Jump to content

Εφαρμογή για το κινητό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια δωρεάν εφαρμογή χρησιμοποιείτε στο κινητό για βοήθεια στις αστρονομικές παρατηρήσεις ;

Εγώ χρησιμοποιώ το Sky map .Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα με βολεύει αρκετά το SkEye. Σε android. Χρησιμοποιώ πάντα τη νυχτερινή όραση. Η εφαρμογή είναι και δωρεάν οπότε =D>

Γ.Μαργαρίτης:"Tα ίδια λέμε και μεις με τους έντεχνους μόνο που δεν τα λέμε μέσω Λαμίας.."

 

Celestron Nexstar 8se

SkyWatcher Heritage 130mm

Opticorn Porro 10x50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο κινητο εγω εχω το sky chart στον υπολογιστή υπαρχει το stellarium

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια δωρεάν εφαρμογή χρησιμοποιείτε στο κινητό για βοήθεια στις αστρονομικές παρατηρήσεις ;

Εγώ χρησιμοποιώ το Sky map .Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

 

Καλησπέρα.

 

Στο κινητό μου έχω κάποιες εφαρμογές, δεν τις χρησιμοποιώ όμως διότι ακόμα και όταν ενεργοποιώ το night mode η οθόνη εκπέμπει αρκετό φως ώστε να μου χαλά την νυχτερινή όραση, την οποία με μεγάλη δυσκολία αποκτώ λόγω της περιοχής που μένω.

 

Από την άλλη, βέβαια, μπορώ να προτείνω μερικές εφαρμογές.

Άρα έχουμε και λέμε:

 

1) Star chart. Πολύ ωραίο, με μέτρια γραφικά, καλύτερο όμως θα έλεγα από το κλασσικό sky map της google.

 

2) Star walk 2 free. Έχω καταβολευτεί με αυτή την εφαρμογή. Θυμίζει αρκετά το stellarium, που έχω στο pc, ωστόσο πολλές από τις φαντασμαγορικές λειτουργίες, ας πούμε, που διαθέτει είναι διαθέσιμες στο κοινό μόνο επί πληρωμή.

 

3) Sky view free. Και αυτό καλούτσικο, καλύτερο όμως (κατά την γνώμη μου πάντα) από το sky map.

 

4) Τέλος, το astro panel που με ενημερώνει για τις καιρικές συνθήκες (πότε πέφτει μέσα, πότε όχι), σε τι φάση βρίσκεται η Σελήνη και τις διαβάσεις του ISS.

 

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να φανούν χρήσιμα. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα και κανένα δεν μου δείχνει σωστά πλανήτες κτλπ.. μέχρι και την σελήνη την δείχνει λάθος.

Έχω τα δεδομένα ανοικτά όπως επίσης και το gps αλλά τίποτα...

Έχω προσπαθήσει και με manual ρυθμίσεις πάλι τα ίδια.

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω?

 

Με εκτίμηση Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια. Κατα την γνωμη μου το καλυτερο με διαφορα ειναι το skyportal της celestron. Δωρεαν ευχρηστο και.με.εξαιρετικα γραφικα απεικονιζει τα παντα απο την σεληνη μετις φασεις τις μεχρι τις διαβασεις των δορυφορων πανω στον δια. Μεσα απο τις ρυθμισεις μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ισημερινη/αλταζιμουθιακη στηριξη, τον τοπο σου ( για την Ελλαδα εχει 4-5 πολεις)

Επισης σε αφηνει να διαλεξεις πως θα προβαλεται ο ουρανος πχ.

- Ενας κυκλος που συμβολιζει τον οριζοντα και μεσα σε αυτον το μερος του ουρανου που ειναι ορατο

- Να φαινεται ολοκληρος ο ουρανος ακομα και του νοτιου ημισφαιριου

- Μπορεις να ενεργοποιησεις την λειτουργια Show Daylight και να σου δειχνει τον ηλιακο φως και αλλα πολλα.

Αμα την ψαξετε και πειραξετε τις ρυθμισεις θα ανακαλυψετε πολλα περισσοτερα απο αυτα που σας λεω τωρα.

 

Screenshot_2016-06-25-11-47-41.thumb.png.3aaf4c609af5745ef429340d3b8ea8eb.png

Οι ρυθμισεις του οριζοντα διαθετει και 3 τοπια

 

Screenshot_2016-06-25-11-40-25.thumb.png.ca55e7c52e86769a1cf038632bc4e2c3.png

Η προεσκοπιση του ουρανου με τα διακριτικα του προσανατολισμου

 

Screenshot_2016-06-25-11-40-38.thumb.png.86c28a07507cdab7be4470af5972c28b.png

Οι ρυθμισεις. Αν εχεις celestron τηλεσκοποιο με wifi θα σουβφανει πολυτιμη η εφαρμογη

 

Screenshot_2016-06-25-11-51-05.thumb.png.78fb2defe22c36d2149fcde2d950d984.png

Το αποψινο φεγγαρι. Υποστηριζει διαβασρις του iss καθως και την αποκρηψη/επανεμφανηση αστερων/πλανητων

 

Screenshot_2016-06-25-11-50-30.thumb.png.a835e5dacc5f10c8cf414013c366bbdc.png

Ο διας με την αποψινη διαβαση της Ιους

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία δοκίμασα το DSO Planner (free) και μου φαίνεται ικανοποιητικό με αρκετές ρυθμίσεις. Η basic έκδοση (14,99 ευρώ αν θυμάμαι καλά) έχει και επιλογή για έλεγχο τηλεσκοπίου (δουλεύει αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν έχει ακρίβεια).
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το skyportal εχει και αυτο ελεγχο τηλεσκοποιου αλλα μονο για celestron. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν θες δες κανα βιντεο να δεις πως λειτουργει. Βασικα λειτουργει σε οσα τηλεσκοποια εχουν το skyportal wifi module νομιζω το πουλαει το πλανηταριο

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο κινητό μου έχω κάποιες εφαρμογές, δεν τις χρησιμοποιώ όμως διότι ακόμα και όταν ενεργοποιώ το night mode η οθόνη εκπέμπει αρκετό φως ώστε να μου χαλά την νυχτερινή όραση, την οποία με μεγάλη δυσκολία αποκτώ λόγω της περιοχής που μένω.

 

Δοκίμασε το "Lux dash" ένα πρόγραμμα που παρεμβάλλεται στις ρυθμίσεις φωτεινότητας της οθόνης.

Χρησιμοποιεί τον αισθητήρα φωτεινότητας, ή αν δεν υπάρχει την κάμερα, για να προσαρμόζει αυτόματα τον φωτισμό της οθόνης, και είναι πλήρως παραμετροποιησιμο.

π.χ. σε 0Lux (που είναι οι συνθήκες παρατήρησης) μπορείς να ρυθμίσεις την φωτεινότητα να πέφτει αυτόματα στο 5% ή στο 50% ή όπου σε βολεύει εσένα.

Μπορεί να κατεβάσει την ένταση πολύ πιο χαμηλά από τις "απλές" ρυθμίσεις του Android.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος έχει iPhone ή iPad και κάνει ευθυγράμμιση με πολική διόπτρα και δεν του αρκεί η δωρεάν έκδοση, μπορεί να μου στείλει μήνυμα να του στείλω δωρεάν κωδικό για το Polar Scope Align Pro. Είναι επίσης χρήσιμο σε όποιον αρέσει η πρόβλεψη αστρο-καιρού με την Ξαστεριά (ίδια πηγή δεδομένων με το Astro Panel για Android), αλλά τη θέλει με night vision mode και το ενσωματωμένο dimmer για σκοτεινότερη οθόνη (αντίθετα όμως με την ξεχωριστή έκδοση, η Ξαστεριά στο Polar Scope Align Pro είναι μόνο στα Αγγλικά).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε όλους σας δουλεύουν σωστά οι εφαρμογές;

Μήπως κάτι δεν κανω σωστά και δεν προσανατολίζεται το κινητό;

Όσες εφαρμογές έχω εγκαταστήσει μου βγάζουν την σελήνη αρκετά πιο δεξια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

draculas: Σας ευχαριστώ πολύ. :D Θα το δοκιμάσω. Μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα καθόλου το κινητό μου όταν παρατηρούσα. Ελπίζω να βοηθήσει.

 

georgegramm: Καταπληκτική η εφαρμογούλα. Ευχαριστώ πολύ. Δεν την είχα υπόψιν. Είναι όμως κάπως μεγάλη (~140 mb), ελπίζω να μην έχει επιπτώσεις ο όγκος της στην λειτουργία της.

 

Alexandros_87: Εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με τη θέση των πλανητών ή της Σελήνης στις διάφορες εφαρμογές. Γιατί σας ενδιαφέρει όμως τόσο πολύ, εφόσον τα αντικείμενα αυτά είναι εύκολα αναγνωρίσιμα στον ουράνιο θόλο (με ελάχιστες εξαιρέσεις);

 

Αν βρείτε την ακριβή γεωγραφική θέση της περιοχής σας από την wikipedia, για τις πόλεις, ή από google maps, για κάποια άλλη περιοχή παρατήρησης (βουνό, λιβάδι κτλ κτλ) και την εισάγετε στην εφαρμογή, δεν θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε gps ή οτιδήποτε άλλο και θα έχετε λιγότερες πιθανότητες να υπάρξει λάθος (νομίζω!).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Alexandros_87, όλα τα κινητά έχουν έναν αισθητήρα κίνησης (accelerometer) ο οποίος πρέπει να είναι βαθμονομημένος σωστά για να μπορεί να διαβάζει την κλίση του κινητού και την ταχύτητα κίνησης. Πήγαινε στις "Ρυθμίσεις" του κινητού σου και κάπου εκεί θα βρείς μια επιλογή για βαθμονόμηση (ανάλογα με τον τύπο του κινητού). Στο δικό μου π.χ. LG πηγαίνω Ρυθμίσεις/Προβολή/ΣύνθετεςΡυθμίσεις/Περισσότερα/ΒαθμονόμησηΑισθητήραΚίνησης. Θα σου ζητήσει να τοποθετήσεις τη συσκευή σε μία επίπεδη επιφάνεια και να πατήσεις "βαθμονόμηση" ή κάτι αντίστοιχο, και θα αρχίσει να ρυθμίζει μόνο του τον αισθητήρα. Προσοχή, η συσκευή πρέπει να είναι σε επίπεδη επιφάνεια. Μετά από αυτή τη διαδικασία οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον αισθητήρα θα λειτουργούν κανονικά. Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Το κινητό μου δεν έχει τέτοια ρύθμιση ( nexus 6p )

Το έψαξα λίγο και από ότι φαίνεται επειδή τα προγράμματα αυτά δεν έχουν κάνει update για lollipop και για πιο νέα hardware υπάρχει κάτι σαν ασυμβατότητα.

Νομίζω θα πρέπει να βρω κάποιο που να είναι updated

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, ξέχασα να πώ, άν έχεις θήκη που κλείνει με μαγνήτη βγάλτην γιατί ο μαγνήτης τρελαίνει την πυξίδα. Όσο για την ασυμβατότητα νομίζω ότι δεν ισχύει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Θα κοιτάξω λίγο το μοντέλο σου και άν βρώ κάτι θα επανέλθω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

δεν εχουμε αναφερει το solarsystemscope (.com)

 

το χρησιμοποιω γιατι ειναι πολυ απλο , ειδικα για εναν αρχαριο .

 

επισης δε χρειαζεται εγκατασταση. τρεχει μονο του απο την ιστοσελιδα του , και αρα ειναι καταλληλο για ολα τα λειτουργικα συστηματα. windows, mac και linux

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φιλαρακι ομως οπως ειπες "τρεχει" απο ιστοσελιδα. Δε λεω για pc mac κτλ ειναι καταληλο αλλα για κινητα δε νομιζω. Ειναι λιγο δυσκολο να περιηγηθεις σε τετοιου ειδους ιστοσελιδες.απο κινητο. Ελπιζω να εχει και προβολη για κινητο. Θα ηταν πιο βολικο.

 

elvethar. Πιστευω πως δεν εχουν ολα τετοια ρυθμιση. Προσωπικα το δικο μου δεν εχει (lenovo a536). Δε ξερω εαν με καποια αναβαθμιση λογισμικου (απο android 4.4 σε 5 ) θα αλλαξει κατι. Δυστηχως και να αλλαζε η lenovo δεν εχει βγαλει ακομα τετοια αναβαθμιση.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω να εχει και προβολη για κινητο. Θα ηταν πιο βολικο.

 

Ναι. υπαρχει και σε android. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως (δεν εχω ακομα smartphone :oops: )

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω να εχει και προβολη για κινητο. Θα ηταν πιο βολικο.

 

Ναι. υπαρχει και σε android. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως (δεν εχω ακομα smartphone :oops: )

 

Θα ήταν λίγο περίεργο ο Διογένης να έχει smartphone...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω να εχει και προβολη για κινητο. Θα ηταν πιο βολικο.

 

Ναι. υπαρχει και σε android. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως (δεν εχω ακομα smartphone :oops: )

 

Θα ήταν λίγο περίεργο ο Διογένης να έχει smartphone...

 

χε χε χε :lol:

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης