Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Εχω ενα Skywatcher Dob 8 μεταχειρισμένο και ο εστίασης του τον ρολαρω να εστιάσει ,παίζει / κουνιέται (εκτος απο μεσα εξω οπου ειναι το φυσιολογικό) με αποτέλεσμα το αντικείμενο οπου προσπαθώ να παρατηρήσω να παίζει πάνω κάτω μεςα στο προσοφθαλμιο.

Μια και χωρις πείρα δεν ξέρω αυτο εαν ειναι φυσιολογικό η οχι ,αλλα υποψιάζομαι οτι αυτο μπορει να επηρεάζει ακομα και την ευθηγραμμιση που του κανω , μιας και η ευθύγραμμη γίνετε σε ενα ενα σημείο του εστιαστη ,αλλα οταν κουνήςω το ροδάκινα του εστιαστη αφου κουνιέται ο εστιάςης χάνει και την ευθυγραμηση...

Ελπίζω να μπόρεσα να περιγράψω επαρκώς την απορία μου .

Ειμαι αρκετά μπερδεμένος ,οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Από τα όσα περιγράφετε εγώ κατάλαβα ότι η εστίαση χάνεται πολύ εύκολα και κατά την διάρκεια της παρατήρησης "παίζει". Αν αυτό είναι το πρόβλημα:

Σε κάποιο σημείο του εστιαστή προεξέχει μια βίδα. Υποθέτω πως αυτή η βίδα χρειάζεται ένα μικρό σφιξιματάκι για να μην κινείται με το παραμικρό το βαρελάκι του εστιαστή.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

IMG_20160709_231402.jpg.4b41277dfc70a143ecf5a5f5e36f6b4c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου , αυτή την βίδα την σφίγγω αλλα το προβλημα παραμένει :(

Μήπως πρεπει να αλλάξω εστιάστηκε?

Και εαν ναι που μπορω να βρω κάποιον φθηνό ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον εστιαστη υπαρχουν οι εξης βιδες (δες την φωτο που εχω βαλει).

 

1) Η μεγαλη ασημι βιδα (ειναι με τον κυκλο στην προηγουμενη φωτο) η οποία κλειδώνει την εστιαση ωστε να μην την χανεις κατα την διάρκεια της παρατηρησης με ενα προσοφθαλμιο

 

2) Μια αλενοβιδα η οποια ρυθμίζει το ποσο μαλακη θα ειναι η κινηση του εστιαστη αλλα και τον τζογο που θα εχει ο εστιαστης, εφοσον παίζει ο εστιαστης σου θα ρυθμισεις αυτη την βιδα.

 

3) 4 μαυρες βιδες philips οι οποίες κρατανε το μηχανισμό εστιασης, δες αν και αυτες ειναι σφιγμενες

 

Τέλος υπάρχουν και οι μεγαλες ασημι βίδες philips οι οποιες κρατανε τον εστιαστη στον σωληνα του τηλεσκοπιου, αυτες καλο ειναι να μην τις πειραξεις μιας και μετα θα πρεπει να κάνεις ευθυγραμμιση των οπτικων

Skywatcher-Crayford-Standard.jpg.406bacec5269235610a98027c4306064.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Για να το διατυπώσω εαν μπορω .στον εστιάστηκε εχουμε δυο σωλήνες , ο ένας μεςα στον αλο. Και οταν ρολαρουμε ο μικρός σωλήνας βγαίνει / μπαινει για να εστιάσει.

Τωρα το προβλημα ειναι οτι ο μεσα σωλήνας δεν ειναι σταθερός αλλα Παιζει μεςα Στον εξωτερικό σωλήνα. Δεν θα επρεπε να σταθερός? εκτος απο το μεςα εξω που εστιάζει? δεν θα επρεπε να μην κουνιέται πάνω κάτω?

Σε ενα μικρό νευτωνιο που τσέκαρα δεν παίζει, μήπως πρεπει να αλλάξω εστιάστη?

Και εαν ναι που μπορω να βρω τον κατάλληλο για το μοντέλο που εχω?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο εστιαστής δεν πρέπει να έχει πολύ τζόγο. Ο φίλος μας ο kookoo_gr σου έδειξε στην επάνω φωτογραφία από ποιές βίδες μπορείς να ρυθμίσεις ένα εστιαστή. Αν ο δικός σου είναι άλλος εστιαστής ανέβασε φωτογραφία για να σου πούμε και γι’ αυτόν πως μπορείς να ρυθμίσεις τον τζόγο. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις εστιαστή.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν ο εστιαστης ειναι οπως στην φωτο δες τις βιδες που ειπα. Οι κυριες βιδες που πρεπει να κοιταξεις και παιζουν ρολο στο αν ο εστιαστης εχει τζογο ειναι οι βιδες 2) και 3) δες και εδω
για περισοτερες λεπτομεριες για τον εστιαστη crayford

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο κατω κατω επειδη δεν συνεννοούμαστε ανέβασε ενα βιντεο αν μπορεις και να μας το εξηγείς με λόγια

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης