Jump to content

DOB vs SCT ρομποτικό για νέους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους χρήστες του φόρουμ και θέλω να τους ευχαριστήσω καθώς με τα νήματα τους έχω πάρει αρκετές πληροφορίες ως ανίδεος της αστροπαρατήρησης που είμαι. ( περίπου ενα μήνα διαβάζω τα νήματα σας )

 

Πραγματικά τέτοιο φόρουμ με χρήστες που έχουν πολύ καλή γνώση του αντικειμένου και έχουν την υπομονή να βοηθάνε νέους αλλά και παλιούς πολύ δύσκολα βρίσκεις σε άλλα χόμπι.

 

Το ενδιαφέρον για την αστροπαρατήρηση προήλθε απο την nikon dslr της γυναίκας μου

που προσπαθούσα να βγάλω φωτογραφίες της σελήνης και μετά τις έκανα ζουμ στον υπολογιστή

για να δώ τους κρατήρες.

Μετά έκανα παρατηρήσεις της πλάκας με ένα τηλεσκόπιο των ανιψιών μου απο τα jumpo. :D

 

Και επειδή βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρων οικογενειακός για αστροπαρατήρηση είπα σιγά σιγά

να μυηθώ σε αυτό το χόμπι.

 

Για αρχή κατέβασα το stellarium όπου προσπαθώ να δω τις λειτουργίες του και να το μάθω.

 

Με την πρώτη που θα πάω Θεσσαλονίκη θα πάρω από πλανητάριο :

 

http://www.planitario.gr/the-monthly-sky-guide-odhgos-parathrhshs-tou-ouranou-ana-mhna-4h-ekdosh.html

 

http://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan.html

 

http://www.planitario.gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

 

Με αυτά είμαι ΟΚ για αρχή?

 

Έχοντας και εγώ άλλα χόμπι ( ψαροντούφεκο και RC βενζινοκίνητα )

έχω την άποψη νέο χόμπι πάντα μεταχειρισμένα, ώστε στην περίπτωση που δεν τα καταφέρω

η που χάσω το ενδιαφέρον να μην χάσω πολλά στην μεταπώληση.

 

Σαν πρώτο κριτήριο αγοράς τηλεσκοπίου είναι η φορητότητα ( Να χωράει χωρίς πατέντες σε ένα Opel corsa )

 

Μετά απο αρκετό διάβασμα στο φόρουμ βλέπω πως η καλύτερη επιλογή είναι ενα DOB 8" η 10"

 

Τώρα οι ερωτήσεις :)

 

Το skywatcher Dob 8" όπως βλέπω ο σωλήνας είναι 112cm και χωράει μόνο στα πίσω καθίσματα ίσα ίσα, για το πορτμπαγκάζ ούτε για πλάκα.

Η βάση του Dob 8" θα χωράει όμως στο πορτμπαγκάζ ?

 

Το skywatcher dob truss 10' βλέπω μαζεύει και πάει στα 80cm μήπως αυτό είναι πιο εύκολο στην μεταφορά επειδή μαζεύει?

 

Ανάμεσα στα δύο σαφώς και θα προτιμήσω το 10αρι αν χωράει στο αυτοκίνητο αλλά με προβληματίζει

που είναι πιο γρήγορο απο το 8αρι και αυτό απο ότι κατάλαβα σημαίνει μεγαλύτερο κόστος σε προσοφθάλμια?

 

Μπορείτε να μου πείτε τι παίζει ανάμεσα στα δύο? περαν του γεγονότος πως μεγαλύτερες ίντσες μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα άρα καλύτερη ποιότητα στην εικόνα.

 

Ένα δεύτερο που με προβληματίζει είναι μήπως δεν τα καταφέρω να βρίσκω τους στόχους και ξενερώσω και ίσως είναι καλύτερα να πάω σε ρομποτικό SCT 8" καθώς για 10" τα λεφτά είναι αρκετά και ίσως να μην είναι και τόσο φορητό.

 

Επιπρόσθετα το ρομποτικό θα είναι βολικό για να δείχνω στην γυναίκα, ανίψια κτλπ καθώς

κλειδώνει τον στόχο.

 

Στο λίνκ που βρήκα απο το φόρουμ http://www.12dstring.me.uk/fov.htm

βάζω τα dob με Baad Hyperion 8mm και Κρόνος, Δίας κτλπ φαίνονται πολύ μικρά.

Μόνο με Barlow 5x φαίνονται οκ, έτσι ειναι στην πραγματικότητα?

 

Θα ήθελα απο τους πιο έμπειρους και ίσως και κατόχους των συγκεκριμένων τα σχόλια τους

για να με βοηθήσετε στην επιλογή.

 

ΥΓ1 Η φωτογράφηση για την ώρα δεν με απασχολεί καθόλου, ίσως πειραματιστώ με dslr και μόνο σελήνη.

Καθώς η ισημερινή μου φαίνεται παλούκι τουλάχιστον για αρχάριο + η εμπειρία που χρειάζεται για μοντάζ κτλπ.

 

ΥΓ2 Τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα αλλά μιλάμε για μεταχειρισμένο πάντα.

 

Σε μεταχειρισμένα παίζουν αυτή την στιγμή:

 

skywatcher dob truss 10"

skywatcher dob 8"

celestron cpc 800 gps xlt

 

Συγνώμη για μεγάλο post.

 

Με εκτίμηση Αλέξανδρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην παρέα! Το χόμπι της ερασιτεχνικής αστρονομίας είναι υπέροχο μιας και μέσα από αυτό αναθεωρείς πολλά . Μιας και ανέφερες κάποια βιβλία τα οποία σε καλύπτουν για αρχη να πούμε πως η αστρονομία είναι απολαυστική μόνο όταν συνδυάζεται με γνώση. Δηλαδή οι εικόνες που θα δεις μέσα από ένα τηλεσκόπιο θα γίνουν εντυπωσιακές μόνο αν γνωρίζεις τι είναι αυτό που βλέπεις. Τα βιβλία είναι μια χαρά λοιπόν για αρχή. Σχετικά με το τηλεσκόπιο υπάρχουν δύο σχολές . Δηλαδή κάποιοι απολαμβάνουν σε ένα ταξίδι τον προορισμό ενώ καποιοι άλλοι απολαμβάνουν και την διαδρομή. για να το κάνω πιο λιανά αν πάρεις ντομπσόνιαν χειροκίνητο θα είναι πιο δύσκολο να βρεις τους στόχους αλλά αυτή η δυσκολία θα σε κάνει να μάθεις καλύτερα τον ουρανό και επίσης θα χαιρεσαι διπλά όταν θα εντοπίζεις το στόχο σου. Απ την άλλη αν πάρεις ρομποτικό θα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να το κάνεις aligment αλλά θα εντοπίζει μόνο του τους στόχους και θα έχεις περισσότερο χρόνο στη διάθεσή σου για να το παρατηρείς.

Τώρα και τα δύο ντομπσόνιαν που αναφέρεις χωράνε στο αυτοκίνητό σου. Τα ντομπσονιαν έχουν εστιακό λόγο f=5 ή f=6 δηλαδή είναι πιο γρήγορα. Ενδείκνυνται για αντικείμενα βαθέος ουρανού δλδ γαλαξίες , νεφελώματα , σμήνη ενώ το sct είναι f=10 πιο αργό και ενδεικνυνται για παρατήρηση πλανητών , σελήνης . Φυσικά και με τους δύο τύπους τηλεσκοπίων μπορείς να παρατηρήσεις τα πάντα, δε σε περιορίζει η σχεδίασή τους στην παρατήρηση.

 

Βασικό κριτήριο στην επιλογή τηλεσκοπίου είναι πόσα χρήματα διαθέτεις. Καλό ψαξιμο αλλά πρόσεχε μη το αναλύεις πολύ . Ψάξε στα μεταχειρισμένα και αμα βρεις κάτι αξιόλογο πάρτο. :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως κάτοχος πολλών κατα καιρούς τηλεσκοπίων, από απλά και ταπεινά κυάλια, μέχρι αυτοματοποιημένα SCT 9.25 και έχοντας άπειρα λάθη στο ενεργητικό μου, λόγω βιασύνης, απειρίας, ασχετοσύνης, ενθουσιασμού θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια το DOB 8 και εξηγούμαι:

 

1) Έχεις ένα οικονομικό τηλεσκόπιο που μπορείς να δεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ με αυτό χωρίς να σπαταλήσεις ένα σκασμό λεφτά. Έτσι και να μην σου αρέσει το χόμπυ στην πορεία, είναι μικρό το (οικονομικό) κακό σε σχέση με τα αυτοματοποιημένα που θα σου στοιχίσουν ένα σκασμό λεφτά

 

2) Το στήνεις σε χρόνο DT και το ξεστήνεις επίσης. Έτσι έχεις λιγότερες πιθανότητες να βαρεθείς να το βγάλεις, να το συνδέσεις, να το ζυγίσεις, να το ευθυγραμμίσεις, να το κρυώσεις (το κάτοπτρο) κλπ

 

3) Θα ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ (στο εγγυώμαι) πολύ περισσότερα αυτό που βλέπεις, αν μάθεις 2 πράγματα γι' αυτό, πως το βρίσκεις κλπ, από το να πατήσεις ένα κουμπί στο ρομποτικό και να πάει αυτόματα. Δεν είναι μόνο ο προορισμός, αλλά και το ταξίδι στην απόλαυση

 

4) Θα παιδευτείς και θα χάσεις τη μπάλα στην αρχή με το χάος του ουρανού. Αλλά, με υπομονή και επιμονή, θα τα βάλεις σε τάξη στο μυαλό σου και θα βρίσκεις όλο και πιο εύκολα πως να προσανατολίζεσαι και να αναγνωρίζεις αντικείμενα στον ουρανό. Δεν θα σου πάρει πολύ να "πίασεις το νόημα" 2 βδομαδούλες κάθε βράδυ έξω με το τηλεσκόπιο ή χωρίς. Μετά θα πάει (σχεδόν) νεράκι!

 

5) Αν σου αρέσει το χόμπυ εν τέλει, αναπόφευκτα θα καταλήξεις και στη ρομποτική στο μέλλον. Μέχρι τότε όμως θα ΞΕΡΕΙΣ γιατί τη θες και ΠΩΣ τη θες. Και το DOB θα σου μείνει.

 

Προσωπικά όταν ξεκίνησα, αγόρασα DOB 8 επειδή όμως μου αρέσουν και τα μαραφέτια, το έδωσα για ένα Nextstar 6 και έγινα κατά του DOB βλέποντας τις ευκολίες που σου παρέχει το GO TO. Στην ουσία το έκανα γιατί ήθελα να ΔΩ απλά, χάνοντας το μισό νόημα, μη σου πω και παραπάνω, αυτού του χόμπυ, που είναι η εξερεύνηση και η μάθηση, με αποτέλεσμα να βαρεθώ, μόνο και μόνο γιατί έβλεπα μια θολούρα ή μια τελεία στο προσοφθάλμιο, χωρίς να έχω στην ουσία μάθει πόσο σημαντικό ήταν έστω και αυτό το λίγο που έβλεπα. Τωρα που έκανα RESTART στο χόμπυ, διάβασα. Και διάβαδα πολύ. Και αγόρασα κυάλια. Κι έμαθα τον ουρανό. Και αγόρασα πάλι DOB αλλά πια ΗΞΕΡΑ γιατί. Όχι επειδη το έπαιρναν όλοι, ε ας το πάρω κι εγώ. Και δηλώνω ερωτευμένος! Αν θα πάρω στο μέλλον αυτοματοποιημένη;; ΦΥΣΙΚΑ!! Αλλά για λόγους τελείως διαφορετικούς και ώριμους σε σχέση με τις βιασύνες του παρελθόντος. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αρχικά είχα στο μυαλό μου το SKYWATCHER DOBSONIAN 8″ το βρήκα 200 ευρώ μεταχειρισμένο

αν το έχει ακόμα διαθέσιμο.

 

Επίσης υπάρχει και μια αγγελία http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22931 το οποίο

βρίσκεται στην Αλεξανδρούπολη όπου και βρίσκομαι τώρα.

 

τα 250 ευρώ διαφορά δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να τα διαθέσω.

Απλά όπως προανέφερα με προβληματίζει η φορητότητα του και κάτι διάβασα

δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει πως στο 8" είναι πιο οικονομικοί οι προσοφθάλμιοι.

 

Λέω να αρχίσω με κάτι τέτοιο και στην πορεία αν βρω σε καλή τιμή να πάρω 8" SE ρομποτικό

που πιστεύω πως επειδή κάνει lock στα αντικείμενα θα είναι πιο ωραίο στην παρατήρηση.

 

Σκεφτείτε να πρέπει να δείξω κάποιον πλανήτη στα ανίψια μου, γυναίκα κτλπ με DOB...

χαμός :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αρχικά είχα στο μυαλό μου το SKYWATCHER DOBSONIAN 8″ το βρήκα 200 ευρώ μεταχειρισμένο

αν το έχει ακόμα διαθέσιμο.

 

Επίσης υπάρχει και μια αγγελία http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22931 το οποίο

βρίσκεται στην Αλεξανδρούπολη όπου και βρίσκομαι τώρα.

 

τα 250 ευρώ διαφορά δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να τα διαθέσω.

Απλά όπως προανέφερα με προβληματίζει η φορητότητα του και κάτι διάβασα

δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει πως στο 8" είναι πιο οικονομικοί οι προσοφθάλμιοι.

 

Λέω να αρχίσω με κάτι τέτοιο και στην πορεία αν βρω σε καλή τιμή να πάρω 8" SE ρομποτικό

που πιστεύω πως επειδή κάνει lock στα αντικείμενα θα είναι πιο ωραίο στην παρατήρηση.

 

Σκεφτείτε να πρέπει να δείξω κάποιον πλανήτη στα ανίψια μου, γυναίκα κτλπ με DOB...

χαμός :)

 

 

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα στο κουβάλημα τουλάχιστον όχι παραπάνω από το να στήνεις ένα αντίστοιχο go to. Τα ροσοφθαλμια είναι σε όλους τους σωλήνες τα ίδια. Δεν υπάρχουν για τον τάδε πιο φτηνά και για την τάδε πιο ακριβά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αρχικά είχα στο μυαλό μου το SKYWATCHER DOBSONIAN 8″ το βρήκα 200 ευρώ μεταχειρισμένο

αν το έχει ακόμα διαθέσιμο.

 

Επίσης υπάρχει και μια αγγελία http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22931 το οποίο

βρίσκεται στην Αλεξανδρούπολη όπου και βρίσκομαι τώρα.

 

τα 250 ευρώ διαφορά δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να τα διαθέσω.

Απλά όπως προανέφερα με προβληματίζει η φορητότητα του και κάτι διάβασα

δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει πως στο 8" είναι πιο οικονομικοί οι προσοφθάλμιοι.

 

Λέω να αρχίσω με κάτι τέτοιο και στην πορεία αν βρω σε καλή τιμή να πάρω 8" SE ρομποτικό

που πιστεύω πως επειδή κάνει lock στα αντικείμενα θα είναι πιο ωραίο στην παρατήρηση.

 

Σκεφτείτε να πρέπει να δείξω κάποιον πλανήτη στα ανίψια μου, γυναίκα κτλπ με DOB...

χαμός :)

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το dob στο να δείξεις αντικείμενα στην οικογένεια σου. Στις 230 μεγενθυσεις για παράδειγμα αν το προσοφθάλμιο είναι 82 μοίρες πεδίο, έχει αρκετή ώρα το στόχο στο πεδίο ώστε να έρθει κάποιος να δει οι οποίος δεν είναι δίπλα. Αν φυγει το αντικείμενο το επαναφερεις με μια μικρή κίνηση γιατί δεν μπορεί να πάει μακρυά. Έχεις και τον ερευνητή για βοήθεια.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα 250 ευρώ διαφορά δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να τα διαθέσω.

Απλά όπως προανέφερα με προβληματίζει η φορητότητα του και κάτι διάβασα

δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει πως στο 8" είναι πιο οικονομικοί οι προσοφθάλμιοι.

 

Λέω να αρχίσω με κάτι τέτοιο και στην πορεία αν βρω σε καλή τιμή να πάρω 8" SE ρομποτικό

που πιστεύω πως επειδή κάνει lock στα αντικείμενα θα είναι πιο ωραίο στην παρατήρηση.

 

 

Το 10αρι είναι φορητότατο σαν παιχνίδι. Τα προβλήματα ξεκινούν από το 12αρι. Τα προσοφθάλμια εφόσον μιλάμε για τον ίδιο σχεδιασμό (κατοπτρικό) είναι ίδια. Εαν μιλάμε για πιο αργά τηλεσκόπια (sct) τότε θα μπορούσες να πάρεις και πιο φτηνά.

 

Εάν μετά τη χρήση, θέλεις να έχεις παρακολούθηση, αναβαθμίζεσαι με αυτό : http://www.planitario.gr/dobsonian-10-goto-upgrade-kit.html αν και είναι αρκετά ακριβό.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα πάμε φουλ για το Dob 10 και αφηνω το cpc 800 gps.

Θα προσπαθήσω να το δω από κοντά και να δω πως χωράει στο αμάξι.

Τελικά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι παίζει με το λινκ όντως τόσο μικρά θα τα βλέπω ? Γιατί όπως προαναφέρα μόνο με barlow 5x φαινόταν ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα πάμε φουλ για το Dob 10 και αφηνω το cpc 800 gps.

Θα προσπαθήσω να το δω από κοντά και να δω πως χωράει στο αμάξι.

Τελικά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι παίζει με το λινκ όντως τόσο μικρά θα τα βλέπω ? Γιατί όπως προαναφέρα μόνο με barlow 5x φαινόταν ..

 

Πλανητική παρατήρηση κάνουμε συνήθως με 200-300x, δηλαδή με ένα skywatcher 10" dob και ένα hyperion θα χρησιμοποιούσαμε συνήθως έως 2x barlow για 300x. Τώρα σε εξαιρετικές βραδιές σταθερής ατμόσφαιρας μπορούμε να πάμε κάπως ψηλότερα. Αλλά γενικά με 8mm+5x barlow (750x) οι πλανήτες σχεδόν πάντα θα φαίνονται θολά. Ο Δίας που βλέπεις στις φωτογραφίες είναι με επεξεργασία εκατοντάδων ή χιλιάδων καρέ βίντεο, δε θα το δεις αυτό με το τηλεσκόπιο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν εννοώ αυτό.

Απλά πάνε στο Λίνκ και επέλεξε ένα dob 10αρι μαζί με Hyperion 8mm η και πιο μεγάλο σε ζουμ,

Η εικόνα που βγάζει είναι πραγματικά πολύ μικρός πλανήτης...

Τόσο μικρά θα τα βλέπω; Η κάτι λάθος παίζει με το Λίνκ;

Διάβασα αρκετά στο φόρουμ και κατάλαβα πως πάνω από 300χ μεγενθυσεις δεν παίζουν σε αυτό το τηλεσκόπιο και πως πρέπει να έχεις και καλό seeing.

Επίσης πως σαν τις φωτογραφίες του Ίντερνετ γνωρίζω πως δεν πρόκειται να δω για τον λόγο που ανέφερες μοντάζ κλπ.

 

Απλά θέλω να δω κατα ποσό ρεαλιστικό είναι το site αυτό γιατί πραγματικά αν βάλεις 10αρι με 8mm σου βγάζει έναν Κρόνο τόσο μικρό που θες μικροσκόπιο για να το δεις από την οθόνη 😀

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν εννοώ αυτό.

Απλά πάνε στο Λίνκ και επέλεξε ένα dob 10αρι μαζί με Hyperion 8mm η και πιο μεγάλο σε ζουμ,

Η εικόνα που βγάζει είναι πραγματικά πολύ μικρός πλανήτης...

Τόσο μικρά θα τα βλέπω; Η κάτι λάθος παίζει με το Λίνκ;

Διάβασα αρκετά στο φόρουμ και κατάλαβα πως πάνω από 300χ μεγενθυσεις δεν παίζουν σε αυτό το τηλεσκόπιο και πως πρέπει να έχεις και καλό seeing.

Επίσης πως σαν τις φωτογραφίες του Ίντερνετ γνωρίζω πως δεν πρόκειται να δω για τον λόγο που ανέφερες μοντάζ κλπ.

 

Απλά θέλω να δω κατα ποσό ρεαλιστικό είναι το site αυτό γιατί πραγματικά αν βάλεις 10αρι με 8mm σου βγάζει έναν Κρόνο τόσο μικρό που θες μικροσκόπιο για να το δεις από την οθόνη 😀

 

 

Φίλε μου, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, το link είναι σωστό στο να σου δείχνει τι μέγεθος έχει ένας πλανήτης σε σχέση με το πεδίο ενός προσοφθαλμίου και δεν μπορείς να βάλεις 5x+8mm γιατί θα μεγαλώσει μεν ο πλανήτης, αλλά θα φαίνεται τελικά χειρότερα με λιγότερη λεπτομέρεια από το να φαινόταν μικρότερος.

Φυσικά είναι ένα θέμα να καταλάβεις τι εννοεί το link - π.χ. τι απόσταση πρέπει να έχεις από την οθόνη για να καταλαμβάνει ο πλανήτης ίδια γωνία στην όρασή σου με το να κοιτάς μέσα από προσοφθάλμιο; Ο σωστός τρόπος είναι να καταλάβεις ότι ο κύκλος αντιστοιχεί ακριβώς στο πεδίο του προσοφθάλμιου Χ μοιρών που έχεις βάλει, αν δεις από τέτοιο προσοφθάλμιο καταλαβαίνεις περίπου τι μέγεθος θα βγει ο πλανήτης.

Τώρα η λεπτομέρεια που θα δεις πάνω στον πλανήτη θα είναι μικρότερη από αυτή που δείχνει το link γιατί αυτή είναι μία επεξεργασμένη εικόνα μετά από stacking πολλών καρέ, έστω και αν τη δείχνει σε μικρό μέγεθος. Η για να στο πω αλλιώς, ο πλανήτης θα φαίνεται μεν μεγαλύτερος από το να κοιτάζεις το link στην οθόνη σου από βολική απόσταση (πρέπει να πας πολύ κοντά για να είναι ο κύκλος αντίστοιχος με το να βάζεις το μάτι σου πάνω στον προσοφθάλμιο), αλλά παρ' όλα αυτά η λεπτομέρεια που θα δεις πάνω στον πλανήτη στα 300x π.χ. είναι μικρότερη (λιγότερες και πολύ πιο "σβησμένες" οι ζώνες) απ'ότι δείχνει το link σε αυτή τη μεγένθυνση (8mm + 2x barlow).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok κατάλαβα ευχαριστώ .

Καταρχάς πρέπει να δω αν το πουλάει ακόμα το παιδί αλλά λόγω δουλειάς δεν έχω πολύ χρόνο τώρα και είμαι εκτός.

Με την πρώτη ευκαιρία θα επικοινωνήσω μαζί του και το καλύτερο θα ήταν να το έβλεπα live πως θα φαίνεται ο κρονος.

Εσυ ecuador που βλέπω έχεις sct ποια είναι η γνώμη σου;

Το dob 10 truss θα Είναι καλύτερη επιλογή από το cpc 800 gps ας πούμε ; Η κάποιο άλλο όπως 8 se;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσυ ecuador που βλέπω έχεις sct ποια είναι η γνώμη σου;

Το dob 10 truss θα Είναι καλύτερη επιλογή από το cpc 800 gps ας πούμε ; Η κάποιο άλλο όπως 8 se;

 

Εε, δεν είναι συγκρίσιμα, άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Οι 10 ίντσες θα έχουν πλεονέκτημα σε σχέση τις 8, ιδιαίτερα αν το πας σε σκοτεινό ουρανό. Από την άλλη το goto και το tracking σου δίνουν μια ευκολία στην παρατήρηση (ακόμα περισσότερο αν δείχνεις και σε άλλους) και από όσους παρατηρούν στην πόλη συνήθως προτιμώνται έναντι λίγο μεγαλύτερης διαμέτρου. Για μεταφορά και τα δύο είναι καμιά 30αριά κιλά (το CPC σπάει βέβαια και πρέπει να είναι κάπου 20 ο σωλήνας με το fork), δε θα τα έλεγα υπερφορητά, αλλά τουλάχιστον καμία σχέση με ένα 10" solid dob που έχει όγκο. Τώρα αν θα έκανες οποιαδήποτε φωτογραφία βέβαια, το dob δεν κάνει (λίγη πλανητική, αλλά με αρκετό κόπο), ενώ το CPC κάνει κάποια περιορισμένη όπως είναι, ή παίρνει και ισημερινό wedge ώστε να πάει και σε μεγάλες εκθέσεις. Οπότε δε μπορώ να σου πω ή το ένα ή το άλλο, όλα έχουν λόγω ύπαρξης. Εγώ π.χ. θέλω πολύ εύκολη φορητότητα και γρήγορο στήσιμο σε ισημερινή βάση, οπότε ο σωλήνας μου είναι ο καλύτερος δυνατός μέχρι 10 κιλά και η βάση μου η καλύτερη δυνατή επίσης μέχρι 10 κιλά που να χωράει χωρίς αποσυναρμολόγηση στο αυτοκίνητο. Το πιθανότερο είναι ότι η πρώτη σου επιλογή να μην είναι η καλύτερη για εσένα, αλλά αυτό το μαθαίνεις μετά, οπότε βρίσκοντας κάτι μεταχειρισμένο τουλάχιστον δεν έχεις χάσει χρήματα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το Dob 10" δεν το πουλάει τελικά...

Παίζει να βρω από εξωτερικό Dob 10" truss Go to μεταχειρισμένο σε καλή τιμή?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το Dob 10" δεν το πουλάει τελικά...

Παίζει να βρω από εξωτερικό Dob 10" truss Go to μεταχειρισμένο σε καλή τιμή?

 

Δε νομίζω να συμφέρει. Δόσεις σε βολεύουν;; έχει το πλανητάριο 5 άτοκες τα dob

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μεταχειρισμένα dob δεν τα στέλνει κανείς, θα πρέπει να το βρεις Ελλάδα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1400 ευρώ έχει καινούργιο και είπαμε θέλω κάτι σε μεταχειρισμένο :D

Θα περιμένω αν εμφανιστεί τίποτα καλό στο φόρουμ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά τελικά πήρα το Skywatcher dobsonian 10" truss μόλις σήμερα!!

Δυστυχώς απο το μπαλκόνι μου δεν μπορώ να δω τίποτα άλλο πέραν του φεγγαριού το οποίο με

εντυπωσίασε πάρα πολύ, αύριο όμως θα πάω σε αυλή σε χωριό και θα δοκιμάσω Κρόνο και τίποτα άλλο εύκολο αν μπορέσω να δω καθώς η Σελήνη δεν βοηθά καθόλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ 10" εχω ή σελήνη δεν είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα αντιθέτως τα φώτα της πόλης ειναι.δοκιμασε και δια .

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκεί που το είχε το παιδί όταν πήγα να το πάρω δεν είχε καθόλου φωτορύπανση αλλά η Σελήνη μας τα χάλαγε όλα , Δια δεν μπορέσαμε να δούμε καθώς ήταν πολύ χαμηλά και Δεν είχαμε ορατότητα από εκεί που ήμασταν, προσπαθήσαμε λίγο deep space αλλά όπως είπα η άτιμη Σελήνη δεν βοήθησε.

 

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να πάρω τα βιβλία που λέγαμε αλλά έχω το stellarium και βοηθά αρκετά,

Θα σας πω αύριο εντυπώσεις αν μπορέσουμε να δούμε τίποτα περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά , προσπάθησα να δω Άρη αρκετές φορές και απλά βλέπω μια κόκκινο πορτοκαλί μπάλα και τίποτα άλλο .

Με αυτό το τηλεσκόπιο θα μπορέσω να δω καλύτερα τον Άρη ;

 

Το ότι έχω τα μαμά προσοφθαλμια super 10 και 25 μαζί με skywatcher barlow 2x

Τα οποία από ότι κατάλαβα δεν είναι και πολύ της προκοπής παίζει ρόλο που δεν έχω καλή ποιότητα στον Άρη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΕΡΣΥ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ DOB 10. TRANSS ΤΟ ΕΙΧΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕ. Power mate televue 5x. παρατήρησα καθαρά βλεποντας τις περιοχές ευδιάκριτα με 12.5 προσοφθάλμιο mm και φωτογραφισα. τον Αρη. καθαρά. Πριν όμως έβλεπα. μία πορτοκαλη μπάλα χωρίς τα παραπάνω.

Φίλοι καλώς ορίσατε εις τον δικό μου χώρο

και την καρδιά μου ολόψυχα σας την εκάνω δώρο .LAKIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Άρης δεν φαινεται καλυτερα μονο με φωτογράφιση εγω εχω και ενα 15mm προσοφθαλμιο δλδ ανάμεσα στο 10 και στο 25 αλλα τιποτα!!!!

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης