναι ο Διονύσης Σιμόπουλος:

 

http://astroexormisi.gr/speaker/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Λέω να έρθω κι εγώ φέτος με τηλεσκόπιο από Κρήτη. Έκανα ήδη εγγραφή. Θα είναι καλό ο χώρος που θα στήσουν οι παρατηρητές να είναι όσο γίνεται ξεχωριστός από τους αστροφωτογράφους. Υπάρχει τέτοια πρόβλεψη; :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται! Στην τελευταία πανελλήνια στον Πάρνωνα (2012) μπόρεσα να κάνω κανονικότατη παρατήρηση με ελάχιστη όχληση λόγω της σχετικής οργάνωσης και του διαχωρισμού. Σαν να είσαι μόνος στο βουνό δεν μπορεί να είναι αλλά δεδομένων όλων των συνθηκών πιστεύω θα είναι όσο καλά μπορεί να είναι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Διαβασα πως τα χρηματα θα δωθουν με την εγγραφη. Πώς θα γινει αυτο;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοεί επί τόπου, όταν προσέλθεις στην εξόρμηση. Όχι την ηλεκτρονική εγγραφή!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αα οκ ευχαριστω πολυ να γιατι σκεφτομαι να ερθω και μπερδετικα :D

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Έκανα αίτηση πριν 3-4 μέρες και δεν έχω πάρει κάτι σαν απάντηση. Εννοείται ότι έχω τσεκάρει spam folder. Υπάρχουν καθόλου θεματάκια με την υποβολή?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ό,τι μαθαίνω, έχει παρουσιαστεί μερικές φορές αυτό το φαινόμενο αλλά οι αιτήσεις έφτασαν πάντα κανονικά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανακοινώθηκε το πλούσιο πρόγραμμα της εξόρμησης! Ανυπομονούμε!!

programaPEEA2016.thumb.PNG.8afe1933c9d10b2f0885b6c0dc66591b.PNG

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτη φορά θα έρθω και ανυπομονώ.

Να κάνω και μια αφελή ερώτηση: έχω ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο SkyWatcher 200 με HEQ5 SYNTREK στήριξη αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω πολική ευθυγράμμιση μόνος μου. Θα ήταν καλύτερα να το φέρω και να μου δείξει κάποιος τα σχετικά ή όχι και να μάθω κοιτώντας κάποιο άλλο που θα είναι στημένο εκεί; Φαντάζομαι όλοι θα είναι απασχολημένοι με τα τηλεσκόπιά τους. Και αν είναι να το φέρω, για το θέμα της τροφοδοσίας θα πρέπει να πάρω ένα powertank σωστά;

Ευχαριστώ.

"We See Only What We Know"

J. W. von Goethe

 

Επιστήμη και Τέχνη @ www.DecorHacks.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται θα υπάρχουν πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Αυτό είναι και το νόημα της εξόρμησης!

 

Για την τροφοδοσία, θα υπάρχει σίγουρα ρεύμα στο χώρο των αστροφωτογράφων. Οι παρατηρητές τοποθετούνται πιο μακριά από τους φωτογράφους (προς το κέντρο του γηπέδου) για να μην ενοχλούνται από τα laptop και εκεί δεν φτάνει πάντα το ρεύμα. Συνεπώς φέρε το power tank σου για κάθε περίπτωση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είναι και η δική μου πρώτη φορά και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

 

1) Το βράδυ θα έχει υγρασία και κρύο; Θα πρέπει να πάρω μαζί μου και μπουφάν;

 

2) Το αυτοκίνητο το αφήνω κοντά στην σκηνή ή στο μερος που θα στηθεί ο εξοπλισμός για παρατήρηση;

 

3) Έχω ένα 8" dobsonian για παρατήρηση. Από την στιγμή που θα στήσω τον εξοπλισμό, θα πρέπει την μέρα να τον μαζεύω ή μπορώ να τον αφήνω όλη μέρα στο σημείο παρατήρησης; Αν τον αφήνω με τι μπορώ να τον σκεπάσω; Ένα σεντόνι απλό είναι ΟΚ; Δεν θέλω να αγοράσω αυτά τα ειδικά καλύμματα που βλέπω ότι πουλάνε στα ειδικά καταστήματα για τηλεσκόπια γιατί είναι πανάκριβα.

 

Ευχαριστώ.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης