Jump to content

Canon 5D Mark IIΙ v. Canon 500D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Canon 500D που χρησιμοποιώ για πλανητική φωτογράφιση με το Backyard EOS. Ενας γνωστός έχει μια 5D Mark IIΙ την οποία πουλά μεταχειρισμένη σε αρκετά καλή τιμή ( Η μηχανή είναι ΟΚ, βγάλαμε μαζί αρκετές φωτό).

 

Στο site του Backyard EOS η 5D Mark III φαίνεται ως υποστηριζόμενη Ελπίζω να είναι έτσι.

 

Από την πείρα σας, η 5D Mark IIΙ ( υπέροχη για απλή φωτογράφιση ), θα είναι καλύτερη από την 500D για πλανητική φωτογράφιση ;

 

Ευχαριστώ !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όλες οι Canon DSLR δουλεύουν και με το Backyard EOS και ακόμα και με το δωρεάν EOS Camera Movie Record για πλανητική, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Ο αισθητήρας της 5D mk III είναι καλύτερος, οπότε μπορεί να δεις κάποια βελτίωση (αν και μπορεί να χρειαστείς μεγαλύτερο barlow αν ήσουν οριακά, αφού έχει μεγαλύτερα pixel), αλλά η βελτίωση δε νομίζω να σε εντυπωσιάσει, αφού και πάλι μία πλανητική θα μπορεί να δώσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Δηλαδή αν την πάρεις για φωτογραφία ημέρας και παρεπιπτόντως τη χρησιμοποιείς και για πλανητική, καλά θα κάνεις, είναι φυσικά κλάσεις ανώτερη από την 500D. Αν όμως θέλεις να την πάρεις περιμένοντας κυρίως να βελτιώσεις την πλανητική φωτογραφία σου, τότε θα δώσεις λιγότερα χρήματα και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αγοράζοντας μία πλανητική κάμερα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όλες οι Canon DSLR δουλεύουν και με το Backyard EOS και ακόμα και με το δωρεάν EOS Camera Movie Record για πλανητική, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Ο αισθητήρας της 5D mk III είναι καλύτερος, οπότε μπορεί να δεις κάποια βελτίωση (αν και μπορεί να χρειαστείς μεγαλύτερο barlow αν ήσουν οριακά, αφού έχει μεγαλύτερα pixel), αλλά η βελτίωση δε νομίζω να σε εντυπωσιάσει, αφού και πάλι μία πλανητική θα μπορεί να δώσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Δηλαδή αν την πάρεις για φωτογραφία ημέρας και παρεπιπτόντως τη χρησιμοποιείς και για πλανητική, καλά θα κάνεις, είναι φυσικά κλάσεις ανώτερη από την 500D. Αν όμως θέλεις να την πάρεις περιμένοντας κυρίως να βελτιώσεις την πλανητική φωτογραφία σου, τότε θα δώσεις λιγότερα χρήματα και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αγοράζοντας μία πλανητική κάμερα.

 

Φίλε ecuador,

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

Τόσο για την κατατοπιστική εξήγηση στο θέμα των Canon, όσο και για την άμεση ανταπόκριση !

 

Καλό Σαββατοκύριακο κια καθαρούς ουρανούς !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές λήψεις να έχεις αλλά μην περιμένεις και πολλά πολλά σε θέμα πλανητικής. Έκτος και αν μιλάμε για Σελήνη όπου θες αρκετό πεδίο.

 

Με λιγότερα απο 300€ μπορείς να πάρεις μια καλή πλανητική κάμερα και να έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα.

Στην πλανητική δεν μας νοιάζει το πεδίο(Μκ3, μεγάλο chip) αλλά η ευαισθησία και το γρήγορο καρέ.

Η Μκ3 τραβάει αντε στα 30fps σε ένα τεράστιο πεδίο όπου ο Πλανήτης άντε να είναι μερικά εκατοντάδες χοντρα pixels στο κέντρο του πεδίου.

Σε αντίθεση στην πλανητική θα έχεις π.χ 60-120+ fps σε ίδια και μεγαλύτερη ανάλυση απο αυτην που σου δίνει το chip της ΜΚ3(full hd). Αλλά επειδή το chip της πλανητικής είναι μικρο έχεις πολλά μικρά pixels άρα μεγάλο ωραίο μεγάλο πλανήτη(σαν να έχεις κάνει ζουμ).

 

Νομίζω τα είπα όσο πιο άπλα μπορούσα :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές λήψεις να έχεις αλλά μην περιμένεις και πολλά πολλά σε θέμα πλανητικής. Έκτος και αν μιλάμε για Σελήνη όπου θες αρκετό πεδίο.

 

Με λιγότερα απο 300€ μπορείς να πάρεις μια καλή πλανητική κάμερα και να έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα.

Στην πλανητική δεν μας νοιάζει το πεδίο(Μκ3, μεγάλο chip) αλλά η ευαισθησία και το γρήγορο καρέ.

Η Μκ3 τραβάει αντε στα 30fps σε ένα τεράστιο πεδίο όπου ο Πλανήτης άντε να είναι μερικά εκατοντάδες χοντρα pixels στο κέντρο του πεδίου.

Σε αντίθεση στην πλανητική θα έχεις π.χ 60-120+ fps σε ίδια και μεγαλύτερη ανάλυση απο αυτην που σου δίνει το chip της ΜΚ3(full hd). Αλλά επειδή το chip της πλανητικής είναι μικρο έχεις πολλά μικρά pixels άρα μεγάλο ωραίο μεγάλο πλανήτη(σαν να έχεις κάνει ζουμ).

 

Νομίζω τα είπα όσο πιο άπλα μπορούσα :wink:

Βασίλη ευχαριστώ πάρα πολύ,

 

Ελλειψα για μερικές μέρες και μόλις τώρα το είδα !

 

Εχω ήδη μία πλανητική κάμερα με σχετικά καλά αποτελέσματα. Αλλά παρασύρθηκα από τα λεγόμενα του Lodriguss που είναι ο κυρίως ασχολούμενος με την φωτογράφιση πλανητών με DSLR.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης